Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν αν μπορείς να βρεις την Philips 32PF9968 χτύπα την με κλειστά μάτια.Καμια σχέση με Sony.

 

Και που θα την βρει? Σε κανα μουσειο ισως? Μαλον εχεις μεινει μερικα χρονια πισω. Τοσο η 9966 οσο και η 9968 κυκλοφορουν πανω απο δυο χρονια στην αγορα.

 

Το 6000:1 contrast που αναφερεις ειναι dynamic contrast οποτε καμια σχεση με το κανονικο contrast που δηλωνει η Sony. Καλο ειναι οταν δεν ξερουμε κατι να μην δινουμε συμβουλες και σε αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος παλι αν εννοεις την 32PF9986 η οποια κυκλοφορει περιπου εναμιση χρονο:

 

http://reviews.cnet.co.uk/televisions/0,39030218,39187160,00.htm

 

Πιστευω οτι στα παλαιοπωλεια θα υπαρχει σε καλη τιμη.:)

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι το PF9968 και όχι το 9986.Το 9986 κυκλοφόρησε πριν απο 1.5 χρόνο η άλλη είναι κανούργια.Η PF9968 διαθέτει και το Pixel Plus 2HD το οποίο βελτιώνει κατά πολύ την ποιότητα της εικόνας.Κοίταξε αμα δεν γνωρίζεις κάτι καλύτερα να μη μιλάς.Επαναλαμβάνω κάθε μέρα τις έχω μπροστά μου και τις βλέπω.Εσυ μπορεί να βγάζεις τα συμπεράσματά σου από τις εικόνες που βλέπεις στο internet.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρετε κανένα site που να έχει διάφορα συγκριτικά τηλεοράσεων και ήχου? Ίσως είναι λίγο off topic αλλά ενδιαφέρομαι μια TFT τηλεόραση...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια έρευνα αγοράς. και είμαι έτοιμος στο να αγοράσω την sony bravia v2000. Το μόνο που με απασχολεί είναι το ότι έχει contrast mόνο 1300:1.

Γιατί τόσο λίγο ρε παιδιά? Οι philips exoyn 5000-6000:1.

Τι λέτε να κάνω????

Καλή γενικά σαν τηλεόραση????

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια έρευνα αγοράς. και είμαι έτοιμος στο να αγοράσω την sony bravia v2000. Το μόνο που με απασχολεί είναι το ότι έχει contrast mόνο 1300:1.

Γιατί τόσο λίγο ρε παιδιά? Οι philips exoyn 5000-6000:1.

 

Το 6000:1 dynamic contrast αντιστοιχει περιπου σε 1300:1 κανονικο contrast οποτε μην σε απασχολει αυτο. Απλως η Samsung και η Philips δηλωνουν dynamic contrast για να κοροιδευουν τον κοσμο.

 

Για ριξε μια ματια εδω:

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=418113

http://www.practical-home-theater-guide.com/contrast-ratio.html

 

Δες οτι η Sony S2010 και η Samsung LN-3251D εχουν πρακτικα το ιδιο contrast περιπου 1200:1 (μετρημενο με οργανα) ενω η Samsung δηλωνει ψευδως 4000:1. Απατη δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να κοροιδευουν τον κόσμο...Δεν είναι δα και χθεσινές εταιρείες και εξαπατούν τον κόσμο.Η καλύτερη αυτή τη στιγμή 32άρα είναι η PF9968 της Philips.Πηγαίνετε και δείτε τη διαφορά με τη Sony και από μόνοι σας με τα μάτια σας και αφήστε τι γράφουν τα sites.H Sony πλέον δεν βγάζει κορυφαίες τηλεοράσεις όπως μερικά χρόνια πριν αυτή είναι η αλήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Το 6000:1 dynamic contrast αντιστοιχει περιπου σε 1300:1 κανονικο contrast οποτε μην σε απασχολει αυτο. Απλως η Samsung και η Philips δηλωνουν dynamic contrast για να κοροιδευουν τον κοσμο.

 

Για ριξε μια ματια εδω:

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=418113

http://www.practical-home-theater-guide.com/contrast-ratio.html

 

Δες οτι η Sony S2010 και η Samsung LN-3251D εχουν πρακτικα το ιδιο contrast περιπου 1200:1 (μετρημενο με οργανα) ενω η Samsung δηλωνει ψευδως 4000:1. Απατη δηλαδη.

Τώρα ηρέμησα. Και την αγόρασα. Μόλις την έστεισα....ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ!!! Ευχαριστω παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την Sony 32v2000 1450 ευρω στο shop21 http://www.shop21.gr//product/product.hel.asp?pfid=23342&prid=23484.

Επειδή πήγα σήμερα και είδα ξανά την Samsung 32r71bx και ψήνομαι άγρια...με 1129 ευρω από τα multirama...να την χτυπήσω??/

Ερώτηση:Ο ψηφιακός αποκωδικοποιητής που είναι η διαφορά της παραπάνω Samsung με την Sony 32v2000 είναι ίδιος με τον αποκωδικοποιητή της siemens που έχω για τα επίγεια κανάλια της ερτ?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την Sony 32v2000 1450 ευρω στο shop21 http://www.shop21.gr//product/product.hel.asp?pfid=23342&prid=23484.

Επειδή πήγα σήμερα και είδα ξανά την Samsung 32r71bx και ψήνομαι άγρια...με 1129 ευρω από τα multirama...να την χτυπήσω??/

Ερώτηση:Ο ψηφιακός αποκωδικοποιητής που είναι η διαφορά της παραπάνω Samsung με την Sony 32v2000 είναι ίδιος με τον αποκωδικοποιητή της siemens που έχω για τα επίγεια κανάλια της ερτ?

 

φιλε μου κι εγω ψηνομουν πολυ αγρια για την samsung ομως τελικα αποδειχτηκε κι ευτυχως δηλαδη αλλιως τωρα θα τα εκλαιγα τα λεφτα μου οτι η sony ειναι παρα πολυ καλη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την Sony 32v2000 1450 ευρω στο shop21 http://www.shop21.gr//product/product.hel.asp?pfid=23342&prid=23484.

Επειδή πήγα σήμερα και είδα ξανά την Samsung 32r71bx και ψήνομαι άγρια...με 1129 ευρω από τα multirama...να την χτυπήσω??/

Ερώτηση:Ο ψηφιακός αποκωδικοποιητής που είναι η διαφορά της παραπάνω Samsung με την Sony 32v2000 είναι ίδιος με τον αποκωδικοποιητή της siemens που έχω για τα επίγεια κανάλια της ερτ?

 

Ίσως 60 ευρώ λιγότερα για την Sony σε βοηθούν. Αν ναι υπάρχει εδώ:

Sony 32v2000 1.390 ευρώ

 

Όσο για την Samsung 32r71bx 1129 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή, αν και δεν ξέρω τη σημαίνει το x στο τέλος του ονόματος.

Link to comment
Share on other sites

μαγκες καλησπερα!

 

ειμαι στο ψαξιμο για αγορα τηλεορασης.

 

η αποσταση που θα την τοποθετησω ειναι γυρω στα 4 μετρα. ειναι υπερβολικο να παρω 40αρα???

σε lcd 40 ιντσων τι προτεινεται.???

ποια ειναι αυτην την στιγμη η καλυτερη tv value for money???

 

η οπισθιας προβολης αξιζουν? δεν εχω ιδεα για αυτην την τεχνολογια

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και παλι sony θα προτεινω,κανε ενα search στο thread και θα δεις τι εντυπωσεις εχουμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

 

η αποσταση που θα την τοποθετησω ειναι γυρω στα 4 μετρα. ειναι υπερβολικο να παρω 40αρα???

 

η οπισθιας προβολης αξιζουν? δεν εχω ιδεα για αυτην την τεχνολογια

 

Δεν είναι καθόλου υπερβολικές οι 40 ίντσες για τέσσερα μέτρα, μια χαρά είναι. Και παραπάνω παίρνεις αν θες. Αυτό είναι το νόημα της μεγάλης τηλεόρασης, να βλέπεις τα ίδια πράγματα μεγαλύτερα, όχι να πηγαίνεις στην άλλη άκρη του δωματίου και να κάνεις τέστ όρασης.

 

Οι οπισθιας προβολής έχουν ξεπεραστεί μάλλον, εγώ θα έμενα σε πιο ασφαλείς επιλογές όπως LCD ή Plasma. Κακή γωνία θέασης και τεράστιος όγκος, συν το ότι όλη η προσοχή και η έρευνα των εταιρειών έχει εστιάσει στις άλλες τεχνολογίες - θα τις απέφευγα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μετά απο 15 χρόνια συμβίωσης με μια sony εχει αρχίσει να μου κάνει διάφορα, σκέφτομαι να πάρω μια LCD TV.Ειμαι μεταξύ 27 και 32 ιντσών μιάς και η απόσταση που βλέπουμε τηλεώραση δεν ξεπερνάει τα 2,5 μέτρα.Ξεχώρισα απο όσα γράφονται παραπάνω την Philips 32PF 9968 ,Sony 3V 2000 και ακούω καλά λόγια για της samsung ,τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 1100 ευρώ τι μου προτείνετε να διαλέξω?Συμφέρει να κοιτάξω να εχει ενσωματωμένο αποδικωποιητή (να βλέπω τα καναλια της ΕΡΤ)και να μην γεμίζω συσκευές

Με την εγγύηση ξέρει κανείς τι επικρατεί ειδικά αν καούν κάποια πιξελ?

Ευχαριστώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Με την εγγύηση ξέρει κανείς τι επικρατεί ειδικά αν καούν κάποια πιξελ?

 

ενδιαφερον θεμα!!!

 

τι εγγυησεις προσφερουν οι εταιριες? εχει καμια zero pixel??? :X

Link to comment
Share on other sites

τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 1100 ευρώ τι μου προτείνετε να διαλέξω?

 

Με 1200 περιπου παιρνεις Sony 32S2010 και Samsung 32R71. H 32V2000 ειναι πιο ακριβη (γυρω στα 1500).

Link to comment
Share on other sites

Με 1200 περιπου παιρνεις Sony 32S2010 και Samsung 32R71. H 32V2000 ειναι πιο ακριβη (γυρω στα 1500).

Sony KDL-32S2010 1,080.00EUR

Samsung LE-32R71B 1,120.00EUR

Sony KDL-32V2000 1,390.00EUR

Φθηνά!

(όμως παρατηρώ ότι το site ανέβασε τις τιμές σε κάποιες Samsung)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,ειμαι καινουργιος στην παρεα.ενδιαφερομαι να αγορασω μια νεα τηλεοραση 32'-40'.απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα βλεπω μια συμπαθεια προς sony 32s2010,32v2000.εχει καποις αποψη αν η sony lcd s40a10 αξιζει?μου την προτεινε ενας πωλητης 1590 ευρω.εχει καποιος φιλος να προτεινει κατι αλλο σε χρηματα γυρω στα 1500-1600?απο την σειρα s kai v ποια θα προτειμουσατε?
Link to comment
Share on other sites

εχει καποις αποψη αν η sony lcd s40a10 αξιζει?μου την προτεινε ενας πωλητης 1590 ευρω

 

Προκειται για παλιο και ξεπερασμενο μοντελο οποτε μεινε μακρια.

 

Οι σειρες V και S ειναι ιδιες σε πανελ, επεξεργαστη εικονας και στις συνδεσεις αλλα η V εχει λιγο πιο ζωντανα χρωματα. Πιο πολυ ειναι θεμα marketing αλλα αν δεν σε ενδιαφερει η οικονομικη διαφορα παρε την V.

Link to comment
Share on other sites

τι εγγυησεις προσφερουν οι εταιριες? εχει καμια zero pixel???

 

Για να σου αλλαξουν την τηλεοραση πρεπει να καουν αρκετα pixel (η πιο σωστα subpixel καθως καθε pixel αποτελειται απο 3 subpixel, ενα για καθε βασικο χρωμα) γυρω στα 8 η και παραπανω, εκτος αν ειναι πολυ κοντα το ενα στο αλλο και δημιουργουν προβλημα στην εικονα.

 

Εμενα ευτυχως δεν ειχε η δικια μου κανενα καμενο/κολημενο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ενδιαφερομαι κι εγω να παρω τηλεοραση!Διαθετω καπου στα 900 ευρω αλλα εχω χαθει και θα ηθελα πολυ τη βοηθεια σας!!ενδιαφερομαι για μια TFT-LCD 32 ιντσων!εχω καποιεσ samsung και viewsonic αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω!Θα ηθελα επισης και την γνωμη σας για καποιο home cinema μεχρι 400 ευρω!Ευχαριστω πολυ!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...