Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψαχνω για μεγαλες TV,μεχρι 40 inch και 1800+ Ε..

δεν εχω ιδεα απο λεπτομερειες,μοντελα κτλ οποτε περιμενω προτασεις..

 

Δες τις Sony 40D3000 (HD-ready, 100Hz για καλύτερη κίνηση σε τηλεοπτικό πρόγραμμα, DVD, παιχνίδια και 24fps για καλύτερη κίνηση σε ταινίες HD), Samsung 40M87 (Full HD 1920x1080p, πολύ καλό μαύρο) και Sony 40W2000 (παρόμοια με την Samsung, λίγο χειρότερο μαυρο - ανώτερη επεξεργασία εικόνας).

 

Από plasma δες την Panasonic 42PX70 (τέλεια κίνηση, πολύ καλό μαύρο) που είναι και αρκετά φθηνότερη (κάτω από 1500€) αλλά απόφυγέ την αν σκοπεύεις να παίζεις πολλά παιχνίδια ή να συνδέσεις PC. Για αυτά μια LCD θα σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη και ξέγνοιαστη.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

γενικα το κλιμα προς τα που ειναι;για τις samsung εχω ακουσει καλα λογια..σε 37αρες και σε κατι πιο φθηνο τι εχεις;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

γενικα το κλιμα προς τα που ειναι;για τις samsung εχω ακουσει καλα λογια..σε 37αρες και σε κατι πιο φθηνο τι εχεις;;

 

Δεν έχω τίποτα :p

 

Το κλίμα είναι σαφώς προς LCD, και το marketing έχει σχεδόν επιβάλει την ανάλυση 1080p σε αυτές τις ίντσες και ας μην έχει καμία σημασία κατά τη γνώμη μου.

Οι Samsung είναι κορυφαίες, οι Sony & οι Sharp επίσης. Δύσκολα θα κάνεις λάθος με αυτές τις μάρκες σε αυτό το εύρος τιμής.

 

Σε φθηνότερες και 37ρες: αυτή η Sharp είναι πολύ καλή, όπως κι αυτή η Samsung αξίζει για τα λεφτά της. Εξαιρετική περίπτωση και αυτή εδώ η Toshiba που δίνει και το περίφημο 1080p. Βγάζει και η Samsung την 37M86 σε 1080p αλλά είναι τόσο ακριβότερη που δεν πιστεύω ότι αξίζει τη διαφορά.

Η Sony δεν βγάζει 37ρες, η 40V2500 όμως αν και δεν είναι καινούρια είναι κορυφαία και <1500 €

Μεταξύ αυτών θα έπαιρνα τη Sharp ή τη Sony.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ένα εξαιρετικό site με κριτικές είναι αυτό: www.hdtvtest.co.uk. Διαβάζοντας 2-3 από τις πολύ αναλυτικές κριτικές του θα πάρεις μια καλή ιδέα του τί πρέπει να προσέξεις κατά την επιλογή σου.

Και φυσικά πρέπει να τις δεις από κοντά, όσο και αν οι συνθήκες στα καταστήματα (ρυθμίσεις, δυνατός φωτισμός) δεν είναι ιδανικές για εξαγωγή συμπερασμάτων.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ποια να επιλεξω : Samsung Tulip 52'' LE52M86B, Sony Bravia 52'' KDL-52X2000 ή Sharp Aquos 52'' LC-52XD1E . Αν όχι κάποια από αυτές ποια ?

 

Υ.Γ Δεν με νοιαζει η τιμη

http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποια να επιλεξω : Samsung Tulip 52'' LE52M86B, Sony Bravia 52'' KDL-52X2000 ή Sharp Aquos 52'' LC-52XD1E . Αν όχι κάποια από αυτές ποια ?

 

Υ.Γ Δεν με νοιαζει η τιμη

sharp aquos fysika...

Link to comment
Share on other sites

Η νεότερη από τις τρεις πάντως είναι η Samsung.

Η Sony είναι τρομερή αλλά πανάκριβη ρε παιδί μου.

Δες και την Pioneer 507XD (plasma) αλλά σύντομα αλλάζει το μοντέλο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

αυτην την στιγμη ποια samsung με αναλυση 1920 1080 ειναι η φθηνοτερη?

η LE40M86BD ποσο εχει και σε ποιο καταστημα μπορω να την βρω?

βρηκα και αυτην την sony σε πολυ καλη τιμη

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.160355

αξιζει?

 

ενδιαφερομαι για 40αρα η 42αρα με αρκετη χρηση με pc.

 

δωστε τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση..

Σε καλο ή και μη καλο τηλεοπτικο σημα φαινεται ουσιαστικη διαφορα στην εικονα μεταξυ αντιθεσης 5000:1 και 1000:1 ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι εντος των ημερων να αγορασω την LG 32LB2R με κοστος 819 ευρω.Πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο απο αποψη ποιοτητας/κοστους.Τι λετε;

 

Κοιταξε για Sony 32S2530 η Samsung 32R86BD καλυτερα. Οι LG ποτε δεν φημιζονταν για την ποιοτητα της εικονας τους.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτη στο plasio

 

LCD 40'' Tulip LE40M86B

 

Το Practiker την εχει 1,750 (ετσι τουλαχιστον ειδα στον νεο καταλογο).

 

sharp aquos fysika...

 

Το φυσικα τι σημαινει? Αυτες οι τρεις τηλεορασεις ειναι απο τις καλυτερες στην κατηγορια τους αλλα οι διαφορες ειναι πολυ μικρες. Καθε μια εχει τα θετικα και τα αρνητικα της. Για παραδειγμα η Samsung εχει γυαλιστερη οθονη (=ανακλασεις) αλλα 3 HDMI , η Sharp δεν εχει μεγαλη γωνια θεασης (λογω πανελ ASV) αλλα ειναι made in Japan (σε αντιθεση με την 42XD1E που ειναι made in Taiwan) ενω η Sony εχει την καλυτερη εικονα σε Standard Definition αλλα μονο 2 HDMI.

Link to comment
Share on other sites

ενω η Sony εχει την καλυτερη εικονα σε Standard Definition αλλα μονο 2 HDMI.

 

αυτο σημαινει σε απλο τηλεπτικο σημα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

αυτο σημαινει σε απλο τηλεπτικο σημα;

 

Τηλεοπτικό σήμα (απλό, NOVA, ψηφιακά ΕΡΤ) & DVD.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά κοντά είναι θα έλεγα. Οι SONY W2000 φημίζονται για την καλή SD εικόνα τους αλλά οι Samsung M86 είναι πιο καινούριες. Όλο το θέμα είναι πως θα προσαρμόσουν τις 576 γραμμές του απλού σήματος στα full HD panels τους.

 

Γενικότερα πρέπει να τις δει κανείς από κοντά οπωσδήποτε για να αποφασίσει τι προτιμά.

Η Sony είναι πιο ματ, οι Samsung πιο γυαλιστερές, είναι θέμα γούστου.

Και πάνω απ' όλα ποιότητας σήματος.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Το Practiker την εχει 1,750 (ετσι τουλαχιστον ειδα στον νεο καταλογο).

 

 

Νομίζω 1790 την έχει..

Και πριν ένα μήνα πήρα την 37 άρα σε αυτά τα λεφτά.. :worry:

Σε ένα μήνα έχασα 3 ίνστες..

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια αποδειξη αυτου που σας ελεγα (οπως και ο Marvin) οτι η ποιοτητα της εικονας δεν εξαρταται απο τον αριθμο των pixel.

 

Tοσο η LG LY95 οσο και η Toshiba 37X3030 (Full HD και οι δυο) σε τεστ του πολυ γνωστου Αγγλικου περιοδικου Which HiFi πηραν μονο 3/5 αστερια (=μετριες).

 

LG Electronics 42LY95

Verdict:

"Okay as a display; below average as a TV - you can buy better ..."

Score:

"average" (3 out of 5 stars)

 

http://www.otest.co.uk/group-test/what-hi-fi-sound-and-vision-78107.html

 

Toshiba Regza 37X3030D

Verdict:

"Proof, if it be needed, that great specs don't always mean a great product."

Score:

"average" (3 out of 5 stars)

 

http://www.otest.co.uk/group-test/what-hi-fi-sound-and-vision-78069.html

 

Αποδεικνυεται για αλλη μια φορα οτι αλλο τηλεοραση και αλλο μονιτορ. Στο δευτερο η αναλυση μπορει να παιζει σημαντικο ρολο σε μια τηλεοραση ομως παιζει δευτερευον ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 1790 την έχει..

Και πριν ένα μήνα πήρα την 37 άρα σε αυτά τα λεφτά.. :worry:

Σε ένα μήνα έχασα 3 ίνστες..

 

Δεν εχασες μονο 3" , η 40Μ86 εχει πανελ Samsung S-PVA ενω η 37Μ86 εχει πανελ ΑU Optronics (Ταιβαν).

 

H κυρια διαφορα ειναι η γωνια θεασης (υπερ της 40αρας) αλλα υπαρχει και διαφορα στην χρωματικη αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχασες μονο 3" , η 40Μ86 εχει πανελ Samsung S-PVA ενω η 37Μ86 εχει πανελ ΑU Optronics (Ταιβαν).

 

H κυρια διαφορα ειναι η γωνια θεασης (υπερ της 40αρας) αλλα υπαρχει και διαφορα στην χρωματικη αποδοση.

 

Μη μου λες τέτοια και με στεναχωρείς περισσότερο..

Το μόνο που με παρηγορεί είναι οτι η 40άρα ίσως ήταν πολύ μεγάλη μιας και την έχω στο γραφείο μου...

 

Και μια άλλη ερώτηση:

Το XBOX360 σε TV 1080p έχει καμιά διαφορά απο 720p ;

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη ερώτηση:

Το XBOX360 σε TV 1080p έχει καμιά διαφορά απο 720p;

 

Το 99% των παιχνιδιων που κυκλοφορουν για το 360 και το PS3 ειναι γραμενα σε αναλυση 720p οποτε απλως η τηλεοραση ανεβαζει την αναλυση (κανει upscale δηλαδη) σε 1080p.

Για να εχεις κερδος δηλαδη απο μια τηλεοραση Full HD πρεπει τα παιχνιδια να υποστηριζουν την αναλυση 1920x1080 κατι που σημερα ειναι πολυ σπανιο (μονο το Virtual Tennis και το NBA Street Homecourt ειναι γραμμενα στην αναλυση αυτη).

Link to comment
Share on other sites

Το 99% των παιχνιδιων που κυκλοφορουν για το 360 και το PS3 ειναι γραμενα σε αναλυση 720p οποτε απλως η τηλεοραση ανεβαζει την αναλυση (κανει upscale δηλαδη) σε 1080p.

 

Με το upscaling υπάρχει κάποια διαφορά έστω και μικρή;

Link to comment
Share on other sites

Με το upscaling υπάρχει κάποια διαφορά έστω και μικρή;

 

Υπαρχει διαφορα αλλα σιγουρα πολυ δυσκολα θα την διακρινει καποιος σε μια τηλεοραση 37".

Και οταν λεμε οτι υπαρχει διαφορα δεν σημαινει οτι θα ειναι προς το καλυτερο.

 

Κοινως τηλεοραση Full ΗD με οποιοδηποτε σημα κατω απο 1080i/1080p (πχ. 720p , 576i) δειχνει χειροτερα απο τηλεοραση HD Ready.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα θελα να αγορασω μια τηλεοραση lcd 32 ιντσων..

Εχω επιλεξει αναμεσα σε 2 μοντελα..

το Philips PFL5522D και το Sony S2530... (ή και το V2000 ισως)

Ξερει καποιος κατι γιαυτα??

Και αν υπαρχει καλυτερη προταση ακουω....

Τι να προτιμησω και γιατι???

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...