Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια 2 ερωτησεις

1)Ποσα μηνυματα συνολικα(εισερχομενα,εξερχομενα κ.λ.π.)μπορει να αποθηκευει το τηλ?Ειχα συνολικα 160 περιπου και μου εβγαζε μνημη σχεδον πληρης.Ποιο κομματι μνημης χρησιμοποιει για τα μηνυματα?Το οριζουμε εμεις?

2)Εχω το pcsuite που ειχε η συσκευασια αγορας.Δεν κανει αυτο?Θελω να περασω εφαρμογουλες και δεν μπορω.Κολλαει και εκει που βαζει τους οδηγους για το καλωδιο.Αντιθετα το 6630 το αναγνωριζει αμεσως.Τι φταιει?Το pc suite?Το καλωδιο?Κατι αλλο?

 

Ευχαριστω ολους παιδια!Περιμενω τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το 1ο δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Για το 2ο, πιθανότατα να φταίει η έκδοση του pcsuite, μπες στο site της nokia και κατέβασε την έκδοση 6.70.22 , είναι η πιο καινούργια και σε μένα δουλεύει χωρίς προβλήματα (μέσω bluetooth).

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

τρελή αναβάθμηση... αφού αν δεν ήταν κλειστά, θα πήγαινα σημερα! εγώ με την 3.30 είμαι και περιμένω ακόμα αυτή την αναβάθμηση που θα είναι πραγματικά χρήσιμη...

 

 

eirwnika to les? afou egw eimai pou eimai maniakos me tis anavathmiseis skeftomai na min tin kanw...stin ousia ti veltiwnei? mporeis na mou peis?

tipota simantiko......! right?

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως το λέω ειρωνικά! Εγω είμαι ακόμα με την 3.30!

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως το λέω ειρωνικά! Εγω είμαι ακόμα με την 3.30!

nai re si moufes....vgazoune anavathmiseis etsi gia na tis vgazoun! eleos diladi..an kai ok na sou pw tin alithia. den exei polla bugs kata tin gnwmi mou . gia mena einai mia xara. den to xrisimopoiw ws mp3 player giati einai moufa:P pira kanoniko so san kinito einai mia xara:)

i mpataria tou an kratage parapanw tha imoun pio xaroumenos:)

 

kala xristougenna se olous sas in there :)

Link to comment
Share on other sites

xairetai paidia k kalo xrono...

erotisis: mporeite na valete to radiofono tou kinitou sas os ksipnitiri?

dld na sas ksipnaei o radiofonikos stathmos? to diavasa kapou k ithela na vevaiotho

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, μπορείς να επιλέξεις να σε ξυπνάει με ραδιόφωνο αν θες. (Να έχεις όμως τα ακουστικά πάνω αλλιώς δεν παίζει).

Καλή χρονιά.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Γκαντεμιά αν μη τι άλλο!

Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο, για πρόβλημα στο hardware μου μυρίζει, περιμένουμε νεότερα από την περιπέτεια του κινητού σου.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητάς ένα αξιόπιστο και με πολλές λειτουργίες κινητό που να μην είναι smartphone φυσικά, το 6230i είναι μια άριστη επιλογή!

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε μερικές από τις διαφορές μεταξύ των 6230i και των 6270/6280:

 

  • Αυτονομία: καλύτερη στο 6230i, λιγότερο καλή στο 6280 και χειρότερη στο 6270
  • Μέγεθος, βάρος, φορητότητα-ανθεκτικότητα: καλύτερο το 6230i, μέση κατάσταση στο 6280, χειρότερο το 6270
  • Διαχείρηση εφαρμογών (μνήμη, θέση κλπ): Καλύτερη στα 6270/6280
  • Διαχείρηση μηνυμάτων: καλύτερη στα 6270/6280. Πέραν των αισθητικών αλλαγών, στα 6270/6280, εμφανίζεται η επιλογή αποστολής μηνύματος προς κάποιον από τους πρόσφατα χρησιμοποιημένους αριθμούς. Επίσης αν πατήσουμε το κόκκινο πλήκτρο όταν γράφουμε μήνυμα, ότι γράψαμε καταχωρείται στα "πρόχειρα". Επίσης στα 6270/6280 υπάρχει ο νέος φάκελος "ληφθέντα" (για άμεση αποθήκευση αρχείων μέσω ΒΤ κλπ)
  • Δυνατότητες media player (audio-video): Η ψήφος στα 6270/6280 λόγω της μεγαλύτερης οθόνης, stereo ηχείων αλλά στα μείον ο "ασθενής" ισοσταθμιστής
  • Ένταση στα ακουστικά: καλύτερη στα 6270/6280
  • Ποιότητα οθόνης: είναι προφανές...
  • Συμβατότητα με παλαιούς φορτιστές: 6230i
  • Δυνατότητες organizer: καλύτερα τα 6270/6280. Τους λείπει βέβαια το wallet αλλά πέραν της διάτρητης ασφάλειας που παρέχει, λίγοι το χρησιμοποιούν. Επίσης το ημερολόγιο των 6270/6280 είναι σαφώς πιο εξελιγμένο αφού πλέον διαθέτει αναδυόμενες καταχωρήσεις
  • Σύνδεση με περιφερειακά-αξεσουάρ: τα ίδια παντού
  • Διαχείρηση επαφών: καλύτερα τα 6270/6280. Πλέον ο συγχρονισμός με το Outlook γίνεται με Επίθετο-Όνομα.
  • Ραδιόφωνο: τα ίδια παντού
  • Χρήση ήχων κλήσης-αφύπνισης: Στο 6230i δεν μπορείς να αλλάξεις τον ήχο ημερολογίου ενώ στα 6270/6280 γίνεται μέσω Theme Studio. Από την άλλη πλευρά τα 6270/6280 αν και παίζουν ήχους τύπου .nrt πάραυτα δεν τους υποστηρίζουν ως tones.
  • Δυνατότητες δημιουργίας themes: Φυσικά τα 6270/6280 αφού το νέο Theme Studio προσφέρει έλεγχο στα πάντα. Επίσης στη λίστα των themes βλέπουμε άμεσα το αποτέλεσμα εφαρμογής τους χωρίς να τα επιλέξουμε
  • Δυνατότητες internet browsing: τα 6270/6280 λόγω της πιο άνετης πλοήγησης (οπτικά)
  • Συντομεύσεις πλήκτρων: μάλλον καλύτερο το 6230i καθώς τα 6270/6280 στο δεξί πλήκτρο δεν δέχονται ξεχωριστή εφαρμογή ως συντόμευση, παρά μόνον τον φάκελο "εφαρμογές". Επίσης οι επιλογές στο αριστερό πλήκτρο είναι λιγότερες
  • Ποιότητα-καθαρότητα κλήσεων: το 6230i κερδίζει
  • Κάμερα, βίντεο: σαφώς καλύτερα τα 6270/6280
  • Προφίλ: καλύτερα τα 6270/6280 αφού πλέον μπορούμε να επιλέξουμε ήχους για πρόσθετα events. Επίσης μας δίνονται και 2 επιπλέον προφίλ (σετ 1,2)
  • Κάρτες επέκτασης: καλύτερα τα 6270/6280 λόγω του hot-swap και της miniSD
  • Εσωτερική μνήμη: 6230i 30MB, 6270 9MB, 6280 70MB
  • Διαχείρηση αναμονής, έναρξης, κλεισίματος: καλύτερα τα 6270/6280 λόγω δυνατότητας επιλογής εικόνων στην έναρξη, κλείσιμο της συσκευής
  • Δόνηση: μάλλον καλύτερη στο 6230i
  • Ένταση ήχων κλήσης: καλύτερη στο 6230i. Επίσης οι .mid ήχοι αποδίδονται καλύτερα από το 6230i
  • Ταχύτητα πλοήγησης στο μενού: παρόμοια σε όλα

Πρόσθετα τα 6270/6280 διαθέτουν flight mode, πιο εξελιγμένο calculator και δυνατότητα ταυτόχρονης επιλογής πολλών/όλων αρχείων ή ονομάτων προς διαχείρηση.

 

Σίγουρα κάποιες διαφορές μου ξέφυγαν αλλά είναι και περασμένη η ώρα :p Αυτά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για την τιμή των όπλων πρέπει να αναφέρω οτι το κινητο το αγόρασα απο καταστημα COSMOTE στην Εθν. Αντίστασης (και θα είναι σίγουρα και το τελευτάιο) και ναι φυσικά πρώτα πηγα εκει για άμμεση αντικατάσταση και η απάντηση που πήρα ήταν οτι "ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ" και οτι πρέπει να παω σε NOKIA Shop για έλεγχο. Επίσης πρέπει να πώ οτι την δευτερη φορα που πήγα στην NOKIA το τηλεφωνο ήταν κολλημένο και είδαν με τα μάτια τους το πρόβλημα.Οσο για το αν την παλεύω ή οχι, δυστυχώς δεν μπορώ να κανω και κατι άλλο.

 

Καλησπέρα και επανέρχομαι στην απάντηση σου Γιώτα εντελώς φιλικά..

Δεν υπάρχει "ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ", Θεμελιώδης κανόνας Αγοραπωλησίας είναι φυσικά ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο..Κύριοι μου πουλήσατε ελαττωματικό προιόν, το βλέπετε- το αναγνωρίζετε- και ΑΠΑΙΤΩ ή επιστροφή χρημάτων (όπως εύκολα τα πήρατε) ή άμμεση αντικατάσταση της συσκευής..O εξουσιοδοτημένος(Authorised Distributor) διανομέας και προμηθευτής συσκευών κινητής τηλεφωνίας Nokia είναι ένας για ΟΛΗ την Ελλάδα και οι όροι και οι προυποθέσεις συναλλαγής ( αναφέρομαι απέναντι στα όποια προβλήματα δημιουργούνται στις συσκευές κατόπιν αγοράς και κτήσης έως μια βδομάδας απο τον πελάτη) με τους εκάστοτε Dealer είναι κοινοί. Η αντιμετώπιση της πωλήτριας στο κατάστημα Πλαίσιο στο δικό μου πρόβλημα της καινούργιας μου συσκευής, ήταν καταρχήν να διαπιστώσει το πρόβλημα, και μετά ακολούθησε γραπτή αναφορά πάνω στην συσκευασία της συσκευής, η οποία κολλήθηκε για να πάρει προφανώς τον δρόμο της επιστροφής και της αντικάταστασης απο τον Προμηθευτή-Διανομέα .Είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν διαφορετικές στρατηγικές εξυπηρέτησης ανα κατάστημα όταν συνεργάζεσαι με τον ένα και τον αυτό Διανομέα..Όπως κοινός είναι παντού ο όρος εγγύηση 2 χρόνων, έτσι κοινή θα έπρεπε να ήταν και η αντιμετώπιση στην συναλλαγή σου και ειδικότερα στο πρόβλημα που δημιουργήθηκε.Εντος 7ημερών αντικατάσταση της συσκευής με όλα τα συμπράκαλα στην συσκευασία.Το πράγμα για μένα ''βρώμισε" όταν σου είπαν να πας ΕΣΥ η ίδια να ασχολήθεις, να βρεις το Nokia Centre, να χάσεις χρόνο απο την όποια δουλειά έχεις και πάει λέγοντας..Αν άκουγα τέτοια κουβέντα να μου λένε πραγματικά θα γινόμουν μπαρούτι...Είναι κρίμα που κάποιες εταιρείες με πολύ καλά προιόντα να τους χαλάνε το προφίλ κάποιοι παρόχοι υπηρεσίων και μόνον.Και φυσικά δεν είναι η πρώτη φορά έτσι που συμβαίνει κάτι τέτοιο, στην Ελλάδα ζω και εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μετατρέψω τα αρχεία amr του 6230i σε wav ή mp3 ξέρει κανείς κανένα προγραμματάκι?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

se efxaristo aculatisabis i opos se lene

me katatopises arketa k pistevo oti sosta ekana tin epilogi mou k ekana sindesi simera sto plaisio gia to 6230i. me prosfora mia thiki k ena handsfree bluetooth tis siemens!!!? (ara tha mporo na ekmetallefto oles tis dinatotites ton 2 siskevon???)

k epipleon exo mia erotisi gia kati pou egrapses:

 

"Τους λείπει βέβαια το wallet αλλά πέραν της διάτρητης ασφάλειας που παρέχει, λίγοι το χρησιμοποιούν." ti akrivos ennoeis me diatriti asfaleia?

kalitera na min to xrisimopoio to wallet? ti zimia mporoun na mou kanoun?

efxaristo poli prokatavolika...

Link to comment
Share on other sites

Απλά εννοώ πως αν κάποιος σου κλέψει το κινητό είναι πολύ εύκολο να προσπελάσει τον κωδικό που έβαλες στο wallet και να δει τα περιεχόμενά του π.χ. πιστωτικές κάρτες κλπ. Επίσης κάποιοι χρησιμοποιούν τα στοιχεία του wallet για να κάνουν αγορές μέσω internet. Σϊγουρα το επίπεδο ασφάλειας που παρέχουν τα κινητά δε συγκρίνονται με εκείνο ενός pc. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις. Κοινώς είναι μια εφαρμογή που δεν προσφέρει κάτι το σημαντικό ;) .
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μετατρέψω τα αρχεία amr του 6230i σε wav ή mp3 ξέρει κανείς κανένα προγραμματάκι?

Πιστεύω να σε καλύπτει αυτό

http://www.iphone-forum.org/showthread.php?t=91532

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

efxaristo oculatisabis

oson afora to bluetooth handsfree tis siemens: koitaksa tis leitourgies tou k ipostirizei fonikes kliseis opos k to 6230i.

arage na simvivazontai se aftin tin leitourgia? kserei kaneis i mporei na voithisei kapos pano se afto to thema?

Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera,

pira kai gw to 6230i eimia poly efxaristimenos gia thn wra.

To mono provlima pou exw einai me tous hxous klhseis wtan einai .mp3

parolo pou exw valei entash 5 kai den exw epileksei bhma h afksanomenh edash pws legete, kathe fora pou xtypaei to khnito gia 1-2 sec o hxos einai xamilos kai meta amesws dinamwnei sto full!!

pws borw na to allaksw afto wste na einai sto full apo thn arxh?

efxaristw

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση firmware έχεις; (πληκτρολόγησε *#0000# και γράψε μας τα νούμερα που θα σου βγάλει)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

soris na eimai eidikos sta ixosistimata k oso mou epitrepei i noimosini mou,

mipos xreiazetai mia mikri prosarmogi to ixeio gia na apodosei stin megisti isxi?

fantazoma oti ena megalo subwoofer na epaize ena tragoudi k na itan sto terma...

epeidi to idio ginetai k sto 6270 k se alla tis nokia

den eimai sigouros. mia ipothesi kano

sto epipedo 4 pos einai?

Link to comment
Share on other sites

sth 4h stathmh paizei apo thn arxh sto idio epipedo,

to na thelei prosarmogi ligo apithano kathos otan valeis to tragoudi na to akouseis apo ton player tou kinitou se full edash, to akous apo thn arxh se afth thn edash...

fadazomai tha nai kamia hlitha rithmish sto leitourgiko tou...

alithia den to xei paratirisei kaneis allos sto khnito tou afto?

Link to comment
Share on other sites

Εαν παει για αλλαγη ο8ονης εγω μπορω να ισχυριστω οτι δεν εχω ευ8υνη σε αυτο???ή τουλαχιστον οτι δεν ειχα γνωση της υπαρξης της βαρυτητας :(

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

Εαν παει για αλλαγη ο8ονης εγω μπορω να ισχυριστω οτι δεν εχω ευ8υνη σε αυτο???ή τουλαχιστον οτι δεν ειχα γνωση της υπαρξης της βαρυτητας :(

 

Kanonika an i zimia einai thema kakometaxirisis, den empiptei stin egiisi:happy: ! Alla exoun dei polla ta matia mou kai exoun akousei polla ta aytia mou gia periptoseis opou telika episkeyastikan free eno den tha eprepe (ama exeis kamia kali:!: :lol: :blink: fili i gnosti, steile aytin:lol: :lol: :lol: na kanonisei. To ginaikeio nazi anoigei polles portes!!!:wacko: :) !!!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...