Jump to content

[Επίσημο] Νokia 6600


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ξαφνικα το 6600 μου μετα απο δυο χρονια χρησης επαθε το εξης:

Σταματησε να δουλευει το κοκκινο κουμπι και τα πληκτρα 9, 8, 7.

Αρα δε μπορω να τερματισω κληση παρα μονο μεσω των επιλογων,

δε μπορω να τηλεφωνησω παρα μονο οτι εχω αποθηκευμενο αφου δε δουλευει το 9

και φυσικα δε μπορω να γραψω μηνυμα.

Καμια ιδεα πριν παω στη νοκια?

Η μονη αλλαγη πριν παρουσιαστει το προβλημα ηταν η εγκατασταση ενος παιχνιδιου java απο το i-phone. Το απεγκατεστησα πιθανολογοντας οτι μπορει να φταιει αλλα το προβλημα παραμενει.

φορματ εκανες; :)

επισης ισως θελει κανα καθαρισμα, λεω τωρα. αν μπορουσες να το ανοιξεις...

για κανε ενα φορματ ομως. αν δε λυθει, κανε και στην καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω το 6600 τις Νοκια!! Θα ήθελα να βάλω Mp3 player , kai video recorder για απεριόριστο video..!!Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο Program ..?

 

Τhnx in advance!! :)

Link to comment
Share on other sites

mp3 player for noki 6600

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικα το 6600 μου μετα απο δυο χρονια χρησης επαθε το εξης:

Σταματησε να δουλευει το κοκκινο κουμπι και τα πληκτρα 9, 8, 7.

Αρα δε μπορω να τερματισω κληση παρα μονο μεσω των επιλογων,

δε μπορω να τηλεφωνησω παρα μονο οτι εχω αποθηκευμενο αφου δε δουλευει το 9

και φυσικα δε μπορω να γραψω μηνυμα.

Καμια ιδεα πριν παω στη νοκια?

Η μονη αλλαγη πριν παρουσιαστει το προβλημα ηταν η εγκατασταση ενος παιχνιδιου java απο το i-phone. Το απεγκατεστησα πιθανολογοντας οτι μπορει να φταιει αλλα το προβλημα παραμενει.

Η βλάβη σου φίλε μου ονομάζεται Keyboard EMI Filter :w00t:

Το πληκτρολόγιο πριν συνδεθεί στην πλακέτα του κινητού περνάει απο ενα ολοκληρωμένο κύκλωμα (τσιπάκι) το οποίο φιλτράρει αιχμές τάσεων και στατικούς ηλεκτρισμούς,χρησιμεύει γενικώς στην καλή λειτουργία του πληκτρολογίου/κινητού.

Λόγω της φύσεως του εξαρτήματος αυτού (υπάρχουν 2 για το πληκτρολόγιο στο 6600) είναι πολύ εύκολο να χαλάσει είτε απο υγρασία, ειτε απο σκόνη, είτε απο μηχανική καταπόνηση. Συνήθως η βλάβες που εμφανίζονται στο κινητό είναι να μην λειτουργεί ενα σετ κουμπιών (οπως στη δική σου περίπτωση) η να μη λειτουργεί καθόλου το πληκτρολόγιο.

Σε αυτές τις περιπτώσεις πρώτα δοκιμάζουμε καθαρισμό, reflow*, αντικατάσταση* του εξαρτήματος και είσαι ΟΚ.

Με τον καθαρισμό μπορεί να μην κάνουμε απολύτως τίποτα (λόγω του ευαίσθητου εξαρτήματος η λόγω της φύσεως των microBGA) αλλα καλό είναι να δοκιμάσουμε

Ελπίζω να σας κάλυψα :ninja:

*το reflow γινεται μόνο σε εργαστήριο

*η αντικατάσταση επίσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

θέλω να κάνω format στο 6600 γιατι το εχω γύρω στα 2 χρόνια και που και που τρώει κολλήματα. Ενας φίλος μου έκανε πρόσφατα format και μετά δεν του άνοιγε το κινητό γιατι έλειπε ενα πρόγραμμα όπως μου είπε και έπρεπε να το πάει σε nokia club για να το φτιάξουνε.

Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο;

Ακόμη θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αν κάνω format ενω προηγουμένως εχω κάνει backup μεσω του pc suite, τα τηλεφωνα που έχω αποθηκευμένα θα μπορέσω να τα επαναφέρω κανονικά?

Αν δεν κάνω λάθος ο κωδικός για να κάνω format είναι *#7370# ενω είναι στη φόρτιση.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

 

thanks..

Link to comment
Share on other sites

έσπασα την οθόνη μου. Γνωρίζει κανείς πόσο στοιχίζει η αλλάγη και πόσο χρόνο χρειάζεται για να γίνει?

 

Υπολογισε γυρω στα 69€ η οθονη ,δεν ξερω αν θα σου χρεωσουν και

τα "εργατικα" .Απο χρονο πιστευω αμεσα αλλαζεται .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..Εδω και 2 βδομαδες η μπαταρια του κινητου μου(nokia6600)τελειωνει απιστευτα γρηγορα(μεσα σε7-8ωρες)χωρις, τις περισσοτερες, να κανω κατι..Μπορει να μου πει καποιος γιατι γινεται αυτο..?Τι μπορει να φταιει..?Μηπως ειναι καποιος ιος, γιατι εχω ακουσει για τον cabir..Και αν ειναι αυτος πως θα τον εντοπισω και πως θα τον καταστρεψω..? Thanks..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..Εδω και 2 βδομαδες η μπαταρια του κινητου μου(nokia6600)τελειωνει απιστευτα γρηγορα(μεσα σε7-8ωρες)χωρις, τις περισσοτερες, να κανω κατι..Μπορει να μου πει καποιος γιατι γινεται αυτο..?Τι μπορει να φταιει..?Μηπως ειναι καποιος ιος, γιατι εχω ακουσει για τον cabir..Και αν ειναι αυτος πως θα τον εντοπισω και πως θα τον καταστρεψω..? Thanks..

 

Καλημερα φιλε μου.Σου ηρθε τιποτα μεσω bluetooth και το εγκατεστησες??Αν ναι τοτε ειναι πιθανον να εχεις καποιον ιο.

Ριξε και μια ματια στο θεμα: [Επισημο] Ιοί στα κινητά Series 60.:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε γυρω στα 69€ η οθονη ,δεν ξερω αν θα σου χρεωσουν και

τα "εργατικα" .Απο χρονο πιστευω αμεσα αλλαζεται .

69 οθόνη? 85 την εχουν στο 9volto.

 

Εχω κι εγω μια οθόνη απο 6600, δυο μηνες ας δουλεψε και τωρα ειναι στην ακρη(κατι επαθε η πλακετα). Μου εμεινε η οθόνη, τι να την κανω?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

paidia an sas parakalw an ginete kapoios na mou dwsei ena kalo call recorder....exw dokimasei merika alla mia mou hxografoun mia oxi....mia ta hxografoun ola mia ta misa.....dwste an ginete kapoio dokimasmeno kalo..
nokia 6210/nokia 3210/nokia 3310/nokia 3410/nokia 3650/nokia 6600/nokia 6220/nokia n73/nokia n82
Link to comment
Share on other sites

egw file moy xrisimopoiw to eRecorder kai eimai poly eyxaristimenos:!:

grafei me morfh wav alla kai se morfh amr;)

http://www.dizpins.com/pinventory/images/dlalphabetpics/wdw_vondrake.jpg

GREEK TORRENTS-http://www.greek-tracker.com/

Link to comment
Share on other sites

Η βλάβη σου φίλε μου ονομάζεται Keyboard EMI Filter :w00t:

Το πληκτρολόγιο πριν συνδεθεί στην πλακέτα του κινητού περνάει απο ενα ολοκληρωμένο κύκλωμα (τσιπάκι) το οποίο φιλτράρει αιχμές τάσεων και στατικούς ηλεκτρισμούς,χρησιμεύει γενικώς στην καλή λειτουργία του πληκτρολογίου/κινητού.

Λόγω της φύσεως του εξαρτήματος αυτού (υπάρχουν 2 για το πληκτρολόγιο στο 6600) είναι πολύ εύκολο να χαλάσει είτε απο υγρασία, ειτε απο σκόνη, είτε απο μηχανική καταπόνηση. Συνήθως η βλάβες που εμφανίζονται στο κινητό είναι να μην λειτουργεί ενα σετ κουμπιών (οπως στη δική σου περίπτωση) η να μη λειτουργεί καθόλου το πληκτρολόγιο.

Σε αυτές τις περιπτώσεις πρώτα δοκιμάζουμε καθαρισμό, reflow*, αντικατάσταση* του εξαρτήματος και είσαι ΟΚ.

Με τον καθαρισμό μπορεί να μην κάνουμε απολύτως τίποτα (λόγω του ευαίσθητου εξαρτήματος η λόγω της φύσεως των microBGA) αλλα καλό είναι να δοκιμάσουμε

Ελπίζω να σας κάλυψα :ninja:

*το reflow γινεται μόνο σε εργαστήριο

*η αντικατάσταση επίσης

 

 

Φιλε leosefd, Σημερα μπηκα στο δικτυο παλι και ειδα την απαντηση σου.

Απο χτες το μεσημερι ομως, οπως ξαφνικα σταματησε ετσι ξαφνικα λειτουργει και παλι.

Ημουν ετοιμος σημερα να το παω στη nokia για να το δουν και μαλιστα ειχα επιστρατευσει και το παλιο μου 8310.

Ευχαριστω για τη πληροφορια.

Πιστευεις οτι θα το ξανακανει? Να το παω για καθαρισμα η να περιμενω και παλι να εμφανιστει?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε leosefd, Σημερα μπηκα στο δικτυο παλι και ειδα την απαντηση σου.

Απο χτες το μεσημερι ομως, οπως ξαφνικα σταματησε ετσι ξαφνικα λειτουργει και παλι.

Ημουν ετοιμος σημερα να το παω στη nokia για να το δουν και μαλιστα ειχα επιστρατευσει και το παλιο μου 8310.

Ευχαριστω για τη πληροφορια.

Πιστευεις οτι θα το ξανακανει? Να το παω για καθαρισμα η να περιμενω και παλι να εμφανιστει?

 

Όχι περίμενε να το ξανακάνει. Αφού δεν είναι κάτι που μπορεί να σου δημιουργήσει σοβαρά πρόβλημα.

 

Έχω και εγώ δύο απορίες:

  1. Μπορεί το 6600 να πάρει ραδιόφωνο(γιατί από όσο ξέρω δεν έχει)?
  2. Ποια διπλά ακουστικά μπαίνουν πάνω? Αυτά του 7200 τα δέχεται?

Link to comment
Share on other sites

Όχι περίμενε να το ξανακάνει. Αφού δεν είναι κάτι που μπορεί να σου δημιουργήσει σοβαρά πρόβλημα.

 

Έχω και εγώ δύο απορίες:

  1. Μπορεί το 6600 να πάρει ραδιόφωνο(γιατί από όσο ξέρω δεν έχει)?
  2. Ποια διπλά ακουστικά μπαίνουν πάνω? Αυτά του 7200 τα δέχεται?

1. οχι

2. αυτα του 6510/8310 ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα την mmc του 6600 σε ενα card reader και ενω την βρισκει κανονικα μολις παω να την ανοιξω μου πεταει οτι η καρτα χρειαζεται διαμορφωση..Ξερετε τι παιζει και πως μπορω να το διορθωσω?Μηπως φταιει οτι η καρτα εχει κωδικο κλειδωματος (τον οποιο δυστυχως εχω ξεχασει)
Link to comment
Share on other sites

re paidia na sas rotiso kati?Thelo na allakso kinito kai exo ola mou ta minimata stin mmc.Iparxei tropos na ta kratiso kapos??

Κανε ενα αντιγραφο την παλια σου mmc στην καινουρια μεσω ενος card reader.

 

Αν θες μονο να μυνηματα θα κανεις ολο τον φακελο E:system/mail αντιγραφη απο την παλια καρτα στην καινουρια.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Πες ετσι, δεν παιζει στερεοφωκος ο ηχος στο 6600, μονο την ποιοτητα μπορει να φτιαξει.

 

Για πες μου αν ξερεις το μοντελο των ακουστικων.

 

Τα ακουστικά αυτά είναι για το Νοκια 8310. Ο τύπος του είναι HDD-1 και παίζουν μια χαρά στο 6600

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα την mmc του 6600 σε ενα card reader και ενω την βρισκει κανονικα μολις παω να την ανοιξω μου πεταει οτι η καρτα χρειαζεται διαμορφωση..Ξερετε τι παιζει και πως μπορω να το διορθωσω?Μηπως φταιει οτι η καρτα εχει κωδικο κλειδωματος (τον οποιο δυστυχως εχω ξεχασει)

Εγω το ειχα παθει οταν ειχα βαλει κωδικο στην mmc

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες, μου εχει σπασει τα νευρα το κινητο μου γιατι οταν γραφω μηνυμα, ενω κανονικα 1 sms ισουτε με 160 χαρακτήρες, μπορω να γραψω μεχρι 70, απο εκει και περα μου το περνει σαν 2 sms. ξερετε κανενα τροπο να στελνει κανονικα με 160 χαρακτηρες?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες, μου εχει σπασει τα νευρα το κινητο μου γιατι οταν γραφω μηνυμα, ενω κανονικα 1 sms ισουτε με 160 χαρακτήρες, μπορω να γραψω μεχρι 70, απο εκει και περα μου το περνει σαν 2 sms. ξερετε κανενα τροπο να στελνει κανονικα με 160 χαρακτηρες?

 

Καλως ηρθες φιλε μου .

Το προβλημα λυνεται με αναβαθμιση (και με την εφαρμογη smstimer τουλαχιστον προσωρινα)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...