Jump to content

Ρ900: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος paogr (26 Ιαν. 2004 , 20:09)

 

Entaksei ola spydoc. Se euxaristw para polu.As perasw twra sto problima.Loipon mesa apo to file man sto de upoarxoun oi ekseis fakeloi media files, 101, system.Twra stin diaxeirisi arxeio tou p900 uparxoun treis epiloges. eswteriki , ekswteriki - mesa kai ekswteriki - alla.Ston telefteo uparxei enas fakelos pou legete mssemc.Afton ton fakelo giati den mporw na ton dw mesa apo tin efarmogi "to diko mou p900?

 

Για την διαχειρηση του κινητου σου μεσω του υπολογιστη μην χρησιμοποιεις αυτο το προγραμμα αλλα το pc file manager αφου κανεις free register στο site αυτο(http://www.mobilityworld.tk).

Ετσι θα βλεπεις ολα τα αρχεια/φακελους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος paogr (26 Ιαν. 2004 , 20:22)

 

thanks spydoc.Diladi tous idious fakelous exeis kai esu i tous exeis metonomaseis?

 

Στο κινητο στο d υπαρχουν media files,system.Το 101 ειναι μαλλον απο καποιο java παιχνιδι που εβαλες.Δεν μετονομαζεις κανενα φακελο.Ο mssemc ειναι προφανως οι φακελοι που δεν μπορεις να δεις με τον προεγκατεστημενο filemanager του κινητου και με το "δικο μου P900" στον pc.Βαλε αυτα που σου ειπα για να δεις το περιεχομενο του mssenc.

Link to comment
Share on other sites

kalispera:)

an kanw format tha xei aglika?pws tha valw ellinika?mporeite na mou peite?akrivws!giati skeftomai na kanw format!!!

Οι γυναίκες είναι σαν τα σκυλιά...ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΜΑΘΕΙΣ!!!!

Οι γυναίκες είναι σαν το παγωτάκι..Όσο τις γλύφεις τόσο λιώνουν!

Οι γυναίκες είναι σαν τα χταπόδια....όσο τις χτυπάς...μαλακώνουν!

Οι γυναίκες είναι σαν τα γραμματόσημα, όσο τα φτύνεις, τόσο κολλάνε!

Link to comment
Share on other sites

kalispera ithela na rwtisw kai kati allo!!!pou mporw na vrw kalwdio etsi wste na mpainei sto sto p900 kai na sindeete me tin tileorasei!!!kai na fenete stin tileorasei otan travaw video!!!

Οι γυναίκες είναι σαν τα σκυλιά...ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΜΑΘΕΙΣ!!!!

Οι γυναίκες είναι σαν το παγωτάκι..Όσο τις γλύφεις τόσο λιώνουν!

Οι γυναίκες είναι σαν τα χταπόδια....όσο τις χτυπάς...μαλακώνουν!

Οι γυναίκες είναι σαν τα γραμματόσημα, όσο τα φτύνεις, τόσο κολλάνε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HAKARGR (26 Ιαν. 2004 , 21:28)

 

kalispera ithela na rwtisw kai kati allo!!!pou mporw na vrw kalwdio etsi wste na mpainei sto sto p900 kai na sindeete me tin tileorasei!!!kai na fenete stin tileorasei otan travaw video!!!

 

 

Πουθενά!!!!

 

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί... Αν ψάξεις, θα βρεις κάπου ένα παλαιότερο θέμα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis (26 Ιαν. 2004 , 17:55)

 

Σχετικά με την μνήμη, ίσως έχεις ήχους, φωτογραφίες κ.λ.π. μέσα. Δες τι έχεις με τον file manager και σβήσε όσα δεν χρειάζεσαι.

 

Για να κλείνεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο backround, βάλε τον TaskMan (το key είναι το ίδιο με αυτό του Tracker) και μετά μπορείς να κλείνεις τις εφαρμογές που μένουν ανοιχτές. Πάντως, οι εφαρμογές κλείνουν μόνες τους, όταν υπάρξει ανάγκη για ελεύθερη μνήμη από κάποια άλλη εφαρμογή που θα ανοίξεις.

 

 

Σ'ευχαριστω πολυ κατ'αρχην.

 

Αυτο για την μνημη, δεν εχω τιποτα σου λεω δικο μου, αλλωστε, με το που το πηρα του εκανα update απο το site της Ericsson

Με τo δικο σου ετσι εγινε ??

 

Το εχω βαλει το taskman, απλα μου φαινεται περιεργο (προερχομενος απο Series 60...) που τα applications του τηλ. δεν εχουν (τα περισσοτερα) δικο τους exit τροπο.Μου κανει εντυπωση αυτο, δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους σχεδιαση ειναι αυτη.

 

Κι επειδη κανω αυτη τη δουλεια, μου φαινεται ακομα πιο περιεργο.Ειναι σαν να εχουν αφησει το OS να κανονιζει ποτε θα κλεινει τις εφαρμογες και αυτο οταν χρειαστει μνημη χωρις ομως να μπορει ο χρηστης που τις ανοιξε να τις κλεισει...Οχι τιποτα αλλο δηλαδη αλλα πιανω συνεχεια τον εαυτο μου να παταω το Jog πισω για να "κλεινει" το app και μετα να τρεχω τον tasmkan για να το κλεινω...

 

Οχι και τοσο ευχρηστο αλλα τελος παντων...

Link to comment
Share on other sites

diskolo na mou apadeisei kapoios re paidia?twra ade na psaxnw!!!57 selides einai an prosexes!!!parakalw na kanei enas ton kopo kai na mou pei!!:)

Οι γυναίκες είναι σαν τα σκυλιά...ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΜΑΘΕΙΣ!!!!

Οι γυναίκες είναι σαν το παγωτάκι..Όσο τις γλύφεις τόσο λιώνουν!

Οι γυναίκες είναι σαν τα χταπόδια....όσο τις χτυπάς...μαλακώνουν!

Οι γυναίκες είναι σαν τα γραμματόσημα, όσο τα φτύνεις, τόσο κολλάνε!

Link to comment
Share on other sites

kalispera!!!an kanw format tha xei aglika?pws tha valw ellinika?mporeite na mou peite?akrivws!giati skeftomai na kanw format!!!

ithela akomi na rwtisw kai kati allo!!!pou mporw na vrw kalwdio etsi wste na mpainei sto sto p900 kai na sindeete me tin tileorasei!!!kai na fenete stin tileorasei otan travaw video to idea kapou afto!!!

kai kati teleutaio!!!pws tha kanw to kinito mou web camera nomizw legete!!!camera gia to pc!!

euxaristw ek twn proterwn!!!:)

Οι γυναίκες είναι σαν τα σκυλιά...ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΜΑΘΕΙΣ!!!!

Οι γυναίκες είναι σαν το παγωτάκι..Όσο τις γλύφεις τόσο λιώνουν!

Οι γυναίκες είναι σαν τα χταπόδια....όσο τις χτυπάς...μαλακώνουν!

Οι γυναίκες είναι σαν τα γραμματόσημα, όσο τα φτύνεις, τόσο κολλάνε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος paogr (27 Ιαν. 2004 , 00:42)

 

re paidia kathos pernousa epafes thelisa na vgw kai tote mou emfanistike ena minuma sfalmatos (kernel #3).Einai tipota to anusixitiko?

 

 

Episis otan kanw backup kanei kai ti kanei backyo?kai tis epafes ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Baggy (27 Ιαν. 2004 , 01:21)

 

May-Day! Που μπορω να βρω το .exe για το update γιατι το site Γ@@@@@ε!

 

 

Το update εγινε κανονικα σημερα το πρωι και χωρις κανενα προβλημα.

 

θελει αρκετα χρονο αλλα αυτο ειναι γνωστο.

 

R3A06 Run

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος objectref (27 Ιαν. 2004 , 00:29)

 

Σ'ευχαριστω πολυ κατ'αρχην.

 

Αυτο για την μνημη, δεν εχω τιποτα σου λεω δικο μου, αλλωστε, με το που το πηρα του εκανα update απο το site της Ericsson

Με τo δικο σου ετσι εγινε ??

 

Το εχω βαλει το taskman, απλα μου φαινεται περιεργο (προερχομενος απο Series 60...) που τα applications του τηλ. δεν εχουν (τα περισσοτερα) δικο τους exit τροπο.Μου κανει εντυπωση αυτο, δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους σχεδιαση ειναι αυτη.

 

Κι επειδη κανω αυτη τη δουλεια, μου φαινεται ακομα πιο περιεργο.Ειναι σαν να εχουν αφησει το OS να κανονιζει ποτε θα κλεινει τις εφαρμογες και αυτο οταν χρειαστει μνημη χωρις ομως να μπορει ο χρηστης που τις ανοιξε να τις κλεισει...Οχι τιποτα αλλο δηλαδη αλλα πιανω συνεχεια τον εαυτο μου να παταω το Jog πισω για να "κλεινει" το app και μετα να τρεχω τον tasmkan για να το κλεινω...

 

Οχι και τοσο ευχρηστο αλλα τελος παντων...

 

 

Είναι πρόβλημα όντως αυτό (και δεν είναι και δύσκολο να βάλουν ένα "exit" στις εφαρμογές - αν και αρκετές έχουν και πιστεύω πως θα έχουν όλες σιγά σιγά).

 

Η αρχιτεκτονική του λειτουργικού του κινητού, δεν είναι πολύπλοκη (από όσο γνωρίζω και όσο είχα δει ακόμα και από τα σχεδιαγράμματα που έκανε η εταιρία επάνω σε αυτό) και εκεί βρίσκονται κάποιες παραλείψεις.

 

Σχετικά με την μνήμη, δεν δοκιμάζεις να κάνεις ένα φορμάτ στο κινητό μήπως και αλλάξει το μέγεθος του χώρου;

Να ξέρεις πάντως, πως ακόμα και στο memory stick, όταν είναι μεγάλο σε μέγεθος αυτό (ΜΒ), λόγω του fat κάθε αρχείο καταλαμβάνει αρκετό χώρο - λογική των windows. Π.χ. σε ένα 128αρι, θα χαθεί αρκετός χώρος. Υπάρχει και η διαδικασία μορφοποίησης της μνήμης με card reader (σχετικά με το μέγεθος των cluster), ώστε να να κερδίσει ο χρήστης χώρο. Δεν το έχω ψάξει πολύ όμως αυτό. Δοκίμασε πάντως με ένα φορμάτ να δεις αν αλλάζει κάτι. Επίσης δες τον ελεύθερο χώρο και με 2-3 διαφορετικά προγράμματα, γιατί το καθένα δείχνει όσο θέλει :rolleyes: (π.χ. με το handy day, tracker και τον ενσωματωμένο δείκτη για το υπόλοιπο του χώρου).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HAKARGR (27 Ιαν. 2004 , 00:49)

 

kalispera!!!an kanw format tha xei aglika?pws tha valw ellinika?mporeite na mou peite?akrivws!giati skeftomai na kanw format!!!

ithela akomi na rwtisw kai kati allo!!!pou mporw na vrw kalwdio etsi wste na mpainei sto sto p900 kai na sindeete me tin tileorasei!!!kai na fenete stin tileorasei otan travaw video to idea kapou afto!!!

kai kati teleutaio!!!pws tha kanw to kinito mou web camera nomizw legete!!!camera gia to pc!!

euxaristw ek twn proterwn!!!:)

 

 

Για το φορμάτ, μπορείς να κάνεις και να έχεις τα Αγγλικά πάλι (αυτά δεν χάνονται). Όμως για τα Ελληνικά, θα πρέπει να κατεβάσεις το αρχείο από το site της SE, ανάλογα με την έκδοση του λογισμικού που έχεις (ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?s=&forumid=21

 

Θα βρεις τις εκδόσεις για τα Ελληνικά.

 

Για το βίντεο και την σύνδεση που λες με το Ρ900+TV, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Όπως επίσης και αυτό σχετικά με την λειτουργία του Ρ900 ως Webcam (για να δεις από webcam που θα έχεις στο σπίτι, την εικόνα της στο Ρ800-Ρ900 γίνεται - δεν θυμάμαι το Url της εταιρίας που έχει το πρόγραμμα γιατί έχω το link στον υπολογιστή στο σπίτι). Όμως δεν μπορείς να έχεις σαν Webcam το κινητό.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος paogr (27 Ιαν. 2004 , 00:42)

 

re paidia kathos pernousa epafes thelisa na vgw kai tote mou emfanistike ena minuma sfalmatos (kernel #3).Einai tipota to anusixitiko?

 

 

Κλείσε το κινητό και άνοιξέ το πάλι (λίγη μνήμη). Βγάλε και κάποια αρχεία - προγράμματα που δεν σου χρειάζονται και τόσο, ώστε να υπάρχει περισσότερος χώρος στον C.

 

Σχετικά με το backup, οι επαφές μένουν και αυτές στο backup. Γενικώς όλες οι εφαρμογές αποθηκεύονται εκεί.

Μπορείς να κάνεις έναν συγχρονισμό όμως για τις επαφές μόνο, ώστε να τις έχεις στο Outlook και όποτε τις χρειαστείς τις ξαναστέλνεις στο κινητό και πάλι με τον ίδιο τρόπο.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis (27 Ιαν. 2004 , 15:16)

 

Είναι πρόβλημα όντως αυτό (και δεν είναι και δύσκολο να βάλουν ένα "exit" στις εφαρμογές - αν και αρκετές έχουν και πιστεύω πως θα έχουν όλες σιγά σιγά).

 

Η αρχιτεκτονική του λειτουργικού του κινητού, δεν είναι πολύπλοκη (από όσο γνωρίζω και όσο είχα δει ακόμα και από τα σχεδιαγράμματα που έκανε η εταιρία επάνω σε αυτό) και εκεί βρίσκονται κάποιες παραλείψεις.

 

Σχετικά με την μνήμη, δεν δοκιμάζεις να κάνεις ένα φορμάτ στο κινητό μήπως και αλλάξει το μέγεθος του χώρου;

Να ξέρεις πάντως, πως ακόμα και στο memory stick, όταν είναι μεγάλο σε μέγεθος αυτό (ΜΒ), λόγω του fat κάθε αρχείο καταλαμβάνει αρκετό χώρο - λογική των windows. Π.χ. σε ένα 128αρι, θα χαθεί αρκετός χώρος. Υπάρχει και η διαδικασία μορφοποίησης της μνήμης με card reader (σχετικά με το μέγεθος των cluster), ώστε να να κερδίσει ο χρήστης χώρο. Δεν το έχω ψάξει πολύ όμως αυτό. Δοκίμασε πάντως με ένα φορμάτ να δεις αν αλλάζει κάτι. Επίσης δες τον ελεύθερο χώρο και με 2-3 διαφορετικά προγράμματα, γιατί το καθένα δείχνει όσο θέλει :rolleyes: (π.χ. με το handy day, tracker και τον ενσωματωμένο δείκτη για το υπόλοιπο του χώρου).

 

 

 

Την αρχιτεκτονικη του Symbian τη γνωριζω, αλλωστε ξεκινησα να γραφω software γι'αυτο, οποτε...Απλα για αρχη εχω επικεντρωθει σε Series 60 applications και οταν ειδα αυτο το behavior στο UIQ του P900 παρεξενευτηκα. Και ναι μεν τα third party applications εχουν "Exit" επιλογη (τουλαχιστον οι περισσοτερες), οι built-in του P900 ομως δεν εχουν...

 

Η FAT-λογικη ειναι γνωστη, δεν δικαιολογει ομως το "χασιμο" 8.5 MB :(

Εκτος αν μετα το πρωτο ξεκινημα/update "κραταει" καποια για παρτυ του, αυτο μπορει να μας το επιβεβαιωσει καποιος που ετυχε να κοιταξει με π.χ. τον taskman, τον ελευθερο χωρο πριν αρχισει να βαζε software.

 

Format ψιλοφοβαμαι να κανω γιατι εβαλα αρκετο software-ρυθμισεις χθες βραδυ(με βοηθησες κι εσυ με τις mms ρυθμισεις και σ'ευχαριστω γι'αυτο) και φοβαμαι μηπως κατι δεν παει καλα με το backup/restore (η με τα ελληνικα...) και αναγκαστω να τα ξαναβαζω παλι.

 

Σημερα ειχα μια ιδεα μηπως μετα το update εχει κρατησει απο λαθος και τις υπολοιπες γλωσσες μεσα αλλα στο control pannel ειχε μονο τα Αγγλικα και τα Ελληνικα...

 

Ειναι η πρωτη μου επαφη με UIQ και νομιζω οτι το Series 60 ειναι πιο ευχρηστο απο τη μια αλλα λιγοτερο ομορφο απο την αλλη.

Πραγματα οπως combo boxes, list boxes, checks κτλ, δεν υπαρχουν εκει και φυσικα με αυτα το κινητο μοιαζει πιο πολυ με computer...

 

Τεσπα, σ'ευχαριστω και παλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xxx (27 Ιαν. 2004 , 15:35)

 

re paidia gia na metaferw mp3 apo to pc sto p900 mesw pc file manager xreiazomai kai win32?

 

 

Ποιό πρόβλημα σου παρουσίαζει; Τι λειτουργικό έχεις στον υπολογιστή;

Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω, από μια απλή εγκατάσταση του file manager στο pc και μετά σύνδεση του κινητού (ή με Bluetooth ή στην βάση του π.χ.) και έπειτα ανοίγεις τον pc file manager και έχεις πρόσβαση στους δίσκους του κινητού. Μεταφέρεις, αντιγράφεις, σβήνεις κ.λ.π. μέσα από τον pc file manager.

 

Δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση τον Pc file manager ή πήγες να τρέξεις κάποια εφαρμογή μέσω αυτού, από τους δίσκους του κινητού και σου έγραψε ότι δεν τρέχει στο pc; (win32)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα τις 3 πρωτες φορτισεις οι επομενες ποση διαρκεια πρεπει εχουν;στην τριτη φορτιση για 2 ωρες το ειχα ανοικτο και το σκαλιζα υπαρχει προβλημα για την αποδοση;επισης ειναι λογικο που κραταει η μπαταρια μια με μιαμιση μερα στην τσιτα ομως;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...