Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μηπως ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε σε τι αναλυση εκπεμπουν τα καναλια δηλαδη που πρεπει να την εχουμε σε τι αναλυση 16:9 ,14:9,4:3 κανονικο , zoom 1,zoom2 εσεις που το εχετε ? πηγα να βαλω στο 16:9 και παρατηρησα οτι τα δειχνει καπως παραμορφωμενα εχω μια lg 32 lg3000 :wacko:
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε σε τι αναλυση εκπεμπουν τα καναλια δηλαδη που πρεπει να την εχουμε σε τι αναλυση 16:9 ,14:9,4:3 κανονικο , zoom 1,zoom2 εσεις που το εχετε ? πηγα να βαλω στο 16:9 και παρατηρησα οτι τα δειχνει καπως παραμορφωμενα εχω μια lg 32 lg3000 :wacko:

 

Στο 16:9 έτσι παραμορφωμένα δείχνουν όλες οι συσκευές, γιατί προσαρμόζουν το σήμα 4:3 που λαμβάνουν σε 16:9.

16:9 εκπέμπουν, ο Σκάι, και το MTV (και ορισμένα της Nova). Τα υπόλοιπα εκπέμπουν σε 4:3

Αν επιλέξεις τη ρύθμιση οθόνης "αυτόματα", ανάλογα με το σήμα που δέχεται η συσκευή θα προσαρμόζει την εικόνα μόνη της. Έτσι θα αποφύγεις τις παραμορφώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η έρευνα αγοράς που έκανα πήγε στράφι καθώς δεν με άκουσαν και πήγαν και πήραν ό,τι του πλάσαρε ο πωλητής στην Expert! Έτσι, αγόρασαν τη Sharp-LC-32D44E στη θαυμάσια τιμή των 640 ευρώ ενώ το e-shop την έχει στα 465 και ο Κοτσώβολος προσφορά μέσω e-market στα 460 ευρώ.... Τα νεύρα μου! Τουλάχιστον την πήραν με 6 "άτοκες" δόσεις!

 

Είναι καλή για τα χρήματα της ή θα μπορούσαν να βρούν κάτι καλύτερο?... Είναι Made in Japan οπότε τους είπαν ότι έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τις υπόλοιπες! Ισχύει? ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η έρευνα αγοράς που έκανα πήγε στράφι καθώς δεν με άκουσαν και πήγαν και πήραν ό,τι του πλάσαρε ο πωλητής στην Expert! Έτσι, αγόρασαν τη Sharp-LC-32D44E στη θαυμάσια τιμή των 640 ευρώ ενώ το e-shop την έχει στα 465 και ο Κοτσώβολος προσφορά μέσω e-market στα 460 ευρώ.... Τα νεύρα μου! Τουλάχιστον την πήραν με 6 "άτοκες" δόσεις!

 

Είναι καλή για τα χρήματα της ή θα μπορούσαν να βρούν κάτι καλύτερο?... Είναι Made in Japan οπότε τους είπαν ότι έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τις υπόλοιπες! Ισχύει? ...

 

Xμμ τα 640 μου ακούγονται πολλά πλέον για 32αρα.. πάρα πολλά! :confused:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά νέα προσφορά σε "γνωστό "κατάστημα στη Συγγρού!!

Η παρακάτω

LE40A656A1F 40''

με 998 ευρώ!!!!

 

Αξίζει??? τί λέτε??

 

Από τις καλύτερες στην κατηγορία σε πολύ καλή τιμή.

Έχει ένας φίλος την 46" και είναι πάρα πολύ καλή με πολύ καλή εικόνα και χαρακτηριστικά.

Στο φυλλάδιο του Praktiker την έχει 949 ευρώ , αλλά μάλλον δεν έχει εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας ( έχει 2 έτη από το κατάστημα).

Link to comment
Share on other sites

λεω να αγορασω μια καινουργια τηλεοραση κυριως για video games στο ps3 οποτε κοιταξα για full hd 1080p. ειμαι αναμεσα σε

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168030

 

ή

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168031

 

δεν φενετε να εχουν και πολλες σημαντικες διαφορες.λετε να κοιταξω και αλλες;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Tι δε σου πάει καλά? :confused: Aν μπορούσες βέβαια να πας στην W ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για αυτές;

http://www.skroutz.gr/s/54930/Sony-KDL-32V4000-32.html

http://www.skroutz.gr/s/41338/LG-32LG5000-32.html

http://www.skroutz.gr/s/42345/Samsung-LE32A457C-32.html

 

Καμιά άλλη πρόταση στις 32'' και στα 500Ε περίπου;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη πρόταση στις 32'' και στα 500Ε περίπου;

 

http://www.skroutz.gr/s/41792/LG-32LG6000-32%2522.html

 

Την οποία διάλεξα κ εγώ. Ικανοποιημένος μέχρι στιγμής αλλά θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πώς απενεργοποιείται ο ήχος που κάνει όταν ανοίγεις την ΤV. Δεν το έχω βρεί λειτουργία στο μενού και είναι αρκετά δυνατός και ενοχλητικός για να ακούγεται σε κάθε άνοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα, μια ερωτηση.

 

σκεφτομαι να καταργησω την τηλεοραση στο σπίτι /γκαρσονιερα λόγω και έλλειψης χωρου, και να πάρω αυτην την samsung

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1142127&catalog=23&Manufacturer=Samsung&category=69978102&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEEF60278A122B5EF1E8080D295B532B0B210ADB3A140F22BCBAB11AFAA063354F97ECF3DC7D2774CB16750F9C1074FBD4315DE907C5D8588F0A2BFE8D88277BADE4EFBF1700FE598CFB1FC0B6682D632C05C035AD3B4410D66C23C5F26DD58F1FC5EE8F2799FF5B201581F2229B15B8E30F3F5BDF24F761C6

για οθονη υπολογιστη αλλά και για τηλεοραση.Ποια η γνωμη σας, να προτιμησω αυτην με τις 20 ιντσες ή τις 22 ?

 

Γενικα θα ειναι ξεκουραστη στα ματια?

2 χρονια τωρα χρησιμοποιω laptop 15.4 οθόνης ως σταθερό υπολογιστη πολλές ωρες την μέρα.Μπορω λογικά να συνδεσω την οθονη samsung με το laptop έτσι?

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες , τσίμπησα σήμερα την LCD TV 32" FULL HD από το Saturn στην Συγγρού , με 499 ευρουλάκια (ήταν σε προσφορά για λίγες μέρες)! Φοβερή εικόνα , εύχρηστο μενού , άψογος ήχος και απίστευτη ευκρίνεια με HDMI στα 1920 X 1080 με laptop (με GForceM 9600 GT) - για οθόνη υπολογιστή είναι τέλεια! Δοκίμασα 2-3 έργα σε HD (mkv) και τα δείχνει άψογα , όπως και ένα παιχνιδάκι που έτρεξα!

Και τα κανάλια τα δείχνει μια χαρά , τα ψηφιακά εννοείτε "τζάμι"!

Θα σας ενημερώσω αν την ψάξω παραπάνω! Ξέρει κανείς άμα κάνει Update το firmware ?

 

 

 

ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ LG

ΜΟΝΤΕΛΟ 32LG5600

 

 

ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΟΘΟΝΗΣ 16:9

 

ΑΝΑΛΥΣΗ Full HD 1920 X 1080

XD-Engine Full HD

 

ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ 500cd/m2

 

ΑΝΤΙΘΕΣΗ 50.000:1

 

ΒΑΘΟΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ 10 bits

 

ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΡΙΣΗΣ 6ms

 

ΓΩΝΙΑ ΘΕΑΣΗΣ 178º / 178º

 

ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΔΕΚΤΗΣ DVB-T & ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΣ

 

ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

3xHDMI Vers. 1.3 - Scart Jacks - Component In (Y,Pb,Pr) + Audio - RGB In (D-Sub 15pin)

Pc Audio Input - RS-232C - Euroconector - Optical out - PCMCIA - AV IN - S-Video In

 

Teletext

 

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ (ΠχΥχΒ) 814 x 540 x 79 mm

ΒΑΡΟΣ 14 kg

 

ΕΓΓΥΗΣΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Tην 22 γιατί αυτή θα πάρω και εγώ.:D Πέρα από την πλάκα η 22 είναι καλύτερη για all around χρήση.;)

 

Αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168577 εδω

παιδια πως σας φαίνεται σε σχεση με τις δυο παραπάνω που εχω σε link?

 

Θα αναπαραγει και αναλογικη τηλεοραση? Δηλαδη εχει υποδοχη κανονική για κεραία οπως οι τηλεοράσεις?

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168577 εδω

παιδια πως σας φαίνεται σε σχεση με τις δυο παραπάνω που εχω σε link?

 

Θα αναπαραγει και αναλογικη τηλεοραση? Δηλαδη εχει υποδοχη κανονική για κεραία οπως οι τηλεοράσεις?

 

Xειρότερη..θα αναπαράγει αναλογική και μόνο αναλογική.Δες και αυτή που είναι καλύτερη από αυτή που παρέθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Xειρότερη..θα αναπαράγει αναλογική και μόνο αναλογική.Δες και αυτή που είναι καλύτερη από αυτή που παρέθεσες.

 

Ευχαριστω φιλε...

 

Αυτη που μου προτεινες ειναι καλυτερη και απο την αντίστοιχη samsung?http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1142127&Manufacturer=Samsung&category=69978102&catalog=23

Ο υπάλληλος του πλαίσιο στην ουσια μου ειπε πως απο χαρακτηριστικα φαινεται καλύτερη η LG όμως η samsung εχει καλύτερο πάνελ.

 

Μια ακομα ερώτηση, επειδή την προωριζω για να αντικαταστήσω/την συνδεσω με το laptop μου, (και σε συνδυασμο με ενα ασυρματο πληκτρολογιο,ποντικι να μετατρεψω το laptop σε desktop) υπάρχει περιπτωση να εχω κανένα προβλημα συνδεσης?

 

Επίσης, μηπως η 22αρα ειναι λίγο κουραστικά μεγάλη για κοντινη αποσταση και χρηση ως οθονη υπολογιστη/? Από την άλλη η 20αρα ίσως ειναι μικρη για τηλεοραση.

 

Για να βοηθησω καποιους πιθανως εμπειρους στις TFT να πω ότι την οθονη την χρειαζομαι για την γκαρσονιερα οπου μένω.(25 τ.μ. περιπου..)

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες , τσίμπησα σήμερα την LCD TV 32" FULL HD από το Saturn στην Συγγρού , με 499 ευρουλάκια (ήταν σε προσφορά για λίγες μέρες)! Φοβερή εικόνα , εύχρηστο μενού , άψογος ήχος και απίστευτη ευκρίνεια με HDMI στα 1920 X 1080 με laptop (με GForceM 9600 GT) - για οθόνη υπολογιστή είναι τέλεια! Δοκίμασα 2-3 έργα σε HD (mkv) και τα δείχνει άψογα , όπως και ένα παιχνιδάκι που έτρεξα!

Και τα κανάλια τα δείχνει μια χαρά , τα ψηφιακά εννοείτε "τζάμι"!

Θα σας ενημερώσω αν την ψάξω παραπάνω! Ξέρει κανείς άμα κάνει Update το firmware ?

 

 

 

ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ LG

ΜΟΝΤΕΛΟ 32LG5600

 

 

ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΟΘΟΝΗΣ 16:9

 

ΑΝΑΛΥΣΗ Full HD 1920 X 1080

XD-Engine Full HD

 

ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ 500cd/m2

 

ΑΝΤΙΘΕΣΗ 50.000:1

 

ΒΑΘΟΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ 10 bits

 

ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΡΙΣΗΣ 6ms

 

ΓΩΝΙΑ ΘΕΑΣΗΣ 178º / 178º

 

ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΔΕΚΤΗΣ DVB-T & ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΣ

 

ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

3xHDMI Vers. 1.3 - Scart Jacks - Component In (Y,Pb,Pr) + Audio - RGB In (D-Sub 15pin)

Pc Audio Input - RS-232C - Euroconector - Optical out - PCMCIA - AV IN - S-Video In

 

Teletext

 

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ (ΠχΥχΒ) 814 x 540 x 79 mm

ΒΑΡΟΣ 14 kg

 

ΕΓΓΥΗΣΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ

 

Είναι καλή? Σκέφτομαι να την αγοράσω και εγώ! Ποια μου προτείνετε αναμεσα στην LG 32LG5600, και αυτήν?

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή? Σκέφτομαι να την αγοράσω και εγώ! Ποια μου προτείνετε αναμεσα στην LG 32LG5600, και αυτήν?

 

Φίλε είναι ΤΕΛΕΙΑ... πήγαινε τσίμπα την γιατί τελειώνουν μιας και θα προωθήσουν το καινούργιο μοντέλο!

Να φανταστείς, στο σαλόνι έχω την PHILIPS 47PFL9603D που την είχα πάρει 2.500 περίπου όταν βγήκε και άμα τις βάλεις δίπλα δίπλα όταν παίζουν HD υλικό (είτε από PC -HDMI είτε από bluray) δεν θα δεις και μεγάλη διαφορά! Είχα ένα ενδοιασμό να σου πω την αλήθεια , μιας και τα χαρακτηριστικά της για 499 ευρώ κάτι ύποπτο θα κρύβανε , αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να με χάλασε στην τηλεόραση! Μέχρι και το μενού είναι εύχρηστο και πολύ όμορφο! πάντως για οθόνη υπολογιστή δεν παίζεται...:D ...ειδικά με HD υλικό! Τώρα , αν το θες για TV μόνο , τι να σου πω! Πάντως μια χαρά μου φαίνονται και τα κανάλια!

Όσο για την σύγκριση που έκανες με την sony , δεν είναι ίδια κατηγορία ρε συ, καμιά σχέση .. η sony ΔΕΝ είναι full HD (θα δίνει 1080i και ΟΧΙ 1080p) , έχει χαμηλότερη αντίθεση και μεγαλύτερο χρόνο απόκρισης !!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι ΤΕΛΕΙΑ... πήγαινε τσίμπα την γιατί τελειώνουν μιας και θα προωθήσουν το καινούργιο μοντέλο!

Να φανταστείς, στο σαλόνι έχω την PHILIPS 47PFL9603D που την είχα πάρει 2.500 περίπου όταν βγήκε και άμα τις βάλεις δίπλα δίπλα όταν παίζουν HD υλικό (είτε από PC -HDMI είτε από bluray) δεν θα δεις και μεγάλη διαφορά! Είχα ένα ενδοιασμό να σου πω την αλήθεια , μιας και τα χαρακτηριστικά της για 499 ευρώ κάτι ύποπτο θα κρύβανε , αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να με χάλασε στην τηλεόραση! Μέχρι και το μενού είναι εύχρηστο και πολύ όμορφο! πάντως για οθόνη υπολογιστή δεν παίζεται...:D ...ειδικά με HD υλικό! Τώρα , αν το θες για TV μόνο , τι να σου πω! Πάντως μια χαρά μου φαίνονται και τα κανάλια!

Όσο για την σύγκριση που έκανες με την sony , δεν είναι ίδια κατηγορία ρε συ, καμιά σχέση .. η sony ΔΕΝ είναι full HD (θα δίνει 1080i και ΟΧΙ 1080p) , έχει χαμηλότερη αντίθεση και μεγαλύτερο χρόνο απόκρισης !!!

 

Άρα η LG είναι καλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!:)

 

Σε ποιο κατάστημα την βρήκες 499 ευρώ?

 

Στο Saturn στη Συγγρού , αλλά στη ίδια τιμή την είδα και στο Fnac στο The Mall!

Παίζει αν περιμένεις λίγες μέρες να την ρίξουν και άλλο , αλλά παίζει και τις εξαφανίσουν ... οπότε ψάξτο το θέμα!

Πάντως είναι σίγουρο ότι και άλλη εταιρεία θ' αναγκαστεί να ρίξει τις τιμές τώρα!

Αλλά και από την άλλη , με το σκεπτικό αυτό .... δεν πρέπει ν' αγοράσεις ποτέ κάτι περιμένοντας το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...