Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την παραγγειλα,σε μια δυο μερες την περιμενω!ελπιζω να δω το ντερμπι την Κυριακη σε αυτην!

και κατι που θυμηθηκα τωρα,εχει συστημα διπλης εικονας (PIP ; ) η οχι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειμαι στη φαση αγορας νεας τηλεορασης.Η υπαρχουσα ειναι η sony KV32FQ75 και σκεφτομαι να ανεβω στις ιντσες αλλα και να παρω επιτελους μια flat tv και να ξεφορτωθω το μπαουλο.Ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα το sony KDL40W2000 και το KDL40D3000.Θα ηθελα τη γνωμη σας,να προτιμησω το fullHD μοντελο η το HDready το οποιο ομως υποστηριζει 100hz και 24p???Να συμπληρωσω επισης οτι στα αμεσα σχεδια μου ειναι η αγορα και BDplayer.Περιμενω συντομα απαντηση σας

 

ευχαριστω πολυ

 

να συμπληρωσω οτι η αποσταση θεασης ειναι περιπου 4 μετρα

Link to comment
Share on other sites

την παραγγειλα,σε μια δυο μερες την περιμενω!ελπιζω να δω το ντερμπι την Κυριακη σε αυτην!

και κατι που θυμηθηκα τωρα,εχει συστημα διπλης εικονας (PIP ; ) η οχι;

Εχει, έχει...

Link to comment
Share on other sites

thanks εβλεπα το pip στα χαρακτηριστικα αλλα δεν ημουν σιγουρος τι ακριβως ειναι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειμαι στη φαση αγορας νεας τηλεορασης.Η υπαρχουσα ειναι η sony KV32FQ75 και σκεφτομαι να ανεβω στις ιντσες αλλα και να παρω επιτελους μια flat tv και να ξεφορτωθω το μπαουλο.Ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα το sony KDL40W2000 και το KDL40D3000.Θα ηθελα τη γνωμη σας,να προτιμησω το fullHD μοντελο η το HDready το οποιο ομως υποστηριζει 100hz και 24p???Να συμπληρωσω επισης οτι στα αμεσα σχεδια μου ειναι η αγορα και BDplayer.Περιμενω συντομα απαντηση σας

 

Tα πραγματα ειναι απλα. Η D3000 ειναι καλυτερη σε SD (τηλεοπτικο σημα , DVD) ενω η W2000 ειναι καλυτερη σε HD.

Σε ΗD ομως η διαφορα HD Ready-Full HD δεν ειναι ευκολα ορατη σε μια τηλεοραση 40" ενω η διαφορα σε SD υπερ της D3000 ειναι ορατη.

 

PIP η 40D3000 εχει αλλα μπορει να δειξει μονο ενα καναλι και απο μια εξωτερικη πηγη (πχ. DVD player) , δεν μπορει δηλαδη να δειξει δυο καναλια ταυτοχρονα.

 

Όσο σκέφτομαι πως περισυ πρίν το μουντιάλ αγόρασα την 40 V2000 2.200 ευρώ (σε καλή τιμή μάλιστα) και βλέπω αυτό το θαυμα της τεχνολογίας με 1460 ευρώ μου έρχεται να πάρω φόρα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο...

 

Γιατι δεν ειχα παρει εγω την Sony 32S2010 περυσι τον Μαιο 1750 ευρω!!! Φετος πηρα (πριν ενα μηνα) την 40D3000 με 1600!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειμαι στη φαση αγορας νεας τηλεορασης.Η υπαρχουσα ειναι η sony KV32FQ75 και σκεφτομαι να ανεβω στις ιντσες αλλα και να παρω επιτελους μια flat tv και να ξεφορτωθω το μπαουλο.Ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα το sony KDL40W2000 και το KDL40D3000.Θα ηθελα τη γνωμη σας,να προτιμησω το fullHD μοντελο η το HDready το οποιο ομως υποστηριζει 100hz και 24p???Να συμπληρωσω επισης οτι στα αμεσα σχεδια μου ειναι η αγορα και BDplayer.Περιμενω συντομα απαντηση σας

 

ευχαριστω πολυ

 

να συμπληρωσω οτι η αποσταση θεασης ειναι περιπου 4 μετρα

 

Εχω την 40D3000. Δεν ξερω σε σχεση με την αλλη, αλλα για 4 μέτρα δοκιμασε σε μαγαζι πως σου φαινεται η 46. Εγω στα 3 μετρα μετα τις πρωτες ημερες που συνηθισα την διαφορα 32-40, τωρα εφερα τον καναπε πιο κοντα!!!! Στο ιδιο διλλημα ημουν, αλλα ποσα Blue Ray ποια θ αγοράσεις ή νοικιάζεις? Για μενα HD εχει νοημα μονο αν καποιος ξεκιναει τωρα την συλλογη του σε ταινιες ή θα νοικιαζει πολυ συχνα Blue Ray.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 40D3000. Δεν ξερω σε σχεση με την αλλη, αλλα για 4 μέτρα δοκιμασε σε μαγαζι πως σου φαινεται η 46. Εγω στα 3 μετρα μετα τις πρωτες ημερες που συνηθισα την διαφορα 32-40, τωρα εφερα τον καναπε πιο κοντα!!!! Στο ιδιο διλλημα ημουν, αλλα ποσα Blue Ray ποια θ αγοράσεις ή νοικιάζεις? Για μενα HD εχει νοημα μονο αν καποιος ξεκιναει τωρα την συλλογη του σε ταινιες ή θα νοικιαζει πολυ συχνα Blue Ray.

η αποσταση η πραγματικη θα ειναι 3 μετρα απλως ελεγα μηπως αλλαζα λιγο το δωματιο και εβαζα την τιβι λιγο πιο μακρυα.μπηκα δλδ στη λογικη

 

32--3 μ

40--4μ

αν ειναι ετσι θα αφησω το επιπλο ως εχει.τωρα οσο αφορα το hd υλικο απο οτι διαβασα και απο τις αποψεις στο φορουμ σε αυτες τις ιντσες/αποσταση δεν θα καταλαβω και μεγαλη διαφορα.οποτε μαλλον θα παω για την 40d3000

Link to comment
Share on other sites

PIP η 40D3000 εχει αλλα μπορει να δειξει μονο ενα καναλι και απο μια εξωτερικη πηγη (πχ. DVD player) , δεν μπορει δηλαδη να δειξει δυο καναλια ταυτοχρονα.

 

κριμα..μαμακια!

και ειχα γουσταρει!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

 

PIP η 40D3000 εχει αλλα μπορει να δειξει μονο ενα καναλι και απο μια εξωτερικη πηγη (πχ. DVD player) , δεν μπορει δηλαδη να δειξει δυο καναλια ταυτοχρονα.

 

Καλά, δεν είναι και τίποτα σημαντικό IMHO. Δεν μπορεί δηλαδή να δείξει ούτε ένα αναλογικό - ένα ψηφιακό; Νόμιζα ότι είναι ξεχωριστά tuners, θα είναι κάποιο υβριδικό φαίνεται.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οι τηλεορασεις της sharp αξιζουν σε σχεση με τον ανταγωνισμο?δεν βλεπω να τις πολυαναφερετε!

Παντως οσα κινητα sharp αγορασα ειχαν μακραν την καλυτερη οθονη απο ολα τα αλλα(βεβαια μπορει να μην εχει καμια σχεση στις τηλεορασεις).Ειμαι στα προθυρα αγορας ΤV και παλι με βλεπω να τα ακουμπαω στη sony!!Nα κοιταξω και καμια sharp?εσεις τι λετε?:wacko:

only Apple
Link to comment
Share on other sites

το dvd μου εχει αυτες τις εξοδους:

 

Connector Type: 1 x component video output ( RCA phono x 3 ) - rear ¦ 1 x SPDIF output ( RCA phono ) - rear ¦ 1 x SPDIF output ( TOS Link ) - rear ¦ 1 x composite video/audio output ( RCA phono x 3 ) - rear ¦ 1 x S-Video output ( 4 PIN mini-DIN ) - rear ¦ 1 x SCART (RGB) ( 21 PIN SCART ) - rear

 

εκτος απο το scart υπαρχει καποια αλλη καλυτερη συνδεση με την D3000;η svideo;

 

χρησιμοποιητε καποιο ειδικο σταθεροποιητη τασης για την tv or not;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

το dvd μου εχει αυτες τις εξοδους:

 

Connector Type: 1 x component video output ( RCA phono x 3 ) - rear ¦ 1 x SPDIF output ( RCA phono ) - rear ¦ 1 x SPDIF output ( TOS Link ) - rear ¦ 1 x composite video/audio output ( RCA phono x 3 ) - rear ¦ 1 x S-Video output ( 4 PIN mini-DIN ) - rear ¦ 1 x SCART (RGB) ( 21 PIN SCART ) - rear

 

εκτος απο το scart υπαρχει καποια αλλη καλυτερη συνδεση με την D3000;η svideo;

 

χρησιμοποιητε καποιο ειδικο σταθεροποιητη τασης για την tv or not;

μπορεις να χρησιμοποιησεις την 1 x component video output ( RCA phono x 3 ),αν θυμαμαι καλα διαθετει τετοια εισοδο

 

οσο για σταθεροποιητη και γενικα οι διαταξεις προστασιας(πολυπριζα,αντιυπερτασικα κλπ)καλο ειναι να υπαρχουν,γιατι με την ποιοτητα του δικυου της δεη δεν πρεπει να αφηνουμε τιποτα στη τυχη

Link to comment
Share on other sites

το dvd μου εχει αυτες τις εξοδους:

 

Connector Type: 1 x component video output ( RCA phono x 3 ) - rear ¦ 1 x SPDIF output ( RCA phono ) - rear ¦ 1 x SPDIF output ( TOS Link ) - rear ¦ 1 x composite video/audio output ( RCA phono x 3 ) - rear ¦ 1 x S-Video output ( 4 PIN mini-DIN ) - rear ¦ 1 x SCART (RGB) ( 21 PIN SCART ) - rear

 

εκτος απο το scart υπαρχει καποια αλλη καλυτερη συνδεση με την D3000;η svideo;

 

χρησιμοποιητε καποιο ειδικο σταθεροποιητη τασης για την tv or not;

 

Εννοείται την component. Μετά scart>s-video>composite.

 

Η component όμως σε αντίθεση με το scart μεταφέρει μόνο εικόνα. Για ήχο, αν το συνδέσεις στην TV αναγκαστικά composite (δηλαδή 2xRCA phono, left/right). Αν το συνδέσεις σε home cinema, μία από τις δύο SPDIF για να πάρεις ήχο 5.1

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

δλδ τι καλωδια χρειαζομαι κτλ;

η component εχει 3..μια Pb,μια Pr και μια Y.

 

για τον ηχο κανονικα ενα RCA ετσι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

δλδ τι καλωδια χρειαζομαι κτλ;

η component εχει 3..μια Pb,μια Pr και μια Y.

 

για τον ηχο κανονικα ενα RCA ετσι;

ειναι σαν τα κοινα καλωδια για ηχο τερματισμενα σε rca και εχουν στα βυσματα χρωματικη ενδειξη(red blue green)η την ενδειξη Pb, Pr, Y.

Link to comment
Share on other sites

δλδ τι καλωδια χρειαζομαι κτλ;

η component εχει 3..μια Pb,μια Pr και μια Y.

 

για τον ηχο κανονικα ενα RCA ετσι;

 

5, τα 3 για την εικόνα και τα δύο για τον ήχο (ένα για κάθε κανάλι).

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω τι ρόλο παίζουν τα hz.δηλ εγω έχω αποφασίσει να πάρω τη samsung 32s86b αλλά βλέπω ότι όλες οι εταιρείες αρχίζουν να βγάζουν lcd των 100hz.μήπως σε ένα δύο χρόνια θα είναι όλες 100 και εγω θα κλαίω τα λεφτά μου???και μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποιές είναι οι διαφορές των 100 με τις άλλες?
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω τι ρόλο παίζουν τα hz.δηλ εγω έχω αποφασίσει να πάρω τη samsung 32s86b αλλά βλέπω ότι όλες οι εταιρείες αρχίζουν να βγάζουν lcd των 100hz.μήπως σε ένα δύο χρόνια θα είναι όλες 100 και εγω θα κλαίω τα λεφτά μου???και μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποιές είναι οι διαφορές των 100 με τις άλλες?

με απλα λογια στα 100 χερτζ η τηλεοραση προβαλει διπλασιες εικονες απο οτι η απλες στη μοναδα του χρονου.τι σημαινει αυτο για μας πρακτικα?πιο ομαλη κινηση και πιο καθαρα πλανα σε γρηγορες σκηνες(αθλητικα,φορμουλα 1, ταινιες δρασης) ειδικα οταν η κινηση "παναρει¨δηλαδη κινηται απο δεξια προς τα αριστερα η αντιθετα

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταληξει στις Samsung 40 R89 (1300e) και Sony 40 D3000 (1460e)..

Το απογευμα θα παω να την παραγγειλω αλλα ακομα δεν εχω καταληξει σε ποια..!!

σε στεγνη συγκριση ποια ειναι καλυτερη;η κυρια χρηση της θα ειναι σε απλο τηλεοπτικο σημα και απλο dvd.σε αυτα τα 100 Hz κανουν διαφορα;μετα σκεφτεσαι και το μελλον..δεν ξερω ποια να παρω..πειτε!!

σε απλο σημα ποια παιζει καλυτερα;

 

 

 

 

Καλησπέρα ,

Ενδιαφέρομαι και εγώ για την D3000 μπορείς να μου πεις που την βρήκες 1460 € γιατί εγώ την βρίσκω περίπου 1600 .

Ευχαριστώ

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Ενδιαφέρομαι και εγώ για την D3000 μπορείς να μου πεις που την βρήκες 1460 € γιατί εγώ την βρίσκω περίπου 1600 .

Ευχαριστώ

εγω την εχω βρει μεσω ιντερνετ και στο πλαισιο και στο σοπ21 στα 1469 συγκεκριμενα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Ενδιαφέρομαι και εγώ για την D3000 μπορείς να μου πεις που την βρήκες 1460 € γιατί εγώ την βρίσκω περίπου 1600 .

Ευχαριστώ

 

Για κοιτα εδω:

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69976474&product=976776

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα απο μαγαζι της πολης μου (Καρδιτσα)..

 

Ηρθε κ μενα η πολυποθητη..εχω φαει μεγαλη ξενερα μιας και απο την 14' και 21' πηγα στην 40'!Ολα τα καναλια ειναι ψιλοαθλια εκτος απο την Νετ..ελπιζω να συνηθισω σιγα σιγα..

 

Λοιπον καποιες ερωτησεις προσ κατοχους (Rivers) και γνωστες..:

 

1)Εχω ενισχυτη κεραιας,τι αλλο μπορω να βαλω για να καλυτερεψω το σημα (φθηνα πραγματα,δεν μιλαω για Νοβες κτλ..) κανα πιατο ισως;

 

2)Τα 100 Hz δουλευουν μονιμα στην τηλεοραση ή ειναι η επιλογη "Ενισχυτης Κινησης";

 

3)ο αισθητηρας φωτος κανει δουλεια;

 

4)Το 4:3 πως γινεται να κοβει οριζοντια και οχι καθετα;

 

5)Στην θερμοκρ.χρωματος εχει μονο το ουδετερο σαν επιλογη.

 

αυτα για αρχη και το σημαντικοτερο τι ρυθμισεις να κανω σε χρωματα κτλ;

Rivers ειχες πει κατι για ρυθμισεις κτλ,μπορεις να μου δωσεις ενα Link με ρυθμισεις (γενικα οχι μονο χρωμα) για Sd;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Σου χω στειλει PM.

 

Γι' αρχη παντως πηγαινε εκει που λεει ρυθμιση εικονας "ζωηρη" και βαλε "κανονικη".

 

Τα αλλα θα τα βρεις συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...