Jump to content

OnePlus Nord 3


tamp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπαταρία μετά την αναβάθμιση στο ίδιο επίπεδο, πράγμα σπάνιο για oneplus που μετά απο μεγάλα updates, κλαίγαμε

Edited by k26d1310s
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζονται σε κάποιον κανονικά ο αριθμός των αδιάβαστων μηνυμάτων σε εφαρμογές όπως viber, sms, κλπ;

Παρότι έχω κάνει κάθε πιθανή ρύθμιση στα settings (badge icon notifications) της συσκευής για να εμφανίζονται με αριθμό, εμφανίζονται ως dot και όχι number..

Μου φαίνεται πραγματικά αδιανόητο τέτοια συσκευή να έχει τέτοιο bug στο UX...

Είμαι με Oxygen Os 13.1

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, loy92 said:

Εμφανίζονται σε κάποιον κανονικά ο αριθμός των αδιάβαστων μηνυμάτων σε εφαρμογές όπως viber, sms, κλπ;

Παρότι έχω κάνει κάθε πιθανή ρύθμιση στα settings (badge icon notifications) της συσκευής για να εμφανίζονται με αριθμό, εμφανίζονται ως dot και όχι number..

Μου φαίνεται πραγματικά αδιανόητο τέτοια συσκευή να έχει τέτοιο bug στο UX...

Είμαι με Oxygen Os 13.1

 

Μονο dot για μενα, δεν εχω βρει τροπο για αριθμο οπως σε ενα xiaomi που ειχα παλια, ισως η Oneplus να μην το εχει υλοποιησει με αυτον τον τροπο, δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ixgkami said:

Μονο dot για μενα, δεν εχω βρει τροπο για αριθμο οπως σε ενα xiaomi που ειχα παλια, ισως η Oneplus να μην το εχει υλοποιησει με αυτον τον τροπο, δεν ξερω...

Σ'ευχαριστώ για το feedback!

Όσο το έχω ψάξει (εκ των υστέρων) φαίνεται να είναι known issue στους κατόχους OnePlus αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση που κανένας δε το αναφέρει στις κριτικές και τα review της συσκευής.. γιατί δε μπορώ να καταλάβω πως ενώ οι υπόλοιποι κατασκευαστές το υποστηρίζουν κανονικά, δε φαίνεται σημαντικό - χρήσιμο στους χρήστες ώστε να το αναφέρουν..

Μιλάμε για μια συσκευή της τάξης των 500€ που θεωρητικά το υποστηρίζει κιόλας γιατί υπάρχει η αντίστοιχη ρύθμιση - άσχετα αν δε λειτουργεί τελικά.

Εγκαθιστώντας την εφαρμογή Microsoft Launcher τα app icon badge numbers εμφανίζονται κανονικά (σχεδόν τελοσπάντων γιατί είναι λίγο buggy) αλλά σίγουρα fail το γεγονός ότι πρέπει να εγκαταστήσεις διαφορετικό Launcher και δη της Microsoft για να έχεις τα βασικά. Eγκατέστησα και διάφορους άλλους Launchers για να λύσω το πρόβλημα αλλά είχαν διαφημίσεις και μου σπάγαν τα νεύρα οπότε τους απεγκατέστησα χωρίς να ψάξω αν κάνουν τη δουλειά που ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω εδώ και κανα 2ωρο το κινητό στα χέρια μου.

Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το WIFI Calling για Cosmote (Frog Mobile). Στέλνω 
WIFICALLING στο 1333 

και μου λέει "Η συσκευή δεν είναι συμβατή".

Τις πταίει;

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, alnotas said:

Καλημέρα. Έχω εδώ και κανα 2ωρο το κινητό στα χέρια μου.

Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το WIFI Calling για Cosmote (Frog Mobile). Στέλνω 
WIFICALLING στο 1333 

και μου λέει "Η συσκευή δεν είναι συμβατή".

Τις πταίει;

 

Εμένα σε Vodafone λειτουργεί κανονικά (όπως ήταν ρυθμισμένο από το προηγούμενο τηλέφωνο) χωρίς να κάνω κάποια ρύθμιση ή να στείλω μήνυμα στον πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alnotas said:

Καλημέρα. Έχω εδώ και κανα 2ωρο το κινητό στα χέρια μου.

Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το WIFI Calling για Cosmote (Frog Mobile). Στέλνω 
WIFICALLING στο 1333 

και μου λέει "Η συσκευή δεν είναι συμβατή".

Τις πταίει;

 

Σε frog 🐸 (COSMOTE) επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί κανονικά το wi-fi calling .. για δοκίμασε να κάνεις επανεκκίνηση της και συσκευής

Screenshot_2024-01-23-16-34-16-45_b783bf344239542886fee7b48fa4b892.jpg

Edited by kokpapas
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, kokpapas said:

Σε frog 🐸 (COSMOTE) επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί κανονικά το wi-fi calling .. για δοκίμασε να κάνεις επανεκκίνηση της και συσκευής

Screenshot_2024-01-23-16-34-16-45_b783bf344239542886fee7b48fa4b892.jpg

Καλημέρα.

Μίλησα στο chat με Cosmote και μου είπαν ότι το ενεργοποίησαν και να κάνω επανεκίννηση. Και όντως δούλεψε.


Πρώτη μέρα με το κινητό, να σημειώσω ότι πήρα δύο, ένα γκρι και ένα πράσινο για την σύζυγο. Και το παράξενο είναι ότι της συζύγου πήρε Android 14 ενώ εμένα είναι ακόμα στο Android 13.1

Αρνητικά:
-Προερχόμενος από LG G8s, με χαλάει που το Home screen δεν έχει τρόπο να επαναλλαμβάνεται κυκλικά. Μήπως είναι καμιά  ρύθμιση που μου διαφεύγει;
-Επίσης το ότι στα widgets δεν μπορώ να προσθέσω εικονίδιο με "Άμεση κλήση επαφής" όπως μπορούσα στο LG.
-Με χαλάει λίγο η απόκριση του δακτυλικού αποτυπώματος και το ότι δεν πιάνει πάντα και το ότι το swipe τέρμα κάτω ώστε να πας στην previous app, πετυχαίνει με την 3η προσπάθεια.

Θετικά:
+Πολύ καλή οθόνη. Ιδανικό μέγεθος και χρώματα
+Με εξέπληξε θετικά η καθαρότητα και η ένταση του ηχείου

Κατά τα άλλα, ούτε παιχνίδια έπαιξα (γενικά δεν παίζω) αλλά ούτε φωτογραφίες πρόλαβα να τραβήξω. Ξύπνησα στις 06:00 με 100% και τώρα 3 ώρες μετά είναι στο 88% χωρίς ιδιαίτερη χρήση, αλλά υποθέτω ότι θέλει λίγο στρώσιμο η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, alnotas said:

 

Αρνητικά:
....
-Επίσης το ότι στα widgets δεν μπορώ να προσθέσω εικονίδιο με "Άμεση κλήση επαφής" όπως μπορούσα στο LG.
...

Αν βρεις λύση στο θέμα θα ήθελα να την μοιραστείς μαζί μας!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, koinos123 said:

Αν βρεις λύση στο θέμα θα ήθελα να την μοιραστείς μαζί μας!

Συστημική λύση του κινητού δεν υπάρχει. Βολεύτηκα με το παρακάτω
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SpeedDial.OneTouch&hl=en&gl=US

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, alnotas said:

Συστημική λύση του κινητού δεν υπάρχει. Βολεύτηκα με το παρακάτω
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SpeedDial.OneTouch&hl=en&gl=US

Το ίδιο έχω κάνει εγκατάσταση και χρησιμοποιώ.

Πλάκα πλάκα, μετά από πολύ ψάξιμο δεν βρήκα καμία εφαρμογή επαφών σαν της samsung. Και με τις συντομεύσεις και με αναζήτηση χωρίς τόνους ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς επιτυχώς κάτι τέτοιο;
Baseus CATL54-01 Μετατροπέας USB-C male σε 3.5mm female

Απότι καταλαβαίνω, δεν είναι όλα συμβατά με όλα τα κινητά.
Στείλτε, αν έχετε δοκιμασμένες προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2024 at 4:36 ΜΜ, alnotas said:

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς επιτυχώς κάτι τέτοιο;
Baseus CATL54-01 Μετατροπέας USB-C male σε 3.5mm female

Απότι καταλαβαίνω, δεν είναι όλα συμβατά με όλα τα κινητά.
Στείλτε, αν έχετε δοκιμασμένες προτάσεις

χρησιμοποίησα το παρακάτω προϊόν και παίζει κανονικά

https://www.skroutz.gr/s/30208977/OnePlus-Metatropeas-USB-C-male-se-3-5mm-female-Kokkino.html

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, loy92 said:

χρησιμοποίησα το παρακάτω προϊόν και παίζει κανονικά

https://www.skroutz.gr/s/30208977/OnePlus-Metatropeas-USB-C-male-se-3-5mm-female-Kokkino.html

Ευχαριστώ. Μόλις παρήγγειλα 2.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, να ρωτησω κατι. οσοι εχετε wifi calling με vodafone, οι αναπαντητες κλησεις εμφανιζονται κανονικα ως αναπαντητες; γενικα παιζουν ολα κανονικα; αναμονη, ειδοποιηση κλησεων κλπ; το εχετε σε 4g ή 5g;

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2024 at 1:15 ΜΜ, koinos123 said:

Αν βρεις λύση στο θέμα θα ήθελα να την μοιραστείς μαζί μας!

Καλά πότε το κατήργησαν αυτο?Το NORD μου το εχει κανονικά.Εντωμεταξύ είναι τόσο χρήσιμο που αν όντως ισχύει,για μένα είναι λόγος απορριψης...

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, nikoskat said:

καλησπερα παιδια, να ρωτησω κατι. οσοι εχετε wifi calling με vodafone, οι αναπαντητες κλησεις εμφανιζονται κανονικα ως αναπαντητες; γενικα παιζουν ολα κανονικα; αναμονη, ειδοποιηση κλησεων κλπ; το εχετε σε 4g ή 5g;

σε 5g vodafone με wifi calling ενεργοποιημένο - το οποίο σε ειδοποιεί όταν ενεργοποιείται, πχ στο υπόγειο του σπιτιού που δεν πιάνει καλά σήμα κινητής - όσα αναφέρεις παίζουν όλα κανονικά

το μόνο σοβαρό αρνητικό για μένα είναι η απουσία app icon badge number το οποίο θεωρώ πραγματικά αδιανόητο (και διαβάζω ότι αφορά πλέον όλες τις συσκευές της Oneplus)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα τον Nova Launcher (αγορασμένος πολλά χρόνια πριν), τον σέταρα να παίζουν και τα double tap to lock/unlock και έχω πλέον και κυκλικά Home screens και δυνατότητα Direct Call widgets

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, alnotas said:

Εγώ πάντως έβαλα τον Nova Launcher (αγορασμένος πολλά χρόνια πριν), τον σέταρα να παίζουν και τα double tap to lock/unlock και έχω πλέον και κυκλικά Home screens και δυνατότητα Direct Call widgets

Πολύ καλή πρόταση. Μιας και το έχω αγορασμένο, προχωράω σε δοκιμή!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ δεν είχα κανένα παρόμοιο θέμα με τον Google Assistant, δεν μπορώ να "ξυπνήσω" το κινητό με "Ok Google" παρόλο που έχω ενεργοποιημένη την σχετική ρύθμιση και έχω κάνει και retrain τον assistant. Αν το κινητό είναι ξύπνιο, δουλεύει μια χαρά το "Ok Google", αν είναι σβηστό, δεν γίνεται τίποτα.

Μόνο εγώ ή το έχει κι άλλος/η;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus Nord 3
10 ώρες πριν, Akiriakos said:

Έχει έρθει νέα ενημέρωση, 14.0. 0.300

Είμαι ο μόνος κολλημένος στην 13.1;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...