Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω μια καινούργια ΤV και είμαι ανάμεσα στις έξης 2.

Α) Μια LCD 40'' Bravia KDL-40P2530

Β) Μια Panasonic Plasma 42'' TH-42PX70

 

Σαν τηλεοραση απο τις δυο ειναι καλυτερη η Panasonic απλως οι πλασμα δεν συνισταται να χρησιμοποιουνται με PC και κονσολες λογω κινδυνου burn in/image retention.

 

Oι LCD παντως ειναι πιο ανθεκτικες γενικοτερα αλλα δεν εχουν το γυαλι μπροστα που μπορει να φανει χρησιμο σε ορισμενα χτυπηματα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δώσεις άλλη χώρα της Ευρωπης στην εγκατασταση. Δοκιμασε Γερμανία - Ιταλία - Αγγλια και ξανακάνε search καθε φορά...

 

to κανα τιποτα. μηπωσ πρεπει να συνδεσω καπως μεσω της θυρας HDMI????

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

to κανα τιποτα. μηπωσ πρεπει να συνδεσω καπως μεσω της θυρας HDMI????

Όχι, δε χρειάζεται να προσθέσεις τίποτα. Το σήμα της κεραίας σου είναι σωστό? Δουλέουν αλλοι ψηφιακοί δέκτες στην εγκατάστασή σου?

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε χρειάζεται να προσθέσεις τίποτα. Το σήμα της κεραίας σου είναι σωστό? Δουλέουν αλλοι ψηφιακοί δέκτες στην εγκατάστασή σου?

 

στο pc οταν παιρνω σημα απο αλλο δωματιο παιζουν με την καρτα tv

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

επειδή ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά μιας 32΄ lcd θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τη Sony Bravia KDL-32U2000.είναι καλή επιλογή?μπορώ να διαθέσω μέχρι 850.πιο πολύ για ταινίες τη θέλω.και κατέληξα σε αυτό το μοντέλο καθώς δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά με τη sony KDL-32P2530 .lg μου έχουν πει ότι δε αξίζουν.ακόμα σκέφτομαι και για philips χωρίς να εχω κάτι στο νου μου.ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λενε γενικα οι lg,αλλα το θεωρητικα καλυτερο μοντελο της lg στις 32'',το lb2r ειναι μια αψογη τηλεοραση,με εξαιρετικη τιμη για αυτα που προσφερει(περιπου 800ε).Μπορει να μην εχει ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη(μικρο το κακο,50ε κανουν πια),αλλα εχει εξαιρετικη εικονα και το χαρακτηριστικο του να μπορεις να βλεπεις 2 ή και παραπανω καναλια ταυτοχρονα,κατι που το εχουν ελαχιστες τηλεορασεις.
Link to comment
Share on other sites

επειδή ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά μιας 32΄ lcd θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τη Sony Bravia KDL-32U2000.είναι καλή επιλογή?μπορώ να διαθέσω μέχρι 850.πιο πολύ για ταινίες τη θέλω.και κατέληξα σε αυτό το μοντέλο καθώς δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά με τη sony KDL-32P2530

 

Και ομως σαν εικονα εγω νομιζω οτι η P ειναι μια κλαση ανωτερη.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας την LG 42LY95?Αν ναι μπορει να μας πει τις εντυπωσεις του?
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

800 ??με λίγο ψάξιμο δεν την βρήκα κάτω από 930.μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για το μαγαζί στο οποίο τη βρήκες τόσο?

 

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?4034

 

Απο εδω την πηρα εγω,αψογοι επαγγελματιες τα παιδια.

Απλα επειδη εχει τεραστια ζητηση το συγκεκριμενο μοντελο,να εισαι προετοιμασμενος για αναμονη..Εγω περιμενα περιπου ενα μηνα για να μου την φερουν σπιτι(απευθειας η μεταφορικη της lg..).

Αν την βιαζεσαι,μπορει σε καποιο καταστημα(mediamarkt πχ)να την εχουν αμεσα διαθεσιμη,αλλα σε σαφως ακριβοτερη τιμη.

 

Επειδη το ειχα ψαξει αρκετα το θεμα,μιας και σκοπευα να παρω μια τηλεοραση που θα την κρατησω,η συγκεκριμενη ειναι τρελο value for money.Στο συγκριτικο του hitech του Ιουνιου,γραφανε οτι απλα ειναι η δευτερη καλυτερη τηλεοραση μετα το κορυφαιο μοντελο της philips,το οποιο ομως κανει πανω απο 1500ε..(αν εχεις τα λεφτα βεβαια,παρτο,καταπληκτικη τηλεοραση).

Περα απο την εξαιρετικη εικονα,η συγκεκριμενη εχει και το χαρακτηριστικο οτι μπορεις να βλεπεις ταυτοχρονα 2 καναλια,πραγμα που το ηθελα ιδιως για αθλητικες μεταδοσεις,κατι που το ειχα βρει παλι μονο στην philips που σου ανεφερα πιο πανω.

Επισης το καλο με την lg,ειναι οτι,αχρειαστο να ειναι,εχουν εξαιρετικο service στην Ελλαδα και ακομα και αν γινει κατι,δεν θα ταλαιπωρηθεις.

Το γεγονος οτι δεν εχει ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη,προσωπικα το θεωρω ασημαντο,με 50ε κανεις την δουλεια σου μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

μμμ αρχίζω και το σκέφτομαι τώρα και για αυτή αφού μου λες τόσο καλά λόγια βεβαια θα παω και σε κάποιο μαγαζί για να δω τι λέει η εικόνα και αν μου αρέσει βέβαια ψιλοφοβάμαι όλες αυτές τισ αγορές μέσω internet.θα αρχίσω να ψάχνω όλα τα μαγαζιά μήπως και τη βρω σε κανένα κοτσοβολο ....σε σχετικα φθηνη τιμή αν και το κόβω χλωμό.thanks πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτι δεν εχει ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη,προσωπικα το θεωρω ασημαντο,με 50ε κανεις την δουλεια σου μια χαρα.

 

Παιδιά δεν είναι έτσι το θέμα... Σε λίγο καιρό για να αλλάξεις κανάλι θα χρειάζεσαι το κοντρόλ του δέκτη, και για να ανάψεις, να σβήσεις την τηλεόραση και να ανεβοκατεβάζεις την ένταση θα θές το κανονικό, της τηλεόρασης... Αν δε σε ενοχλεί αυτό, δεν υπάρχει πρόβλημα αλλα εγώ δε θα πάρω... Ήδη στο τραπεζάκι του σαλονιού μου υπάρχουν 6 κοντρόλ (τηλεόραση - δορυφορικός δέκτης - DVD - ενισχυτής AV - tuner και κλιματισμός)... άλλο ενα? Γιατί?

Το ίδιο και για τα καλώδια... Αισθητικά λοιπόν, αξίζει να έχει ενσωματωμένο δέκτη η τηλεόραση. Στο κάτω κατω, με 45 ευρώ λιγότερα αγόραζες απο το ίδιο e-shop την κορυφαία Sony bravia 32S2530 που έχει και ενσωματωμένο τον δέκτη...

Τελος, μην συγκρίνετε τους δέκτες φτηνιάρικης Κινέζικης κατασκευής ΝΟ ΝΑΜΕ των 50 ευρώ με τους ενσωματωμένους που έχουν οι τηλεοράσεις... καμμία σχέση...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,το σε λιγο καιρο,ειναι σχετικο.Αν δεν κανω λαθος,το 2012 θα γινουν ψηφιακα τα καναλια,μιλαμε για 4+ χρονια απο τωρα.

Παντως το θεμα ειναι τι σε ενδιαφερει,προσωπικα με ενδιεφερε πολυ να μπορεις να βλεπεις 2 καναλια ταυτοχρονα,οποτε η συγκεκριμενη lg ηταν σχεδον μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

επειδή ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά μιας 32΄ lcd θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τη Sony Bravia KDL-32U2000.είναι καλή επιλογή?μπορώ να διαθέσω μέχρι 850.πιο πολύ για ταινίες τη θέλω.και κατέληξα σε αυτό το μοντέλο καθώς δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά με τη sony KDL-32P2530 .lg μου έχουν πει ότι δε αξίζουν.ακόμα σκέφτομαι και για philips χωρίς να εχω κάτι στο νου μου.ευχαριστώ.

 

 

 

Στο θεμα τηλεοραση, η Sony αποτελει μονοδρομο για μενα. Σημερα αγορασα την 2530 στις 32 ιντσες.. Βγηκε γυρω στα 850 (δεν εχω την αποδειξη μπροστα μου) αλλα υστερα απο σχεδον μια ημερα κολληματος μαζι της, μπορω να πω οτι αξιζει τα λεφτα της και με το παραπανω. Ισως η καλυτερη μη-fullHD τηλεοραση που βρηκα υστερα απο αρκετο ψαξιμο. Οι συνδεσεις που εχει με τα περιφερειακα και η ενεργη συνδεση με το PC (σε σχεση με την U2000 που δεν ειναι ενεργη, σε real time δηλαδη στο PIP) οπως και ο μετρητης φωτεινοτητας δωματιου με την αυτοματη προσαρμογη της εικονας, με κερδισαν. Η δε Bravia Engine ειναι απιστευτα γρηγορη τοσο σε εικονα ντιβιντι οσο και σε τηλεοραση/ψηφιακη/αναλογικη με πολυ καλη αντιθεση και φοβερη ευκρινεια η οποια φυσικα φαινεται καλυτερα με ακτινοδισκια και οχι απο τα καναλια μας (αντε να γινουν ψηφιακα...). Εντυπωση μου προκαλεσε το γεγονος οτι εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ρυθμισεις για την εικονα - θετικη εννοειται...

Πιστευω οτι για τα επομενα 4-5 χρονια οπου θα αναζητησω μια full HD καθως η αγορα θα ειναι πιο ωριμη, η 2530 θα καλυψει ολες τις αναγκες μου.

 

Ειδομεν!

 

- Ο πατερας μου εχει την U2000 στις 42 ιντσες. Επισης φοβερη εικονα και πολυ καθαρος ηχος (ακομα και για τα περηφανα αυτια του).

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση. Εχω παρει εδω και 5 μηνες μια τηλεοραση 37' (LG 37LC2R - 2HDMI) και εχω κατεβασει πολλα 720π και 1080p βιντεο απο το ιντερνετ. Θελω να αγορασω ενα οσο το δυνατον πιο φτηνο Laptop και να βλεπω αυτα τα βιντεο κ.α.

 

Το ερωτημα μου ειναι τι να κοιταξω σε ενα laptop απο πλευρας motherboard, cpu, καρτας γραφικων ωστε να παιξει ομορφα και χωρις διακοπες τα βιντεο αυτα (ή τουλαχιστον τα 720p).

 

Επισης βασικο. Υπαρχουν laptop (φτηνα οσο γινεται) που να εχουν εξοδο Output για DVI συνδεση με αλλη συσκευη οπως ειναι η LCD?

 

Αυτα και οποιος μου πει εστω και κατι θα τον ευγνωμωνω.

 

ΥΓ Στειλτε και καποιο λινκ εστω που να λεει κατι.

 

(Μενω Θεσσαλονικη)

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση..

Σε καλο ή και μη καλο τηλεοπτικο σημα φαινεται ουσιαστικη διαφορα στην εικονα μεταξυ αντιθεσης 5000:1 και 1000:1 ;

καποια απαντηση παιδια;υπαρχει ουσιαστικη διαφορα στο ματι;

Link to comment
Share on other sites

καποια απαντηση παιδια;υπαρχει ουσιαστικη διαφορα στο ματι;

 

Πρέπει να ξέρεις οτι η πραγματική αντίθεση απέχει πάρα πολύ απο αυτή που ανακοινώνουν οι εταιρίες...

Επίσης μη σε ξεγελούν οι δυναμικές αντιθέσεις..

 

Οπότε το 5000 με το 1000 θα έχουν πραγματική διαφορά μόνο εάν πρόκειται για μοντέλα ίδιας εταιρίας..

Link to comment
Share on other sites

τλκ κατέληξα στη samsung le 32s86b 8ms χρονοσ απόκρισης 7000¨1 δυναμική αντίθεση.πώς σας φαίνεται??? α και ξέχασα να αναφέρω ότι έχει και ψηφιακό δέκτη.
Link to comment
Share on other sites

Εχω καταληξει στις Samsung 40 R89 (1300e) και Sony 40 D3000 (1460e)..

Το απογευμα θα παω να την παραγγειλω αλλα ακομα δεν εχω καταληξει σε ποια..!!

σε στεγνη συγκριση ποια ειναι καλυτερη;η κυρια χρηση της θα ειναι σε απλο τηλεοπτικο σημα και απλο dvd.σε αυτα τα 100 Hz κανουν διαφορα;μετα σκεφτεσαι και το μελλον..δεν ξερω ποια να παρω..πειτε!!

σε απλο σημα ποια παιζει καλυτερα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταληξει στις Samsung 40 R89 (1300e) και Sony 40 D3000 (1460e)..

Το απογευμα θα παω να την παραγγειλω αλλα ακομα δεν εχω καταληξει σε ποια..!!

σε στεγνη συγκριση ποια ειναι καλυτερη;η κυρια χρηση της θα ειναι σε απλο τηλεοπτικο σημα και απλο dvd.σε αυτα τα 100 Hz κανουν διαφορα;μετα σκεφτεσαι και το μελλον..δεν ξερω ποια να παρω..πειτε!!

σε απλο σημα ποια παιζει καλυτερα;

 

Η Samsung ειναι καλη αλλα η Sony ειναι καλυτερη.

 

Τα 100 Hz κανουν την διαφορα σε εικονες με γρηγορη κινηση (πχ. ποδοσφαιρο). Οι παιχτες φαινονται πιο καθαροι χωρις την θολουρα και τα περιγραματα που εχουν οι 50 Hz LCD.

 

http://www.minhembio.com/bild/175352.jpg

Link to comment
Share on other sites

χθες τις ειδα να παιζουν ακριβως διπλα διπλα και κατεληξα ανετα στην D3000..

με φοβιζει λιγο το ολο θεμα με τις ρυθμισεις,αλλα θα τα βρουμε ολα πιστευω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Sony 40 D3000 (1460e)..

 

Όσο σκέφτομαι πως περισυ πρίν το μουντιάλ αγόρασα την 40 V2000 2.200 ευρώ (σε καλή τιμή μάλιστα) και βλέπω αυτό το θαυμα της τεχνολογίας με 1460 ευρώ μου έρχεται να πάρω φόρα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά στο διαδίκτυο οδηγός για ρύθμιση τηλεόρασης lcd;

 

Ένας αρκετά χρήσιμος οδηγός είναι αυτός από τον David McKenzie, reviewer του dvdtimes.co.uk

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...