Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά τα σκέφτηκες όλα.

Για να δεις "απλή τηλεόραση" θα τα κάνεις όλα από το κοντρόλ της τηλεόρασης.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.....:cool:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια γνωμη γι αυτη?

http://www.e-sakelaris.gr/tileoraseis-bravia-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7/sony-bravia-37-42/kdl42w706bs-sony-bravia

 

κι αυτη

http://www.emark.gr/index.php?route=product/product&product_id=22533 υποψιν το 3d δε με ενδιαφερει καθολου.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε ερευνα για αγορα τηλεορασης. (47-48ιντσες, 3d, smart, full HD)

το προβλημα μου ειναι, lg vs Samsung. ποια ειναι πιο "Smart"? Ποια εχει πιο δυνατο επεξεργαστη?

Ενδεικτικα καποιες:

SAMSUNG UE48H6400 48'' 3D LED SMART TV FULL HD

LG 47LB679V 47'' LED SMART TV 3D FULL HD GOLD

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε ερευνα για αγορα τηλεορασης. (47-48ιντσες, 3d, smart, full HD)

το προβλημα μου ειναι, lg vs Samsung. ποια ειναι πιο "Smart"? Ποια εχει πιο δυνατο επεξεργαστη?

Ενδεικτικα καποιες:

SAMSUNG UE48H6400 48'' 3D LED SMART TV FULL HD

LG 47LB679V 47'' LED SMART TV 3D FULL HD GOLD

 

Παιξτο κορώνα-γράμματα :p . Οποια κι αν παρεις θα μεινεις ικανοποιημενος.

Εγω εχω την πρώτη, την Samsung την 46αρα.

 

@ταξιδιωτη παιξε αναμεσα με lg/samsung. Ασε τις sony στην ακρη :)

Link to comment
Share on other sites

Παιξτο κορώνα-γράμματα :p . Οποια κι αν παρεις θα μεινεις ικανοποιημενος.

Εγω εχω την πρώτη, την Samsung την 46αρα.

 

@ταξιδιωτη παιξε αναμεσα με lg/samsung. Ασε τις sony στην ακρη :)

Μια χαρά είναι η σονυ... Έλεος πια..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η Σονυ η εφταρα είναι πάρα πολύ καλή. Και με καλύτερο τηλεοπτικό σε σχέση με Σαμσουνγκ. Με χειρότερες σμαρτ λειτουργίες όμως. Τις βλέπεις από κοντά, ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και αποφασιζεις.

Όχι σε LG λόγω ips πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η σονυ... Έλεος πια..

 

Ναι η Σονυ η εφταρα είναι πάρα πολύ καλή. Και με καλύτερο τηλεοπτικό σε σχέση με Σαμσουνγκ. Με χειρότερες σμαρτ λειτουργίες όμως. Τις βλέπεις από κοντά, ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και αποφασιζεις.

Όχι σε LG λόγω ips πάνελ.

 

Πέρυσι που την πήρα ειδα μπόλικες tv. Οι περισσότερες sony στα ιδια λεφτα με τις samsung ηταν πολυ πίσω. Για να πάρεις αξιοπρεπή Sony, πρέπει να σκάσεις πολυ παραπάνω χρήμα και γι αυτό τις απορρίπτω. Καλα panel εχει και Panasonic αν θυμάμαι καλά αλλα υστερούν σε ολα τ άλλα.

 

Σήμερα για καλη tv, τα δινεις σε samsung/lg για ολο το πακέτο συνολικα που προσφέρουν.

 

@Η lg που αναφέρει ο φιλος πάνω, εχει εξαιρετικο panel, αν είναι αυτή η νεα tv που εχω δει και εχει καποιο extra φίλτρο για μεγαλύτερη ζωντάνια χρωματων

Link to comment
Share on other sites

Πήρα Sony (W605 η κάπως έτσι) στα 400€ πριν κάνα μήνα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Καλύτερη από όσες είδα μέχρι τα 500€. Το πάνελ είναι της Samsung πάντως :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα Sony (W605 η κάπως έτσι) στα 400€ πριν κάνα μήνα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Καλύτερη από όσες είδα μέχρι τα 500€. Το πάνελ είναι της Samsung πάντως :p

 

Οντως καλή φαίνεται. Περα απ τα panel, ειναι κι αλλα πράγματα που συμβάλλουν στην ποιότητα εικόνας. Εγω αυτές που ειχα δει περυσι δεν με ενθουσίασαν + οτι πολλες Samsung τις ειχαν προσφορά. Εγω απο 850€ την ειχα παρει 700 νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Πήρα Sony (W605 η κάπως έτσι) στα 400€ πριν κάνα μήνα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Καλύτερη από όσες είδα μέχρι τα 500€. Το πάνελ είναι της Samsung πάντως :p

Εγώ εδώ και 3 μήνες έχω την 50W829 και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και 3 μήνες έχω την 50W829 και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος.

 

Ωραία είναι κι η δικιά σου, ίσως καλύτερη απ τη δικιά μου αλλα στα ιδια λεφτα φετος θα μπορουσες να παρεις 4K. Να σε ρωτήσω, ειχε και καμερα για το Skype η τιβι;;;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα Sony (W605 η κάπως έτσι) στα 400€ πριν κάνα μήνα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Καλύτερη από όσες είδα μέχρι τα 500€. Το πάνελ είναι της Samsung πάντως :p

 

Την 605 την είχα δει πλαίσιό,εξαιρετική εικόνα.

 

Γενικά τηλεοράσεις πάντα έπαιρνα sony.

 

Η 706 πού εχω βάλει είναι στα ίδια επίπεδα με την 605?σαν εικόνα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι κι η δικιά σου, ίσως καλύτερη απ τη δικιά μου αλλα στα ιδια λεφτα φετος θα μπορουσες να παρεις 4K. Να σε ρωτήσω, ειχε και καμερα για το Skype η τιβι;;;

Όχι δεν είχε κάμερα αλλά μπορώ να βρω..με δόσεις την πήρα ρε συ.

Κοίτα το 4Κ είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο, για μένα δεν είναι ακόμα must άσχετα αν το κινητό μου βγάζει 4Κ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχε κάμερα αλλά μπορώ να βρω..με δόσεις την πήρα ρε συ.

Κοίτα το 4Κ είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο, για μένα δεν είναι ακόμα must άσχετα αν το κινητό μου βγάζει 4Κ.

 

Σε ρώτησα γιατι επειδή κι εγω εχω ενσωματωμένο Skype και έγραφε στα specs οτι εχει κάμερα και τελικα δεν είχε, οποτε δεν εδωσα αλλα 100ευρω για την κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Την 605 την είχα δει πλαίσιό,εξαιρετική εικόνα.

 

Γενικά τηλεοράσεις πάντα έπαιρνα sony.

 

Η 706 πού εχω βάλει είναι στα ίδια επίπεδα με την 605?σαν εικόνα?

Είναι καλύτερη.Εχει 100αρι πάνελ. Είναι σχεδόν ίδια με τη σειρά 8 της Σόνυ χωρίς το 3d.

Τι χρήση θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ταινίες.πολλές ταινίες.επίσης θέλω να μεταφέρω εικόνα κι από το κινητό εκεί.

200hz δίνει το επίσημο site.

Οπότε η 706 είναι καλύτερή.

Μία ερώτηση,βλέπω κάτι b η αλλα ψηφία σε μοντέλα,ποιες οι διάφορές τους?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το b στο τέλος είναι τα φετινά μοντέλα. Για παράδειγμα w705b,w805b και όλα έχουν πάνελ va. Σε αντίθεση με τα περσινά μοντέλα που τελειωναν σε a και ήταν ips panel.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι να έχει κατάληξη το b. Τα νούμερα δεν διαφερουν, δηλαδή w805b με w829b.

 

Σου συνιστώ να μείνεις μακριά από lg γιατί σε αυτές τις κατηγορίες χρησιμοποιεί ips πάνελ. Με αποτέλεσμα να έχει χαμηλότερη αντίθεση - χειρότερο μαύρο.

 

Το μεγάλο ατού της Σόνυ είναι η καλή επεξεργασία στο τηλεοπτικό σήμα.

Σε ταινίες HD - full hd πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα είναι με τη Samsung. Είναι υποκειμενικό, γι αυτό θα πας με ένα usb stick και θα τεστάρεις από κοντά.

Όσον αφορά σμαρτ λειτουργίες υπερέχουν οι Κορεάτες.

Συμβουλή : Αν δεν την βιάζεσαι, περίμενε. Θα πέσουν κι άλλο οι τιμές, ειδικά με τον ερχομό των καινούργιων μοντέλων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το b στο τέλος είναι τα φετινά μοντέλα. Για παράδειγμα w705b,w805b και όλα έχουν πάνελ va. Σε αντίθεση με τα περσινά μοντέλα που τελειωναν σε a και ήταν ips panel.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι να έχει κατάληξη το b. Τα νούμερα δεν διαφερουν, δηλαδή w805b με w829b.

 

Σου συνιστώ να μείνεις μακριά από lg γιατί σε αυτές τις κατηγορίες χρησιμοποιεί ips πάνελ. Με αποτέλεσμα να έχει χαμηλότερη αντίθεση - χειρότερο μαύρο.

 

Το μεγάλο ατού της Σόνυ είναι η καλή επεξεργασία στο τηλεοπτικό σήμα.

Σε ταινίες HD - full hd πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα είναι με τη Samsung. Είναι υποκειμενικό, γι αυτό θα πας με ένα usb stick και θα τεστάρεις από κοντά.

Όσον αφορά σμαρτ λειτουργίες υπερέχουν οι Κορεάτες.

Συμβουλή : Αν δεν την βιάζεσαι, περίμενε. Θα πέσουν κι άλλο οι τιμές, ειδικά με τον ερχομό των καινούργιων μοντέλων.

Και μενα 829Β είναι, πόσο καλύτερη από την Α; Τι τεχνολογία είναι η va;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ταινίες.πολλές ταινίες.επίσης θέλω να μεταφέρω εικόνα κι από το κινητό εκεί.

200hz δίνει το επίσημο site.

Οπότε η 706 είναι καλύτερή.

Μία ερώτηση,βλέπω κάτι b η αλλα ψηφία σε μοντέλα,ποιες οι διάφορές τους?

200 μέσω software. 100 το πάνελ, ενώ η δικιά μου 50 πάνελ και ανεβαίνει με λογισμικό, όπως κάνουν όλες.

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικά Lcd panel. Τα VA προσφέρουν καλύτερο μαύρο και υψηλότερη αντίθεση αλλά χειρότερες γωνίες θέασης σε σχέση με τα Ips.

Η φετινή σειρά 8 της Σόνυ είναι πολύ καλύτερη από την περυσινή. Σε αντίθεση με τη high end σειρά 9 όπου συμβαίνει το αντίθετο. Δηλαδή η περσινή W905 είναι πολύ καλύτερη από τη φετινή.

 

Ταξιδιώτη μια διόρθωση φίλε μου. Η 42 άρα Σόνυ W705b έχει πάνελ 50hz πραγματικά κι όχι 100 όπως έγραψα. 100αρι πάνελ εχει η 50 ίντσες W705b.

 

Αν θες γράψε μας απόσταση θέασης

Link to comment
Share on other sites

Κακό αυτό.2,5 με 3 μέτρα.

Αν δίνει 200 έστω τα 100 δεν θα τα αποδίδει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις 50+ τότε. Επίσης όχι, δε δουλεύει έτσι. 50 είναι και φαίνεται και καλά σαν 200. Έτσι δουλεύουν οι περισσότεροι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διάβασα πολύ θετικά σχόλιά και μάλιστα κάποιοι την προτείνουν ως την καλύτερή για φέτος στην μεσαία κατηγορία.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικά Lcd panel. Τα VA προσφέρουν καλύτερο μαύρο και υψηλότερη αντίθεση αλλά χειρότερες γωνίες θέασης σε σχέση με τα Ips.

Η φετινή σειρά 8 της Σόνυ είναι πολύ καλύτερη από την περυσινή. Σε αντίθεση με τη high end σειρά 9 όπου συμβαίνει το αντίθετο. Δηλαδή η περσινή W905 είναι πολύ καλύτερη από τη φετινή.

 

Ταξιδιώτη μια διόρθωση φίλε μου. Η 42 άρα Σόνυ W705b έχει πάνελ 50hz πραγματικά κι όχι 100 όπως έγραψα. 100αρι πάνελ εχει η 50 ίντσες W705b.

 

Αν θες γράψε μας απόσταση θέασης

 

Τα πραγματικα hz που τα βρισκεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...