Jump to content

OnePlus Nord 4


tsimisde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τη σελίδα του Club της εταιρείας στο Twitter, έσκασε η πρώτη αφίσα η οποία μας δείχνει τα χρώματα και το ντιζάιν του νέου μοντέλου. Ενδιαφέρουσες οι αλλαγές θα έλεγα, φαίνεται να υπάρχει και πρόοδος στην ποιότητα κατασκευής. Παραθέτω τη φωτογραφία και το λινκ όπου μπορείτε να δείτε τη δημοσίευση.

UPDATE: Επισημοποιείται το λανσάρισμα του στις 16/7 και μαθαίνουμε και κάποιες ακόμα πληροφορίες

 

IMG_8484.jpeg

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ακόμα φωτογραφίες. Το πράσινο φαίνεται όμορφο από τις φωτογραφίες. 

 

IMG_8508.jpeg

IMG_8509.jpeg

IMG_8510.jpeg

IMG_8511.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Και επίσημο το Nord 4 με τσιμπημένη όμως τιμή και σε γενικές γραμμές μιλάμε για ένα παρόμοιο Realme GT 6T που day one έπαιζε στα 400ευρώ.

Εδώ ανεβαίνουμε στα 520ευρώ για τα 12/256 

Και ένα review από το gsmarena

https://www.gsmarena.com/oneplus_nord_4-review-2724.php

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενδιαφέρουσα συσκευη,με τέτοια τιμή όμως δεν γίνεται δουλειά...ίσως όταν πέσει η τιμη μετά απο κάνα 6μηνο

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο κατάλαβα, έχει μεταλλική επίστρωση παντού, όχι μόνο στο πλαίσιο του, δεν είναι μεταλλικό πλαίσιο με γυάλινη πλάτη, είναι όλο μεταλλικό, το πώς θα βιώνει την κατάσταση με τους καύσωνες, είναι μια άλλη κουβέντα, ίσως γι'αυτό έχει τσιμπήσει προς τα πάνω η τιμή του.

Κάποια χαρακτηριστικά του που είδα, φαίνεται ότι λύθηκε το ζήτημα που είχαν αρκετοί με την αυτονομία του Nord 3, το συγκεκριμένο φαίνεται να έχει μπαταρία τέρας. Μένει να δούμε τιμολογιακά πως θα κινηθεί στην Ελλάδα καθώς, ήδη το 12R παίζει στα 649€ επομένως, θα υπάρχει μια σχετική διαφορά στην τιμή, για να μην υπάρχει κανιβαλισμός στην γκάμα. 

Μένει να δούμε και άλλες κριτικές, φαίνεται πάντως να είναι καλύτερο γενικότερα συγκριτικά με το περσινό μοντέλο, το οποίο φυσικά και ήταν ήδη πάρα πολύ καλό επομένως, αναμένουμε κάτι πραγματικά καλό....

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2024 at 9:20 ΠΜ, SergioChr said:

Ενδιαφέρουσα συσκευη,με τέτοια τιμή όμως δεν γίνεται δουλειά...ίσως όταν πέσει η τιμη μετά απο κάνα 6μηνο

Εσυ δλδ σε τι τιμη θα το ηθελες δλδ; Κανα 300αρι ευρω; 
Με τα 520 ευρω του Nord 4 δε γινεται δουλεια, ενω με τα 1200 ευρω του S23Ultra, γινεται ετσι;

Η συσκευη μοιαζει πολυ δυνατη. Δυνατη αυτονομια, γρηγορη φορτιση πολυ καλα specs και καλο λειτουργικο απο την OP.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι είναι φυσιολογική εξέλιξη της τιμής του Nord 3. Εδώ το Realme 12 Pro Plus κοστίζει παραπάνω και δεν έχει αντίστοιχα χαρακτηριστικά, μη σας πω ότι και πάλι μια χαρά τιμή έχει το Nord 4 για τα όσα προσφέρει, βέβαια, μένει να δούμε την τιμή Ελλάδος, με βάση τα δεδομένα του εξωτερικού είναι η τιμή που συζητάμε. 

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, megatr0n said:

Εσυ δλδ σε τι τιμη θα το ηθελες δλδ; Κανα 300αρι ευρω; 
Με τα 520 ευρω του Nord 4 δε γινεται δουλεια, ενω με τα 1200 ευρω του S23Ultra, γινεται ετσι;

Η συσκευη μοιαζει πολυ δυνατη. Δυνατη αυτονομια, γρηγορη φορτιση πολυ καλα specs και καλο λειτουργικο απο την OP.

Φίλε μου,προσωπική άποψη εξέφρασα,δεν είναι απαραίτητο να συμφωνείς.Δε νομίζω οτι είπα κάτι κακό για το τηλέφωνο,στο μόνο που διαφώνησα ήταν στην τιμή.Και στην τελική τι ζόρι τραβάς,είσαι μέτοχος στην Oneplus και σου έθιξα την συσκευη?Σε φόρουμ είμαστε,δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε όλοι με όλα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την προσωπικη μου αποψη ειπα και προφανως και δε συμφωνουμε.
Θα στο κανει δωρο εσενα η ΟΡ γιατι τα 500 σου φαινονται πολλα, οταν το S23 Ultra που εχεις κοστιζε 1200 ευρω. :classic_biggrin:
Αστεια πραγματα.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

 

9 ώρες πριν, megatr0n said:

Θα στο κανει δωρο εσενα η ΟΡ γιατι τα 500 σου φαινονται πολλα

Ας εξηγήσω εγώ προσωπικά γιατί θεωρώ την αρχική day one τιμή του Nord 4 τσιμπημένη.

Το σχετικά παρόμοιο σε Specs Realme GT 6T, είχε πιο ανταγωνιστική early bird αρχική τιμή/bundle στα μόλις 400ευρώ. Και γενικά παίζει συνεχώς σε έκπτωση κοντά σε αυτή την τιμή σε Ευρωπαικά amazon. Στα 520+ευρώ παίζει το δυνατότερο Realme GT 6T

image.thumb.png.0d2f43dbe4eaba1d21efefab43a40f7e.png

https://www.gsmarena.com/deals_check_out_the_realme_gt_6_and_gt_6t_early_bird_bundles-news-63475.php

Και σε Ελλάδα βλέπουμε τα συγκεκριμένα κινητά σε αυτά τα χρήματα.

Και σε Ελλάδα

image.png.f36ec583a864cab20f8f4934d6963845.png

 

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Και επιπλέον υπάρχει και το πολύ δυνατό poco F6 στα 400€ και κάτι από skroutz, γι'αυτό και τα 510 που ζητά η one+ είναι όντως πολλά...Και ΟΧΙ δεν θέλουμε να μας το χαρίσει!!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, geotzia said:

Και επιπλέον υπάρχει και το πολύ δυνατό poco F6 στα 400€ και κάτι από skroutz

Το poco F6 από σκρουτζ όμως συμφορουμίτη, είναι με κουκουρούκου εγγύηση(καταστήματος), λόγω απουσίας αντιπροσωπιας Xiaomi από την χώρα μας.

Επίσης το poco F6 έχει χειρότερη υποστήριξη από το Nord 4, είναι από πλαστικό και όχι από μεταλλο και έχει και χειρότερη μπαταρία από το Nord 4. Και δεν θέλουν πολλοί HyperOS/MiUI.

Ειναι αντιπρόταση από πλευράς specs και τιμής, αλλά έχει και αυτό τα κουσούρια του.

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2024 at 9:41 ΠΜ, megatr0n said:

Κι εγω την προσωπικη μου αποψη ειπα και προφανως και δε συμφωνουμε.
Θα στο κανει δωρο εσενα η ΟΡ γιατι τα 500 σου φαινονται πολλα, οταν το S23 Ultra που εχεις κοστιζε 1200 ευρω. :classic_biggrin:
Αστεια πραγματα.

-Το πόσο πήρα το s23 ,είναι δικό μου θέμα,άσχετο με εσένα και το παρόν νημα...και όχι,δεν έσκασα 1200 ευρώ για κινητό.Και στην τελική δεν καταλαβαίνω που κολλάει αυτό αλλά πάω πάσο...

-Δεν ζήτησα να μου το κάνει δώρο η Op,αλλά όταν το 12R το βρίσκω 580€, ε όσο  fanboy και αν είμαι,θα βάλω την έξτρα διαφορά κ θα προτιμήσω το 12R και όχι το nord...

-Το ποιος λέει αστεια πράγματα, φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Καμια επαφη το απλο Poco F6 με το Nord 4, ουτε σε αυτονομια, ουτε σε software, ουτε σε υποστηριξη, ουτε σε υλικα κατασκευης.
 

2 ώρες πριν, SergioChr said:

-Το πόσο πήρα το s23 ,είναι δικό μου θέμα,άσχετο με εσένα και το παρόν νημα...και όχι,δεν έσκασα 1200 ευρώ για κινητό.Και στην τελική δεν καταλαβαίνω που κολλάει αυτό αλλά πάω πάσο...

-Δεν ζήτησα να μου το κάνει δώρο η Op,αλλά όταν το 12R το βρίσκω 580€, ε όσο  fanboy και αν είμαι,θα βάλω την έξτρα διαφορά κ θα προτιμήσω το 12R και όχι το nord...

-Το ποιος λέει αστεια πράγματα, φαίνεται...

Συνεχιζεις να εκτιθεσαι συγκρινοντας 580 ευρω τιμη 12R σκρουτζομαγαζου με τιμη επισημη Nord 4.
Το 12R στο site της ΟΡ κανει 750 amigo, ενω το Nord 4 αντιστοιχων specs 520 και 620 αναλογα τη ram και το storage (δεν εχουν ακριβως τα ιδια σε ram και storage), συνεπως ειναι αρκετα πιο ακριβο το 12R και φυσικα δεν ειναι παντου καλυτερο του Nord 4 για να δικαιολογει αυτη τη διαφορα.

edit: επισης, day 1 στο σκρουτζ το 12R ξεκινησε απο 700+ για να φτασει σημερα σε μαγαζι να πωλειται 580 οπως λες. :classic_ninja:

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, megatr0n said:

Καμια επαφη το απλο Poco F6 με το Nord 4, ουτε σε αυτονομια, ουτε σε software, ουτε σε υποστηριξη, ουτε σε υλικα κατασκευης.
 

Συνεχιζεις να εκτιθεσαι συγκρινοντας 580 ευρω τιμη 12R σκρουτζομαγαζου με τιμη επισημη Nord 4.
Το 12R στο site της ΟΡ κανει 750 amigo, ενω το Nord 4 αντιστοιχων specs 520 και 620 αναλογα τη ram και το storage (δεν εχουν ακριβως τα ιδια σε ram και storage), συνεπως ειναι αρκετα πιο ακριβο το 12R και φυσικα δεν ειναι παντου καλυτερο του Nord 4 για να δικαιολογει αυτη τη διαφορα.

edit: επισης, day 1 στο σκρουτζ το 12R ξεκινησε απο 700+ για να φτασει σημερα σε μαγαζι να πωλειται 580 οπως λες. :classic_ninja:

Εσύ παρτο από το επίσημο και άσε εμάς τους κουτούς να ψωνίζουμε από σκρουτζομαγαζα

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, SergioChr said:

Εσύ παρτο από το επίσημο και άσε εμάς τους κουτούς να ψωνίζουμε από σκρουτζομαγαζα

Αν καταλαβες αυτο, τοτε λυπαμαι δεν αξιζει να ασχοληθω παραπανω.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, megatr0n said:

Αν καταλαβες αυτο, τοτε λυπαμαι δεν αξιζει να ασχοληθω παραπανω.

Ο,τι πείς φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2024 at 6:49 ΜΜ, SergioChr said:

-Δεν ζήτησα να μου το κάνει δώρο η Op,αλλά όταν το 12R το βρίσκω 580€, ε όσο  fanboy και αν είμαι,θα βάλω την έξτρα διαφορά κ θα προτιμήσω το 12R και όχι το nord...

Εγώ πάλι μεταξύ των 2 στο Nord θα πήγαινα γιατί, και μεγαλύτερη υποστήριξη έχει από το 12R, και UFS 4.0 και προτιμώ την πλάτη από αλουμίνιο και την επίπεδη οθόνη.

Το 12R με λιγα λόγια δεν είναι πολύ καλύτερο σε όλους τους τομείς για να πεις ότι όντως αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

Ειδικά τον τελευταίο καιρό που κυκλοφορούν συσκευές με 7+gen3 και 8s gen 3, το έθαψαν κυριολεκτικά το κινητό.

23 ώρες πριν, SergioChr said:

Εσύ παρτο από το επίσημο και άσε εμάς τους κουτούς να ψωνίζουμε από σκρουτζομαγαζα

Λάθος κατάλαβες συμφορουμίτη και κακώς επιμένεις.

Αυτό που σου λέει το άλλο μέλος είναι ότι το Nord 4 μόλις κυκλοφορήσει επίσημα στην αγορά και το φέρουν και σκρουτζομάγαζα, θα πέσει και αυτό σε τιμή αρκετά, και άρα θα ανοίξει η ψαλίδα από το 12R.

Το Realme GT 6T που ανέφερα πιο πίσω που έχει παρόμοια specs με το Nord 4, 550ευρώ αρχική τιμή έχει από την Realme, αλλά πλέον στο skroutz το βρίσκεις κοντά στα 410ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Εγώ πάλι μεταξύ των 2 στο Nord θα πήγαινα γιατί, και μεγαλύτερη υποστήριξη έχει από το 12R, και UFS 4.0 και προτιμώ την πλάτη από αλουμίνιο και την επίπεδη οθόνη.

Το 12R με λιγα λόγια δεν είναι πολύ καλύτερο σε όλους τους τομείς για να πεις ότι όντως αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

Ειδικά τον τελευταίο καιρό που κυκλοφορούν συσκευές με 7+gen3 και 8s gen 3, το έθαψαν κυριολεκτικά το κινητό.

Λάθος κατάλαβες συμφορουμίτη και κακώς επιμένεις.

Αυτό που σου λέει το άλλο μέλος είναι ότι το Nord 4 μόλις κυκλοφορήσει επίσημα στην αγορά και το φέρουν και σκρουτζομάγαζα, θα πέσει και αυτό σε τιμή αρκετά, και άρα θα ανοίξει η ψαλίδα από το 12R.

Το Realme GT 6T που ανέφερα πιο πίσω που έχει παρόμοια specs με το Nord 4, 550ευρώ αρχική τιμή έχει από την Realme, αλλά πλέον στο skroutz το βρίσκεις κοντά στα 410ευρώ....

Ακριβώς. 😀

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Εγώ πάλι μεταξύ των 2 στο Nord θα πήγαινα γιατί, και μεγαλύτερη υποστήριξη έχει από το 12R, και UFS 4.0 και προτιμώ την πλάτη από αλουμίνιο και την επίπεδη οθόνη.

Το 12R με λιγα λόγια δεν είναι πολύ καλύτερο σε όλους τους τομείς για να πεις ότι όντως αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

Ειδικά τον τελευταίο καιρό που κυκλοφορούν συσκευές με 7+gen3 και 8s gen 3, το έθαψαν κυριολεκτικά το κινητό.

Λάθος κατάλαβες συμφορουμίτη και κακώς επιμένεις.

Αυτό που σου λέει το άλλο μέλος είναι ότι το Nord 4 μόλις κυκλοφορήσει επίσημα στην αγορά και το φέρουν και σκρουτζομάγαζα, θα πέσει και αυτό σε τιμή αρκετά, και άρα θα ανοίξει η ψαλίδα από το 12R.

Το Realme GT 6T που ανέφερα πιο πίσω που έχει παρόμοια specs με το Nord 4, 550ευρώ αρχική τιμή έχει από την Realme, αλλά πλέον στο skroutz το βρίσκεις κοντά στα 410ευρώ....

Κανένα πρόβλημα όσον αφορά την επιλογή συσκευης,προσωπικά γούστα είναι αυτά,ο καθένας διαλέγει ο,τι του αρέσει.Εγω δεν βγήκα να κράξω το κινητό,ίσα ίσα το βρίσκω αρκετά αξιόλογο.Η μόνη μου αντίρρηση αφορά την τιμή του.Άλλος σχολίασε λες και του έθιξα την εταιρεία και το κινητό και αναφέρθηκε σε s23,αστειότητες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2024 at 11:15 ΠΜ, SergioChr said:

Κανένα πρόβλημα όσον αφορά την επιλογή συσκευης,προσωπικά γούστα είναι αυτά,ο καθένας διαλέγει ο,τι του αρέσει.

Συμφωνώ με το παραπάνω προφανώς, αλλά  στην περίπτωση σου και τις 2 φορές δεν έχεις αναφέρει επιχειρήματα για να στηρίξεις την άποψη σου.

Στην πρώτη περίπτωση πχ που διαφώνησες με τον συμφορουμίτη ανέφερες σαν αρνητικό την τιμή, χωρίς να αναφέρεις το γιατί.

Την 2ρη φορά, ανέφερες σαν καλύτερη επιλογή το 12R, πάλι χωρίς να πεις το γιατί, και όπως σου έδειξα και εγώ πιο πίσω, το 12R δεν είναι γενικά καλύτερο σαν κινητό.

Εγώ πχ που ανέφερα σαν αρνητικό την τιμή του κινητού, ανέφερα κινητά με παρόμοια specs στα ίδια ή και λιγότερα χρήματα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Οκ,προφανώς είμαι λάθος.Ειλικρινα,χωρίς καμία δόση ειρωνείας...Το θέμα θεωρείται λήξαν 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, SergioChr said:

Οκ,προφανώς είμαι λάθος.Ειλικρινα,χωρίς καμία δόση ειρωνείας...Το θέμα θεωρείται λήξαν 

Το παραπάνω δεν το λέω για να ''στην πω'', ούτε έβγαλα πχ το Oneplus 12R πατάτα.

Απλά, δεν βλέπω πως ισχύει αυτό που γράφτηκε πιο πίσω για το 12R σαν καλύτερη γενικα αντιπρόταση αν και ακριβότερο.

Μπορεί αν θέλεις να στηρίξεις την άποψη σου στο γιατί ανέφερες το συγκεκριμένο κινητο σαν καλύτερη αντιπρόταση, γιατί ίσως να ξεχνάω εγώ κάτι σημαντικό.

Γενικά παιδιά φιλική συμβουλή μιας και είμαστε σε τεχνολογικό forum να σχολιάζετε όσο μπορείτε με επιχειρήματα για καλύτερη κουβέντα, μιας και είμαστε και σε τεχνολογικό forum.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Από πρόσφατη και τωρινή εμπειρία με midrange Xiaomi στα αντίστοιχα χρήματα, μπορεί τα Poco να έχουν ανταγωνιστικά specs, με το λογισμικό που φοράνε όμως, κλαφτα. Δυστυχώς, παρόλες τις υποσχέσεις της εταιρείας για καλύτερη έκδοση του λογισμικού, δεν έχω δει ουσιαστικές διαφορές και ουσιαστική πρόοδο. 

Ανάμεσα στα δύο OnePlus, χωρίς να έχει ακόμα κυκλοφορήσει το Nord 4, αν η διαφορά στην τιμή με το 12R είναι μικρή, δε βρίσκω το λόγο κάποιος να πάει στο Nord. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το ένα είναι κατηγορίας midrange και το άλλο στην κατηγορία flagship, παρόλα αυτά, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, δεν φαίνεται σε θέμα χαρακτηριστικών να υπάρχει μεγάλη διαφορά παρόλα αυτά, αν σε θέμα τιμής η διαφορά είναι μικρή, δε βρίσκω λόγο να μην πάει κάποιος στο 12R. 

UPDATE: Το Nord 4, φαίνεται πραγματικά ανταγωνιστικό ως πρόταση καθώς, προσφέρει κατά την εταιρεία 6 χρόνια software & safety updates, σε αντίθεση με το 12R που προσφέρει 3 η 4 χρόνια αναβαθμίσεων. Επομένως, τιμολογιακά (με βάση τις τιμές στην επίσημη σελίδα της εταιρείας), το Nord 4 είναι ξεκάθαρα φθηνότερο συγκριτικά με το 12R και προσφέρει περισσότερα θαρρώ, δεν φαίνεται να υπολείπεται σημαντικά. Σκεφτείτε ότι η έκδοση με τα 512 Gb & 16 Gb Ram κοστίζει 619€ στο Nord 4 ενώ η έκδοση του 12R ξεκινά από τα 749€ για την έκδοση με τα 256 Gb. Επομένως, έχω την εντύπωση ότι τελικά δεν είναι και τόσο υπερβολικά υψηλή η τιμή του. Ναι, ξεφεύγει μεν από τα όρια της midrange κατηγορίας, δεν θα την έλεγα όμως αδικαιολόγητη. 

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Απλά ορισμένοι κρίνουν την τιμή του Nord 4, ξεχνώντας ότι το Nord δεν έχει ακόμα κυκλοφορήσει, ενώ πχ το 12R έχει κυκλοφορήσει εδώ και πόσο καιρό, γιαυτό το βρίσκεις φθηνότερα πχ skroutz.

Και το Nord 4 μολις κυκλοφορήσει και έρθει skroutz, θα πέσει και σε αυτό η τιμή του.

Στην περίπτωση μου, πάμε πλέον για ότι παίξει δυνατότερα σε προσφορές black friday για αγορά, έτσι όπως έγιναν τα πράγματα.

Το καλό της υπόθεσης ειναι ότι φέτος έχουμε πολλές συσκευές με 7+gen3 και 8s gen3, σε σχέση με πέρυσι που στην ουσία είχαμε μόνο το Poco F5 με τον 7+ gen 2.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...