Jump to content

[Επίσημο] HTC StarTrek (Qtek 8500)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το bluetooth ακουστικό της motorola hs-805 και όταν το συνδέω με την συσκευή ενώ λειτουργεί κανονικά για τις κλήσεις η μουσική και οι υπόλοιποι ήχοι συνεχίζουν να ακούγονται από το ηχείο της συσκευής.Αν ακούω μουσική και πατήσω μια φορά το κουμπί του ακουστικού ο ήχος ακούγεται για 1sec από το ακουστικό και το κινητό βγάζει μήνυμα ότι δεν έχω φωνητικές εντολές.Λογικό αφού δεν έχω βάλει,αλλά η μουσική επιστρέφει και πάλι στο ηχείο.Πρόκειται για bug της συσκευής ή δεν υποστηρίζει το motorola κάποιο profile,αφού πρόκειται για παλιά συσκευή?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 709
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω κάνει εγγραφή στο φόρουμ αλλά τα link που δίνεις βγάζουν το εξής:

--------------------------------------------------------------------------

http://www.qtek.gr/forum/showthread.php?t=3896

you do not have permission to access this page. This could be due to one of several reasons:

 

1. Your user account may not have sufficient privileges to access this page. Are you trying to edit someone else's post, access administrative features or some other privileged system?

2. If you are trying to post, the administrator may have disabled your account, or it may be awaiting activation.

 

http://www.qtek.gr/8500_dl.html

 

An error occured! Referers have to be enabled. Leeching not allowed!

------------------------------------------------------------------

EDIT:

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το λογαριασμό μου, περιμένω να αποκατασταθεί

Ευχαριστώ πάντως.

 

Η ROM υπάρχει και εδώ σε Rapidshare όσο για το Ελληνικό Patch της ACE αν δεν το έχεις μέσα στο CD με το λειτουργικό πες μου να στο στείλω

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα και εγώ στα χέρια μου. Είναι εντυπωσιακό κινητό ειδικά αν σκεφτεί κανείς την τιμή του. Υπάρχει ένα σοβαρό θέμα όμως που πρέπει να προσέξουμε: αν το αφήσεις για αρκετή ώρα σε αδράνεια το κινητό χάνει κλήσεις!!! Μου συνέβει 2-3 φορές ενώ δοκίμαζα να το καλέσω από ένα άλλο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα και εγώ στα χέρια μου. Είναι εντυπωσιακό κινητό ειδικά αν σκεφτεί κανείς την τιμή του. Υπάρχει ένα σοβαρό θέμα όμως που πρέπει να προσέξουμε: αν το αφήσεις για αρκετή ώρα σε αδράνεια το κινητό χάνει κλήσεις!!! Μου συνέβει 2-3 φορές ενώ δοκίμαζα να το καλέσω από ένα άλλο κινητό.

 

από eshop.gr το πήρες? Ψήνομαι κι εγώ αλλά ... κάνω τον δύσκολο και θα εξαντληθεί φοβάμαι :O

 

Για το θέμα που λες να προσέξουμε, νομίζω ότι κάπου στο forum κάποιος/α ανέφερε κάτι σχετικά. Για κάνε μια αναζήτηση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα και εγώ στα χέρια μου. Είναι εντυπωσιακό κινητό ειδικά αν σκεφτεί κανείς την τιμή του. Υπάρχει ένα σοβαρό θέμα όμως που πρέπει να προσέξουμε: αν το αφήσεις για αρκετή ώρα σε αδράνεια το κινητό χάνει κλήσεις!!! Μου συνέβει 2-3 φορές ενώ δοκίμαζα να το καλέσω από ένα άλλο κινητό.

Για πόση ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό μου συνέβει από το 1ο μισάωρο που το λειτούργησα. Έψαξα στο ιντερνετ και αναφέρουν ότι καμιά ώρα αν το αφήσεις ήσυχο...το παίρνει ο ύπνος!!! Το καλό είναι ότι δεν το ξανάκανε και το έχω τεστάρει αρκετές ώρες τώρα. Ελπίζω να έτυχε και να μην έχει όντως πρόβλημα γιατί είναι εντυπωσιακό κινητό.
Link to comment
Share on other sites

από eshop.gr το πήρες? Ψήνομαι κι εγώ αλλά ... κάνω τον δύσκολο και θα εξαντληθεί φοβάμαι :O

 

Για το θέμα που λες να προσέξουμε, νομίζω ότι κάπου στο forum κάποιος/α ανέφερε κάτι σχετικά. Για κάνε μια αναζήτηση. ;)

 

Από e-shop 169 euros. Και εγώ το έπαιζα δύσκολος τόσο καιρό αλλά το πήρα απόφαση επιτέλους να το αγοράσω. Εγώ "κόλλαγα" στο γεγονός ότι έχει οθόνη 65k αλλά τελικά είναι πολύ καλή (καλύτερη απο του SE k750i που έχω). Τα Windows Mobile είναι άλλη φάση και σε γενικές γραμμές είναι εντυπωσιακό κινητό.

Link to comment
Share on other sites

H oθόνη πράγματι είναι καλύτερη από το k750i αλλά στο θέμα των φωτογραφιών και την ένταση του ηχείου το 750 δεν παίζεται σε σχέση με το qtek.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει ακόμα να βάλω για ringtone ένα δικό μου mp3:O ! Το έχω ψάξει απίστευτα το κινητό και παρόλα αυτά δεν βρήκα πως γίνεται. Ξέρει κάποιος??
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει ακόμα να βάλω για ringtone ένα δικό μου mp3:O ! Το έχω ψάξει απίστευτα το κινητό και παρόλα αυτά δεν βρήκα πως γίνεται. Ξέρει κάποιος??

 

OK το βρήκα!!

Link to comment
Share on other sites

off topic:

Στα μηνύματά σου υπάρχει ένα κουμπάκι που γράφει τροποποίηση.Το επιλέγεις και διορθώνεις το μήνυμά σου.Δε χρειάζεται να γράψεις καινούριο.:)

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους. Πρίν απο λίγες μέρες πήρα πίσω το 8500 απο το service μιας και η συσκευή μου παρουσίασε γρήγορα το γνωστό πρόβλημα με τις εισερχόμενες κλήσεις.

Όπως είναι φυσικό έγινε αναβάθμηση λογισμικού και απο την 1.02.251.1 το κινητό μου <<φόρεσε>> την 3.6.251.1 ROM. Επίσης απο το service μου πέρασαν και την εφαρμογή sms 160. Μέχρι στιγμής δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα όσον αφορά τις κλήσεις με την νέα ROM και μάλιστα θα ελέγα οτι η ποιότητα photo και κυρίως video έχει βελτιωθεί αισθητά όχι όμως και ο ήχος κλήσεων που παραμένει πολύ χαμηλός. Το απαράδεκτο στην όλη ιστορία είναι οτι μετά την αναβάθμηση δεν μπορώ να συντάξω μηνύματα στα Ελληνικά, ούτε να περάσω νέα καταχώρηση στον τηλ. κατάλογο πέραν των Λατινινικών χαρακτήρων λόγο έλλειψης Ελληνικών. Θα ήθελα την βοήθειά σας μιας και η διαδικασία του service είναι αρκετά χρονοβόρος.

Σας Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους. Πρίν απο λίγες μέρες πήρα πίσω το 8500 απο το service μιας και η συσκευή μου παρουσίασε γρήγορα το γνωστό πρόβλημα με τις εισερχόμενες κλήσεις.

Όπως είναι φυσικό έγινε αναβάθμηση λογισμικού και απο την 1.02.251.1 το κινητό μου <<φόρεσε>> την 3.6.251.1 ROM. Επίσης απο το service μου πέρασαν και την εφαρμογή sms 160. Μέχρι στιγμής δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα όσον αφορά τις κλήσεις με την νέα ROM και μάλιστα θα ελέγα οτι η ποιότητα photo και κυρίως video έχει βελτιωθεί αισθητά όχι όμως και ο ήχος κλήσεων που παραμένει πολύ χαμηλός. Το απαράδεκτο στην όλη ιστορία είναι οτι μετά την αναβάθμηση δεν μπορώ να συντάξω μηνύματα στα Ελληνικά, ούτε να περάσω νέα καταχώρηση στον τηλ. κατάλογο πέραν των Λατινινικών χαρακτήρων λόγο έλλειψης Ελληνικών. Θα ήθελα την βοήθειά σας μιας και η διαδικασία του service είναι αρκετά χρονοβόρος.

Σας Ευχαριστώ...

 

τα Ελληνικά είναι ενσωματωμένα στα windows απλά πρέπει να ξαναρυθμισεις την γλώσσα "έναρξη->Ρυθμίσεις->Περισσότερα->Τοπικές ρυθμίσεις" και διάλεξε παντού ελληνικά, ακόμα στα μηνύματα ή στις επαφές γενικά όπου θες να γράψεις κράτα πατημένο το * και διάλεξε κι από εκεί ελληνικά

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ VirusPlus. Ακολουθώντας τις οδηγίες σου και με λίγη φαντασία τελικά την βρήκα την άκρη ( ήθελε και αλλαγή γλώσσας στο Τ9 για να γυρίσει στα Ελληνικά ):grin:
Link to comment
Share on other sites

geia sas! parakolou8w toso kairo to forum alla twra apofasisa na ginw melos.... eks ou loipon kai h prrwth apo tis apories mou!

 

h gnwsth prosfora isxyei akoma, aksizei ton kopo; dedomenou oti 8elw ena kinhto pou na mporei na apeikonisei kana doc... kana xls... kana pdf...

 

vevaia ws enallaktikh eixa allo alla auto eksantlh8hke, kai o antikatastaths tou promynhetai panakrivos gia arxh (m600, P1) opote....

 

apo mpataria telika paei h den paei kala;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα bluetooth handsfree της motorola το οποίο έχω καταφέρει να συνδέσω στο qtek. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος συντομότερος τρόπος για τη σύνδεση του handsfree με το τηλέφωνο. Ο τρόπος που έχω βρει ως τώρα είναι ρυθμίσεις - συνδέσεις(ή commanager) -bluetooth - μενού - συσκευές - επιλογή συσκευής bluetooth - μενού -ορισμός ανοικτής ακρόασης, απαίτει πολλές ενέργειες. Γίνεται πιό σύντομα;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Μολις χτες πηρα στα χερια μου το Qtek 8500 , και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος. εχω περασει το νεο ROM για το προβλημα των χαμενων κλησεων (προληπτικα) αλλα εχω το εξης προβλημα:

Εχω μολις 5mb χωρο στο κινητο, και ετσι δεν μπορω να λαβω μεγαλα αρχεια, με το μπλε δοντι :p ... υπαρχει τροπος να αλλαξω τον φακελο προορισμου;

Δοκιμασα να ψαξω στην registry HKLM\Software\Microsoft\Obex\Services αλλα το μονο που βλεπω εκει ειναι {000......00} και δεν βρισκω την επιλογη BaseDir, μια λυση που λενε οτι δουλευει στο Mpx200. Μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει;

Δοκιμασα να δημιουργησω το key που λειπει, το BaseDir δλδ αλλα δεν εχει καμια επιπτωση, ουτε με restart του τηλ .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Μολις χτες πηρα στα χερια μου το Qtek 8500 , και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος. εχω περασει το νεο ROM για το προβλημα των χαμενων κλησεων (προληπτικα) αλλα εχω το εξης προβλημα:

Εχω μολις 5mb χωρο στο κινητο, και ετσι δεν μπορω να λαβω μεγαλα αρχεια, με το μπλε δοντι :p ... υπαρχει τροπος να αλλαξω τον φακελο προορισμου;

Δοκιμασα να ψαξω στην registry HKLM\Software\Microsoft\Obex\Services αλλα το μονο που βλεπω εκει ειναι {000......00} και δεν βρισκω την επιλογη BaseDir, μια λυση που λενε οτι δουλευει στο Mpx200. Μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει;

Δοκιμασα να δημιουργησω το key που λειπει, το BaseDir δλδ αλλα δεν εχει καμια επιπτωση, ουτε με restart του τηλ .

 

Η μόνη λύση φίλε μου που έχω βρει εγώ μεχρι τώρα είναι ένα προγραμματάκι το moBlue

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση φίλε μου που έχω βρει εγώ μεχρι τώρα είναι ένα προγραμματάκι το moBlue

σε ευχαριστω ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για την ταχυτατη απαντηση... θα δοκιμασω το προγραμματακι και βλεπουμε ;)

Edit:

Δοκιμαστε επισης το MotileTech Sniper... ΠΟΛΥ καλο.

Το προβλημα μου ομως παραμενει. Δεν καταφερα ακομη να στειλω αρχεια μεγαλυτερα απο 3-4 mb.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζοντας και το moBlue αλλα και το Sniper, διαπιστωσα οτι το μεν πρωτο ειναι η χαρα του bug και δεν ειναι χρησιμοποιησημο, το δε δευτερο, σταματαει να μεταφερει οταν το αρχειο φτασει το μεγεθος του αδειου χωρου στο Κινητο. Δωρο αδωρο... Αρα τι να το κανω; Μαλλον με το ενσωματωμενο software θα μεινω...
Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζοντας και το moBlue αλλα και το Sniper, διαπιστωσα οτι το μεν πρωτο ειναι η χαρα του bug και δεν ειναι χρησιμοποιησημο, το δε δευτερο, σταματαει να μεταφερει οταν το αρχειο φτασει το μεγεθος του αδειου χωρου στο Κινητο. Δωρο αδωρο... Αρα τι να το κανω; Μαλλον με το ενσωματωμενο software θα μεινω...

 

bug το moblue:wacko:?εγώ το χρησιμοποιώ και μου δουλεύει μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα:happy:τι πρόβλημα σου βγάζει?

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση εχεις;

εγω δανειστηκα απο ενα φιλο την 0.11 Εαν το ανοιξεις (το moBlue) και κλεισεις την οθονη την ωρα της μεταφορας, απλα... Παγωνει . Απλα σταματαει να μεταφερει δεδομενα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...