Jump to content

Μετατροπη VHS σε DVD


resurection_boy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερετε πως μπορω μεσα πο το PC να μετατραψω μαι κασετα VHS σε DVD; Η εστω να την εισαγω στο PC σε αναγνωρισημη μορφη και απο εκει και περα με Cd η DVD καναν μετατροπεα ολο και κατι θα κανω. Θελω να μεταραψω αρεκετες κασετες σε DVD και δεν ξερω πως...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχας, να θεωρησω δεδομενο οτι γνωριζεις :

α) πως να συνδεεις τον υπολογιστη με το βιντεο

β) οτι χρειαζεται tv capture card (ή καρτα γραφικων με video in; :O )

 

Με δεδομενα αυτα, υπαρχουν δυο τροποι:

Ειτε χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα που γραφει απευθειας σε dvd μορφης (mpeg, με συγκεκριμενο bitrate) αρχεια (πχ Ulead VideoStudio ή Ulead DVD MovieFactory που εχω εγω) και απλα φτιαχνεις με αυτα ενα τυπικο μενου μετα - αυτη ειναι η πιο απλη διαδικασια.

 

Ειτε με το Virtual Dub περνας την κασετα στον υπολογιστη σε ασυμπιεστη κατα προτιμηση μορφη (με καποιον lossless codec) και μετα την κανεις dvd με το Nerovision Express με το οποιο μπορεις να φτιαξεις και σχετικα ικανοποιητικα μενου (τουλαχιστον εχεις μεγαλυτερη ελευθερια) Εχε βεβαια υποψιν σου οτι ασυμπιεστη μορφη=καλυτερη ποιοτητα= πολυυυυ μεγαλο μεγεθος στο δισκο. ;)

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

 

Καπου θυμαμαι οτι υπαρχει αναλογο θεμα, αλλα με μια προχειρη αναζητηση δεν το βρηκα (vhs - dvd => πολυ μικρα) Ψαξτο παντως. Αν δεν υπαρχει θα επανελθω με περαιτερω λεπτομερειες, αν θες. :D

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι. Αμα θελεις μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες λεπτομεριες και να μου πεις πως συνδεω το video;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένας ακόμα ΠΑΝΕΥΚΟΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ αν δεν έχεις TV CAPTURE CARD.Υπάρχει ένα μηχάνημα που έχω αγοράσει και λέγεται XPERT DVD MAKER USB 2.0 στο οποίο συνδέεις είτε βίντεο,είτε κάμερα είτε οποιαδήποτε αναλογική πηγή έχεις και την μετατρέπει (με τα προγράμματα που σου δίνει σε cd) σε μορφή DVD,DIVX κ.α.!Είναι πολύ εύκολο στην χρήση και δίνει και καλής ποιότητας αποτέλεσμα!Κοστίζει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 40€-50€.Έχω και κάρτα τηλεόρασης αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο καλό.Με αυτό το μηχάνημα είμαι άρχοντας.Μετέτρεψα πολλές κασέτες σε DVD.Υπόψιν....είναι μικρό πολύ (γύρω στ 10εκ. σε ύψος,4εκ. σε πλάτος και 2εκ. σε πάχος) και συνδέεται στην USB θύρα έκδοσης 2 κιόλας και άλλο ένα καλώδιο που έχει συνδέεται στο LINE OUT της κάρτας ήχου!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ασ μπω κι εγω στο παιχνιδι γιατι θελω να μετατρεψω πολεεεεεςςς κασετες σε DVD :) :p

 

Λοιπον, εχω την καρτα της Nvidia 6600 256 και μαζι μου εχουν δωσει ενα καλωδιο με περιεργες "θυρες" πιθανοτατα SVideo (δεν ειμαι σιγουρος).

 

Αφου εχω το Video, τι καλωδια πρεπει να αγορασω και με τι βυσματα για να μπορεσω να γραψω τις κασετες (τουλαχιστον) στον σκληρο μου δισκο;

 

Υ.Γ: Μετα θα σας ταλαιπωρησω για την μετατροπη :rolleyes: Κατσε πρωτα να τις μεταφερω στον σκληρο μου δισκο και μετα... "εχει ο Θεος" :p

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένας ακόμα ΠΑΝΕΥΚΟΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ αν δεν έχεις TV CAPTURE CARD.Υπάρχει ένα μηχάνημα που έχω αγοράσει και λέγεται XPERT DVD MAKER USB 2.0 στο οποίο συνδέεις είτε βίντεο,είτε κάμερα είτε οποιαδήποτε αναλογική πηγή έχεις και την μετατρέπει (με τα προγράμματα που σου δίνει σε cd) σε μορφή DVD,DIVX κ.α.!Είναι πολύ εύκολο στην χρήση και δίνει και καλής ποιότητας αποτέλεσμα!Κοστίζει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 40€-50€.Έχω και κάρτα τηλεόρασης αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο καλό.Με αυτό το μηχάνημα είμαι άρχοντας.Μετέτρεψα πολλές κασέτες σε DVD.Υπόψιν....είναι μικρό πολύ (γύρω στ 10εκ. σε ύψος,4εκ. σε πλάτος και 2εκ. σε πάχος) και συνδέεται στην USB θύρα έκδοσης 2 κιόλας και άλλο ένα καλώδιο που έχει συνδέεται στο LINE OUT της κάρτας ήχου!

 

Μηπως εχεις καποιο Link; Και απο που το αγορασες;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις καποιο Link; Και απο που το αγορασες;

Εδω :) Νομιζω ειναι αυτο που εχει ο φιλος μας.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εδω :) Νομιζω ειναι αυτο που εχει ο φιλος μας.

 

 

Καλο φαινεται αλλα αυτο που λεει με την αναλυση με "φοβισε" λιγο... Μηπως ειναι μικρη αναλυση; (δεν ξερω γι'αυτο ρωταω)

Link to comment
Share on other sites

Καλο φαινεται αλλα αυτο που λεει με την αναλυση με "φοβισε" λιγο... Μηπως ειναι μικρη αναλυση; (δεν ξερω γι'αυτο ρωταω)

720x576 (PAL) ειναι η αναλυση ολων των DVD :) Μια χαρα ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

720x576 (PAL) ειναι η αναλυση ολων των DVD :) Μια χαρα ειναι.

 

 

Δηλαδη σε οποιοδηποτε DVD Player κι αν παιξει θα εχει κανονικη αναλυση στην τηλεοραση; Δεν θα ειναι μικροτερη; Δεν θα κανει pixelιασμα οταν "ανοιγει" η εικονα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σε οποιοδηποτε DVD Player κι αν παιξει θα εχει κανονικη αναλυση στην τηλεοραση; Δεν θα ειναι μικροτερη; Δεν θα κανει pixelιασμα οταν "ανοιγει" η εικονα;

Και τα DVD που νοικιαζεις απο τα videoclub αυτη την αναλυση εχουν :) βλεπεις κανενα pixelιασμα? Απο κει και περα παιζει ρολο το bitrate που εχει το καθε DVD...O αρχοντας των δαχτυλιδιων εχει εξωφρενικο bitrate και αναλογο μεγαλο μεγεθος σε GB...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Και τα DVD που νοικιαζεις απο τα videoclub αυτη την αναλυση εχουν :) βλεπεις κανενα pixelιασμα?

 

Σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου :)

 

Τωρα μπορω να πω οτι πορωθηκα !!!

Δοκιμασα με το καλωδιο της καρτας γραφικων μου αλλα απ'οτι φαινεται μονο προβληματα δημιουργουνται...

Αυτο το "μαραφετι" νομιζω οτι θα σωσει την κατασταση :) :D

Link to comment
Share on other sites

Απο κει και περα παιζει ρολο το bitrate που εχει το καθε DVD...O αρχοντας των δαχτυλιδιων εχει εξωφρενικο bitrate και αναλογο μεγαλο μεγεθος σε GB...

 

Αυτο ειναι κατι που θα μπορω να το ρυθμισω εγω κατα το encoding;

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο!Ακριβώς αυτό έχω!

 

Μην ξεχνάς ότι η ποιότητα θα είναι ανάλογη με το πόσο καλή ανάγνωση κάνει η συσκευή,δηλαδή το πόσο καλά διαβάζει την κασέτα το βίντεο σου.Μην ξεχνάμε ακόμα και την κατάσταση της κάθε κασέτας!

 

Εγώ πάντως έχω μείνει υπερευχαριστημένος!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι κατι που θα μπορω να το ρυθμισω εγω κατα το encoding;

Νομιζω ναι. Αναλογα με το προγραμμα που χρησιμοποιεις. Δεν εχω ασχοληθει με την επεξεργασια DVD. Αλλα απο το DivX που ξερω πειραζα και τα δυο (αναλυση/Bitrate) και εβρισκα την χρηση τομη. Δηλαδη μερικες φορες μικροτερη αναλυση και υψηλοτερο bitrate εδινε καλυτερο αποτελεσμα απο το αντιθετο. Και οπως λεει και ο runner, παιζει ρολο και το video...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο!Ακριβώς αυτό έχω!

 

Μην ξεχνάς ότι η ποιότητα θα είναι ανάλογη με το πόσο καλή ανάγνωση κάνει η συσκευή,δηλαδή το πόσο καλά διαβάζει την κασέτα το βίντεο σου.Μην ξεχνάμε ακόμα και την κατάσταση της κάθε κασέτας!

 

Εγώ πάντως έχω μείνει υπερευχαριστημένος!

 

Χαιρομαι που το ακουω αυτο :) :) :)

 

Σημερα κιολας θα το παραγγειλω :D (δυστυχως δεν εχουμε ΠΛΑΙΣΙΟ εδω στη Ροδο)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και πολύ απλότερη από όλα αυτά. Αγοράζεις το DVD Recorder της Funai που έχει βίντεο VHS (γύρω στα 250-300 ευρώ). Βάζεις την γεμάτη κασέτα στην μια υποδοχή, το άδειο DVD στην άλλη, πατάς το κουμπί και ξεμπέρδεψες.
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοον... :)

 

Αγορασα το "πραγματακι" DVD maker αλλα χρειαζομαι βοηθεια για το πως θα δω εικονα !

 

Εβαλα τους drivers, τα εκανα ολα καλα απο θεμα install αλλα δεν βλεπω εικονα !!!

Απο το Video μου βγαινει scart που χωριζεται σε 3 καλωδια, 1 για video, 2 για ηχο... Τα συνδεω κανονικα στα βυσματα αλλα παρολαυτα δεν κανει τιποτα !

 

Καποια βοηθεια; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως δουλευει αυτο αλλα μηπος πρεπει να εχεις εναν codec των οπιο δεν τον εχεις; Μηπος εχει προβλημα το καλωδιο;
Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς θα χρησιμοποιήσεις για σήμα την επιλογή Composite.Ακόμα κοίτα στις ρυθμίσεις να είναι επιλεγμένη η συσκευή που αγόρασες.

 

Ποιο αγόρασες ακριβώς;Αυτό που σου είπα εγώ;

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς θα χρησιμοποιήσεις για σήμα την επιλογή Composite.Ακόμα κοίτα στις ρυθμίσεις να είναι επιλεγμένη η συσκευή που αγόρασες.

 

Ποιο αγόρασες ακριβώς;Αυτό που σου είπα εγώ;

 

Ναι αυτη τη συσκευη αγορασα απο το Πλαισιο :)

Την επιλογη Composite την εχω βαλει, στις ρυθμισεις δεν καταλαβα που μπορεις να το βαλεις !

 

Να σε ρωτησω και κατι αλλο... Οταν σου ζητησε να κανεις update τους drivers του USB 2.0 τι εκανες ακριβως; :worry:

 

Συγνωμη που σε ρωταω τοσα πολλα (και θα εχει κι αλλα απ'οτι φαινεται :p ) αλλα εισαι ο μονος που εχει το ιδιο προϊον και το εχει χρησιμοποιησει με επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει... :)

 

Καταφερα να φερω εικονα και ηχο απο το Video παιζοντας την απο το Software PVR που δινει... Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να γραψω ακομα !!!

Οταν παω να κανω εγγραφη τοτε ενω το αρχειο σωζεται κανονικα παρολαυτα δεν παιζει σε κανεναν player :confused:

 

runner, μπορεις να μου πεις τι κινησεις κανεις ακριβως ωστε να γραψεις μια κασσετα σε DVD; Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις; Τι αναλυση βαζεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχω και κάρτα τηλεόρασης αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο καλό.Με αυτό το μηχάνημα είμαι άρχοντας.

 

Δεν υπαρχει καμια διαφορα στα 2.

αν σκεφτεις ιδιαιτερα οτι με την tv card εχεις και προσθετες λειτουργιες(τηλεοραση ραδιο teletext) τοτε ειναι και η λογικη επιλογη

 

επισης σημαντικο ρολο στο capturing παιζει το ποσο δυνατος ειναι ο επεξεργαστης αλλα και το software που χρησιμοποεις

οταν μιλαμε για real time capturing σε format π.χ avi

 

στη περιπτωση του mpeg2 τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα και εχω πολυ καλο αποτελεσμα(ομοιο με το αρχικο αν οχι ιδιο) με αναλυση στα 352Χ288 και bitrate 2500-3000 kbps.

εξαλλου δεν χρειαζεται μεγαλυτερη αναλυση μιας και μιλαμε για VHS.

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

abcdefg:

Κι όμως η ποιότητα δεν ήταν ότι καλύτερο και μου κατανάλωνε περισσότερους πόρους από το σύστημά μου!

 

sadiagraxa:

Όταν λες σε κανέναν Player εννοείς στον υπολογιστή ή από επιτραπέζιο;Αν είναι το δεύτερο τότε κάνε μετατροπή το αρχείο που βγάζεις σε μορφή DVD με το VSO DivxToDVD και τότε δνε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα!Ακόμα να σου πω και τι ρυθμίσεις έχω εγώ:

 

-Στην καρτέλα Capture

Video capture device=USB 2800 Video

Video input format=YUY2

Capture format(profile)=DVD(PAL)

Capture size=720x576

Bitrate=3950

Capture quality=Highest

Frame Rate=25 fps

Audio capture device=SB Live! Wave deivice

Audio Source=Line In

 

Το αρχείο που βγάζει είναι MPEG2 αλλά όταν ξεπερνάει τα 35 λεπτά αν θυμάμαι καλά,δεν παίζει ολόκληρο στα επιτραπέζια players και ακόμα δεν ξέρω γιατί!Όμως όταν κάνω την μετατροπή που σου έλεγα με το προηγούμενο πρόγραμμα μετατρέπεται ακριβώς σε μορφή DVD και παίζει μια χαρά!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...