Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Το ξέρω, το είχα διαβάσει αλλά έτσι δεν χάνεις το Circle to Search; τι θα παίζει για home button; 

Α, δεν είχα καταλάβει ότι θέλεις το C2S, sorry, εγώ το σούταρα γιατί μου είναι άχρηστο...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katsiletra said:

Δεν άφηνες τη Vodafone να κάνεις και τις δουλειές σου, να πας για μπάνιο και να το βρεις και ενημερωμένο. 😂😂😂

Χαχαχα ωραία ιδέα να ηρεμήσει και το κινητό 🥹

Πριν έκανα έλεγχο και ήθελε πάλι δεν πέρασε έκανα επαναφορά και ξανά πέρασα το λογισμικό μέσω Odin3,ήρθε η ενημέρωση, έκανα στο ίδιο σημείο τη λήψη με τη Cosmote sim που είχα αναφέρει, και τι να δω ‽ σε 1λ ακριβώς έγινε η λήψη! Όπως και στο Α34! Δεν ήταν θέμα δικτύου τουλάχιστον οπότε δεν ανησυχώ! Αναμένω τη λειτουργία αυτή και στο Α15 είναι πολύ ενδιαφέρον απλά θα αναγκαστώ να αλλάξω τη γραμμή πλοήγησης.  Το περίεργο; το διαφημίζουν στα σοσιαλ/τηλεόραση το Galaxy Z Fold 6 που τα βρίσκει όλα με το Circle to Search ενώ πλέον το κάνει και ένα απλό Α34. Δεν πειράζει πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα κινητά της Samsung ακόμα και στα οικονομικά μοντέλα όπως το A15 5G το οποίο δεν με απογοήτευσε καθόλου ειδικά στο 5G και γενικά στο σήμα είναι πάρα πολύ δυνατό δεν το χάνει τ σήμα ούτε στα 139dBm ενώ το Xiaomi που είχα έβγαινε εκτός δικτύου ! Το Α15 έκανε κλήση με Edge βέβαια γυρνάει δύσκολα στα Samsung η κλήση σε Edge. Και σε θεμα απόδοσης σε σχέση ποιότητας και τιμής είναι πολύ κομπλέ αρκεί να κάνεις σχετικά συχνά εκκαθάριση της μνήμης ram ,βάζεις μπροστά απλά το Widget πατάς τη σκούπα 2,3 φορές και είσαι οκ πάει σφαίρα ! Επίσης όλα τα μοντέλα ακόμα και της σειράς Α είναι πολύ όμοια με της σειράς S λόγω του ίδιου σχεδιασμού καμερών στη πλάτη της συσκευής .

Βγήκα λίγο Off topic, συγνώμη.

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, DimitrisAndNiki said:

Α, δεν είχα καταλάβει ότι θέλεις το C2S, sorry, εγώ το σούταρα γιατί μου είναι άχρηστο...

Τελικά το Circle to Search δουλεύει και με κρυμμένη την κάτω μπάρα. Το δοκίμασα και το έχω έτσι. Αρκεί να κρατήσεις πατημένο παρατεταμένα στο νοητό home button στην οθόνη εκεί που ήταν η μπάρα. Όλα καλά. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2024 at 1:23 ΜΜ, vastegial_74 said:

Κάτι με χαλάει μετά την αναβάθμιση. Κατάργησαν το gesture hint προφανώς λόγω της νέας λειτουργίας circle to search. Χάνεται όμως το κάτω κάτω μέρος της οθόνης. Μια συνήθεια είναι θα μου πεις... Ως προς το χρόνο κατεβάσματος δεν έκανε πάνω από 3 λεπτά. 

Εμένα με wifi έκανε γύρω στις 4 ώρες...😅

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, il_tifosi said:

Εμένα με wifi έκανε γύρω στις 4 ώρες...😅

Aν ησουν δυο τετραγωνα μακρυα απο το ρουτερ , λογικο ακουγεται 🙂 

Παιδια , το update ηταν 1 γιγα. Mια 100αρα συνδεση τερματιζει περιπου στα 12.5mb/s , μια 200αρα στα 25mb/s. Aυτο σημαινει οτι με την 100αρα θελουμε περιπου 81 secs ( 1min 21secs) και με την 200αρα προφανως τα μισα , δηλ 40secs. Αναλογικα , πανε οι χρονοι σε διαφορετικης ταχυτητας συνδεσεις. Τωρα αν μου συνδεεστε με wireless με 40 τοιχους μεταξυ κινητου και ρουτερ ή ταυτοχρονα αλλες συσκευες χρησιμοποιουσαν bandwidth ή εχετε dialup ξερωγω 🙂 λογικο να θελετε μια ζωη να κατεβει η ενημερωση 🙂 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mphxt said:

Aν ησουν δυο τετραγωνα μακρυα απο το ρουτερ , λογικο ακουγεται 🙂 

Παιδια , το update ηταν 1 γιγα. Mια 100αρα συνδεση τερματιζει περιπου στα 12.5mb/s , μια 200αρα στα 25mb/s. Aυτο σημαινει οτι με την 100αρα θελουμε περιπου 81 secs ( 1min 21secs) και με την 200αρα προφανως τα μισα , δηλ 40secs. Αναλογικα , πανε οι χρονοι σε διαφορετικης ταχυτητας συνδεσεις. Τωρα αν μου συνδεεστε με wireless με 40 τοιχους μεταξυ κινητου και ρουτερ ή ταυτοχρονα αλλες συσκευες χρησιμοποιουσαν bandwidth ή εχετε dialup ξερωγω 🙂 λογικο να θελετε μια ζωη να κατεβει η ενημερωση 🙂 

Όχι σε ορισμένες συσκευές υπήρξε ένα θέμα εγώ την ξανά έλαβα και έγινε κατευθείαν 

Link to comment
Share on other sites

μετά την τελευταία αναβάθμιση 2 φορες ξαφνικά δεν είχα σήμα και μπαίνοντας στα δεδομένα είδα δεν έβλεπε την σιμ. και τις 2 φορες έφτιαξε με επανεκκίνηση. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ilka71 said:

μετά την τελευταία αναβάθμιση 2 φορες ξαφνικά δεν είχα σήμα και μπαίνοντας στα δεδομένα είδα δεν έβλεπε την σιμ. και τις 2 φορες έφτιαξε με επανεκκίνηση. 

Και εμένα ακριβώς το ίδιο αλλά λύθηκε με επαναφορά και ξανά πέρασα το λογισμικό. 

Φοβερό μόντεμ πάντως 4G+ 290mbps με εξοικονόμηση μπαταρίας, στις 2 μπάρες-106dBm,5G μια χαρά 600mbps. 4G+ πάντως πολύ δυνατό στη συσκευή αυτή ακόμα και με εξοικονόμηση μπαταρίας πάει τέλεια, με Cosmote ππυ έχω έχω πετύχει αυτό το νούμερο στο 4G+. Φοβερό κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ το update και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται αυτή η γραμμή κάτω κάτω. Απενεργοποίησα το circle to search ή όπως τελος πάντων λέγεται αλλά δεν βρήκα επιλογή να εξαφανίσω αυτήν την γραμμή. Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elkons said:

Και εμένα ακριβώς το ίδιο αλλά λύθηκε με επαναφορά και ξανά πέρασα το λογισμικό. 

Φοβερό μόντεμ πάντως 4G+ 290mbps με εξοικονόμηση μπαταρίας, στις 2 μπάρες-106dBm,5G μια χαρά 600mbps. 4G+ πάντως πολύ δυνατό στη συσκευή αυτή ακόμα και με εξοικονόμηση μπαταρίας πάει τέλεια, με Cosmote ππυ έχω έχω πετύχει αυτό το νούμερο στο 4G+. Φοβερό κινητό!

ε δεν θα κανω επαναφορα με 154 εφαρμογες...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ilka71 said:

ε δεν θα κανω επαναφορα με 154 εφαρμογες...

Εννοείται εάν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δεν χρειάζεται εμένα είχε παραμένει γιαυτό έκανα την επαναφορά, επίσης δεν είχα και κάτι σημαντικό.  Παρόλο που έχεις 154 εφαρμογές θα πηγαίνει ρολόι 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elkons said:

Εννοείται εάν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δεν χρειάζεται εμένα είχε παραμένει γιαυτό έκανα την επαναφορά, επίσης δεν είχα και κάτι σημαντικό.  Παρόλο που έχεις 154 εφαρμογές θα πηγαίνει ρολόι 

ειναι θεμα ,μου το εκανε και χτες και σημερα.μια την ημερα!εαν συνεχιστει θα ειναι θεμα εκει που χρειαζεσαι το κινητο να πρεπει να κανεις επανεκκινηση για να λειτουργησει

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ilka71 said:

ειναι θεμα ,μου το εκανε και χτες και σημερα.μια την ημερα!εαν συνεχιστει θα ειναι θεμα εκει που χρειαζεσαι το κινητο να πρεπει να κανεις επανεκκινηση για να λειτουργησει

Οι 2 σιμ ποιανού παρόχου; έχεις δοκιμάσει σε σημείο με πολύ καλό σήμα εάν λειτουργεί; δοκίμασε να κάνεις επαναφορά δικτύου ή επαναφορά στο APN ίσως πάει κάτι λάθος. 

Για την επαναφορά APN: Ρυθμίσεις<Συνδέσεις <Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας <Ονόματα σημείων πρόσβασης <τρεις κάθετες τέλειες πάνω δεξιά <Επαναφορά και μετά επέλεξε το APN .

Για την επαναφορά δικτύου κινητής: Ρυθμίσεις <Γενική διαχείριση <Επαναφορά <Επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου κινητής τηλεφωνίας . Φρόντισε μετά από αυτό να τσεκάρεις εάν είναι επιλεγμένα τα APN και στις 2 σιμ.

Εάν δεν λειτουργεί ούτε αυτό δοκίμασε τις σιμ σε άλλη συσκευή να δεις τη συμπεριφορά του σήματος .

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, elkons said:

Οι 2 σιμ ποιανού παρόχου; έχεις δοκιμάσει σε σημείο με πολύ καλό σήμα εάν λειτουργεί; δοκίμασε να κάνεις επαναφορά δικτύου ή επαναφορά στο APN ίσως πάει κάτι λάθος. 

Για την επαναφορά APN: Ρυθμίσεις<Συνδέσεις <Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας <Ονόματα σημείων πρόσβασης <τρεις κάθετες τέλειες πάνω δεξιά <Επαναφορά και μετά επέλεξε το APN .

Για την επαναφορά δικτύου κινητής: Ρυθμίσεις <Γενική διαχείριση <Επαναφορά <Επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου κινητής τηλεφωνίας . Φρόντισε μετά από αυτό να τσεκάρεις εάν είναι επιλεγμένα τα APN και στις 2 σιμ.

Εάν δεν λειτουργεί ούτε αυτό δοκίμασε τις σιμ σε άλλη συσκευή να δεις τη συμπεριφορά του σήματος .

η 2η σιμ την έχω ανενεργή. η ενεργή (αλλά και η ανενεργή) είναι nova

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ilka71 said:

η 2η σιμ την έχω ανενεργή. η ενεργή (αλλά και η ανενεργή) είναι nova

Κατάλαβα, η συμπεριφορά αυτή συμβαίνει με καλό σήμα ή χάλια; δοκίμασε να κάνεις τα βήματα που έδωσα παραπάνω διαφορετικά δες με τις ίδιες σιμ σε άλλη συσκευή, εάν πάλι υπάρχει θέμα ίσως έχει βλάβη κάποια κεραία της Nova. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, elkons said:

Κατάλαβα, η συμπεριφορά αυτή συμβαίνει με καλό σήμα ή χάλια; δοκίμασε να κάνεις τα βήματα που έδωσα παραπάνω διαφορετικά δες με τις ίδιες σιμ σε άλλη συσκευή, εάν πάλι υπάρχει θέμα ίσως έχει βλάβη κάποια κεραία της Nova. 

η νόβα παντού έχει χάλια σήμα 😂😂

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ilka71 said:

η νόβα παντού έχει χάλια σήμα 😂😂

Φαντάσου έχει τέτοια σημεία και έχει στις κεραίες της στη μέγιστη ισχύ,πάνω από τα επιτρεπτά όρια... 

Εμένα σπίτι μου η Nova εχει λίγο καλύτερο σήμα από Cosmote αλλά ταχύτητα μπανάνα 

Με το Galaxy S21 FE συγκεκριμένα:

Nova 4G+ -102dBm [3/4 μπάρες] στα 12mbps

Cosmote 4G+ -112dBm [2  μπάρες] 160mbps [σοκ έπαθα το είδα]

Cosmote 5G πάλι στα -112dBm 340mbps 

Να τονίσω η Nova με λίγη κίνηση με rsrq στα -9db η Cosmote τα έδωσε αυτά με αρκετή κίνηση στα -13db.

Φαίνεται η διαφορά! Γουστάρω να είχαν και οι άλλοι πάροχοι τσίτα τις κεραίες τους να δούμε τι θα κάνει η νοβαρα..

Κλείνω το οφ τοπικ επειδή δεν σχετίζεται με αυτό το νήμα απλά τα έχω μαζεμένα με τη Nova από χτες από την εξυπηρέτηση τους... 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, christou said:

Έκανα και εγώ το update και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται αυτή η γραμμή κάτω κάτω. Απενεργοποίησα το circle to search ή όπως τελος πάντων λέγεται αλλά δεν βρήκα επιλογή να εξαφανίσω αυτήν την γραμμή. Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Go to goodlock>navstar>gesture and make sure you have enable extra gesture settings
Go to settings > display > navigation bar, and then switch to gesture
Click on more options
Here choose how you prefer to swipe (from the sides or from the bottom)
Hide gesture hints

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2024 at 8:25 ΜΜ, mphxt said:

Aν ησουν δυο τετραγωνα μακρυα απο το ρουτερ , λογικο ακουγεται 🙂 

Παιδια , το update ηταν 1 γιγα. Mια 100αρα συνδεση τερματιζει περιπου στα 12.5mb/s , μια 200αρα στα 25mb/s. Aυτο σημαινει οτι με την 100αρα θελουμε περιπου 81 secs ( 1min 21secs) και με την 200αρα προφανως τα μισα , δηλ 40secs. Αναλογικα , πανε οι χρονοι σε διαφορετικης ταχυτητας συνδεσεις. Τωρα αν μου συνδεεστε με wireless με 40 τοιχους μεταξυ κινητου και ρουτερ ή ταυτοχρονα αλλες συσκευες χρησιμοποιουσαν bandwidth ή εχετε dialup ξερωγω 🙂 λογικο να θελετε μια ζωη να κατεβει η ενημερωση 🙂 

Όχι, εμένα στο σπίτι. Δεν το είχα και στην πλάτη φορτωμένο, ας έκανε και παραπάνω. Απλά λέω, γιατί συνήθως κατεβαίνουν σφαίρα.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  σας

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να προσθέτει αυτόματα το +30 όταν καλώ κάποια επαφή μου από το εξωτερικό αντί να κάνω πρώτα edit την επαφή για να της βάλω με το χέρι το +30;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ygik said:

Καλησπέρα  σας

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να προσθέτει αυτόματα το +30 όταν καλώ κάποια επαφή μου από το εξωτερικό αντί να κάνω πρώτα edit την επαφή για να της βάλω με το χέρι το +30;

Ευχαριστώ 

Number fixer φιλε ειναι μια εφαρμογη που συμπληρωνει ολα τα τηλεφωνα σου με το +30

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, christou said:

Number fixer φιλε ειναι μια εφαρμογη που συμπληρωνει ολα τα τηλεφωνα σου με το +30

Ευχαριστώ πολύ δούλεψε μια χαρά 

Καλησπέρα σας 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να ορίσω διαφορετικό ήχο ειδοποίησης για την εφαρμογή Messages και να μην γίνεται χρήση του ήχου ειδοποιήσεων που είναι στο κεντρικό μενού ρυθμίσεων του τηλεφώνου;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ygik said:

Ευχαριστώ πολύ δούλεψε μια χαρά 

Καλησπέρα σας 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να ορίσω διαφορετικό ήχο ειδοποίησης για την εφαρμογή Messages και να μην γίνεται χρήση του ήχου ειδοποιήσεων που είναι στο κεντρικό μενού ρυθμίσεων του τηλεφώνου;

Ευχαριστώ 

Μεγάλο δράμα ο διαφορετικός ήχος ειδοποίησης. Πας στις λεπτομέρειες εφαρμογής > ειδοποιήσεις > κατηγορίες ειδοποιήσεων > πατάς πάνω στην κάθε κατηγορία ειδοποιήσεων για να σου ανοίξει μενού. Εννοώ πάνω στα γράμματα, δεν πατάς στο slider. Αν η ρύθμιση "κατηγορίες ειδοποιήσεων" δεν υπάρχει πας στις γενικές ρυθμίσεις > ειδοποιήσεις > σύνθετες > διαχείριση κατηγοριών ειδοποιήσεων για κάθε εφαρμογή.

Δηλαδή ποιος το σκέφτηκε όλα αυτό απορώ, νομίζω μπορούσε να μην είναι τόσο σύνθετο.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...