Jump to content

[Επίσημο] Nokia E70


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά το πρόβλημα με τα ακουστικά είναι λίγο σπάσιμο. Δοκίμασα τα HS-5 που έδινε στο κουτί. Η ποιότητα του ήχου όντως γίνεται καλύτερη, αλλά το μονοφωνικό της υπόθεσης σε χαλάει. Άσε που δεν έχεις πρόσβαση στην Playlist από το κουμπάκι των ακουστικών. Το μόνο που κάνει το κουμπάκι είναι να απαντάει σε κλήσεις ή να δίνεις φωνητικές εντολές -με παρατεταμένο πάτημα του-.

Σήμερα έκατσα και το έστησα για να βλέπω internet μέσω Cosmote GPRS. Αρκετά χρήσιμο να βλέπεις τι έχει κατεβάσει το Azureus στο σπίτι ενώ είσαι στον δρόμο (χιχι).

Θέλω να το δοκιμάσω και σε WiFi καταστάσεις, για δωρεάν internet μέσω αυτού. Δεν νομίζω να χρειαστεί τίποτε παραπάνω, εκτός από το να κάνω scan τα WiFi δίκτυα και να συνδεθώ πάνω σε κάποιο του είναι Ανοιχτό, καλής ποιότητας σήματος και παρέχει Internet, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 235
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερει κανεις αν και πως μπορω να αλλαξω την επιφανεια εργασιας του Ε70?δε θελω να εχω αυτα που εχει σαν συντομευσεις
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν και πως μπορω να αλλαξω την επιφανεια εργασιας του Ε70?δε θελω να εχω αυτα που εχει σαν συντομευσεις

 

Tι εννοείς? Αυτά που έχει στην οθόνη αναμονής? Αν "ναι" τότε απο μενου->εργαλεια->ρυθμισεις->τηλεφωνο->κατασταση αναμονης και εκει στην ενεργη αναμονή επιλέγεις αν θες να την έχεις "ναι" ή "όχι". Αν θέλεις απλά να αλλάξεις τις εφαρμογές που βλέπεις τότε πηγαίνεις στο "εφαρμ.ενεργ.αναμον." και επιλέγεις ποιες θες και ποιές όχι.

 

Αν τώρα εννοείς να αλλάξεις τα icons και γενικότερα το layout του μενού τότε πρέπει να εγκαταστήσεις καινούρια θέματα καθώς το Ε70 έχει μόνο ένα εγκατεστημένο, το μπλέ .

 

Αν τέλος εννοείς κάτι διαφορέτικο, εδώ είμαστε όλοι ! :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για προγραμμα πλοηγησης που να τρεχει στο Ε70 και να εχει ελληνικους χαρτες.Εχει κανεις να μου προτεινει καποιο?
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για προγραμμα πλοηγησης που να τρεχει στο Ε70 και να εχει ελληνικους χαρτες.Εχει κανεις να μου προτεινει καποιο?

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμη κάτι για σειρά 9.1. Το TοmTοm

θα βγεί μετά το Σεπτέμβρη και το Route 66 σε λίγες εβδομάδες, απ'ότι λέγεται στα ξένα φόρα. Μάλιστα το Route66 είχε βγάλει για μία μέρα στο site ότι είναι συμβατό με 9.1 και την επόμενη το απέσυρε άρον-άρον ,μάλλον λόγω προβλημάτων.

 

Πάντως να ξέρεις ότι προς το παρόν είναι πλήρως χαρτογραφημένη μόνο η Αττική και οι μεγάλες εθνικοί οδοί. Υπάρχουν βέβαια και ελληνικές προσπάθειες, που έχουν χαρτογραφήσει και μερικές ακόμη ελληνικές πόλεις αλλά μάλλον θα αργήσουμε να τα δούμε για 9.1 (Ε70 κλπ )

 

Οπότε υπομονή ! :rolleyes:

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. ρε παιδια εχω φαει τον τοπο μια καλη θηκη μεταφορας δεν υπαρχει? εσεις πως το κουβαλατε? ειδα στο σιτε της νοκια αλλα εχει μονο 3 οπου η μια ειναι για θαλασσα , η αλλη λενε καταργηθηκε και η αλλη που πηγα σε ενα νοκια shop και την δοκιμασα δεν χωρουσε το κινητο!

 

Όσο και αν θα σου ακουστεί περίεργο εγώ το μεταφέρω με μια υφασμάτινη με καταπληκτική υφή σαν σουέντ. Την περιείχε ένα bluetooth της SE και ούτε που περίμενα να μου φανεί τόσο χρήσιμη. Κλέινει με κορδονάκι και κλιπάκι όπως τα μπουφάν.

 

Επίτρεψε μου να σου δώσω μια συμβουλή για τις θήκες. Όταν είχα το ΝΟΚΙΑ 9210 ( εκείνον τον "δεινόσαυρο" , 244 γρ !:) ) είχα αγοράσει 3 διαφορετικές θήκες απο ΝΟΚΙΑ για να δω ποια θα με βολέψει. Μετά στο Ρ900 άλλες δύο δερμάτινες ,τρείς το σύνολο μαζί με την υφασμάτινη που έδινε στο πακέτο. Στο 8910 άλλες δύο και πάει λέγοντας...

Στα λεω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι όταν έχεις ένα κινητό (κυρίως αναφέρομαι στα άνω του μέσου όρου, απο άποψης μεγέθους) καλό είναι να μην πάρεις μια θήκη η οποία να το μεγαλώνει κι' άλλο. Και οι δερμάτινες είναι σε γενικές γραμμές ψιλομπαούλα. Όταν πρωτοπήρα το Ε70 χρησιμοποίησα για λίγες ημέρες την δερμάτινη απο το Ρ900 καθώς ταίριαζε γάντι . Εεεε μετά απο 3-4 μέρες δεν με βόλευε καθόλου καθώς αισθανόμουν να κουβαλάω ένα μπαουλάκι μαζί μου. Για τσέπη τζην, μην το συζητάς καν ! Ενώ με την υφασμάτινη ,όχι για πολύ ώρα μεν, αλλά για λίγο στριμώχνεται στη μπροστινή ...

 

Θα σου πρότεινα είτε στο Γερμανό είτε όπου αλλού δείς, να δοκιμάσεις αυτές που είναι απο ύφασμα σε πολλά σχέδια. Θα βρείς κάποιο που να σου αρέσει. Η (όποια) δερμάτινη μεγαλώνει αρκετά ένα ήδη μεγάλο κινητό και πιστεύω ότι θα σε εξυπηρετήσει πιο πολύ. Αν θές πάντως στα κεντρικά στη Συγγρου έχει μεγάλη ποικιλία απο θήκες. Ρίξε εκεί μια ματιά αλλά σου ξαναλέω μην σε ενθουσιάζει η αρχική ομορφιά του δέρματος. Εγω βολεύτηκα άριστα με την γκρι που σου είπα πιο πάνω ...

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλεγω αλλα δεν μπορω χωρις θηκη :( πες μου λιγο σε παρακαλω για το Ρ900 οωτος τεριαζει τελεια? στριμοχνετε καθουλου(π.χ. πατιουντε τα κουμπια) εαν ειναι να παρω μια τετοια .

 

Έρχεται σχεδόν τέλεια. Αν δεις και τις διαστάσεις των δύο κινητών είναι σχεδόν ίδιες. Θα σου πρότεινα πάντως αν σε βγάζει ο δρόμος σου μια βόλτα απο τη ΝΟΚΙΑ στη Συγγρου (περίπου στη μέση καθώς κατεβαίνεις για Πειραιά δεξιά) ή σε κάποιο μεγάλο κατάστημα με πολλά τέτοια είδη (κανά Πλαίσιο, Νοκια center , Γερμανό κλπ) γιατί (προσωπική εκτίμηση) αν θέλεις οπωσδήποτε δερμάτινη θήκη αυτές που μου έχουν αφήσει την καλύτερη εντύπωση όλα αυτά τα χρόνια είναι της ΝΟΚΙΑ. Εντάξει , εννοείται πως δεν τις φτιάχνει η ίδια αλλά πιστεύω ότι έχει καλούς προμηθευτές σε αυτό τον τομέα.

 

Εύχομαι να βρείς αυτό που θέλεις...

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

mpa , prospathisa alla tipota.

 

alitheia ayto to spastiko mynima poy bgagei o browser otan serfareis " mnimi plires parakalo kleiste kamia efarmogh" kapoia lisi? mallon me anavathmisi allazi, poia einai h teleytaia version?

To sip douleuei alla exei kapoia psiloprovlimata akoma

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις χθες βρήκα ότι το Ε70 υποστηρίζει text-to-speech για το μενού του και τις εισερχόμενες κλήσεις!

 

Η επιλογή είναι κάτω από την Διαμόρφωση του Ενεργού προφίλ σας.

Εκφώνηση ονόμ. καλ. -> Ναι.

Με αυτό τον τρόπο, κάθε φορά που θα σας καλεί κάποιος/-α που είναι μέσα στις επαφές σας, θα χτυπάει ο αντίστοιχος ήχος κλήσης και κάθε 3 δεύτερα θα αναφωνείται το όνομα της επαφής με ψηφιακή φωνή.

 

Αρκετή πλάκα έχει και η Φων(ητική) υποβ(οήθηση) στο μενού Εργαλεία, όπου με speech σας αναφέρει την επιλογή/μενού που έχετε επιλέξει. (δυνατότητα αρχικά για άτομα με ειδικές ικανότητες)

 

Αλήθεια, από ποια έκδοση και μετά έχει εμφανιστεί αυτή η δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτήσω κάτι μπορει κάποιος να γραψει ελληνικά με το πληκτρολόγιο σε sms ή σε κανονικο κειμενό τύπου word?

 

Κανονικά γράφεις τα ελληνικά απο το μεγάλο πληκτρολόγιο. Μάλιστα οι ελληνικοί χαρακτήρες είναι τυπωμένοι κανονικά στα πλήκτρα. Όσον αφορά στο άλλο θέμα για το ασύρματο δίκτυο συνδέομαι κανονικά με router Zyxel στον οποίο έχω βάλει auto στην επιλογή του wireless και συνδέεται φίνα ! Για το b που ρωτάς δεν θα βρίσκομαι στο μηχάνημα για πολύ καιρό και δεν μπορώ να τσεκάρω. Τι πρόβλημα έχεις όμως με το b , λίγο πολύ υπάρχει συμβατότητα προς τα πίσω (νομίζω!) ...

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα ότι δεν υποστηρίζει το b. Επειδή έγω χρησιμοποιώ μόνο αυτό γιαυτό ρωτάω, δεν έχει νόημα να το πάρω αν δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Αν μπορεί κάποιος ας το τεστάρει σε δίκτυο με 802.11b για να δω και εγώ τι θα κάνω.
Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα ότι δεν υποστηρίζει το b. Επειδή έγω χρησιμοποιώ μόνο αυτό γιαυτό ρωτάω, δεν έχει νόημα να το πάρω αν δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Αν μπορεί κάποιος ας το τεστάρει σε δίκτυο με 802.11b για να δω και εγώ τι θα κάνω.

 

Εγώ έχω συνδέσει το Ν80 με Cisqo router και λειτουργεί κανονικά.Γιατί να μην λειτουργεί το Ε70;;:blink:

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Στον συγχρονισμό των "υποχρεώσεων" από το outlook, μου συγχρονίζει τον τίτλο της υποχρέωσης και αφήνει απεξω τις υποσημειώσεις της! Είναι φυσιολογικό ή κάνω κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μια ερωτηση στους "παλιους" με το Ε70.Εχω στημενο ασυρματο δικτυο στο σπιτι με router και απο εκει μπαινουν τα pc στο νετ.Μεχρι εδω καλα καθως και με το Ε70 μπαινω αφου το ρυθμισα.Η ερωτηση ειναι:παιζει συνδεση Ε70-PC μεσω WLAN για μεταφορα αρχειων κλπ?
Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Paidia agorasa prin 2 meres to E70 (meta apo 3 xronia P910i) kai eimai poli euxaristimenos idios me tin mpataria tou. To problima einai omos sto wlan. Epeidi eimai ligo asxetos me ta wifi katafera na do to diktio tou spitiou alla pantonte exontas ftiaksei neo simeio prosbasis me ta stoixeia ola tou wireless lan tou spitiou kai anoigontas ton Isto mpainei sto internet xrisimopoiontas to Vodafone profile?

 

Kamia idea pos allazei auto?

 

Sas euxaristo ek ton proteron gia tin apantisi

Parta koulourakia re mpoulouko.....!
Link to comment
Share on other sites

kai anoigontas ton Isto mpainei sto internet xrisimopoiontas to Vodafone profile?

 

Kamia idea pos allazei auto?

 

Sas euxaristo ek ton proteron gia tin apantisi

 

Απο τις ρυθμισεις του browser αλλαξες το προεπιλεγμενο σημειο προσβασης ?

Στην αλλη ρυθμιση που εχει ,βαλε ερωτηση παντα.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

paidia pira to E70

einai trelaaaaaaaaaaaaa

8elw omws help gt oute kazaa oute limewire oute google exw brei applications gia to e70...

kana link re paidia 8elw na to gemiswwwwww :P

PIG THE KING :cool:

 

CS for ever

M.O.H.A για την παρέα :lol:

L2 για κάψιμο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από σήμερα ευτυχής κάτοχος Ε70!!! Μου φαίνεται πως θα κολλήσω άσχημα με το τηλέφωνο...

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...