Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!θέλω να αγοράσω μια lcd τηλεόραση 17'' για το δωματιο!να μην ξεπερνάει τα 400 ευρώ!θα ήθελα να μου πείτε ποιό μοντέλο μου προτείνετε!ευχαριστω εκ των προτέρων!:)
Link to comment
Share on other sites

..αλλα ρωτησα καποιον τεχνικο κ μου ειπε ασχημα λογια για τις Bravia και μου ειπε να κοιταξω καλυτερα για sharp ή samsung. Τι λέτε?

 

Αν σου ειπε να μην παρεις Bravia δυο τεινα μπορει να συμβαινουν:

1- Ειναι ασχετος περι του αντικειμενου

2- Οι Samsung εχουν μεγαλυτερα περιθωρια κερδους

 

Τωρα που το σκεφτομαι μπορει να ειναι και συνδυασμος και των δυο ταυτοχρονα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αν καποιοw μπορει να μου πει ρυθμισεις για την phlips 42pf9731.ΕΑΝ φυσικα γνωριζει δηλαδη να ειναι κατοχος μιασ τετοιας οθονης εδω και καιρο και το εχει ψαξει για να εχω μια ιδεα περιπου για να μπορεσω με βαση και τη δικη μου αντιλιψη για την εικονα να τη φερω στα μετρα μου.Ευχαριστω.

 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΧΩ. ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΝΑ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΟΥ. ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.

 

ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ. ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΗΜΑ. ΚΑΛΟΡΥΖΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΘΕΑΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

παιδια αλλη μια ερωτηση.

Πειτε κατεβαζω μια ταινια σε 720p απο το ιντερνετ και την μετατρεπω ωστε να παιζει στο Ipod μου με οσο το δυνατον υψηλοτερη αναλυση γινεται και με TV-OUT συνδεσω το ipod μου με την Bravia τη 40Χ {που μαλλον αποφασισα οτι θα παρω}, τοτε θα εχω αναλυση 720p ή και παλι θα εχει μειωθει η ποιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια αλλη μια ερωτηση.

Πειτε κατεβαζω μια ταινια σε 720p απο το ιντερνετ και την μετατρεπω ωστε να παιζει στο Ipod μου με οσο το δυνατον υψηλοτερη αναλυση γινεται και με TV-OUT συνδεσω το ipod μου με την Bravia τη 40Χ {που μαλλον αποφασισα οτι θα παρω}, τοτε θα εχω αναλυση 720p ή και παλι θα εχει μειωθει η ποιοτητα?

 

Μην το κάνεις, θα παίζει στην ανάλυση του iPod δηλαδή 320x240, κοινώς πολύ χειρότερα από DVD.

Oι μόνες λύσεις που μπορώ να σκεφτώ είναι: a) PC, b) κάποιον εξωτερικό σκληρό δίσκο/player τύπου HD Mediabox (υπάρχουν διάφορα τέτοια αλλά είναι το μόνο που ξέρω που να υποστηρίζει HD) ή τέλος c) κάποιο player που να παίζει αρχεία h.264 από DVD αλλά δεν ξέρω κανένα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

To b) ειναι πολυ καλή ιδέα!!! Το ειδα κανει 360$. Μηπως μπορεις να μου πεις τι ακριβως κανει? αν καταλαβα καλα βαζεις ενα σκληρο δισκο μεσα του με τις ταινιες που θες κ το συνδεεις με την τηλεοραση και βλεπεις στην ΤV τα περιεχομενα του σκληρου στην ποιοτητα που τα εχεις κατεβασει?
Link to comment
Share on other sites

To b) ειναι πολυ καλή ιδέα!!! Το ειδα κανει 360$. Μηπως μπορεις να μου πεις τι ακριβως κανει? αν καταλαβα καλα βαζεις ενα σκληρο δισκο μεσα του με τις ταινιες που θες κ το συνδεεις με την τηλεοραση και βλεπεις στην ΤV τα περιεχομενα του σκληρου στην ποιοτητα που τα εχεις κατεβασει?

 

Aκριβώς. 360$ κάνει χωρίς το σκληρό όμως.

 

Αν κάνεις λίγη υπομονή πάντως τα αρχεία που θες θα παίζουν απ' ότι έχω καταλάβει στα DVD players επόμενης γενιάς, HD-DVD & Blu-ray. Σχετικά ενδιαφέρουσα λύση είναι και το Mac Mini το οποίο έχω εγώ: είναι μικρό, αθόρυβο και έρχεται με δικό του τηλεκοντρόλ, ενώ ταυτόχρονα είναι βεβαια ένα πραγματικό, πλήρες PC.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

To b) ειναι πολυ καλή ιδέα!!! Το ειδα κανει 360$. Μηπως μπορεις να μου πεις τι ακριβως κανει? αν καταλαβα καλα βαζεις ενα σκληρο δισκο μεσα του με τις ταινιες που θες κ το συνδεεις με την τηλεοραση και βλεπεις στην ΤV τα περιεχομενα του σκληρου στην ποιοτητα που τα εχεις κατεβασει?

 

Update στο από πάνω post: Δεν παίζει x.264, καθόλου. Παίζει βέβαια WMV-HD και MPEG-2 HD αλλά όταν όλο το ενδιαφέρον στα ιντερνετικά downloads μετατοπίζεται σιγά σιγά στο x.264/AVC μου φαίνεται τουλάχιστον χαζό αυτό. Δεν νομίζω ότι αποτελεί καλή αγορά μετά από αυτό.

Τα PC με όλες τις παραξενιές τους τελικά είναι τα μόνα που έχουν αρκετή ευελιξία για να παρακολουθήσουν τους ρυθμούς με τους οποίους γεννιούνται τα νέα formats.

 

Υπάρχει και αυτό, μια και το θυμήθηκα αλλά δεν εισάγεται, ενώ η εταιρεία μου είναι εντελώς άγνωστη. Το είχαν βρει τα παιδιά στο Avsite και όλη η συζήτηση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα αν θες να τη διαβάσεις, νομίζω πως θα σου λυθούν κάποιες απορίες.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Update στο από πάνω post: Δεν παίζει x.264, καθόλου. Παίζει βέβαια WMV-HD και MPEG-2 HD αλλά όταν όλο το ενδιαφέρον στα ιντερνετικά downloads μετατοπίζεται σιγά σιγά στο x.264/AVC μου φαίνεται τουλάχιστον χαζό αυτό. Δεν νομίζω ότι αποτελεί καλή αγορά μετά από αυτό.

Τα PC με όλες τις παραξενιές τους τελικά είναι τα μόνα που έχουν αρκετή ευελιξία για να παρακολουθήσουν τους ρυθμούς με τους οποίους γεννιούνται τα νέα formats.

 

Υπάρχει και αυτό, μια και το θυμήθηκα αλλά δεν εισάγεται, ενώ η εταιρεία μου είναι εντελώς άγνωστη. Το είχαν βρει τα παιδιά στο Avsite και όλη η συζήτηση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα αν θες να τη διαβάσεις, νομίζω πως θα σου λυθούν κάποιες απορίες.

 

 

Τι ειναι το x.264??? τα αρχεια AVI? γιατι αν δεν παιζει αυτα τοτε δε συμφερει να το παρω αφου ολες σχεδον οι ταινιες ειναι σε αυτη τη μορφη

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το x.264??? τα αρχεια AVI? γιατι αν δεν παιζει αυτα τοτε δε συμφερει να το παρω αφου ολες σχεδον οι ταινιες ειναι σε αυτη τη μορφη

 

Avi (τα Divx που λέμε συνήθως) παίζει χωρίς πρόβλημα. Αλλά δεν χρειάζεσαι αυτή τη συσκευή για να τα παίξεις, μπορείς να το κάνεις κάλλιστα με ένα DVD player που να παίζει και Divx, γράφοντας τα όπως είναι σε ένα DVD-R.Επίσης υπάρχουν και άλλες παρόμοιες συσκευές, πολύ φθηνότερες που παίζουν .avi αλλά όχι υλικό υψηλής ευκρίνειας όπως το iZak της Unibrain που το βρίσκεις και πολύ πιο εύκολα στην Ελλάδα.

x.264 είναι ένας πιο καινούριος αλγόριθμος κωδικοποίησης εικόνας που προσφέρει μεγαλύτερη συμπίεση και καλύτερη ποιότητα από το Divx, και για το λόγο αυτό προτιμάται για την ανταλλαγή HD αρχείων στα p2p δίκτυα. Ανέφερες σε προηγούμενο ποστ ότι είχες κατεβασμένα επεισόδια αμερικάνικων σειρών σε ανάλυση/ποιότητα 720p. Αυτά (λογικά) είναι κωδικοποιημένα με x.264 και έχουν την κατάληξη .mkv (το αντίστοιχο .avi) σωστά; Και μέγεθος 1GB και κάτι; Αυτά δεν παίζουν σε κανένα DVD player και δεν θα παίξουν ούτε στο HD Mediabox.

Το τελευταίο παίζει HD με τις δύο άλλες γνωστές κωδικοποιήσεις, το παλιό mpeg-2 (αλλά τα αρχεία είναι τόσο μεγάλα που λίγοι έχουν την υπομονή να τα κατεβάσουν) και το -ανάλογο σε χαρακτηριστικά του x.264- Windows Media Video-HD το οποίο όμως δεν είναι τόσο κοινό στα p2p απ' ότι βλέπω. Αν πιστεύεις βέβαια ότι σε βολεύουν αυτά που παίζει αγόρασέ το, είχε κριτική του στο HiTech και έλεγε τα καλύτερα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρέλαβα την νέα μου SONY 32V2500. Όλα καλά όλα ωραία αλλά έχω πρόβλημα με την σύνδεση της με το PC.

Ενώ στην κάρτα γραφικών όλα φένονται εντάξει, η TV δεν αναγνωρίζει σήμα. Να πω πως η σύνδεση έχει γίνει με καλώδιο DVI με converter για VGA για την TV.

Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω??

 

Help please!!

Link to comment
Share on other sites

Avi (τα Divx που λέμε συνήθως) παίζει χωρίς πρόβλημα. Αλλά δεν χρειάζεσαι αυτή τη συσκευή για να τα παίξεις, μπορείς να το κάνεις κάλλιστα με ένα DVD player που να παίζει και Divx, γράφοντας τα όπως είναι σε ένα DVD-R.Επίσης υπάρχουν και άλλες παρόμοιες συσκευές, πολύ φθηνότερες που παίζουν .avi αλλά όχι υλικό υψηλής ευκρίνειας όπως το iZak της Unibrain που το βρίσκεις και πολύ πιο εύκολα στην Ελλάδα.

x.264 είναι ένας πιο καινούριος αλγόριθμος κωδικοποίησης εικόνας που προσφέρει μεγαλύτερη συμπίεση και καλύτερη ποιότητα από το Divx, και για το λόγο αυτό προτιμάται για την ανταλλαγή HD αρχείων στα p2p δίκτυα. Ανέφερες σε προηγούμενο ποστ ότι είχες κατεβασμένα επεισόδια αμερικάνικων σειρών σε ανάλυση/ποιότητα 720p. Αυτά (λογικά) είναι κωδικοποιημένα με x.264 και έχουν την κατάληξη .mkv (το αντίστοιχο .avi) σωστά; Και μέγεθος 1GB και κάτι; Αυτά δεν παίζουν σε κανένα DVD player και δεν θα παίξουν ούτε στο HD Mediabox.

Το τελευταίο παίζει HD με τις δύο άλλες γνωστές κωδικοποιήσεις, το παλιό mpeg-2 (αλλά τα αρχεία είναι τόσο μεγάλα που λίγοι έχουν την υπομονή να τα κατεβάσουν) και το -ανάλογο σε χαρακτηριστικά του x.264- Windows Media Video-HD το οποίο όμως δεν είναι τόσο κοινό στα p2p απ' ότι βλέπω. Αν πιστεύεις βέβαια ότι σε βολεύουν αυτά που παίζει αγόρασέ το, είχε κριτική του στο HiTech και έλεγε τα καλύτερα.

 

 

Ναι εχεις δικιο τα επεισοδια που λεω εχουν καταληξη .mkv. Εχω DVD Player που να παιζει avi αρχεια, αλλα θα ηθελα να βρω μια συσκευη που να μπορει να παιζει αυτα τα .mkv αρχεια.. Εισαι σιγουρος οτι το HD Mediabox δεν παιζει αυτα τα αρχεια? μηπως θα μπορουσες να μου πεις σε ποιο τευχος του hitech ειχε κριτικη γιαυτο?

επισης βρηκα και αυτο: http://www.sarotech.com/english/cgi/pd.cgi?cmd=view&rno=15 μηπως αυτο παιζει αυτα τα αρχεια υψηλης αναλυσης?

Αν δεν παιζουν ουτε σε αυτο υπαρχει καμμια αλλη λυση? ή αναγκαστικα περιμενω για τα Blu-ray?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο τα επεισοδια που λεω εχουν καταληξη .mkv. Εχω DVD Player που να παιζει avi αρχεια, αλλα θα ηθελα να βρω μια συσκευη που να μπορει να παιζει αυτα τα .mkv αρχεια.. Εισαι σιγουρος οτι το HD Mediabox δεν παιζει αυτα τα αρχεια? μηπως θα μπορουσες να μου πεις σε ποιο τευχος του hitech ειχε κριτικη γιαυτο?

επισης βρηκα και αυτο: http://www.sarotech.com/english/cgi/pd.cgi?cmd=view&rno=15 μηπως αυτο παιζει αυτα τα αρχεια υψηλης αναλυσης?

Αν δεν παιζουν ουτε σε αυτο υπαρχει καμμια αλλη λυση? ή αναγκαστικα περιμενω για τα Blu-ray?

 

Η κριτική είναι στο τεύχος Δεκεμβρίου 2006. Όσο για το ότι δεν τα παίζει, ναι δυστυχώς είμαι σίγουρος. Βρήκα το support forum της εταιρείας όπου κάποιος ρώταγε ακριβώς αυτό και η απάντηση ήταν κατηγορηματική από εκπρόσωπο της εταιρείας, ότι δεν υποστηρίζεται καμία έκδοση του h.264/x.264. Ίσως να μπορείς να μετατρέψεις αυτά τα αρχεία σε mpeg-2 αλλά δεν έχω ιδέα πως γίνεται.

 

To άλλο που αναφέρεις επίσης δεν τα παίζει:

 

AVI(DivX(3.x,4.x,5.x),Xvid), ISO, IFO, VOB, DAT, MPG

 

Το θέμα είναι ότι τα αρχεία της οικογένειας x.264 έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε υπολογιστική ισχύ οπότε μάλλον γι' αυτό δεν υποστηρίζονται ακόμη.

 

Ελπίζω ότι τα νέας γενιάς players που και την απαραίτητη υπολογιστική ισχύ έχουν, και με το x.264 νιώθουν οικεία αφού ανήκει στα βασικά τους specs να μπορούμε σύντομα να παίζουμε αυτά τα αρχεία όπως παίζουμε τα Divx στα DVD players.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Δε ξέρω αν αυτή η ερώτηση πάει σε αυτό το θέμα αλλά μου φαίνεται το πλησιέστερο..

Λοιπόν πήρα εχτές μία Philips 32PF5331 32 ιντσών. Όλα καλά αλλά η ευκρίνεια της είναι άστα να πάνε...Και το πρόβλημα δε φαίνεται να είναι μόνο στα κανάλια αλλά και στο dvd,το οποίο φαίνεται να το δείχνει μια απο τα ίδια.Τι μπορεί να συμβαίνει γιατί στο κατάστημα είχε καταπληκτική ευκρίνεια.ξέρω οτι στις οθονές tv πάει ανα κομμάτι αλλά παραπάει.Έψαχνα στο ίντερνετ και είδα οτι κάποιοι λύσανε το πρόβλημα πέρνοντας έναν ψηφιακό αποκωδικοποιητή. Έχω παίξει με τις ρυθμίσεις,με την κεραία(που είνια καινούρια,όπως και τα καλώδια) και δε βρίσκω άκρη. Καμιά ιδέα;

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

....η ευκρίνεια της είναι άστα να πάνε...Και το πρόβλημα δε φαίνεται να είναι μόνο στα κανάλια αλλά και στο dvd,το οποίο φαίνεται να το δείχνει μια απο τα ίδια.Τι μπορεί να συμβαίνει γιατί στο κατάστημα είχε καταπληκτική ευκρίνεια....

 

Προφανώς έπεσες θύμα... Στο κατάστημα που την είδες να παίζει, με τι πηγή την είχαν συνδέσει? Μήπως ήταν με DVD με έξοδο HDMI? Το έχουμε ξαναπεί, αυτές οι τηλεοράσεις αποδίδουν την μέγιστη ανάλυσή τους μόνο μέσω των εισόδων HDMI, όχι στα επίγεια κανάλια, ούτε σε όποια συσκευή συνδέεται με SCART όπως προφανώς συνδέεις το DVD σου...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβα και εγώ....

Πράγματι το dvd μου είναι με scart όπως και ο αποκωδικοποιητής του Plasma+. Την πάτησα για τα καλά,ε;

Καμία πιθανότητα να βελτιώσω λήψη ή απόδοση;Σόρρυ αν ακούγομαι άσχετος,άλλα πράγματι είμαι γιατί η προηγούμενη τηλεόραση μου ήτανε μια CRT τριαντακονταετίας.

 

Μέσα στο όλο ψάξιμο στο web,βρήκα μια ασαφή αναφορά για την προσθήκη ενός digital encoder(?), ή κάτι τέτοιο,που μετατρέπει το αναλογικό σήμα της κεραίας σε ψηφιακό και λύνει όποιο πρόβλημα.Ισχύει κάτι τέτοιο;Εκτός αν θεωρείται αυτονόητο και γι'αυτό δεν αναφέρεται πουθενά(και εγώ ως rookie,δεν το πήρα χαμπάρι!)

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι αναμεσα στις: Sharp Aquos 37'' και Sony Bravia KDL-40X2000. Ποια λετε να προτιμησω;;; οι αναλυσεις ειναι ιδιες παντως(1920Χ1080)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι αναμεσα στις: Sharp Aquos 37'' και Sony Bravia KDL-40X2000. Ποια λετε να προτιμησω;;; οι αναλυσεις ειναι ιδιες παντως(1920Χ1080)

 

Αν και εχω την philips42pf9731 πριν καταληξω ημουν αναμεσα σε αυτη και τη sony 40x2000.Εφοσον εισαι αναμεσα σε αυτες τις δυο θα σου προτεινα τη sony χωρις βεβαια να ξερω πολλα για τη sharp.Ειναι πολυ καλη.Κρινε και αποφασισε.πιστευω οτι οι πιο πολλοι θα σου προτεινουν τη sony.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβα και εγώ....

Πράγματι το dvd μου είναι με scart όπως και ο αποκωδικοποιητής του Plasma+. Την πάτησα για τα καλά,ε;

Καμία πιθανότητα να βελτιώσω λήψη ή απόδοση;Σόρρυ αν ακούγομαι άσχετος,άλλα πράγματι είμαι γιατί η προηγούμενη τηλεόραση μου ήτανε μια CRT τριαντακονταετίας.

 

Μέσα στο όλο ψάξιμο στο web,βρήκα μια ασαφή αναφορά για την προσθήκη ενός digital encoder(?), ή κάτι τέτοιο,που μετατρέπει το αναλογικό σήμα της κεραίας σε ψηφιακό και λύνει όποιο πρόβλημα.Ισχύει κάτι τέτοιο;Εκτός αν θεωρείται αυτονόητο και γι'αυτό δεν αναφέρεται πουθενά(και εγώ ως rookie,δεν το πήρα χαμπάρι!)

 

Όχι δε θα έλεγα πως την πάτησες. Η απόδοση απο την επίγεια κεραία σου δε πρόκειται να βελτιωθεί, πρέπει να συμβιβαστείς με αυτό που βλέπεις... Μόνο αν το σήμα σου δεν είναι καλό, (λόγω περιοχής) θα σου πρότεινα να βάλεις Nova που όσο να είναι τουλάχιστον έχει καθαρό σήμα, αλλα η ανάλυσή του είναι πάλι πολύ μικρή για τις δυνατότητες της τηλεόρασής σου.

Εφαγες τον γαίδαρο... μην αφήσεις την ουρά... Δώσε 150 ευρώ και πάρε ενα DVD player με έξοδο HDMI να ευχαριστιέσαι τουλάχιστον τις ταινίες σου...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Θεσσαλονίκης.λιγο δύσκολο να μην έχω καλό σήμα...

Μα καλά αν δε μπορώ να έχω τέλεια εικόνα στη tv τότε πιο το νόημα;!!!

Τέλος πάντων,θα ξηλώσω καλώδια και κεραία μπας και καταφέρω τίποτα,αν και πρόσφατα τα πέρασα....Υπάρχει περίπτωση να βρώ κεραία με HDMI έξόδο;(καλά μη βαράτε,πλάκα κάνω...)η γίνεται;!!!!

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

Mporei kapoios na mou preoteinei mia othoni TFT LCD gia to pc pou na einai kai TV mazi? psaxno kati stis 20'' -22''

Το ίδιο ψάχνω και γώ αλλά 32" μέχρι 1000 ευρό

...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν θελετε βοηθατε.... ευχαριστω!

 

1) Εχω διαθεσιμη αποσταση απο τον καναπε στην TV 3.80μετρα. Το ερωτημα ειναι οτι θελω να παρω 37' τηλεοραση. Κανει, θα στραβωθω, ειναι ΟΚ, καποιος που εχει σε αυτην την αποσταση;

 

2)Σκεφτομαι να την συνδεσω ασυρματα με το PC. με αυτους τους ασυρματους δεκτες με πομπο. Το ερωτημα ειναι κερει κανενας εαν υποστηριζουν (καποια) HD αναλυσεις (τουλαχιστον 1280χ720p) ? Αξιζει, ή ειναι τσαμπα κοπος. Επισης τι καρτα χρειαζομαι για να συνδεθει το PC (GFX card εννοω).

 

3) Ποση διαφορα (στο ματι) ,μπορει ναι εχει μια τηλεοραση με 720ρ και 1080ρ? ΕΙναι τοσο τραγικη εαν εχεις καλο DVD, HD συνδεσεις κτλ?

 

4) ΕΙμαι αναμεσα στις Philips και Samsung 32' ή 37'. Νομιζω με 900-1000 θα βρω καποια καλη? Τι αλλο μου προτείνετε;

 

5) διαβασα καπου οτι υπαρχει ενας ειδικος σκληρος δισκος που βαζεις Video και παιζει κατευθειαν στην τηλεοραση χωρις την παρεμβαση ενος PC. Ειναι καλη λυση λετε μεχρι να ρθουν τα Blue Ray κτλ. Μου ειπαν οτι αυτος ο σκληρος κανει καπου 360ευρω.

 

Αυτα παιδια και ευχομαι καθε εμποδιο να σας βγει σε καλο! :)

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν θελετε βοηθατε.... ευχαριστω!

 

1) Εχω διαθεσιμη αποσταση απο τον καναπε στην TV 3.80μετρα. Το ερωτημα ειναι οτι θελω να παρω 37' τηλεοραση. Κανει, θα στραβωθω, ειναι ΟΚ, καποιος που εχει σε αυτην την αποσταση;

 

2)Σκεφτομαι να την συνδεσω ασυρματα με το PC. με αυτους τους ασυρματους δεκτες με πομπο. Το ερωτημα ειναι κερει κανενας εαν υποστηριζουν (καποια) HD αναλυσεις (τουλαχιστον 1280χ720p) ? Αξιζει, ή ειναι τσαμπα κοπος. Επισης τι καρτα χρειαζομαι για να συνδεθει το PC (GFX card εννοω).

 

3) Ποση διαφορα (στο ματι) ,μπορει ναι εχει μια τηλεοραση με 720ρ και 1080ρ? ΕΙναι τοσο τραγικη εαν εχεις καλο DVD, HD συνδεσεις κτλ?

 

4) ΕΙμαι αναμεσα στις Philips και Samsung 32' ή 37'. Νομιζω με 900-1000 θα βρω καποια καλη? Τι αλλο μου προτείνετε;

 

5) διαβασα καπου οτι υπαρχει ενας ειδικος σκληρος δισκος που βαζεις Video και παιζει κατευθειαν στην τηλεοραση χωρις την παρεμβαση ενος PC. Ειναι καλη λυση λετε μεχρι να ρθουν τα Blue Ray κτλ. Μου ειπαν οτι αυτος ο σκληρος κανει καπου 360ευρω.

 

Αυτα παιδια και ευχομαι καθε εμποδιο να σας βγει σε καλο! :)

 

1) 37'' ίσως είναι σχετικά λίγες. Αν μπορείς πήγαινε για 42'' ή 46''. Σε καμία περίπτωση δεν θα στραβωθείς, έχω 42'' στα 3 μέτρα και είμαι μια χαρά. Μην ξεχνάς ότι οι LCD δεν έχουν ακτινοβολία ενώ και οι Plasma συγκριτικά με CRT έχουν ελάχιστη.

 

2) Δεν έχω ιδέα. :)

 

3) Πρακτικά καμία, ιδίως αν επιμείνεις για 37''. Σε ένα σχετικό άρθρο είχα διαβάσει ότι η διαφορά υπέρ του 1080p στα 3 μέτρα γίνεται αισθητή σε περισσότερες από 46''.

 

4) Ποια μοντέλα εννοείς; Γίνε πιο συγκεκριμένος. Αξίζει να κοιτάξεις και τη γκάμα των Sony & Sharp. Πάγια γνώμη μου είναι να κοιτάξεις και κάποιες plasma που πιστεύω ότι δίνουν ωραιότερη εικόνα. Pioneer, Hitachi & Panasonic ξεχωρίζουν.

 

5) To συζητήσαμε στην προηγούμενη σελίδα. Αν δε σε νοιάζει το HD υπάρχουν καλές λύσεις, αν θες HD το πράγμα μπλέκεται.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...