Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες, μετά και τον "θάνατο" του Sony Ericsson Z710i, χρησιμοποιώ ξανά το αθάνατο Nokia 6230i... Πόσο μου είχε λείψει...

 

Επίσης, έχω κανιβαλίσει και ένα Nokia 1100 που είχα "κερδίσει" από παλιότερη αναβάθμιση στην Wind (TIM τότε), αφού δεν είχα πρόγραμμα μείωσης του παγίου με την επιδότηση (όπως ισχύει τώρα) και έτσι χρησιμοποιώ και την μπαταρία BL-5CA (~700mAh) που είναι ολοκαίνουργια. Οι μπαταρίες BL-5C (του 6230i) και BL-5CA (του 1100) μπορούν να χρησιμοποιηθούν άφοβα και στα 2 τηλέφωνα ή όπως στην περίπτωσή μου, κρατάω backup την μία για την άλλη, καθώς η -5C του 6230i μέσα σε 4-5 χρόνια χρήση, "τα έχει φάει τα ψωμιά της" και αδειάζει πολύ γρήγορα σε σχέση με το παρελθόν. Το μόνο (μικρό) θέμα είναι ότι ο φορτιστής του 1100 που είναι ο AC-2E μπορεί να φορτίσει την -5C αλλά όχι την -5CA. Κανένα πρόβλημα με αυτό, απλά φορτίζω το 1100 με την -5CA και τον AC-2E και έχω την μπαταρία έτοιμη για backup ή χρήση ως κύρια για το 6230i. Έτσι έχω αποσύρει και τον μπαρουτοκαπνισμένο φορτιστή ACP-12X του 6230i...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες, μετά και τον "θάνατο" του Sony Ericsson Z710i, χρησιμοποιώ ξανά το αθάνατο Nokia 6230i... Πόσο μου είχε λείψει...

 

Επίσης, έχω κανιβαλίσει και ένα Nokia 1100 που είχα "κερδίσει" από παλιότερη αναβάθμιση στην Wind (TIM τότε), αφού δεν είχα πρόγραμμα μείωσης του παγίου με την επιδότηση (όπως ισχύει τώρα) και έτσι χρησιμοποιώ και την μπαταρία BL-5CA (~700mAh) που είναι ολοκαίνουργια. Οι μπαταρίες BL-5C (του 6230i) και BL-5CA (του 1100) μπορούν να χρησιμοποιηθούν άφοβα και στα 2 τηλέφωνα ή όπως στην περίπτωσή μου, κρατάω backup την μία για την άλλη, καθώς η -5C του 6230i μέσα σε 4-5 χρόνια χρήση, "τα έχει φάει τα ψωμιά της" και αδειάζει πολύ γρήγορα σε σχέση με το παρελθόν. Το μόνο (μικρό) θέμα είναι ότι ο φορτιστής του 1100 που είναι ο AC-2E μπορεί να φορτίσει την -5C αλλά όχι την -5CA. Κανένα πρόβλημα με αυτό, απλά φορτίζω το 1100 με την -5CA και τον AC-2E και έχω την μπαταρία έτοιμη για backup ή χρήση ως κύρια για το 6230i. Έτσι έχω αποσύρει και τον μπαρουτοκαπνισμένο φορτιστή ACP-12X του 6230i...

 

Θεωρώ οτι απο τα καλύτερα τηλέφωνα που εχουν περάσει απο τα χέρια μου είναι το 6230i και μάλιστα με διαφορά απ' όλα τα άλλα μοντέλα της Nokia.Μικρό κομψό γρήγορο με κάρτα μνήμης, φωτ/φική μηχανή, 1000 επαφές και καλό sar. (0,70)Σε μένα τουλάχιστον πρέπει να έχει πέσει πάνω απο 50 φορές!!!Δουλεύει κανονικότητα και δύσκολα μπορεί κάποιος να διακρίνει τα αποτελέσματα απο τις πτώσεις του!!!Το ενα απο τα δυο που εχω είναι μάλιστα και made in Finland και μέχρι τώρα εχει ''γράψει'' γύρω στίς 1000 ώρες συνολικά ,και προχωράει ακάθεκτο!!!Μάλιστα με την BL-5C με τα 1020mah εχει ακόμη καλύτερη αυτονομία.Το μόνο που μπορεί να συγκριθεί μαζί του είναι το 6310i.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Ποσα μεγκαμπαητ καρτα μνημης δεχεται το τηλεφωνακι κανονικα? Το αγορασα προσφατο μεταχειρησμενο ως δευτερο-τριτο-τεταρτο κινητο και μεσα εχει ηδη μια καρτα mmc 32mb. Πολυ ωραιο τηλεφωνακι αν και θα ψαξω να αγορασω μια καινουρια μπαταρια γιατι η δικη του αντεχει 1 μερα με μετρια χρηση. Καλωςηρθα ξανα στη νοκια!!!
Link to comment
Share on other sites

Ποσα μεγκαμπαητ καρτα μνημης δεχεται το τηλεφωνακι κανονικα? Το αγορασα προσφατο μεταχειρησμενο ως δευτερο-τριτο-τεταρτο κινητο και μεσα εχει ηδη μια καρτα mmc 32mb. Πολυ ωραιο τηλεφωνακι αν και θα ψαξω να αγορασω μια καινουρια μπαταρια γιατι η δικη του αντεχει 1 μερα με μετρια χρηση. Καλωςηρθα ξανα στη νοκια!!!

 

Φοβερο τηλεφωνο το 6230i.

Με υγεια!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

λογικα μεχρι τα 512mb δε θα εχει προβλημα. στο 1gb ισως αρχισει να κολλαει

 

Μπα, εγώ έχω 1GB και μου λειτουργεί μια χαρά....

 

Το καλύτερο κινητό btw, το έχω ήδη 5 χρόνια, και όσοι το έχουν το ίδιο μου λένε.... :up:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεσα χτες και κατεβασα θεματακια για αυτο το κινητο (208+208) μεσω του ιντερνετ απ το wap του!! Για την εποχη του το οτι ειχε wap δεν μου ελεγε κατι(ισως επειδη υπηρχε μεγαλη χρεωση και δεν εμπαινα στον κοπο να ψαξω)- τωρα καταλαβαινω ομως τις δυνατοτητες του να μπαινεις στο google απο το κινητο σου,κτλ.. Και το παραξενο ειναι με τα θεματα που περασα ηταν οτι μερικα απο αυτα αλλαζανε εκτος απο το φοντο αλλα και τα εικονιδια του μενου!!! (οπως στα σονυ ερικσσον γουοκμαν με φλας μενου για παραδειγμα)

Το κινητακι ειναι πολυ ομορφο παντως και.. ας εχει τετραγωνισμενα πληκτρα ειναι σαφως καλυτερο σε ομορφια απο το 6233 ας πουμε!

Ενα αλλο που χαρηκα σχετικα με αυτο ηταν κατι ακουστικα νοκια που αγορασα για αυτο το κινητο απο εναν πακιστανο- δεν ηταν οπως τα αυθεντικα ακουστικα αλλα ειχαν δυνατοτητα να βαζεις βυσμα 3,5 χιλιοστων που λενε ακουστικα της επιλογης σου!!! τα ακουστικα 3,5χλ του πακιστανου που μου εδωσε εννοειται οτι ακουγονταν χαλια ο ηχος ΑΛΛΛΑ... οταν εβαλα τα ακουστικα 3,5χλ ψειρες απ του w995 αλλου μου κινητου.. ΤΑ ΠΑΙΞΑ!! O ηχος ακουγεται τελλεια και ο ισοσταθμιστης του 6230ι πραγματικα δουλευει τελικα..(δεν το καταλαβαινα απο το μεγαφωνο). Απιστευτο κινητο οποιος το ειχε στην εποχη που πρωτοβγηκε πιστευω θα ενιωθε πολυ τυχερος παντως

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά φοβερό κινητό για την εποχή του.

Με είχε συντροφεύσει στο 2ο μισό της στρατιωτικής μου θητείας,

ακόμα έχω στα κινητά μου τις φωτογραφίες που είχα τραβήξει με αυτό.

Το είχα από τον Δεκέμβριο του '05 μέχρι και τον Νοέμβριο του '07,

είναι το μακροβιότερο κινητό που είχα ποτέ και μετανιώνω

που δεν το κράτησα για συλλογή.:(

Όσον αφορά την κάρτα μνήμης,απ'ότι θυμάμαι είχα μια 512 και πήγαινε σφαίρα.

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

GPRS εχει ναι αλλα το wap το ιδιο δεν ειναι? Παντως εγω στο ιντερνετ μπαινω μεσω gprs με την κοσμοτε που εχει προσφορα τα 60 mb 3 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...