Jump to content

[Επίσημο] HTC StarTrek (Qtek 8500)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ και πάλι :) Και συνεχίζω ακάθεκτη με τις "n00bικες" απορίες μου :p :O Υπάρχει κάποιος τρόπος όταν με καλούν και δεν μπορώ να απαντήσω να κάνω mute τον ήχο της κλήσης, χωρίς να τερματίσω την κλήση (κοινώς χωρίς να το κλείσω σε κάποιον στην μάπα :p )

 

οταν χτυπάει το κινητο εμφανίζονται στο κάτω μέρος της εξωτερικής οθόνης κάποια εικονίδια τα οποία βρίσκονται πάνω από τα κουμπιά για το Mp3 player. Αν πατήσεις το << κάνεις mute και αν πατήσεις το >> κλείνεις το τηλ.

“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 709
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ και πάλι :) Και συνεχίζω ακάθεκτη με τις "n00bικες" απορίες μου :p :O Υπάρχει κάποιος τρόπος όταν με καλούν και δεν μπορώ να απαντήσω να κάνω mute τον ήχο της κλήσης, χωρίς να τερματίσω την κλήση (κοινώς χωρίς να το κλείσω σε κάποιον στην μάπα :p )

 

Το AmpTweaks που ανέφερα παραπάνω υποστηρίζει και αυτό που θες...αν και σε εμένα δεν δούλεψε το συγκεκριμένο Tweak:(

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Να' στε καλά, ευχαριστώ και πάλι. :)

Όσον αφορά ένα από τα προβλήματα που έλεγα σχετικά με την εγκατάσταση κάποιων προγραμμάτων μου βγάζει το εξής error: "this application requires a newer version of the microsoft.NET compact Framework than the version installed on this device." :worry: Μπαίνω σε κάποια sites τα οποία μου δίνουν να κατεβάσω κάποια frameworks αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω :wacko: . Αν έχει κάποιος ιδέα το τι πρέπει να γίνει ας με διαφωτίσει :p

Τhnx :)

Link to comment
Share on other sites

Να' στε καλά, ευχαριστώ και πάλι. :)

Όσον αφορά ένα από τα προβλήματα που έλεγα σχετικά με την εγκατάσταση κάποιων προγραμμάτων μου βγάζει το εξής error: "this application requires a newer version of the microsoft.NET compact Framework than the version installed on this device." :worry: Μπαίνω σε κάποια sites τα οποία μου δίνουν να κατεβάσω κάποια frameworks αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω :wacko: . Αν έχει κάποιος ιδέα το τι πρέπει να γίνει ας με διαφωτίσει :p

Τhnx :)

 

απλά εγκατέστησε το νέο microsoft.NET compact Framework που υπάρχει κάπου:O στο site της microsoft...αν δεν το βρεις πες μου να στο στείλω με ΡΜ:D

 

υπάρχει εδώ

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

είδα ότι εδώ http://www.eshop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000962 το έχει με 169 ευρώ. Τι λέτε όσοι/όσες το έχετε? Αξίζει τα λεφτά του?
Link to comment
Share on other sites

είδα ότι εδώ http://www.eshop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000962 το έχει με 169 ευρώ. Τι λέτε όσοι/όσες το έχετε? Αξίζει τα λεφτά του?

Το αγόρασα πριν 15 ημέρες από το e-shop (με επιδότηση vodafon στο πρόγραμμα χωρίς πάγαιο δίνοντας τα μισά λευτά) και πραγματικά χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, νομίζω πως είναι η καλύτερη αγορά κινητού που έχω κάνει. Βέβαια δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει κινητό με windows mobile στο παρελθόν, αλλά η εκμάθισή του είναι εύκολη. Στο φόρουμ διάβασα βέβαια για αρκετά προβλήματα της συσκευής, πάντως το δικό μου δεν εμφάνισε στις 15 ημέρες κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν 15 ημέρες από το e-shop (με επιδότηση vodafon στο πρόγραμμα χωρίς πάγαιο δίνοντας τα μισά λευτά) και πραγματικά χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, νομίζω πως είναι η καλύτερη αγορά κινητού που έχω κάνει. Βέβαια δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει κινητό με windows mobile στο παρελθόν, αλλά η εκμάθισή του είναι εύκολη. Στο φόρουμ διάβασα βέβαια για αρκετά προβλήματα της συσκευής, πάντως το δικό μου δεν εμφάνισε στις 15 ημέρες κανένα πρόβλημα.

 

εγώ που δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου, εντυπωσιάστηκα από φωτογραφίες που είδα για το πόσο κομψό είναι για smartphone. Βέβαια, έχω ήδη το Sony Ericsson K610i που (κατά τη γνώμη μου) έχει συνολικά περισσότερες δυνατότητες, αλλά θα το ήθελα σαν δεύτερο κινητό ;) Βέβαια, ... φοβάμαι ότι μέχρι να το αποφασίσω θα ... εξαντληθεί! :O

Link to comment
Share on other sites

εγώ που δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου, εντυπωσιάστηκα από φωτογραφίες που είδα για το πόσο κομψό είναι για smartphone. Βέβαια, έχω ήδη το Sony Ericsson K610i που (κατά τη γνώμη μου) έχει συνολικά περισσότερες δυνατότητες, αλλά θα το ήθελα σαν δεύτερο κινητό ;) Βέβαια, ... φοβάμαι ότι μέχρι να το αποφασίσω θα ... εξαντληθεί! :O

 

To K610 έχει περισσότερες δυνατότητες? Με το qtek μπορείς να κάνεις ουσιαστικά ότι κάνεις και στο pc! Από internet μέχρι word,pdf κτλ Μάλλον θα πρέπει να πάρεις το qtek και να έχεις το 610 για δεύτερο.

“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα και εγω και έχω ένα πρόβλημα με τη χρήση του bluetooth. Συγκεκριμένα ενώ η αποστολή από το qtek αρχείων είναι δυνατή, δεν μπορώ να στείλω προς το qtek από το pda ή το pc. Και το πρόβλημα πρέπει να είναι το ότι δεν αναγνωρίζεται κατά την ανίχνευση η σειριακή θύρα, βγαίνει μόνο η dialup networking. Αυτό συμβαίνει και στην ανίχνευση από το pc και από το pda. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο; Μήπως χρειάζεται κάποια έξτρα ρύθμιση που μου διαφεύγει;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα και εγω και έχω ένα πρόβλημα με τη χρήση του bluetooth. Συγκεκριμένα ενώ η αποστολή από το qtek αρχείων είναι δυνατή, δεν μπορώ να στείλω προς το qtek από το pda ή το pc. Και το πρόβλημα πρέπει να είναι το ότι δεν αναγνωρίζεται κατά την ανίχνευση η σειριακή θύρα, βγαίνει μόνο η dialup networking. Αυτό συμβαίνει και στην ανίχνευση από το pc και από το pda. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο; Μήπως χρειάζεται κάποια έξτρα ρύθμιση που μου διαφεύγει;

 

:lol: η κλασική ρύθμιση ψάξιμο :lol: έναρξη->ρυθμίσεις->συνδέσεις->μεταβίβαση και τσέκαρε το λήψη εισερχομ. μεταδοσεων

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

To K610 έχει περισσότερες δυνατότητες? Με το qtek μπορείς να κάνεις ουσιαστικά ότι κάνεις και στο pc! Από internet μέχρι word,pdf κτλ Μάλλον θα πρέπει να πάρεις το qtek και να έχεις το 610 για δεύτερο.

 

κοίτα, μπορεί και να έχεις δίκιο. Αλλά και το K610i έχει τις περισσότερες δυνατότητες του qtek εκτός του word. Αλήθεια, λογισμικο για ανάγνωση word-excell-pdf έχει ενσωματωμένο ή το προμηθεύεται κανείς χωριστά? Το λογισμικό είναι και για επεξεργασία των εγγράφων?

 

προσθήκη: α, να προσθέσω κι ένα σημαντικό(?) πλεονέκτημα του K610i: Είναι 3G.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, μπορεί και να έχεις δίκιο. Αλλά και το K610i έχει τις περισσότερες δυνατότητες του qtek εκτός του word. Αλήθεια, λογισμικο για ανάγνωση word-excell-pdf έχει ενσωματωμένο ή το προμηθεύεται κανείς χωριστά? Το λογισμικό είναι και για επεξεργασία των εγγράφων?

 

προσθήκη: α, να προσθέσω κι ένα σημαντικό(?) πλεονέκτημα του K610i: Είναι 3G.

 

το λογισμικό παρέχετε μαζί με το κινητό όχι εγκατεστημένο και είναι απλά για προβολή όχι για επεξεργασία...βέβαια με άλλα προγράμματα ακόμα και "free" έχεις επεξεργασία σε όλα τα format που υποστηρίζει ένα PC

 

το ότι είναι 3G είναι πλεονέκτημα?:( :blink:

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρίνεις καν το ένα με το άλλο. Το 610 είναι ένα τυπικό κινητό. Τίποτα το ιδιαίτερο.

 

το λογισμικό παρέχετε μαζί με το κινητό όχι εγκατεστημένο και είναι απλά για προβολή όχι για επεξεργασία...βέβαια με άλλα προγράμματα ακόμα και "free" έχεις επεξεργασία σε όλα τα format που υποστηρίζει ένα PC

 

το ότι είναι 3G είναι πλεονέκτημα?:( :blink:

 

τι να πω ρε παιδιά... πολύ καλό για 169 ευρώ μου ακούγεται το κινητό... :O

Link to comment
Share on other sites

...βέβαια με άλλα προγράμματα ακόμα και "free" έχεις επεξεργασία σε όλα τα format που υποστηρίζει ένα PC

 

κανένα λινκ για free λογισμικό για το κινητό? :)

Link to comment
Share on other sites

κανένα λινκ για free λογισμικό για το κινητό? :)

 

www.smartphone-freeware.com

deblor-freewaresmartphone.blogspot.com

freecabs.org

www.airfagev.com

 

αυτά είναι μερικά site με Freeware

 

με λιγο ψαξιμο στα forum ipmart και modaco θα βρεις και πιο "free" προγράμματα;)

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ψάξεις και σε P2P προγράμματα. Το κινητό όντως είναι πολύ καλό για τα λεφτά του, σκέψου όμως ότι όταν είχε βγεί πριν περίπου ένα χρόνο έκανε περίπου 500 ευρώ, Πριν 4 περίπου μήνες που το πήρα εγώ έκανε 300 euro. Απλά αυτή τη στιγμή λογικά είναι σε προσφορά ή δεν έφευγε και κατεβάσαν τη τιμή. Για τα λεφτά του δεν υπάρχει καλύτερο κινητό αυτή τη στιγμή.
“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι.Κάποτε ασχολιόμουν με κινητά με symbian os.Tελικά τα windows είναι σαφώς ανώτερα.Internet,πλοήγηση,παιχνίδια όλα σε ένα νοικοκυρεμένα:p
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το βρήκα τελικά. Ευχαριστώ πάντως.

Το πρόβλημα που παραμένει όμως παρά την ενεργοποίηση αυτής της επιλογής είναι ότι δε μπορώ να κάνω αποστολή από το pda στο Qtek.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το βρήκα τελικά. Ευχαριστώ πάντως.

Το πρόβλημα που παραμένει όμως παρά την ενεργοποίηση αυτής της επιλογής είναι ότι δε μπορώ να κάνω αποστολή από το pda στο Qtek.

 

το αρχείο που θες να στείλεις μήπως είναι μεγάλο? τη μήνυμα παίρνεις όταν προσπαθείς να στείλεις?

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δοκίμασα με διάφορα αρχεία και μεγάλου και πολύ μικρού μεγέθους. Το μήνυμα που βγάζει είναι: "Unable to connect to the device". Τελικά όμως το πρόβλημα έχει να κάνει με το resco explorer(εκεί βγαίνει αυτό το μήνυμα). Από τον file manager του λειτουργικού στέλνει. Αυτό γίνεται μόνο με το Qtek όμως, γιατί σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή που έχω δοκιμάση η αποστολή μέσω του resco γίνεται κανονικά. Το ίδιο μήνυμα βγαίνει και αν κάνω αποστολή ενός αρχείου πρός το pc αλλά όταν στο παράθυρο που βγαίνει στον υπολογιστή για αποδοχή της σύνδεσης πατήσω άκυρο αντί για οκ. Αυτό σημαίνει λοιπόν ότι το Qtek για κάποιο λόγο δεν αποδέχεται το αίτημα σύνδεσης.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω backup, ή να βρώ τη rom της Αce Hellas για το Qtek 8500; Στη σελίδα υποστήριξης δεν είναι ενεργο κανένα link. H έκδοση της rom μου είναι η "1.02.251.1".
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω backup, ή να βρώ τη rom της Αce Hellas για το Qtek 8500; Στη σελίδα υποστήριξης δεν είναι ενεργο κανένα link. H έκδοση της rom μου είναι η "1.02.251.1".

 

αν κάνεις εγγραφή στο forum της Qtek η ROM παρέχετε δωρεάν

 

http://www.qtek.gr/forum/showthread.php?t=3896

 

ROM

Εγκατάσταση ελληνικού customization(keySMS, κλπ.)

 

όσο για backup μέσω outlook

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει εγγραφή στο φόρουμ αλλά τα link που δίνεις βγάζουν το εξής:

--------------------------------------------------------------------------

http://www.qtek.gr/forum/showthread.php?t=3896

you do not have permission to access this page. This could be due to one of several reasons:

 

1. Your user account may not have sufficient privileges to access this page. Are you trying to edit someone else's post, access administrative features or some other privileged system?

2. If you are trying to post, the administrator may have disabled your account, or it may be awaiting activation.

 

http://www.qtek.gr/8500_dl.html

 

An error occured! Referers have to be enabled. Leeching not allowed!

------------------------------------------------------------------

EDIT:

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το λογαριασμό μου, περιμένω να αποκατασταθεί

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει εγγραφή στο φόρουμ αλλά τα link που δίνεις βγάζουν το εξής:

--------------------------------------------------------------------------

http://www.qtek.gr/forum/showthread.php?t=3896

you do not have permission to access this page. This could be due to one of several reasons:

 

1. Your user account may not have sufficient privileges to access this page. Are you trying to edit someone else's post, access administrative features or some other privileged system?

2. If you are trying to post, the administrator may have disabled your account, or it may be awaiting activation.

 

http://www.qtek.gr/8500_dl.html

 

An error occured! Referers have to be enabled. Leeching not allowed!

------------------------------------------------------------------

 

Το κινητό το πήρες από expansys? Αν ναι τότε δεν σε υποστηρίζει το επίσημο site της qtek. Το γιατί δεν το ξέρω, μπορείς όμως να κοιτάξεις στο site της expansys στο foroum όπου μάλλον θα βρείς αυτό που ζητάς (νομίζω!!) Αλλιώς ένα search στο rapidshare.com

“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...