Jump to content

Xiaomi 13T Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

 

Μόλις έσκασε η ενημέρωση σε HyperOS . Την κάνω και ενημερώνω σχετικά.

 

----- 

Επανέρχομαι να σας αναφέρω, ότι δεν είδα και τίποτα το φοβερό. Εκτός απο κάποιες αλλαγές στα εικονίδια και στην κλειδωμένη οθόνη και στα γραφικά όταν φορτιζει, δεν είδα κάτι άλλο. Αναμένουμε να δούμε και τις επιδόσεις της μπαταρίας σε βάθος κάποιων ημερών για να έχω καλύτερη άποψη. 

Edited by xristos_mi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 30/12/2023 at 8:44 ΜΜ, xristos_mi said:

Καλησπέρα, 

αυτό το είχα ξαναδεί με Huawei, ενώ τις έβγαζε κανονικά, μετα από κάποια αναβάθμιση είχε πάρει κατεύθυνση περισσότερο τα social media και οι φωτογραφίες έβγαιναν όπως το περιγράφεις. Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο πρέπει να συμβαίνει. Στο 13T δεν το έχω δοκιμάσει πάντως, γιατί δεν ασχολούμαι θα το δω και θα επανέλθω. 

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

κατάλαβα, πάντως με την αναβάθμιση στο HyperOS δεν έφτιαξε κάτι, πάλι το ίδιο. Ίσως ξαναστείλω στην xiaomi και στο feedback.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, HULK said:

Καμία αξιόλογη θήκη κ τζαμακι οθωνης υπάρχει δεν βρίσκω κάτι. 

Εγώ αυτά έβαλα και είναι κομπλέ.

IMG_0009.png

IMG_0008.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή μου αρέσει να αλλάζω συχνά θήκη έχω παραγγείλει αυτές, με την πρώτη να είναι αυτή που μου αρέσει πιο πολύ (καλύπτει και το εξόγκωμα των καμερών):

https://www.temu.com/goods.html?_bg_fs=1&goods_id=601099533535133&_x_vst_scene=adg&_x_ads_sub_channel=shopping&_x_ns_prz_type=-1&_x_ns_sku_id=17592263609396&_x_ads_channel=google&_x_gmc_account=772005384&_x_login_type=Google&_x_ads_account=6217438245&_x_ads_set=20928670944&_x_ads_id=154941762622&_x_ads_creative_id=687386288794&_x_ns_source=g&_x_ns_gclid=Cj0KCQiA-62tBhDSARIsAO7twba9kdS6b7PIPl-f0LhPaZXP4PtO4lJoUT1A6wm_G_GNAB5TIBm4CAEaAhB2EALw_wcB&_x_ns_placement=&_x_ns_match_type=&_x_ns_ad_position=&_x_ns_product_id=17592263609396&_x_ns_target=&_x_ns_devicemodel=&_x_ns_wbraid=CjkKCQiA2KitBhC_ARIoABOymMDk5kRi0RaaLiOan7fZFae9sSJCQgp__ixn-DSxvuHlYg5DJxoCvuU&_x_ns_gbraid=0AAAAAo4mICFBUkXBuXt8EZfx2uoRN4TU6&_x_ns_targetid=pla-2280671066072&_x_sessn_id=ch4ygla9h5&refer_page_name=bgt_order_detail&refer_page_id=10045_1705790944398_1j2nykrfe2&refer_page_sn=10045

 

 

https://www.temu.com/goods.html?_bg_fs=1&goods_id=601099529155319&_x_vst_scene=adg&_x_ads_sub_channel=shopping&_x_ns_prz_type=-1&_x_ns_sku_id=17592263609396&_x_ads_channel=google&_x_gmc_account=772005384&_x_login_type=Google&_x_ads_account=6217438245&_x_ads_set=20928670944&_x_ads_id=154941762622&_x_ads_creative_id=687386288794&_x_ns_source=g&_x_ns_gclid=Cj0KCQiA-62tBhDSARIsAO7twba9kdS6b7PIPl-f0LhPaZXP4PtO4lJoUT1A6wm_G_GNAB5TIBm4CAEaAhB2EALw_wcB&_x_ns_placement=&_x_ns_match_type=&_x_ns_ad_position=&_x_ns_product_id=17592263609396&_x_ns_target=&_x_ns_devicemodel=&_x_ns_wbraid=CjkKCQiA2KitBhC_ARIoABOymMDk5kRi0RaaLiOan7fZFae9sSJCQgp__ixn-DSxvuHlYg5DJxoCvuU&_x_ns_gbraid=0AAAAAo4mICFBUkXBuXt8EZfx2uoRN4TU6&_x_ns_targetid=pla-2280671066072&_x_sessn_id=ch4ygla9h5&refer_page_name=bgt_order_detail&refer_page_id=10045_1705791086214_m1ow97il6r&refer_page_sn=10045

 

https://www.temu.com/goods.html?_bg_fs=1&goods_id=601099529173834&_x_vst_scene=adg&_x_ads_sub_channel=shopping&_x_ns_prz_type=-1&_x_ns_sku_id=17592263609396&_x_ads_channel=google&_x_gmc_account=772005384&_x_login_type=Google&_x_ads_account=6217438245&_x_ads_set=20928670944&_x_ads_id=154941762622&_x_ads_creative_id=687386288794&_x_ns_source=g&_x_ns_gclid=Cj0KCQiA-62tBhDSARIsAO7twba9kdS6b7PIPl-f0LhPaZXP4PtO4lJoUT1A6wm_G_GNAB5TIBm4CAEaAhB2EALw_wcB&_x_ns_placement=&_x_ns_match_type=&_x_ns_ad_position=&_x_ns_product_id=17592263609396&_x_ns_target=&_x_ns_devicemodel=&_x_ns_wbraid=CjkKCQiA2KitBhC_ARIoABOymMDk5kRi0RaaLiOan7fZFae9sSJCQgp__ixn-DSxvuHlYg5DJxoCvuU&_x_ns_gbraid=0AAAAAo4mICFBUkXBuXt8EZfx2uoRN4TU6&_x_ns_targetid=pla-2280671066072&_x_sessn_id=ch4ygla9h5&refer_page_name=bgt_order_detail&refer_page_id=10045_1705791116211_z0uobfnu6e&refer_page_sn=10045

 

Όσο αφορά την προστασία, έβαλα αυτή που δίνει το κατάστημα της xiaomi και εντάξει, δεν είναι γυαλί αλλά μεμβράνη, αλλά την δουλειά της την κάνει. Ίσως αργότερα βάλω γυαλί. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά πάντως όποιος ψάχνει θήκη δείτε και αυτές που είναι για 13Τ το απλό,είναι ίδιες διαστάσεις ακριβώς.

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2024 at 8:04 ΜΜ, Michalis196102 said:

Σε εσάς που έχει έρθει το HyperOS ποιας χώρας region βάλατε και σας ήρθε; 

Εγώ ακόμη στην 14.0.15 είμαι 

Κανονικά την έστειλε, δεν άλλαξα κάτι. Μου κάνει εντύπωση που δεν σου έχει έρθει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά η xiaomi είναι ότι να ναι με την κυκλοφορία των αναβαθμίσεων. 

Έχει κανα μήνα που άρχισε να έρχεται το hyperOS και εγώ είχα μείνει στην 14.0.15. 

Ο άλλος είχε πάρει ίδη την 14.0.16 και μετά καπάκι το hyperOS και σε μένα ήρθε σήμερα πριν από λίγο η 14.0.17

Screenshot_2024-02-04-20-45-18-118_com.android.updater.jpg

Screenshot_2024-02-04-20-43-27-592_com.android.updater.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά ενδιαφέρομαι για το τηλ η φωτογραφία πως είναι είστε ευχαριστημένοι?έχω πιάσει το 13t στα χέρια μου και δεν μου άρεσε καθόλου ο τηλεφακός 0 σταθεροποίηση σε αυτό είναι καλύτερα? ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με την μπαταρία του συγκεκριμένου μοντέλου?  Το πήρα τον Νοέμβριο καινούργιο.  Δεν το χρησιμοποιώ συνήθως τα πρωινά αλλά μέχρι τις 5 το απόγευμα θέλει φόρτισμα. Μήπως υπάρχουν εφαρμογές "στο παρασκήνιο" που δεν γνωρίζω και ίσως χρειάζονται απενεργοποίηση?  Το έχω πάρει στον προμηθευτή, το έστειλαν στο εργαστήριο και δεν βρήκαν κάτι.  Επίσης μου είπαν να το βάλω σε flight mode για να ελέγξω τη ζωή της μπαταρίας για περίπου 12 ώρες και ήταν εντάξει.  Μόνο όταν είναι σε κανονική λειτουργία έχω αυτό το θέμα, άρα μήπως είναι θέμα εφαρμογών.  Αν γνωρίζει κάποιος please πείτε μου, είμαι απεγνωσμένη....

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, KYRIAKI22 said:

Παιδιά έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με την μπαταρία του συγκεκριμένου μοντέλου?  Το πήρα τον Νοέμβριο καινούργιο.  Δεν το χρησιμοποιώ συνήθως τα πρωινά αλλά μέχρι τις 5 το απόγευμα θέλει φόρτισμα. Μήπως υπάρχουν εφαρμογές "στο παρασκήνιο" που δεν γνωρίζω και ίσως χρειάζονται απενεργοποίηση?  Το έχω πάρει στον προμηθευτή, το έστειλαν στο εργαστήριο και δεν βρήκαν κάτι.  Επίσης μου είπαν να το βάλω σε flight mode για να ελέγξω τη ζωή της μπαταρίας για περίπου 12 ώρες και ήταν εντάξει.  Μόνο όταν είναι σε κανονική λειτουργία έχω αυτό το θέμα, άρα μήπως είναι θέμα εφαρμογών.  Αν γνωρίζει κάποιος please πείτε μου, είμαι απεγνωσμένη....

 

Καλησπέρα, όχι κανένα πρόβλημα, το τηλέφωνο 24/7 όλα ανοικτά προσωπικό-επαγγελματικό και το βράδυ έχω ~40% υπόλοιπο. Ένας πιο "light" χρήστης σίγουρα θα βγάζει 2 ημέρες. Εάν όντως το είδαν στην αντιπροσωπεία και δεν έχει κάτι το τηλέφωνο, τότε κάτι σου "τρώει" την μπαταρία. Ψάξε τις εφαρμογές που έχεις κατεβάσει. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2024 at 9:36 ΠΜ, KYRIAKI22 said:

Παιδιά έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με την μπαταρία του συγκεκριμένου μοντέλου?  Το πήρα τον Νοέμβριο καινούργιο.  Δεν το χρησιμοποιώ συνήθως τα πρωινά αλλά μέχρι τις 5 το απόγευμα θέλει φόρτισμα. Μήπως υπάρχουν εφαρμογές "στο παρασκήνιο" που δεν γνωρίζω και ίσως χρειάζονται απενεργοποίηση?  Το έχω πάρει στον προμηθευτή, το έστειλαν στο εργαστήριο και δεν βρήκαν κάτι.  Επίσης μου είπαν να το βάλω σε flight mode για να ελέγξω τη ζωή της μπαταρίας για περίπου 12 ώρες και ήταν εντάξει.  Μόνο όταν είναι σε κανονική λειτουργία έχω αυτό το θέμα, άρα μήπως είναι θέμα εφαρμογών.  Αν γνωρίζει κάποιος please πείτε μου, είμαι απεγνωσμένη....

 

Σιγουρα τρεχει στο παρασκηνιο καποια εφαρμογη που σου τρωει την μπαταρια...τσεκαρε στις Ρυθμισεις σου κ Εφαρμογες ποια ειναι αυτη! Το δικο μου βγαζει 2 ημερες,χωρις να κανω καποια βαρια χρηση 

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Θέλω να σας ρωτήσω εάν έχετε βρει κάποιο τρόπο για να βγάζετε φωτογραφίες macro (δηλ. σε πολύ κοντινή απόσταση) με το κινητό? 

Έρχομαι από Huawei P30 pro, με 4 κάμερες, όπου είχε ξεχωριστή ρύθμιση για macro και το χρησιμοποιούσα αρκετά. Με το 13Τ pro δεν έχω βρει κάτι. 

Κάθε βοήθεια - σχόλιο ευπρόσδεκτα. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2024 at 9:40 ΜΜ, xristos_mi said:

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Θέλω να σας ρωτήσω εάν έχετε βρει κάποιο τρόπο για να βγάζετε φωτογραφίες macro (δηλ. σε πολύ κοντινή απόσταση) με το κινητό? 

Έρχομαι από Huawei P30 pro, με 4 κάμερες, όπου είχε ξεχωριστή ρύθμιση για macro και το χρησιμοποιούσα αρκετά. Με το 13Τ pro δεν έχω βρει κάτι. 

Κάθε βοήθεια - σχόλιο ευπρόσδεκτα. 

 

Edited by t0lias

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτελούς ήρθε και σε μένα το HyperOS 1.0.4.0. 

Μέχρι στιγμής φαίνεται πιο smooth το τηλέφωνο. 

Κάτι έχει αλλάξει και στην γραμματοσειρά σαν να είναι καλύτερη. 

Δεν μου άρεσε η αναδιάταξη στην κουρτίνα από την δεξιά πλευρά, αλλά μάλλον είναι θέμα συνήθειας. 

Έχω παρατηρήσει ότι σε κάποιες εφαρμογές βγάζει μια πράσινη κουκίδα επάνω δεξιά, ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτή; 

Άλλαξε επίσης και η εφαρμογή Διαχείριση αρχείων. 

Αλλά το βασικό πρόβλημα με το Android auto ακόμα δεν διορθώθηκε. Screenshot_2024-04-02-19-43-47-332_com.android.settings.thumb.jpg.0c0af5ed66a46ae160bc673fc63d3402.jpg

Link to comment
Share on other sites

η πράσινη κουκίδα είναι σε όλα τα android πλεον για το θέμα προσωπικών δεδομένων οτι η εφαρμογή χρησιμοποιει την κάμερα η το μικρόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Ermenegildo said:

η πράσινη κουκίδα είναι σε όλα τα android πλεον για το θέμα προσωπικών δεδομένων οτι η εφαρμογή χρησιμοποιει την κάμερα η το μικρόφωνο.

Με παραξένεψε που το έβγαζε και στην εφαρμογή της ookla για speedtest, που στις άδειες δεν είχε κάποια για μικρόφωνο ή κάμερα, αλλά παίζοντας με τις άδειες της εφαρμογής είδα ότι το βγάζει και στην άδεια για τοποθεσία. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Michalis196102 said:

Με παραξένεψε που το έβγαζε και στην εφαρμογή της ookla για speedtest, που στις άδειες δεν είχε κάποια για μικρόφωνο ή κάμερα, αλλά παίζοντας με τις άδειες της εφαρμογής είδα ότι το βγάζει και στην άδεια για τοποθεσία. 

Ναι, το είχα δει και εγώ ότι είναι όταν τσεκάρει την τοποθεσία. 

 

Εν τω μεταξύ εγώ είμαι στην 1.0.3.0, κάποια στιγμή θα έρθει και η 1.0.4

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.Φρέσκος χρήστης 13Τ Pro μετά απο samsung s9+ κι εντελώς άσχετος με miui και hyperos.

Mερικές ερωτήσεις.

 

α)Στο samsung αν δεχομουν μια κλήση,μηνυμα κλπ, οταν δεν ημουν διπλα στο τηλεφωνο ή αν το ειχα στο αθόρυβο και δεν επαιρνα χαμπάρι, αναβόσβηνε ενα λαμπάκι (και μάλιστα κατ επιλογή χρώματος ανάλογα την εφαρμογή), για να μου θυμίσει οτι κάτι συνέβη και να το δω.

Εδω υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα ή πρεπει καθε λιγο να ανοιγοκλείνω το κινητο να δω αν εχω μηνυμα ξερω γω.Οκ υπάρχει η λύση του να εχω την lock screen always on, αλλα λεω κάποιο άλλο τρόπο να σε ενημερώνει.

 

β)Οι εφαρμογές υπάρχει τρόπος να ταξινομούνται ξερω γω αλφαβητικά ?

 

γ)Υπάρχει κάποιου είδους κουμπί που να αλλάζει το ηχητικο προφιλ πχ Πληρες,Δονηση μονο, εντελως αθορυβο ?

 

Καταλαβαίνω την γελοιότητα των ερωτήσεων αλλα δεν εχω βρει ακομα τα παραπανω.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2024 at 9:22 ΠΜ, Johnkokki said:

Kαλημέρα.Φρέσκος χρήστης 13Τ Pro μετά απο samsung s9+ κι εντελώς άσχετος με miui και hyperos.

Mερικές ερωτήσεις.

 

α)Στο samsung αν δεχομουν μια κλήση,μηνυμα κλπ, οταν δεν ημουν διπλα στο τηλεφωνο ή αν το ειχα στο αθόρυβο και δεν επαιρνα χαμπάρι, αναβόσβηνε ενα λαμπάκι (και μάλιστα κατ επιλογή χρώματος ανάλογα την εφαρμογή), για να μου θυμίσει οτι κάτι συνέβη και να το δω.

Εδω υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα ή πρεπει καθε λιγο να ανοιγοκλείνω το κινητο να δω αν εχω μηνυμα ξερω γω.Οκ υπάρχει η λύση του να εχω την lock screen always on, αλλα λεω κάποιο άλλο τρόπο να σε ενημερώνει.

 

β)Οι εφαρμογές υπάρχει τρόπος να ταξινομούνται ξερω γω αλφαβητικά ?

 

γ)Υπάρχει κάποιου είδους κουμπί που να αλλάζει το ηχητικο προφιλ πχ Πληρες,Δονηση μονο, εντελως αθορυβο ?

 

Καταλαβαίνω την γελοιότητα των ερωτήσεων αλλα δεν εχω βρει ακομα τα παραπανω.

 

Ευχαριστω

Α) Δυστυχώς led ειδοποίησης δεν έχει, νομίζω όμως ότι κάπου στο μενού έχει να αναβοσβήνουν 2 μπάρες αριστερά δεξιά στην οθόνη όταν έχουμε ειδοποίηση.

Β)Νομίζω γίνεται, λογικά στις ρυθμίσεις του συρταριού εφαρμογών θα είναι.

Γ)Κατεβάζοντας τη μπάρα, πατάς  εκεί που έχει μια καμπανίτσα. Έχει κανονικό ,δόνηση και αθόρυβο.

Επίσης οι μπάρες πάνω λειτουργούν διαφορετικά από τα Samsung,οι ειδοποιήσεις είναι με swipe down από πάνω αριστερά,τα controls από πάνω δεξιά.

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους! Κάτοχος εδώ και περίπου 2 εβδομάδες του Xiaomi 13t pro. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ ωραίο τηλέφωνο, έκανα την μετάβαση από το Redmi note 9 pro που κράτησα σχεδόν 4 χρόνια και ίσως ήταν το πιο τίμιο midrange που έχει βγάλει η Xiaomi πάντα συγκρίνοντας σχέση ποιότητας/τιμής. Πάμε τώρα στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ και θέλω να δω αν έχω πέσει σε ελαττωματική συσκευή ή έτσι συμπεριφέρεται το τηλέφωνο και στους υπόλοιπους. Καταρχάς βρίσκομαι στην έκδοση HyperOS 1.0.3.0.UMLEUXM. Αυτό που με "ενοχλεί" είναι ότι το κινητό ρουφάει την μπαταρία για πλάκα! Ναι ξέρω θα μου πείτε ότι φορτίζει σε 19 λεπτά στο 100% αλλά και πάλι δεν είναι φυσιολογικό να το βγάζω από την φόρτιση στις 8 το πρωί και κάνοντας χρήση πιο πολύ στα σοσιαλ (χωρίς παιχνίδια), δηλαδή πιο πολύ browsing, Facebook, messenger, Viber, Instagram, λίγο tik tok, και λίγο YouTube χωρίς να έχω ανοιχτή τοποθεσία, Bluetooth στις 7-8 το απόγευμα θα είναι στο 20%. Μόνο δεδομένα και WiFi είναι μόνιμα ανοιχτά. Το βρίσκετε φυσιολογικό; Και το δεύτερο που παρατήρησα και με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι το βράδυ που θα κοιμηθώ και θα έχω μόνο ανοιχτό το wifi, το πρωί που θα ξυπνήσω βλέπω να έχει πέσει η μπαταρία περίπου 5-6%. Δεν είχα κάποια ανοιχτή εφαρμογή που να έτρεχε για να σας προλάβω! Είχα κλείσει όλες τις εφαρμογές για να δω πόσο θα πέσει η μπαταρία. Για να ακούσω τις γνώμες σας. Γιατί δεν μου φαίνεται φυσιολογικό να χάνει πάνω από 1-2% το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...