Jump to content

Ρ900: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fanish1 (16 Μάρ. 2004 , 16:55)

 

Wirelessly posted (fanish: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

 

 

Πρέπει να έχεις σύνδεση με συμβόλαιο (όχι καρτοκινητό) για να δουλέψει ο Opera. Ενεργοποιημένο το gprs.[/b]

 

File Perrh eyxaristo gia thn amesh apanthsh. Exo syndesh alla mallon enoeis an katalava oti prepei na kano syndasi gprs me epipleon pagio to mhna!!

 

Όχι βρε,λάθος κατάλαβες,πρέπει να έχεις τηλεφωνήσει στην εξυπηρέτηση πελατών για να σου ενεργοποιήσουν το GPRS στην γραμμή σου! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι βρε,λάθος κατάλαβες,πρέπει να έχεις τηλεφωνήσει στην εξυπηρέτηση πελατών για να σου ενεργοποιήσουν το GPRS στην γραμμή σου! :)

 

 

Το gprs είναι ενεργοποιημένο στην γραμμή μου συγεκριμένα Wap over Gprs αλλα δεν μπορώ να ανοιξω καμμία σελίδα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fanish1 (16 Μάρ. 2004 , 19:35)

 

Το gprs είναι ενεργοποιημένο στην γραμμή μου συγεκριμένα Wap over Gprs αλλα δεν μπορώ να ανοιξω καμμία σελίδα!!!

 

 

Με Wap over gprs δεν μπορεί να δουλέψει ο Opera.

Κάποιος νομίζω ρωτούσε πριν λίγο καιρό σχετικά με αυτό και κάποιος φίλος στο φόρουμ είχε απαντήσει, για το τι πρέπει να βάλει στις ρυθμίσεις ίντερνετ στον πίνακα ελέγχου.

 

Π.χ. στην vodafone, στις ρυθμίσεις ίντερνετ, εκεί που αναφέρει το waplus.vodafone.gr (αν θυμάμαι καλά), πρέπει να μπει το internet.vodafone.gr για να έχει πρόσβαση στο ίντερνετ και ο Opera. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς γράφεις εκεί για την Cosmote, οπότε ας βοηθήσει κάποιος φίλος που έχει σύνδεση με Cosmote και δουλεύει τον Opera.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis (16 Μάρ. 2004 , 21:03)

 

Με Wap over gprs δεν μπορεί να δουλέψει ο Opera.

Κάποιος νομίζω ρωτούσε πριν λίγο καιρό σχετικά με αυτό και κάποιος φίλος στο φόρουμ είχε απαντήσει, για το τι πρέπει να βάλει στις ρυθμίσεις ίντερνετ στον πίνακα ελέγχου.

 

Π.χ. στην vodafone, στις ρυθμίσεις ίντερνετ, εκεί που αναφέρει το waplus.vodafone.gr (αν θυμάμαι καλά), πρέπει να μπει το internet.vodafone.gr για να έχει πρόσβαση στο ίντερνετ και ο Opera. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς γράφεις εκεί για την Cosmote, οπότε ας βοηθήσει κάποιος φίλος που έχει σύνδεση με Cosmote και δουλεύει τον Opera.

 

 

Egw eixa dwsei odhgiies alla htan gia TIM :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (16 Μάρ. 2004 , 21:11)

 

Egw eixa dwsei odhgiies alla htan gia TIM :(

 

 

Οκ :)

Νομίζω ότι κάποιος άλλος παλαιότερα (μερικούς μήνες πριν), είχε ρωτήσει κάτι τέτοιο, αλλά δεν θυμάμαι να είχε βρεθεί απάντηση - έκανα και ένα search αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

fanish1, πάρε τηλέφωνο στην υποστήριξη της cosmote και πες τους ότι θέλεις τις ρυθμίσεις για να έχεις πλήρη πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω του κινητού σου, με gprs (όχι για wap sites).

Αν σου πούνε ιστορίες για αγρίους και σου στείλουν ρυθμίσεις όπως είναι αυτές από την SE (WAP configurator), ξαναπάρε τηλέφωνο και ζάλισέ τους μέχρι να καταλάβουν τι θέλεις ακριβώς.

 

Η καλύτερη λύση βέβαια είναι, να μας πει κάποιος φίλος που έχεις αυτές τις ρυθμίσεις, ποιές είναι.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

File perry mias kai eisai emsa xereis an to Philips Camcoder 0.2 paizei kanonika me to P900 ? Se emena arneite pismatika na grapsei se unlimited mode mou vgazei mynhma oti tha prepei na exw thn ekdosh PRO enw exw kanei kanonika antigrafh ta Platform4EncoderSettings.tmp kai to ***.app arxeio
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (16 Μάρ. 2004 , 21:28)

 

File perry mias kai eisai emsa xereis an to Philips Camcoder 0.2 paizei kanonika me to P900 ? Se emena arneite pismatika na grapsei se unlimited mode mou vgazei mynhma oti tha prepei na exw thn ekdosh PRO enw exw kanei kanonika antigrafh ta Platform4EncoderSettings.tmp kai to ***.app arxeio

 

 

Έτσι είναι...

 

Ακόμη να βγει η Pro έκδοση... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος UnReaL (16 Μάρ. 2004 , 21:31)

 

Έτσι είναι...

 

Ακόμη να βγει η Pro έκδοση... :)

 

Na mhn spaw karydia loipon :o kai an sou pw oti to psaxnw toso kairo kai eixa thn entypwsh oti mono se emna den douleve.. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (16 Μάρ. 2004 , 21:28)

 

File perry mias kai eisai emsa xereis an to Philips Camcoder 0.2 paizei kanonika me to P900 ? Se emena arneite pismatika na grapsei se unlimited mode mou vgazei mynhma oti tha prepei na exw thn ekdosh PRO enw exw kanei kanonika antigrafh ta Platform4EncoderSettings.tmp kai to ***.app arxeio

 

 

Γιατί να βάλεις τον camcoder στο Ρ900; :)

 

Εγώ έχω ακόμα την έκδοση 1.0.1 :rolleyes:

Δεν το έχω δοκιμάσει στο Ρ900, αλλά εφόσον λέει πιο πάνω και ο UnReaL ότι δεν... τότε προφανώς υπάρχει πρόβλημα.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (16 Μάρ. 2004 , 21:48)

 

Ton apegatesthsa kiolas.... :)

Kati allo mhpws paizei kanama programmataki gia na ftixnoume skins ston tracker ?

 

 

SkinStudio

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis (16 Μάρ. 2004 , 21:24)

 

Οκ :)

Νομίζω ότι κάποιος άλλος παλαιότερα (μερικούς μήνες πριν), είχε ρωτήσει κάτι τέτοιο, αλλά δεν θυμάμαι να είχε βρεθεί απάντηση - έκανα και ένα search αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

fanish1, πάρε τηλέφωνο στην υποστήριξη της cosmote και πες τους ότι θέλεις τις ρυθμίσεις για να έχεις πλήρη πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω του κινητού σου, με gprs (όχι για wap sites).

Αν σου πούνε ιστορίες για αγρίους και σου στείλουν ρυθμίσεις όπως είναι αυτές από την SE (WAP configurator), ξαναπάρε τηλέφωνο και ζάλισέ τους μέχρι να καταλάβουν τι θέλεις ακριβώς.

 

Η καλύτερη λύση βέβαια είναι, να μας πει κάποιος φίλος που έχεις αυτές τις ρυθμίσεις, ποιές είναι.

 

 

Φίλε Περή και Μινόταυρε και πάλι ευχαριστώ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis (16 Μάρ. 2004 , 21:57)

 

SkinStudio

 

Perry dwse ta fwta sou gia allh mia fora...

Ton katevas alla otan paw na kanw open ena hdh yparxon skin (basicxp.ztr) den exei epilogh na to anoixei giati yposthrizei mono *.ssf arxeia. Exw psaxei pantou alla den vriskw ton tropo gia na mporesw na to anoixw. epishs tha prepei na sou anafero oti o skin editor tou tracker den doulevei mou anoigei 1 parathyro sto dos kai kleinei amesws...

 

Any Idea :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Magkes? ti paizei me tin egkatastasi tou SlovoED, sto info leei na kaneis copy 2 arxeia sto folder SlovoEdDicts " Install the supplied application SIS file then copy the PRC files to \System\Apps\SlovoEdDicts\" oraia, autos o fakelos DEN YPARXEI!!! ti kanoume tora?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (16 Μάρ. 2004 , 22:47)

 

Perry dwse ta fwta sou gia allh mia fora...

Ton katevas alla otan paw na kanw open ena hdh yparxon skin (basicxp.ztr) den exei epilogh na to anoixei giati yposthrizei mono *.ssf arxeia. Exw psaxei pantou alla den vriskw ton tropo gia na mporesw na to anoixw. epishs tha prepei na sou anafero oti o skin editor tou tracker den doulevei mou anoigei 1 parathyro sto dos kai kleinei amesws...

 

Any Idea :wacko:

 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://afsoftware.s5.com/tss/help/introduction.htm

Έχει βήμα βήμα οδηγίες.

 

Για την εγκατάσταση λογικά πήγε οκ, γιατί το παράθυρο που σου βγάζει του dos, είναι όταν φτιάχνει το skin:

http://afsoftware.s5.com/tss/help/creating.htm

 

Για το άνοιγμα του αρχείου, βλέπει τα *.ssf μόνο (για να κάνει import, χρειάζεται το skin source).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SAREVOCK (17 Μάρ. 2004 , 02:42)

 

Magkes? ti paizei me tin egkatastasi tou SlovoED, sto info leei na kaneis copy 2 arxeia sto folder SlovoEdDicts " Install the supplied application SIS file then copy the PRC files to \System\Apps\SlovoEdDicts\" oraia, autos o fakelos DEN YPARXEI!!! ti kanoume tora?

 

 

Φτιάξε τον φάκελο με έναν file manager :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος marantz (16 Μάρ. 2004 , 16:52)

 

Έχει ακούσει κάνεις για αυτό το ακουστικό; ή ξέρει κανείς κάτι; Λέει ότι είναι συμβατό με P900 και σε πολύ καλή τιμή!!!

http://www.bluetrek.com/bluetrekG2/bluetrekG2.htm

 

 

Ρε μπράβο κανένας...

Όλοι την SE υποστηρίζετε ή δεν ενδιαφέρει γιατί είσαστε όλοι "φορτωμένοι" και πέρνετε original;;; :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος marantz (17 Μάρ. 2004 , 18:06)

 

Ρε μπράβο κανένας...

Όλοι την SE υποστηρίζετε ή δεν ενδιαφέρει γιατί είσαστε όλοι "φορτωμένοι" και πέρνετε original;;; :p :p :p

 

 

Φίλε δε ξέρω για το συγκεκριμένο προϊόν αλλά προτού το αγοράσεις δες αν υπάρχει καποιος αντιπρόσωπος στην ελλάδα. Αν σου χαλάσει τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis (17 Μάρ. 2004 , 15:43)

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://afsoftware.s5.com/tss/help/introduction.htm

Έχει βήμα βήμα οδηγίες.

 

Για την εγκατάσταση λογικά πήγε οκ, γιατί το παράθυρο που σου βγάζει του dos, είναι όταν φτιάχνει το skin:

http://afsoftware.s5.com/tss/help/creating.htm

 

Για το άνοιγμα του αρχείου, βλέπει τα *.ssf μόνο (για να κάνει import, χρειάζεται το skin source).

 

thanks poli , ttha to prospathhsw pali...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fanish1 (16 Μάρ. 2004 , 15:51)

 

Wirelessly posted (fanish: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Filoi mou katevasa ton Opera ton egatesthsa sto p 900 alla den mou anoigei kammia selida. Ti prepei na kano?? Prepei na kano syndesh gprs kai na plhrono 30 β¬ to mhna sthn cosmote?? Mhpos den kano kati kala??

 

Κατ'αρχήν πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στον Cosmote να σου ενεργοποιήσουν το GPRS (που σημαίνει ότι θα πληρώνεις πάγιο 30 ευρώ το μήνα)

Μετά το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να πας στη σελίδα της ericsson στο http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=ph1&zone=ph και να κάνεις κλικ στο "ρυθμίσεις wap".

Κατόπιν επιλέγεις κατά σειρά:Greece,Cosmote,GPRS,Sony Ericsson P900,Cosmote WAP GPRS,δίνεις το νούμερο του κινητού σου και κάνεις κλικ στο submit.

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να σου σταλεί ένα μύνημα με τις αυτόματες ρυθμίσεις το οποίο και θα κάνεις save.

Μετά θα πας (στο κινητό σου πλέον),Control panel>Connections>Internet accounts,θα επιλέξεις Cosmote WAP GPRS,θα κάνεις κλικ(με την γραφίδα εννοείται) στο edit και μετά στο Advanced.Εκεί στο πεδίο "Address" θα γράψεις internet.Μετά πατάς τρεις φορές διαδοχικά done για να επιστρέψεις στο μενού του control panel και είσαι έτοιμος.

Αν τα κάνεις όλα αυτά σωστά,την επόμενη φορά που θα επιχειρήσεις να μπεις σε μια σελίδα με τον opera θα σε ρωτήσει ποια σύνδεση θες να χρησιμοποιήσεις και θα σου εμφανίσει τις διαθέσιμες(λογικά θα σου εμφανίσει μόνο μία την οποία και θα επιλέξεις)

Μόνο πρόσεξε ότι στο Ρ800 (δεν ξέρω αν ισχύει και στο Ρ900) χρειαζόταν δύο διαφορετικές συνδέσεις για κάθε browser(άλλη για τον opera και άλλη για τον built in browser του κινητού).Δηλαδή θα κάνεις ότι περιέγραψα πιο πάνω δύο φορές,μόνο που θα δώσεις διαφορετικό όνομα στην σύνδεση την πρώτη φορά και διαφορετικό την δεύτερη.Ετσι όταν θα μπαίνεις με τον opera θα επιλέγεις Opera WAP GPRS (ετσι έχω ονομάσει εγώ την μία σύνδεση),ενώ όταν θα θέλεις να μπαίνεις με τον built in browser(που δεν βλέπω τον λόγο να θες να το κάνεις αυτό)θα επιλέγεις Cosmote WAP GPRS

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος potakas (17 Μάρ. 2004 , 21:47)

 

Κατ'αρχήν πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στον Cosmote να σου ενεργοποιήσουν το GPRS (που σημαίνει ότι θα πληρώνεις πάγιο 30 ευρώ το μήνα)

 

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!

Αλλά μάλλον δέν το βλέπω για 30 € το μήνα!!!

Δέ λέει!!!

Αν το είχαν 10 εως 15 € θα το είχα βάλει σίγουρα!!!

Αλλα όλοι αυτοί που δουλεύουν το Opera έχουν κάνει σύνδεση η υπάρχει καμμία πατέντα??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fanish1 (17 Μάρ. 2004 , 23:12)

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!

Αλλά μάλλον δέν το βλέπω για 30 € το μήνα!!!

Δέ λέει!!!

Αν το είχαν 10 εως 15 € θα το είχα βάλει σίγουρα!!!

Αλλα όλοι αυτοί που δουλεύουν το Opera έχουν κάνει σύνδεση η υπάρχει καμμία πατέντα??

 

Mou fainontai ypeboliak ta xrhmata gia koita mhpws exei kai alla paketa h telestet exei me 15 € ta 10mb (ayto exw balei)

gia psaxto ligo...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (17 Μάρ. 2004 , 23:17)

 

Mou fainontai ypeboliak ta xrhmata gia koita mhpws exei kai alla paketa h telestet exei me 15 € ta 10mb (ayto exw balei)

gia psaxto ligo...

 

 

Το ξέρω ότι τόσο είναι στήν Telestet και μάλιστα ένας φίλος που το έχει ποτέ δεν του είπε ότι πέρασε το όριο η να τον χρέωσε ποτέ παραπάνω.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο με τον Opera σερφάρεις κανονικά όπου θέλεις στο web όπως με το pc μου και ακόμα μπορείς να βάλεις και λογαριασμό email να το παρακολουθείς απο το κινητό??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fanish1 (17 Μάρ. 2004 , 23:27)

 

Το ξέρω ότι τόσο είναι στήν Telestet και μάλιστα ένας φίλος που το έχει ποτέ δεν του είπε ότι πέρασε το όριο η να τον χρέωσε ποτέ παραπάνω.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο με τον Opera σερφάρεις κανονικά όπου θέλεις στο web όπως με το pc μου και ακόμα μπορείς να βάλεις και λογαριασμό email να το παρακολουθείς απο το κινητό??

 

 

KAnonikotata serfareis den exeis kanena provlhma oso gia to email den sou dinei tetoia dynatothta alla mporeis aneta na setareis ton logariasmo sou kanonika mesa apo to P900 sta mynhmata..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...