Jump to content

Μετατροπη VHS σε DVD


resurection_boy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry που δεν απαντησα νωριτερα αλλα "αφιερωθηκα" στη δημιουργια DVD's... :D

 

Το εξαρτηματακι ειναι Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο... :w00t: Εχω φτιαξει ηδη τα δικα μου DVD και το καλυτερο απ'ολα ειναι οτι με το προγραμμα που σου δινει φτιαχνεις δικα σου στυλ μενου, βαζεις μουσικη να παιζει στο backround και πολλα αλλα... !

 

Σας ευχαριστω που μου προτεινατε αυτο το "εξαρτημα" γιατι πραγματικα με εχει βοηθησει ! Πανε πια οι στηβες απο κασσετες που ειχα, θα γινουν ολες DVD !!! :) :D :)

 

runner, εβαλα ολες τις ρυθμισεις που μου ειπες και ολα δουλεψαν... Σ'ευχαριστω :)

Για δημιουργια DVD εγω χρησιμοποιω το software Power Producer που δινει μαζι στο κουτι του και δεν εχω κανενα προβλημα με τους επιτραπεζιους players οσα λεπτα-ωρες κι αν ειναι τα DVD... Την αλλη μεθοδο capturing απο το -PVR- τη χρησιμοποιω μονο για να εχω τα αρχεια στον υπολογιστη μου χωρις να τα μεταφερω σε DVD.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραίος!

 

Ότι άλλη απορία έχεις....φώναξε!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να συνδέσω video με pc?

Το video έχει εξόδους: Line-out: Video, Audio. Επίσης έχει μια RF-OUT με την οποία το συνδέω με την τηλεόραση (έκει που κανονικά θα έμπαινε η κεραία). Το pvr έχει εξόδους Antenna, S-Video In, Comp Vi, Line In... Τέλος, έχω και ένα καλώδιο που είχε η κάρτα γραφικών το οποίο από την μια πλευρά έχει εισόδους S video In, Comp In, S video Out, Comp Out και από την άλλη έχει ένα στρογγυλό βύσμα (S video?)Θα μου χρησιμεύσει σε τίποτα?Αυτό που σκεφτόμουν είναι να συνδέσω τα rf-out του video με την antenna του Pvr (όπως και στην τηλεόραση)... Θα δουλέψει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μια άλλη λύση είναι αν έχεις ψηφιακή κάμερα οπότε την συνδέεις με το video, μετατρέπει το σήμα σε ψηφιακό και εν συνεχεία το περνάς στο PC και το δουλεύεις με όποιο software θέλεις... προσωπικά αυτό κάνω και έχω το Pinnacle Studio 9, το οποίο τώρα αναβάθμισα στην έκδοση 10 και την περιμένω πως και πως για να δω τις νέες του δυνατότητες...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει το βιντεο σου το λεγομενο "σκαρτ" που λενε;

Εγω απο 'κει (απο το "σκαρτ" ), εχω βγαλει 4 καλωδια, τα 2 για ηχο, το ενα για Composite και το αλλο για S-Video, απο το βιντεο προς το PC που με την βοηθεια του "εξαρτηματος" καταληγουν σε USB στο PC...

Link to comment
Share on other sites

όχι... το video είναι ένα παλιό Hitachi και έχει μόνο τις εξόδους που ανέφερε πιο πάνω...
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και με αυτα τα καλωδια δεν σου εχει βγαλει εικονα;

Το δοκιμασες καθολου;

 

Ριξε μια ματια παντως στο DVD Maker που μου προτεινανε σε παραπανω post γιατι εγω μονο με αυτο εκανα τη δουλεια μου σωστα και απροβληματιστα... Προσπαθουσα κι εγω πριν με το καλωδιο της καρτας μου αλλα καθε φορα δεν ειχα αποτελεσμα :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Την ειπαμε βρε motorolaV980

 

Ουτε εγω ουτε ο Sadiagraxa ειχαμε ιδεα αλλα μας ειπανε τα παιδια, διαβασε ολο το τοπικ και θα βγαλεις ακρη

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει το βιντεο σου το λεγομενο "σκαρτ" που λενε;

Εγω απο 'κει (απο το "σκαρτ" ), εχω βγαλει 4 καλωδια, τα 2 για ηχο, το ενα για Composite και το αλλο για S-Video, απο το βιντεο προς το PC που με την βοηθεια του "εξαρτηματος" καταληγουν σε USB στο PC...

Που μπορω να βρω μετατροπεα απο scart σε αλλου τυπου καλωδιο πχ s video??

Υπάρχει? Το βιντεο μας εχει μονο δυο scart απο πισω...και θελω να το συνδεσω πανω στην KWorld

 

Κανει αυτο? Θα εχω και ηχο? :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

re paidia me auto to kalwdio posi wra grafeis, giati egw egrapsa mia fora meso tou programmatos tou kalwdiou alla mesw tv-card epeidi me to kalwdio m ta edeixne aspomaura.
Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω μετατροπεα απο scart σε αλλου τυπου καλωδιο πχ s video??

Υπάρχει? Το βιντεο μας εχει μονο δυο scart απο πισω...και θελω να το συνδεσω πανω στην KWorld

 

Κανει αυτο? Θα εχω και ηχο? :worry:

εγώ παρόμοια βυσματάκια (για την ίδια δουλεία πάνω κάτω) βρήκα σε ένα μαγαζί στην Αγ. Παρασκευή σχεδόν πάνω στην πλατεία. Δεν ξέρω πολλά πάνω στο θέμα αλλά ήταν εξυπηρετικότατοι και μου έδωσαν τελικά ότι χρειαζόταν για να δουλέψει το όλο σύστημα. Νομίζω το μαγαζί λέγεται μίχος. Γενικά πάντως σε όλα τα καταστήματα με ηλεκτρολογικά/τηλεοράσεις κλπ θα βρεις νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πηρα ενα καλωδιο που απο scart μου βγαζει ενα S-video και δυο RCA ηχου. Το s-video ξερω που να το βαλω στην καρτα μου.Του ηχου? Θα πρεπει να παρω λογικα και ενα βυσμα που απο διπλο RCA female καταληγει σε μονο jack για να μπει στο Line in της καρτας.Υπαρχει? Θα γινει δουλεια ετσι για να συνδεσω το βιντεο μου? τρια post πιο πανω εχω ποσταρει την καρτα και το καλωδιο (οχι το συγκεκριμενο. Σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα το βρηκα 5€...) Περιμενω βοηθεια:O

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

πας και παιρνεις εναν μετατροπεα απο διπλο rca σε mini jack και τελειωσες.επισης θα προτεινα και την δοκιμη του virtual dub για capture.καλη τυχη!
Link to comment
Share on other sites

πας και παιρνεις εναν μετατροπεα απο διπλο rca σε mini jack και τελειωσες.επισης θα προτεινα και την δοκιμη του virtual dub για capture.καλη τυχη!

Πηρα τον μετατροπεα:) . Θα δοκιμασω το power vcr της cyberlink που εχει η καρτα και δοκιμαζω και το VD. Γνωριμο απο την εποχη που εκανα divx αλλα για capture δεν το εχω χρησιμοποιησει.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

εισαι κομπλε τωρα,η ιδανικη κωδικοποιηση τετοιων stream γινεται με καποιον lossless codec στο πρωτο σταδιο,και avisynth μετα για resize και κωδικοποιηση.

να τονισω οτι υπαρχουν ορισμενα φιλτρα στο avisynth οπως το dust το οποιο χρησιμοποιει ορισμενους απιθανους αλγοριθμους που σου καθαριζει το video και το αποτελεσμα ειναι αξιοζηλευτο.

τροπος χρησης του dust:

LoadPlugin("DustV4.dll")

AVIsource("my.avi")

Faerydust() (το βαζεις για λιγο θορυβο)

Pixiedust() (το βαζεις για πολυ θορυβο)

αν δεν το βρεις pm να στο στειλω.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που τα δειχνει ασπρομαυρα τι κανουμε? :( Συνδεσα το βιντεο με την καρτα μου και ειτε με composite ειτε με s video το συνδεω παλι ασπρομαυρα τα δειχνει. Στην TV τα χρωματα ειναι ΟΚ.

 

Στο PC που ειναι τα χρωματα? Οεο?Που ειναι τα χρωματα? Ε? Οεο?

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

το scart σου δεν εχει ολα τα Pinakia απο πισω,βρες scart με ολα τα pin...

;) ;)

Link to comment
Share on other sites

το scart σου δεν εχει ολα τα Pinakia απο πισω,βρες scart με ολα τα pin...

;) ;)

21 με τη γειωση :confused: Αν ηταν ετσι θα εδειχνε χαλια και στην ΤV ετσι δεν ειναι?

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οχι μωρε,το ενα ειναι ευρωπαικο κ το αλλο αμερικανικο..

:stupid: Τι εννοεις?

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας το scart απο πισω,αν λειπουν στη μεση ποδαρακια,ειναι νομιζω το ευρωπαικο σκαρτ(νομιζω),και καλυτερα να εχεις το αλλο με ολα τα πινακια που υποστηριζει και τα 2 προτυπα.

bottom of the line:το βλεπεις γεματο πινακια απο πισω?ή οχι? ?? :D :D

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας το scart απο πισω,αν λειπουν στη μεση ποδαρακια,ειναι νομιζω το ευρωπαικο σκαρτ(νομιζω),και καλυτερα να εχεις το αλλο με ολα τα πινακια που υποστηριζει και τα 2 προτυπα.

bottom of the line:το βλεπεις γεματο πινακια απο πισω?ή οχι? ?? :D :D

Εχει ολα τα πινακια...Δεν φταιει το καλωδιο...Εβαλα να δω TV και εκει η εικονα ειναι το ιδιο χαλια (τωρα δεν ειναι ασπρομαυρη, αλλα εχει μπλε αποχρωση και κοκκινες γραμμες. Το κακο ειναι οτι φαινονται και στην εγγραφη)

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...