Jump to content

[Επίσημο] HTC StarTrek (Qtek 8500)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 709
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=140962

είναι για HTC αλλα μια ερωτηση στην εταιρία για συμβατότητα δεν βλάπτει.

http://www.myqtek.com

let us all know.

 

Καλημέρα,

 

Το Qtek 8500 δεν έχει ραδιόφωνο. Ενώ το P3300 έχει ενσωματωμένο ραδιόφωνο και το συγκεκριμένο headset λειτουργεί ως antenna.

 

Επομένως το συγκεκριμένο προϊόν δεν μπορεί να βοηθήσει στο Qtek 8500.

 

Με εκτίμηση,

HTC Support Team

 

(Επίσημη απάντηση από HTC)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το Qtek 8500 δεν έχει ραδιόφωνο. Ενώ το P3300 έχει ενσωματωμένο ραδιόφωνο και το συγκεκριμένο headset λειτουργεί ως antenna.

 

Επομένως το συγκεκριμένο προϊόν δεν μπορεί να βοηθήσει στο Qtek 8500.

 

Με εκτίμηση,

HTC Support Team

 

(Επίσημη απάντηση από HTC)

Μάγκες, επειδή σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του qtek 8500, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις δυνατότητες αναπαραγωγης και λήψης βίντεο. Συγκεκριμένα, θα ήθελα να μάθω αν εκτός της δυνατότητας αναπαραγογής βίντεο έχει και αυτή της λήψης, κι αν ναι σε ποιό format? (mpeg4, 3pg ή άλλο). Επίσης, αν ο media player έχει την δυνατότητα αναπαραγωγής βίντεο σε μορφή mpeg4-avi. Τέλος, θα ήθελα να μου πείτε αν υποστηρίζει extra memory card και αν ναι μέχρι ποιάς χωρητικότητας. Σας ευχαριστώ και περιμένω τα σχόλιά σας

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, επειδή σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του qtek 8500, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις δυνατότητες αναπαραγωγης και λήψης βίντεο. Συγκεκριμένα, θα ήθελα να μάθω αν εκτός της δυνατότητας αναπαραγογής βίντεο έχει και αυτή της λήψης, κι αν ναι σε ποιό format? (mpeg4, 3pg ή άλλο). Επίσης, αν ο media player έχει την δυνατότητα αναπαραγωγής βίντεο σε μορφή mpeg4-avi. Τέλος, θα ήθελα να μου πείτε αν υποστηρίζει extra memory card και αν ναι μέχρι ποιάς χωρητικότητας. Σας ευχαριστώ και περιμένω τα σχόλιά σας

 

Καλημέρα!

 

Βέβαια έχει τη δυνατότητα λήψης βίντεο σε μορφή 3gp και mpeg4.

Μέγιστη ανάλυση 176x144.

Υποστηρίζει microSD μέχρι και 2GB.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

My_Immortal σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες! Αν μπορείς μάλιστα να μου απαντήσεις τι παίζει και με την αναπαραγωγή αρχείων video, κατα πάσα πιθανότητα σύντομα θα είμαι ένας απο τους κατόχους της συσκευής. Βασικά με ενδιαφέρει ο Media Player να έχει την δυνατότητα αναπαραγωγής video-clips, μορφής mpeg ή avi απευθείας απο το p.c στη συσκευή χωρίς να είναι απαραίτητη προηγουμένος η μετατρόπη των αρχείων σε format συμβατό προς την συσκευή, όπως γίνεται συνήθως σε τηλέφωνα που δεν έχουν Windows.Βέβαια όλα αυτά αν ισχύει ακομή η πολύ καλη προσφορά των 170 euro περίπου!

Σ΄ευχαριστώ θερμά!!!...:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000962

 

Προσφορά στα 169 ευρώ για όποιον το ψάχνει...

είναι δυνατόν στα άλλα site η τιμή να είναι 300 & 400,00 €, και στο e-shop 169,00; Μήπως παίζετε κάτι; ¨εχει αγοράσει κανείς από το e-shop να μας πει;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, πολλές φορές και χωρίς πρόβλημα.

 

Η εξήγηση είναι απλή.

 

Άλλοι θέλουν να ξεφορτοθούν το στοκ τους, ποντάροντας στον όγκο πωλήσεων και όχι στη τιμή πώλησης.

 

Άλλοι δεν ρίχνουν την τιμή του προιόντος, όσο καιρός κι αν περάσει, προφανώς δε θέλουν να χάσουν καθόλου από το κέρδος που θα είχαν από την αρχική τιμή αγοράς.

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

είναι δυνατόν στα άλλα site η τιμή να είναι 300 & 400,00 €, και στο e-shop 169,00; Μήπως παίζετε κάτι; ¨εχει αγοράσει κανείς από το e-shop να μας πει;

 

το αγόρασα εγώ πριν από καμιά βδομάδα και μάλιστα 155 €!!! και εμένα μου έκανε εντύπωση η διαφορά...όμως μέχρι στιγμής όλα φυσιολογικά τα βλέπω! το μόνο πού παρατήρησα ήταν πως είχε παλιά rom...η οποία όμως αναβαθμίστηκε αμέσως:p

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

My_Immortal σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες! Αν μπορείς μάλιστα να μου απαντήσεις τι παίζει και με την αναπαραγωγή αρχείων video, κατα πάσα πιθανότητα σύντομα θα είμαι ένας απο τους κατόχους της συσκευής. Βασικά με ενδιαφέρει ο Media Player να έχει την δυνατότητα αναπαραγωγής video-clips, μορφής mpeg ή avi απευθείας απο το p.c στη συσκευή χωρίς να είναι απαραίτητη προηγουμένος η μετατρόπη των αρχείων σε format συμβατό προς την συσκευή, όπως γίνεται συνήθως σε τηλέφωνα που δεν έχουν Windows.Βέβαια όλα αυτά αν ισχύει ακομή η πολύ καλη προσφορά των 170 euro περίπου!

Σ΄ευχαριστώ θερμά!!!...:)

 

Ο Media Player του κινητού παίζει τα αρχεία που παίζει και ο Windows Media Player στο PC σου, καθώς είναι μια διαφορετική έκδοσή του, προσαρμοσμένη για κινητά.

Βέβαια κάποια πολύ μεγάλα αρχεία με πολύ υψηλή ποιότητα κωδικοποίησης, πιθανόν η μνήμη του κινητού να μην επαρκεί για να αναπαραχθούν, αλλά σε γενικές γραμμές, δεν κολλάει πουθενά.

Εξάλλου μπορείς να βρεις πάρα πολλούς διαφορετικούς media player και να τους εγκαταστήσεις για να καλύψεις οποιαδήποτε ανάγκη σου.

Νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα.

Η προσφορά των 169 ισχύει ακόμα στο e-shop. Άντε, με το καλό! :D

Link to comment
Share on other sites

είναι δυνατόν στα άλλα site η τιμή να είναι 300 & 400,00 €, και στο e-shop 169,00; Μήπως παίζετε κάτι; ¨εχει αγοράσει κανείς από το e-shop να μας πει;

 

Το πήρα κι εγώ πριν μια εβδομάδα και είναι ένα κανονικότατο Qtek 8500,

όπως και όλα τα άλλα που πωλούνται προς 300 και 400€.

Φυσικά και δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Όσο για την τελευταία επίσημη αναβάθμιση, μέσα σε 10 λεπτά είσαι έτοιμος,

ούτε λόγος!

Πάντως το Expansys το έχει στα 200€ σε μάυρο και σε ροζ 350€ περίπου

(πιο σπάνιο γαρ!)

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος φιλος το route 66 mobile 7 για qtek 8500 που να τρεχει καλα ?

Επισης , πως επαναφερουμε το τηλεφωνο στην ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (οπως ηταν στο κουτι του) ?

:)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τον σήμα είχε σχέση με το firmware της qtec. Αν εβγαινες εκτός σήματος (υπογειο, ασανσερ, μετρο) τοτε θέλει reboot για να το ξαναβρεί! To firmware της singular δεν έχει αυτό το πρόβλημα. Βέβαια αυτά τα διάβασα πριν 10 μήνες οπότε λογικά από τότε έχει φτιαχτεί.

 

Wish me luck. Το αγοράζω αυριο...

 

My_immortal είναι εύκολη μια φώτο της συσκευής με την μεγάλη μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Το προσπαθούν κάτι παληκάρια στο xda-developers.com. Χωρίς επιτυχία μέχρι τώρα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις....
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τον σήμα είχε σχέση με το firmware της qtec. Αν εβγαινες εκτός σήματος (υπογειο, ασανσερ, μετρο) τοτε θέλει reboot για να το ξαναβρεί! To firmware της singular δεν έχει αυτό το πρόβλημα. Βέβαια αυτά τα διάβασα πριν 10 μήνες οπότε λογικά από τότε έχει φτιαχτεί.

 

Wish me luck. Το αγοράζω αυριο...

 

My_immortal είναι εύκολη μια φώτο της συσκευής με την μεγάλη μπαταρία?

Επειδη ειμαι απο τους πρωτους που το πηρα περσυ τον Ιουλιο, το συγκεκριμενο προβλημα δεν μου εμφανισθηκε ποτε. Ειχα αλλα βεβαια αν εχεις διαβασει το Thread:p Καλοριζικο παντως:)

Link to comment
Share on other sites

My_immortal είναι εύκολη μια φώτο της συσκευής με την μεγάλη μπαταρία?

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/P6230713.jpg

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/P6230714.jpg

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/P6230715.jpg

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις περίπου πώς γίνεται.

Εμένα μου αρέσει η αίσθησή του στο χέρι

και από εμφάνιση δεν κάνει μεγάλη διαφορά, κατά τη γνώμη μου πάντα.

:)

Link to comment
Share on other sites

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/P6230713.jpg

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/P6230714.jpg

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/P6230715.jpg

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις περίπου πώς γίνεται.

Εμένα μου αρέσει η αίσθησή του στο χέρι

και από εμφάνιση δεν κάνει μεγάλη διαφορά, κατά τη γνώμη μου πάντα.

:)

με την μπαταρία αυτή πόση είναι η αυτονομία του (ή η διαφορά με την μαμίσια);

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου 8500 πάει για 3η φορά στο σέρβις του εξπάνσυς.... Έλεος...:angry: :angry: :angry: :angry: :devil: :devil: :devil: :devil: :chair: :chair:
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

με την μπαταρία αυτή πόση είναι η αυτονομία του (ή η διαφορά με την μαμίσια);

 

Mε την κανονική μου κρατάει 1 μέρα, ενώ με αυτή 2.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα. Εντυπώσεις ανάμεικτες μέχρι που ανακάλυψα κάτι πραγματικά απαράδεκτο. Ενώ με τις κατάλληλες ρυθμήσεις λαμβάνει κακονικά αρχεία μέσω bluetooth, δεν έχει την δυνατότητα αποστολής ανάλογων αρχείων. Παρακαλώ ας μου πεί κάποιος απο τους παλιούς κατόχους της συσκευής οτι κάτι κάνω λάθος με το bluetooth και οτι στέλνει κανονικά, γιατι το βλέπω να τρώει φούντο με την πρώτη.:mad: Ελπίζω να κάνω κατι εγώ λάθος.Ευχαριστώ.....
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα το 8500 από e-shop με σύνδεση vodafon (και επιδότηση). Ωραίο τηλέφωνο, χωρίς προβλήματα (μετά από ένα 24ωρο), συγχρόνησα επαφές κλπ με outlook και λοιπά, έβαλα κάρτα μνήμης, mp3 & video, τα οποία παίζει ικανοποιητικά.

Πρώτη εντύπωση:

1. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (τουλάχιστον φαινομενικά).

2. καλό μενού, γρήγορο (όχι βέβαια όσο τα κανονικά τηλέφωνα), αρκετά περίπλοκο με πολλές ρυθμίσεις.

3. Αυτονομία προς το παρόν άγνωστη, μετά από 15 ώρες λειτουργίας με 5 λεπτά ομιλία αλλά πολλές ρυθμίσεις όλες οι μπάρες είναι γεμάτες.

4. Δεν κατάφερα να ρυθμίσω gprs & mms (αναμένω τις οδηγίες της vodafon)

5. Η έκδοση rom είναι η 1.02.251.1. Στο φόρουμ διάβασα για νεότερες. Αξίζει το κόπο να αναβαθμίσει κανείς, σπάει η εγγύηση ή όχι. Πάντως η αναβάθμιση δεν δίνεται μέσα από το πρόγραμμα του υπολογιστή online.

4

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Γειά και χαρά σε όλους. Είμαι κι εγώ ένας απο τους νέους κατόχους του Qtek 8500 και θα έλεγα οτι οι πρώτες εντυπώσεις απο την συσκεύη είναι σε γενικές γραμμές αρκετά καλές σε σχέση με την τιμή που προσφέρεται πλέον στο εμπόριο. Παρόλα αυτά και έχωντας έκδοση ROM 1.02.251.1 έχω παρατηρήσει μερικά περίεργα bags όπως για παράδειγμα την εμφάνιση του λογότυπου της TELESTET στην οθόνη αναμονής αλλά ακόμα και στην αναζήτηση δικτύου έχωντας βέβαια SIM WIND ( δοκιμασμένο με δύο διαφορετικές SIM ). Το πιό μεγάλο μου πρόβλημα όμως είναι το Bluetooth και συγκεκριμένα ενώ μετα απο αρκέτους πειραματισμούς κατάφερα να στείλω δεδομένα απο άλλες συσκευές πρός το 8500, ωστόσο μου είναι αδύνατον μέχρι στιγμής να βρώ με πια επιλογή είναι δυνατή η μεταφορά δεδομένων απο το 8500 προς άλλες συσκεύες με Bluetooth.

Αν και διάβασα αυτά που έχουν γραφτεί παραπάνω δεν μπόρεσα να βρώ κάποια άκρη. ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ S.O.S!!!....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...