Jump to content

Tcl 50 series


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...

Δεν ντρέπονται να παρουσιάζουν τέτοιες σαβουρες;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά τηλέφωνα είναι.τι ήθελες δηλαδή;το θέμα είναι ότι λειτουργούν απροβληματιστα ασχέτως τεχνικων χαρακτηριστικών.εγω προσωπικά δεν τα αλλάζω με εχουν βολεψει πολύ.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spy14 said:

Οικονομικά τηλέφωνα είναι.τι ήθελες δηλαδή;το θέμα είναι ότι λειτουργούν απροβληματιστα ασχέτως τεχνικων χαρακτηριστικών.εγω προσωπικά δεν τα αλλάζω με εχουν βολεψει πολύ.

Συμφωνώ μεν αλλά και να μη δίνουν κανένα OS update δε παλεύεται...!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είναι γνωστό ότι η tcl δεν δίνει συχνά update.προσωπικα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα πάντως με τα λίγα update.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, atillas24 said:

Συμφωνώ μεν αλλά και να μη δίνουν κανένα OS update δε παλεύεται...!!

Ένας τρόπος για να κρατηθεί η τιμή χαμηλά, δυστυχώς, εξάλλου, εφόσον είναι φθηνό, δεν θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα και κάποιος να το αλλάξει με το επόμενο μοντέλο το οποίο θα φέρει το επόμενο OS. Βασικά, είναι πονηριά της εταιρείας τώρα που το αναφέρω το ζήτημα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως  το προηγούμενο που είχα το κράτησα κοντά δυόμιση χρόνια.δεν είχα κανένα παράπονο.ποτε δεν είχα κρατήσει κινητο τόσο πολύ.καποια στιγμή μου ήρθε η επιδότηση και έτσι για την αλλαγή το άλλαξα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 26/2/2024 at 10:59 ΜΜ, atillas24 said:

Συμφωνώ μεν αλλά και να μη δίνουν κανένα OS update δε παλεύεται...!!

Στο 50 5G υπόσχονται λέει δύο OS updates και 5 χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας. Θα δούμε...

Σε συνθήκες υψηλού φωτισμού θα έχει πρόβλημα με τα 480 nits που βλέπω να είναι η φωτεινότητα, γνωρίζουμε; 

Στα 159 ευρώ πλέον σε Γερμανό, Cosmote , Vodafone.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω τώρα είναι ίδια φωτεινότητα περίπου.δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στον ήλιο.οκ σίγουρα δεν θα είναι και η καλύτερη οθόνη του κόσμου κάτω από τον ήλιο.ομως  και η τιμή του τηλεφώνου είναι πολύ καλή.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2024 at 5:03 ΜΜ, spy14 said:

Αυτό που έχω τώρα είναι ίδια φωτεινότητα περίπου.δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στον ήλιο.οκ σίγουρα δεν θα είναι και η καλύτερη οθόνη του κόσμου κάτω από τον ήλιο.ομως  και η τιμή του τηλεφώνου είναι πολύ καλή.

Έχει και υποστήριξη esim , ελπίζω να δουλεύει σωστά και η αυτόματη φωτεινότητα όπως στα redmi.

Θα το παραγγείλω σήμερα κατά πάσα πιθανότητα αν και δεν έχω παράπονο από το τίμιο 40 R ιδιαίτερα σε αυτά τα λεφτά,  ευχαριστώ.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα, μια χαρά συσκευή για 159 ευρώ αλλά θα έπρεπε να είχε φορτιστή στην συσκευασία αλλιώς ας κόστιζε ποιο φθηνά.

Τελευταία ενημέρωση μέχρι στιγμής: 

Screenshot_20240712-190739.thumb.png.1249085352dd572c306d31b93771f1de.png

 

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Να πω δύο λόγια τώρα που το έχω μέρες.

Λοιπόν η ποιότητα της οθόνης και οι επιδόσεις του είναι τα δυνατά σημεία του κινητού.

Σχετικά γρήγορο λοιπόν χωρίς κολλήματα ( σε σύγκριση με άλλα κινητά που είχα ),  όμως με καργα bloatware που ευτυχώς φεύγει εύκολα. 

Ωραία οθόνη με πλούσια χρώματα , έχει γίνει εξαιρετική δουλειά από την TCL σε αυτό τον τομέα και ας μην είναι Amoled. Νομίζω ότι είναι η ποιο "ξεκούραστη" οθόνη που έχω δει.

Πάμε στα αρνητικά:

Συνεχίζεται το πρόβλημα που χαμηλώνει από μόνο του την ένταση του ήχου κλήσης, ιδιαίτερα όταν συνδέονται ασύρματα ακουστικά και ακούς μουσική ή μιλάς. Πρέπει δηλαδή χειροκίνητα να τσεκαρεις την ένταση γιατί χάνονται κλήσεις μετά την αποσύνδεση των ακουστικών.

Δεν υποστηρίζεται το κλείδωμα των εφαρμογών , συνεχίζεται η απουσία ραδιοφώνου και του app Καιρός. Επίσης δεν έχω βρει ρύθμιση για το double tap to wake.

Οθόνη με ανάλυση και πάλι HD+ χωρίς να μπορώ βέβαια να δω διάφορες με Full HD σε 6.6". 

Δυστυχώς μόνο 4GB ram , δεν βοηθάει και η εικονική μνήμη σε κάτι αφού από όσο γνωρίζω είναι σημαντικά χαμηλότερη σε ταχύτητα.

Επίσης δεν υπάρχει φορτιστής στην συσκευασία και η γρήγορη φόρτιση να περιορίζεται στα 18W.

Θετικά :

Ο ήχος είναι ίσως ότι καλύτερο έχω ακούσει με τα στερεοφωνικά ηχεία που έχει.

Υποστήριξη eSIM , είναι hybrid dual SIM. 

Στην κάμερα ευτυχώς υποστηρίζει το εφέ bokeh και γενικά χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω ότι σε συνθήκες καλού φωτισμού είναι οκ.

Σταθερότητα και σίγουρα ποιο γρήγορο στην σύνδεση 5G από άλλες συσκευές που είχα.

Το GPS του "κλειδώνει" αμέσως όπως σχεδόν σε όλα τα TCL που είχα.

Θα πάει λέει μέχρι Android 16 και θα έχει πενταετές πρόγραμμα ενημερώσεων ασφαλείας... Θα δούμε , καλά να είμαστε.

 

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά το TCL 10 Pro, έρχεται το TCL 50 Pro. https://www.tcl.com/uk/en/mobile/tcl-50-pro-nxtpaper-5g

Η τιμή του θα είναι 299€ και θα είναι διαθέσιμο σε ένα μήνα στην χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...