Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρηγγειλα σημερα το τηλεφωνο και θα το εχω τη δευτερα!

μηπως ξερει κανεις να μου πει ποια ειναι η πιο προσφατη εκδοση firmware για να το παω για αναβαθμιση μολις το παρω!

ευχαριστω εκ των προτερων.:O

βασικα θα ηθελα να ακουσω αποψεις για αυτη μου την αγορα!

πουλησα σε μεταχειρισμενα το αγαπημενο μου 6230 και το x200 samsung σε τιμη 150ευρω και θα συμπληρωσω αλλα 50ευρω για να παρω ενα καινουριο 6230i.

ειχα μεινει απιστευτα ικανοποιημενος απο το 6230 και θελησα να αγορασω κατι νεο με λιγα χρηματα ωστοσο και πιο συγχρονο απο το αρκετα ξεπερασμενο 6230.

εκανα καλα?

εχω και μια mmc 512mb και ηθελα να την αξιοποιησω!

ερωτησεις τωρα:

1)εχει δυνατοτερο και καλυτερο mp3 player?

2)παρουσιαζει κολληματα κ.λ.π.?

3)το visual radio τι ειναι?

4)υπαρχει κατι πανω του χειροτερο ή κατωτερο απο το 6230?

οπως καταλαβαινετε τα post ειναι πολλα και δυσκολο να τα διαβασω...

ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μπει στο κοπο να απαντησει.

 

 

μετα απο μια μερα... κανεις ρε παιδια??

επειγον λεμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η τελευταια fw version ειναι η 3.81.

Κολληματα δεν παρουσιαζει, αλλα σε σχεση με το 6230 ενος φιλου μου, το δικο μου 6230i ειναι πιο αργο...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια fw version ειναι η 3.81.

Κολληματα δεν παρουσιαζει, αλλα σε σχεση με το 6230 ενος φιλου μου, το δικο μου 6230i ειναι πιο αργο...

 

ερωτηση: πως κανεις πλεγμα το μενου???δε μπορω με τιποτα να το βρω!

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις στο μενου και πατας το αριστερο πληκτρο επιλογες->εμφ. κυρ. μενου->πατας παλι το κεντρικο και επιλεγεις λιστα ή πλεγμα.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις στο μενου και πατας το αριστερο πληκτρο επιλογες->εμφ. κυρ. μενου->πατας παλι το κεντρικο και επιλεγεις λιστα ή πλεγμα.

 

τελικα το βρηκα!

γενικα εως τωρα το τηλεφωνο με ικανοποιει πληρως, ολα δουλευουν οπως το περιμενα, δεν ειναι και τοσο πιο αργο απο τον προκατοχο του.:O

κατεβασα και κατι θεματα 500kb χωριτικοτητας και ειναι μια χαρα.

εβαλα και mmc512 και κανενα προβλημα.

το μονο που με απασχολησε λιγο ειναι να καταφερω να συνδεθω με τον opera αλλα και η μπαταρια που δε κρατησε παραπανω απο μια μερα μετα τη πρωτη φορτιση, αλλα αυτο δικαιολογειται μιας και το σκαλιζα διαρκως!

κατι αλλο ειναι οτι το τηλεφωμο ειναι made in germany και πως το πληκτρολογιο δεν εχει ελληνικα. ξερει κανεις κατι για αυτο?

η φωτογραφικη ειναι μια χαρα το ιδιο και το βιντεο, τουλαχιστον για τις δικες μου απαιτησεις!:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι εννοεις οτι το τηλ ειναι made in germany...

 

Αν εννοειες οτι το αγορασες στη γερμανια και δεν εχει τα ελληνικα σαν γλωσσα στο μενου και Τ9, αρκει οταν ερθεις ελλαδα να το παρεις σε νοκια center και δινοντας €15 σου κανουν αναβαθμιση στο sw και εισαγωγη ελληνικων.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι εννοεις οτι το τηλ ειναι made in germany...

 

Αν εννοειες οτι το αγορασες στη γερμανια και δεν εχει τα ελληνικα σαν γλωσσα στο μενου και Τ9, αρκει οταν ερθεις ελλαδα να το παρεις σε νοκια center και δινοντας €15 σου κανουν αναβαθμιση στο sw και εισαγωγη ελληνικων.

 

οχι, απο ελλαδα το πηρα αλλα πανω λεει made in germany.

κατι που δε μου εχει ξανατυχει σε Nokia, επισης δεν εχει ελληνικα στο πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις ελληνικα γραμματα ζωγραφισμενα στα πληκτρα, ετσι; Δεν εχω ιδεα γιατι. Υπαρχει περιπτωση να ειναι παραλληλης εισαγωγης και να του εχουν περασει εκ των υστερων τα ελληνικα στο μενου;

Εδω στην Ιταλια το κανουν. Μου το επιβεβαιωσαν και σε nokia center στην Ελλαδα οπου εχουν βρεθει αρκετες φορες αντιμετωποι με τετοια κατασταση, αλλα για κινητα που να πωλουνται στην ελλαδα ενω προοριζονταν για αλλες αγορες δεν εχω ακουσει κατι...

 

Το δικο μου παντως εχει ελληνικα στα πληκτρα.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις ελληνικα γραμματα ζωγραφισμενα στα πληκτρα, ετσι; Δεν εχω ιδεα γιατι. Υπαρχει περιπτωση να ειναι παραλληλης εισαγωγης και να του εχουν περασει εκ των υστερων τα ελληνικα στο μενου;

Εδω στην Ιταλια το κανουν. Μου το επιβεβαιωσαν και σε nokia center στην Ελλαδα οπου εχουν βρεθει αρκετες φορες αντιμετωποι με τετοια κατασταση, αλλα για κινητα που να πωλουνται στην ελλαδα ενω προοριζονταν για αλλες αγορες δεν εχω ακουσει κατι...

 

Το δικο μου παντως εχει ελληνικα στα πληκτρα.

 

ναι!

δεν εχει ελληνικα στα πληκτρα, αλλα δε με ενοχλει καθολου.

επισης ειχε αποθηκευμενες τις ρυθμισεις wap για δικτυα εξωτερικου, t mobile, o2 κ.λ.π.!

αλλα τα διεγραψα, οποτε ουτε εδω προβλημα!

να σε ρωτησω, εχει λιγο καλυτερο mp3 player απο τον προκατοχο του ή μου φαινεται?

εχω v3.7.

το μονο που με εχει κουρασει πολυ ειναι οτι δε μπορω να συνδεθω με tim plus μεσω του opera v2.0 χωρις extra χρεωση περαν απο το μηνιαιο μαγιο για το non stop!δυσκολευομαι να φτιαξω σωστα τις ρυθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανενα κολπο ωστε να σβηνονται ολες οι αναφορες μαζι οπως στα αλλα nokia?Μεχρι και το 7110 μου το εχει ενω σ'αυτο δεν εχω βρει κατι και ειναι πολυ σπαστικο να τις σβηνεις μια μια...:mad:

Η εκδοση ειναι η 3.50.

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω, εχει λιγο καλυτερο mp3 player απο τον προκατοχο του ή μου φαινεται?

 

Δεν ξερω να σου πω, γιατι δεν εχω ακουσει-«μελετησει» τον player του 6230 :confused:

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανενα κολπο ωστε να σβηνονται ολες οι αναφορες μαζι οπως στα αλλα nokia?Μεχρι και το 7110 μου το εχει ενω σ'αυτο δεν εχω βρει κατι και ειναι πολυ σπαστικο να τις σβηνεις μια μια...:mad:

Η εκδοση ειναι η 3.50.

 

 

οχι δυστυχως!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος αγοράζει ένα handsfree nokia (BT) τον Ιούνιο..

 

α) του χαλάει 6 μέρες μετά την ημερομηνία της αγοράς του

β) το παραδίδει στη Nokia της ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ, για να το στείλει στα κεντρικά

γ) και μέχρι σήμερα (9 Οκτωβρίου) δεν έχει πάρει πίσω τη συσκευή του....

 

Τι σχόλιο θα μπορούσε να κάνει για την επίσημη αντιπροσωπεία της nokia (ALPHACOPY) και το απαξιωτικό προς τους πελατες της service....??

 

καθώς επίσης και πόση ανοχή μπορεί να δείξει όταν, στο κατάστημα της ALPHACOPY ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ, ο υπάλληλος ρίχνοντας όλη την ευθύνη στο service στα κεντρικα αρνείται κάθε ανάμειξη ??

 

Δεν έδωσα τη συσκευή σε κάποιον πλανόδιο αλλά σε ένα επισημο κατάστημα της NOKIA. Η ευθύνη για την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ καθυστέρηση είναι δική τους και αν ήταν κατάστημα που ενδιαφέρεται για τους πελάτες της, θα είχε ασχοληθεί με το θέμα αναζητώντας τη συσκευή ή αντικαθιστώντας την.

 

Δυστυχώς ο υπάλληλος δεν έπραξε τίποτα και αποφάνθηκε οτι

πρέπει να περιμένω (πόσους μήνες ακόμα άραγε??)

ή να αναζητήσω μόνος μου τη συσκευή στα κεντρικα (εκεί που τό σήκωμα του τηλεφώνου είναι ταμπού..)

και οτι αν έχω να πω κάτι άλλο θα πρέπει να περιμένω γιατι έχει να εξυπηρετήσει κόσμο...

 

Αναρωτιέμαι αν το συγκεκριμένο κατάστημα πιστεύει οτι πρέπει να υπομένουμε αυτη την κοροϊδία ?

 

Εν κατακλείδει η αποψη μου θα ήταν να μην επισκευτείτε το κατάστημα στην Αγίου Ιωάννου (Αγία Παρασκευή) αν η συσκευή σας χρειάζεται κάτι άλλο εκτός από απλό firmware update γιατί θα σας αγνοήσουν τόσο όσο αγνοείται και το ίδιο το κατάστημα από το κεντρικο service της εταιρείας !

 

Έπρεπε να σου δώσουν άλλο επιτόπου. Κανε τους αναφορά στα κεντρικα.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
επειδή εδώ στη Ρόδο δεν ξέρω που θα βρω να κάνω αναβάθμιση στο 6230i, υπάρχουν άλλες εταιρίες(πχ Γερμανός) που να κάνουν;

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

επειδή εδώ στη Ρόδο δεν ξέρω που θα βρω να κάνω αναβάθμιση στο 6230i, υπάρχουν άλλες εταιρίες(πχ Γερμανός) που να κάνουν;

 

ρωτα εδω: 8011166542

 

θα σου απαντησω εντος της επομενης εβδομαδας :)

 

θα περιμενω νεα σου!;)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έγινα κι εγώ κάτοχος ενός 6230i. Στις προδιαγραφές περιγράφει ότι η μέγιστη χωρητικότητα της MMC δεν πρέπει να ξεπερνά τα 512 MB. Στο υποκατάστημα της ΤΙΜ μου είπαν ότι θα μπορούσε να δεχτεί μέχρι και 1 GB και ότι αν "κολάει" με μία αναβάθμιση λογισμικού θα λύνονταν το πρόβλημα. Είμαι διστακτικός να αγοράσω την MMC 1GB. Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει;

Επίσης ποια η διαφορά της MMC από την Dual Voltage MMC; Ποια να αγοράσω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

Respect is not something you deserve, it is something you earn.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έγινα κι εγώ κάτοχος ενός 6230i. Στις προδιαγραφές περιγράφει ότι η μέγιστη χωρητικότητα της MMC δεν πρέπει να ξεπερνά τα 512 MB. Στο υποκατάστημα της ΤΙΜ μου είπαν ότι θα μπορούσε να δεχτεί μέχρι και 1 GB και ότι αν "κολάει" με μία αναβάθμιση λογισμικού θα λύνονταν το πρόβλημα. Είμαι διστακτικός να αγοράσω την MMC 1GB. Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει;

Επίσης ποια η διαφορά της MMC από την Dual Voltage MMC; Ποια να αγοράσω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

 

οχι παντως την dual voltage!;)

το 6230i σηκωνει μεχρι και ενα giga,αλλα απο συγκεκριμενες εταιρειες!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εσείς που το έχετε καιρό το τηλέφωνο, τι μνήμη έχετε βάλει?

Το πήρα μόλις σήμερα και είχα διαβάσει πως δεν παίρνει πάνω από 512 MB μνήμη, αλλά απ'ότι λέτε εδώ παίζει και 1 GB αλλά από συγκεκριμένες εταιρίες.

Μπορείτε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένοι?

πχ. Αυτή κάνει?

Αυτή?

Αυτή?

Μπορείτε να μου προτείνετε μία? Ή πείτε μου ποια έχετε βάλει εσείς και δουλεύει σωστά.

 

ΥΓ:Χρειάζεται αναβάθμιση στο firmwire του κινητού για να παίζουν οι 1GB κάρτες?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εσείς που το έχετε καιρό το τηλέφωνο, τι μνήμη έχετε βάλει?

Το πήρα μόλις σήμερα και είχα διαβάσει πως δεν παίρνει πάνω από 512 MB μνήμη, αλλά απ'ότι λέτε εδώ παίζει και 1 GB αλλά από συγκεκριμένες εταιρίες.

Μπορείτε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένοι?

πχ. Αυτή κάνει?

Αυτή?

Αυτή?

Μπορείτε να μου προτείνετε μία? Ή πείτε μου ποια έχετε βάλει εσείς και δουλεύει σωστά.

 

ΥΓ:Χρειάζεται αναβάθμιση στο firmwire του κινητού για να παίζουν οι 1GB κάρτες?

Την τρίτη απόρριψε τη...την έχω και δεν παίζει σωστά :(
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εσείς που το έχετε καιρό το τηλέφωνο, τι μνήμη έχετε βάλει?

Το πήρα μόλις σήμερα και είχα διαβάσει πως δεν παίρνει πάνω από 512 MB μνήμη, αλλά απ'ότι λέτε εδώ παίζει και 1 GB αλλά από συγκεκριμένες εταιρίες.

Μπορείτε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένοι?

πχ. Αυτή κάνει?

Αυτή?

Αυτή?

Μπορείτε να μου προτείνετε μία? Ή πείτε μου ποια έχετε βάλει εσείς και δουλεύει σωστά.

 

ΥΓ:Χρειάζεται αναβάθμιση στο firmwire του κινητού για να παίζουν οι 1GB κάρτες?

 

απλη mmc transcend 128,256,512!

τις εχω δοκιμασει και τις τρεις και δουλευουν αψογα.;)

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω ενα προβλημα.. κατέβασα το block breaker deluxe για 6230i και οταν παω να το εγκαταστησω ο nokia installer μου λεει "η εγκατάσταση δεν ειναι δυνατήν, δεν υπαρχει διαθέσιμη μνήμη στο τηλέφωνο" αλλά εχω 14ΜΒ ακόμα! δοκίμασα και τα rainbow six III, prince of persia warrior within τα ιδιά!! μόνο το midnight pool μπηκε επιτυχώς.. :( :( :( :( helppppp
dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα. Ενας φιλος μου εχει το 6230i, αλλα οταν του στελνω παιχνιδια, βγαζει ερωτηματικο και λεει " μη αναγνωρισιμος τυπος ". Τι μπορω να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα. Ενας φιλος μου εχει το 6230i, αλλα οταν του στελνω παιχνιδια, βγαζει ερωτηματικο και λεει " μη αναγνωρισιμος τυπος ". Τι μπορω να κανω;
Δεν τα αναγνωρίζει έτσι...πρέπει να τα εγκαταστήσεις μέσω υπολογιστή
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...