Jump to content

[Επίσημο] HTC TyTN (Hermes)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και υποστηρίζει και γραφής και από τα δύο keyboards (οθόνης και qwerty) με τα κατάλληλα προγράμματα.

;)

 

 

και για την αποστολη sms?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και για την αποστολη sms?

 

Φυσικά με 160 χαρακτήρες κιόλας!

:)Κανένα απολύτως πρόβλημα...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο manos είναι και συμφέρει τρελά να το αγοράσετε από το γερμανικό site.

 

130 ευρώ φθηνότερα από ότι κάνει εδώ... Δεν πιστεύω να είναι λίγα...

;)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

130 ευρώ φθηνότερα από ότι κάνει εδώ... Δεν πιστεύω να είναι λίγα...

;)

Είναι πολύ μεγάλη διαφορά.

Με αυτά τα χρήματα αγοράζεις και μια microsd 2gb και σου μένουν και ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

Yparxei dynatotita na to parei kaneis apo ti germania kai na perasei elliniki ROM? Yparxei tetoia ROM?

 

Για ποιόν λόγο να το κάνεις αυτό;

Πάντως αυτό που λες αργά ή γρήγορα θα γίνεται, αν και προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν να αλλάξω τη ROM μου με αυτή της ACE...;)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν λόγο να το κάνεις αυτό;

Πάντως αυτό που λες αργά ή γρήγορα θα γίνεται, αν και προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν να αλλάξω τη ROM μου με αυτή της ACE...;)

 

I'll second this.

Μια χαρά είναι η ROM της μαμάς HTC και, άλλωστε, το περιβάλλον -εμένα τουλάχιστον- μου φαίνεται πολύ πιο συμπαθές στην αγγλική, μητρική γλώσσα των Windows.

Γιατί να θέλει κανείς να υπόκειται καθημερινά τους, συχνά, εξώφθαλμα αγράμματους νεολογισμούς των ελληνικών εκδόσεων, με ξεπερνά...

 

Κι όσο για ελληνικά, δόξα τω Θεώ, υπάρχουν αρκετές και καλές λύσεις. Ο ίδιος προτίμησα AEKMap για το hardware και Resco Keyboard για το on-screen, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Αλλά, βέβαια, περί ορέξεως...

 

-s.

iPhone 3Gs 32
Link to comment
Share on other sites

@sdam

 

Θα ήθελα να μου πεις πως είναι γενικά η ακουστική του TyTN

το ηχείο, το μικρόφωνο και το ακουστικό.

Ευχαριστώ πολύ,

Μάνος

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ηχείο: δυνατό και καθαρό, μέχρι κάποια ένταση. Από 'κει και πάνω, δυνατό μεν, όχι πολύ καθαρό δε. Αλλά δε μπορεί να έχει κανείς και τρομερές απαιτήσεις από ένα τόσο δα ηχειάκι, τέτοιων διαστάσεων, ε; Πάντως, τη δουλειά του την κάνει χωρίς προβλήματα.

 

Μικρόφωνο: μου φαίνεται πως, καμιά φορά, ίσως και να παραείναι ευαίσθητο. Μια χαρά πάντως, χωρίς παράπονα από συνομιλητές.

 

Ακουστικό: μου φαίνεται επίσης αξιοπρεπέστατο, αν και δεν έχει τύχει ακόμη να το χρησιμοποιήσω σε ιδιαίτερα θορυβώδεις συνθήκες.

 

Και μια παρατήρηση, για το (καλωδιακό, USB) hands-free, που έρχεται μαζί με το τηλέφωνο: Για Τα Μπάζα. Και από άποψη ποιότητας, αλλά επίσης και από άποψη έντασης. Ήλπιζα ότι θα μπορώ να το χρησιμοποιώ μέσα από το κράνος, οδηγώντας, αλλά μάλλον εις μάτην.

Οπότε, θα γίνουν άλλου είδους πατέντες για τη μηχανή (βλέπε thread "Helmet handsfree...") και, όταν γυρίσω απ' όπου πάω την άλλη εβδομάδα, θα ενημερώσω δεόντως για τα αποτελέσματα...

 

@sdam

Θα ήθελα να μου πεις πως είναι γενικά η ακουστική του TyTN

το ηχείο, το μικρόφωνο και το ακουστικό.

Ευχαριστώ πολύ,

Μάνος

iPhone 3Gs 32
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι άλλο sdam μιας και με ενδιαφέρει παρα πολύ...από αυτονομία πως τα πάει με την χρήση wi-fi ??

δηλαδή όταν είναι ανοικτό το wi-fi πέφτει πολύ η αυτονομία τις μπαταρίας ?

γενικός πάνω σε αυτό το θέμα...

 

σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη αυτονομίας δεν είναι καθόλου κακό, λαμβάνοντας υπόψη όλα τα ασύρματα συστήματά του.

Ειδικά για το WiFi, ναι, καταναλώνει αρκετή μπαταρία -αλλά γι' αυτό, προφανώς, έχει και επιλογέα τριών θέσεων, μεταξύ μέγιστης απόδοσης, μέγιστης συντήρησης ενέργειας, και κάτι ενδιάμεσο.

Νομίζω ότι υπάρχει και κάποια μεγαλύτερη μπαταρία ως 'aftermarket αξεσουάρ', αλλά δεν το έψαξα ιδιαίτερα, καθώς καλύπτομαι με τη γνήσια.

Και, βέβαια, το γεγονός ότι φορτίζει μέσω USB, σε συνδυασμό με κάποιο φορτιστή αυτοκινήτου (και μοτοσυκλέτας, για να μη ξεχνιόμαστε), δίνει αρκετά μεγάλο εύρος λύσεων για τη φόρτισή του...

 

Και για τους αμετανόητους κατασκηνωτές, μήνας που είναι, υπάρχουν πάντα κι οι ηλιακοί φορτιστές ;)

 

-s.

 

να ρωτήσω κάτι άλλο sdam μιας και με ενδιαφέρει παρα πολύ...από αυτονομία πως τα πάει με την χρήση wi-fi ??

δηλαδή όταν είναι ανοικτό το wi-fi πέφτει πολύ η αυτονομία τις μπαταρίας ?

γενικός πάνω σε αυτό το θέμα...

 

σε ευχαριστώ

iPhone 3Gs 32
Link to comment
Share on other sites

διαβαζα το thread και μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες:

1)ως προς την λειτουργικοτητα του ως τηλεφωνο..για παραδειγμα χρειαζονται καποια προγραματα για να στελνουμε μηνυματα 160 χαρακτηρων..

γενικοτερα υπαρχουν και αλλες λειτουργιες (απο αυτες που θεωρουνται βασικες για τηλεφωνικη συσκευη)(π.χ.αναφορα παραδοσης μηνυματων)που χρειαζονται εγκατασταση αρα αγορα software?

αυτο αυτοματα σημαινει αυξηση του κοστους συνολικα σαν συσκευη

 

2)αναβαθμισεις firmware προσφερονται για να τις κανει κανεις απο το σπιτι του?

ωστε να διορθοθουν πιθανα bugs?

3)γενικοτερα τα ppc πωσ τα καταφερνουν με την διαχειρηση (ανοιγμα και επεξεργασια εγγραφων word?

(λογω δουλειας χρειαζομαι να εχω στην διαθεση μου ανα πασα στιγμη περιπου 600 μικρα αρχεια word(50 kb το καθενα)

οταν λοιπον ζητησω να ανοιξει καποιο απο αυτα θα το ανοιγει γρηγορα ?

 

ρωταω γιατι το ειδα προχτες στο plaisio και ομολογω οτι μου αρεσε..

παροτι ημουν καπως επιφυλακτικος με τα wm ως τωρα σκεφτομαι την αγορα της συσκευης αν και φοβαμαι καπως μπορω να πω την προσαρμογη σε ενα νεο λειτουργικο...

(η μεταβαση απο uiq σε palmos ηταν λιγο τραυματικη)

η μεταβαση σε wm5 πως θα ειναι αραγε?

 

ελπιζω να μην κουρασα ..

καθε βοηθεια πολυτιμη

Link to comment
Share on other sites

-ΑΝ το πάρεις από ελλάδα (με ελληνικά δλδ) ΔΕΝ χρειάζεσαι κανένα πρόγραμμα για σύνταξη , αποστολή sms καθώς υποστηρίζονται κανονικά όλες οι υπηρεσίες ενός οποιουδήποτε κοινού κινητού με 160 χαρακτήρες ανα sms και αναφορά παράδοσης χωρίς να χρειάζεται κάποια after market εφαρμογή. ΑΝ δεν είναι από ελλάδα υποστηρίζονται όλα τα παραπάνω εκτός από την σύνταξη μηνυμάτων στα ελληνικά για το οποίο υπάρχουν αρκετές εφαρμογες που να συντάσουν ελληνικά στα μηνύματα.

 

-Το firmware φυσικά και μπορείς να το αναβαθμίζεις από το σπίτι σου σχετικά εύκολα και μάλιστα μπορείς να επιλέξεις και διαφορετικές υλοποιήσεις(παραμετροποίηση) αν επιλέξεις το firmware κάποιου άλλου κατασκευαστή για το ίδιο μοντέλο.

-Σχετικά με το word και γενικά τα αρχεία office τα ppc δεν τα πάνε καθόλου άσχημα. Σε σχέση με τα uiq που αναφέρεις (πχ p900) το 9100 που έχω εγώ (σαφώς πιο αργό φαντάζομαι σε σχέση με το HTC TyTN) ανοίγει το word ΠΟΛΥ γρηγορότερα και φυσικά το επεξεργάζεται και γρηγορότερα. Ο χρόνος για ένα μικρό έγγραφο της τάξης των 50kb είναι περίπου 2 sec (τυπικός χρόνος για να ανοίξει και η εφαρμογή , ενώ αν έχεις ανοιχτό το word και επιλέξεις open file ο χρόνος είναι το πολύ 1 sec).

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

-Σχετικά με το word και γενικά τα αρχεία office τα ppc δεν τα πάνε καθόλου άσχημα. Σε σχέση με τα uiq που αναφέρεις (πχ p900) το 9100 που έχω εγώ (σαφώς πιο αργό φαντάζομαι σε σχέση με το HTC TyTN) ανοίγει το word ΠΟΛΥ γρηγορότερα και φυσικά το επεξεργάζεται και γρηγορότερα. Ο χρόνος για ένα μικρό έγγραφο της τάξης των 50kb είναι περίπου 2 sec (τυπικός χρόνος για να ανοίξει και η εφαρμογή , ενώ αν έχεις ανοιχτό το word και επιλέξεις open file ο χρόνος είναι το πολύ 1 sec).

 

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τι περιορισμοί υπάρχουν στο μέγεθος των αρχείων word, excel, powerpoint και κυρίως σε pdf files. Εχώ πολλά handbooks που θα ήθελα να έχω μαζί μου. Κάποια pdf που έχω είναι πάνω απο 10ΜΒ. Αυτά ανοίγουν ή ούτε για αστείο???:wacko: Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Μια παράκληση από αυτούς που έχουν το ppc. Να κάνει κάποιος σύγκριση του δέκτη του με κάποιο 'κλασικό τηλέφωνο' π.χ. Νοκια, SE κλπ και να μας πει πόσο ευαίσθητο δέκτη έχει. Η λήψη ενός τηλεφώνου είναι σπουδαία παράμετρος του. Εγώ με το Qtek 9000 δεν είμαι ευχαριστημένος σ'αυτό τον τομέα διότι κινούμαι σε περιοχές με οριακή κάλυψη και έχω μεγάλη ανάγκη το τηλέφωνο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, όλα ανοίγουν και μάλιστα αξιοπρεπώς, σε σχέση με το μηχάνημα.

Προφανώς, απαιτείται ο κατάλληλος αποθηκευτικός χώρος για να τα κουβαλάς όλα μαζί σου, αλλά πλέον υπάρχουν ακόμη και microSD των 2GB.

 

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τι περιορισμοί υπάρχουν στο μέγεθος των αρχείων word, excel, powerpoint και κυρίως σε pdf files. Εχώ πολλά handbooks που θα ήθελα να έχω μαζί μου. Κάποια pdf που έχω είναι πάνω απο 10ΜΒ. Αυτά ανοίγουν ή ούτε για αστείο???:wacko: Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
iPhone 3Gs 32
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς εμπειρικά, καθώς οι "γραμμούλες" ένδειξης σήματος δεν είναι κι ό,τι πιο αξιόπιστο -κι ακόμη δεν έχω εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή για μέτρηση σήματος κινητής τηλεφωνίας (αλήθεια, τι θα προτείνατε; ) :

 

Συγκρίνοντας το νέο μου HTC TyTN με το παλιό μου Nokia 6310i, Cosmote και τα δύο, γενικά το 6310 μάλλον υπερέχει, όχι όμως κατά πολύ.

 

Δεδομένου ότι, δυστυχώς, το σπίτι μου είναι "δύσκολη" περιοχή για την Cosmote (μένω "μόνο" δυο χιλιόμετρα από το μέγαρο του ΟΤΕ, αλλά έχω άθλιο σήμα και για UMTS ούτε λόγος...), το TyTN συμπεριφέρεται αξιοπρεπώς, μερικές φορές καλύτερα, μερικές χειρότερα, από το 6310. Φυσικά, με το Nokia δε θα μπορούσα να μετρήσω UTMS, αλλά σάμπως και με το TyTN μπορώ απ' το σπίτι; :wacko:

Αλλού, πάντως, δεν είμαι καθόλου δυσαρεστημένος. Τώρα, δεν ξέρω εάν θα έπρεπε να χαρακτηρίσουμε και την Πεύκη "περιοχή με οριακή κάλυψη" :lol:

 

 

Μια παράκληση από αυτούς που έχουν το ppc. Να κάνει κάποιος σύγκριση του δέκτη του με κάποιο 'κλασικό τηλέφωνο' π.χ. Νοκια, SE κλπ και να μας πει πόσο ευαίσθητο δέκτη έχει. Η λήψη ενός τηλεφώνου είναι σπουδαία παράμετρος του. Εγώ με το Qtek 9000 δεν είμαι ευχαριστημένος σ'αυτό τον τομέα διότι κινούμαι σε περιοχές με οριακή κάλυψη και έχω μεγάλη ανάγκη το τηλέφωνο.
iPhone 3Gs 32
Link to comment
Share on other sites

Tha borouses na postareis kamia foto gia na doume pws einai?

 

Episis tha borouses na mou diefkriniseis an otan thelw na travixw kapoia fotografia kai thelw na peiraxw ligaki tis rythmiseis tis photo prepei na kanw ton xeirismo me to penaki h' borw me ta koubakia na xeiristw tis rythmiseis?

 

Efxaristw polu

Link to comment
Share on other sites

sdam...πες μας σε παρακαλω, στις ρυθμισεις δικτυου, μπορει να κλειδωνει η συσκευη να παιζει μονο 3G δικτυο ή μονο σε 2G? τι επιλογες σου δινει?
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο manos είναι και συμφέρει τρελά να το αγοράσετε από το γερμανικό site.

η τιμη απαιχτη το site αξιοπιστο λεει ο johner(και δεν τον αμφισβητω )

το θεμα ειναι πος θα κανουμε παραγγελια στα γερμανικα....

και εστω και την καναμε....αν φτασει η συσκευη με γερμανικα windows?:confused:

Link to comment
Share on other sites

η τιμη απαιχτη το site αξιοπιστο λεει ο johner(και δεν τον αμφισβητω )

το θεμα ειναι πος θα κανουμε παραγγελια στα γερμανικα....

και εστω και την καναμε....αν φτασει η συσκευη με γερμανικα windows?:confused:

 

Ευκολα φλασαρεις μια Αγγλικη( WWE).

To handit ειναι πραγματι αξιοπιστο ηλεκτρονικο καταστημα...

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα φλασαρεις μια Αγγλικη( WWE).

To handit ειναι πραγματι αξιοπιστο ηλεκτρονικο καταστημα...

 

Τι γίνεται τότε με τις εγγυήσεις και με το service της ace-hellas?

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα σήμερα απο το handit και το είχε με αγγλική ρομ 10 ευρώ ακριβότερα. Αντε με το καλό να μου έρθει υπολογίζω σε 4-5 εργάσιμες ημέρες.:shifty:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τότε με τις εγγυήσεις και με το service της ace-hellas?

 

Εγγυηση και service απο handit, αν αγοραστει απο εκει( το στελνεις σε αυτους αν συμβει κατι).

H ACE Hellas καλυπτει στην Ελλαδα αυτα που η ιδια εισαγει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...