Jump to content

Samsung Galaxy A55 5G


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

27 minutes ago, monster1971 said:

Ευχαριστώ πολύ.Εχω καιρό να έχω σαμσουνγκ,είμαι μια 5αετια τώρα με xiaomi,και δακτυλικό στο πλάι.Ευχαριστημενος γενικά.μιας και θα πάει το 10pro στην κόρη μου,ξαχαρωνω το Α55...να πέσει όμως λίγο...προς το καλοκαίρι θα είναι καλά!

Και να μην πεσει(που θα πέσει) με όλα που έχουν ανέβει το συγκεκριμένο για εμένα αξίζει για το εξής, αλουμίνιο, σχέδιο iphone, ωραία οθόνη και καλή φωτεινότητα, 6,7 καλό μέγεθος, και ένα oneui λειτουργικό σταθερό, κάμερα αξιοπρεπές, και σίγουρα υποστήριξη/ποικιλία σε aftermarket θήκες λόγο ονόματος σαμμυ (συμαντικο στο να βρεις την θήκη που σε βολεύει) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

Και να μην πεσει(που θα πέσει) με όλα που έχουν ανέβει το συγκεκριμένο για εμένα αξίζει για το εξής, αλουμίνιο, σχέδιο iphone, ωραία οθόνη και καλή φωτεινότητα, 6,7 καλό μέγεθος, και ένα oneui λειτουργικό σταθερό, κάμερα αξιοπρεπές, και σίγουρα υποστήριξη/ποικιλία σε aftermarket θήκες λόγο ονόματος σαμμυ (συμαντικο στο να βρεις την θήκη που σε βολεύει) 

Η οθόνη είναι 6,6" στο Α55. Στο M55 είναι 6,7". 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν έχει αναφερθεί ως τώρα είναι ότι η βασική έκδοση 8/128 χρησιμοποιεί ταχύτητες UFS 2.1.

Για UFS 3.1 ταχύτητες,μαλλον μόνο η μεγαλύτερη 8/256 έκδοση υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Fulgore1 said:

Κάτι που δεν έχει αναφερθεί ως τώρα είναι ότι η βασική έκδοση 8/128 χρησιμοποιεί ταχύτητες UFS 2.1.

Για UFS 3.1 ταχύτητες,μαλλον μόνο η μεγαλύτερη 8/256 έκδοση υποστηρίζει.

Μου φαινετε η 12 /256 έχει ufs 3.1

Δεν είμαι σίγουρος θα το ψαξουμε

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Fulgore1 said:

Η 12/256 αν δεν κάνω λάθος, δεν έρχεται όμως Ευρώπη.

Μόνο την έκδοση 8/256 βλέπω διαθέσιμη.

Δεν είπα εάν έρχεται Ευρώπη, για το ufs ειπα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fotisbasm_ said:

Καλά μην βαράς,  εκτεταμένη ταχύτητα  γραφής 

Προτιμώ την 6.6 την φαρδύτερη 19.9 παρά την 6.7 20/9

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

Δεν είπα εάν έρχεται Ευρώπη, για το ufs ειπα

Δεν αντιλέγω, αλλά το θέμα είναι τι ισχύει με τις εκδόσεις που ερχονται Ευρώπη και ενδιαφέρουν τον κόσμο, γιαυτό ανέφερα πιο πάνω τι ισχύει με τις 8gb εκδόσεις.

Λογικά η 8/256 θα έχει UFS 3.1 .

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ πολύ ευχαριστημένος οθόνη κάμερα μπαταρία πολύ καλά, και κανένα πρόβλημα με τον επεξεργαστή μέχρις στιγμής. Ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση εφάμιλλη s24 plus. 

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ εχθές για τον γιο μου την έκδοση 8/256GB.

Και αυτός από ότι μου λέει υπάρχει μεγάλη διάφορα και σε ταχύτητα και καλύτερη μπαταρία από το A52s που είχε.

Η ποιότητα κατασκευής και υλικών και γενικά ο όλος σχεδιασμός το κάνει να ξεχωρίζει ή να iphone_ίζει πολύ.

Αν πίσω οι κάμερες ήταν και σε τριγωνική διάταξη θα το μπέρδευες σίγουρα.

Αφού και εγώ με το S23 plus το ζήλεψα.

Πως βλέπω το UFS να σας λύσω την απορία;

Link to comment
Share on other sites

Που φτάσαμε να λέμε iphoni-ζει και να μας αρέσει . Έπρεπε να έχει το δικό της στυλ η σαμμυ, αμα θέλω κάτι να αφιονίζει θα έπαιρνα iPhone 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ea6gka said:

Που φτάσαμε να λέμε iphoni-ζει και να μας αρέσει . Έπρεπε να έχει το δικό της στυλ η σαμμυ, αμα θέλω κάτι να αφιονίζει θα έπαιρνα iPhone 

Το μόνο πού μ αρέσει στο iphone και το έχει τώρα το α55 είναι ότι οθόνη είναι πιο φαρδιά από τα συνηθισμένα στενόμακρα!Το iOS είναι για κλωτσιές!

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης, κυρίως στην ποιότητα κατασκευής και στην αίσθηση κυρίως, σε αυτό είναι άκρως θετική η επιρροή από iPhone. Ψάχνοντας για midrange Android μετά από τη συμβίωση με iOS, είχα απογοητευτεί από την ποιότητα κατασκευής πολλών συσκευών οι οποίες κατά τα άλλα, είχαν πολύ αξιόλογα χαρακτηριστικά, κάτι Poco & OnePlus, τα απέρριψα επειδή και ζητούσαν αρκετά χρήματα αλλά, η αίσθηση ποιότητας δεν ήταν ιδιαίτερα πειστική.

Δεν έχω περιεργαστεί το Α55 από κοντά για να καταλάβω σε ποιο βαθμό έχει βαδίσει στα χνάρια του iPhone, από βίντεο έχω σχηματίσει την όποια εικονα, είναι όμως μια ευχάριστη προσθήκη, το να ανέβει επίπεδο σε ποιοτική αίσθηση. Εύγε Samsung! 

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Να είχε και αντίστοιχες κάμερες με το iPhone (telephoto)... Τι την θέλουν τη macro κάμερα; 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε τύχει να χρησιμοποιήσω ποτέ macro κάμερα αλλά, βλέπω ότι έχει εφαρμογές πιο πρακτικές, κυρίως αν θέλεις να διαβάσεις κάποια πολύ μικρά γράμματα, αν θες να δεις κάτι από πάρα πολύ κοντινή απόσταση, γενικά, έχει τις χρήσεις της, είναι αρκετά συγκεκριμένες βέβαια.

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο καλή είναι η υλοποίηση της Samsung, γενικά όμως, δεν είναι και τόσο άχρηστη η μακρο κάμερα. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tsimisde said:

Δεν είχε τύχει να χρησιμοποιήσω ποτέ macro κάμερα αλλά, βλέπω ότι έχει εφαρμογές πιο πρακτικές, κυρίως αν θέλεις να διαβάσεις κάποια πολύ μικρά γράμματα, αν θες να δεις κάτι από πάρα πολύ κοντινή απόσταση, γενικά, έχει τις χρήσεις της, είναι αρκετά συγκεκριμένες βέβαια.

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο καλή είναι η υλοποίηση της Samsung, γενικά όμως, δεν είναι και τόσο άχρηστη η μακρο κάμερα. 

Εμενα στο Redmi Note 10 Pro που ειχε και αυτοματη εστιαση στο μάκρο φακό με ειχε σωσει,και λογω πρεσβυωπιας.....Γενικά ο καλός μάκρο φακός χρειαζεται ειδικα αν ειναι καποιος 50+,δεν κουβαλαει γυαλι πεσβυωπιας μαζι του, και εχει θεματα ορασης με ψιλά γράμματα...

Edited by Candiaman
Link to comment
Share on other sites

Στα Samsung δεν έχει AF η macro camera. Μόνο η βασική κάμερα έχει. Στη σειρά Α τουλάχιστον. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, evris2013 said:

Στα Samsung δεν έχει AF η macro camera. Μόνο η βασική κάμερα έχει. Στη σειρά Α τουλάχιστον. 

Ναι το γνωριζω αυτο γιατι εχω και τα 2,και το 10 Προ και το Α52!Απλως μιλαω για την υποθετικη χρησιμοτητα του μακρο φακού....

Edited by Candiaman
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, evris2013 said:

Να είχε και αντίστοιχες κάμερες με το iPhone (telephoto)... Τι την θέλουν τη macro κάμερα; 

Για να τους βγαίνει το design της σειράς s στην πλάτη των συσκευών 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα αυτό το update, δεν έχει patch Απριλίου άρα αναμένεται και άλλο εδώ κοντά...

Screenshot_20240424_173149_Software update.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...