Jump to content

ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. / Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. και αναγνώριση πτυχίων


kinhtomania
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η κυρια και τυπικη διαφορα ειναι τα περισοτερα(?) προσοντα (BEng+MSc+2 χρονια εποπτευομενη εργασια+ νομιζω συνεντευξη σε επιτροπη) για να γινεις chartered = περισσοτερο κυρος+ πιο πολλες £££. incorporated γινεσαι με με BEng+MSc. Στο google θα βρεις απειρες σελιδες για πιο πολλα στοιχεια. Για να σωσεις το MSc, εδω μου βαζεις δυσκολα, αλλα δε καταλαβα γιατι ρωτας για τα Αγγλικα ισχυοντα, αφου εχεις κανει αιτηση για αναγνωριση στην Ελλαδα??:worry:

 

Ρωταω γιατι συμφωνα με την Ελευθεροτυπια θα εχω δικαιωμα να εγγραφω στο ΤΕΕ εαν εχω δικαιωμα να ειμαι chartered ή incorporated, σωστα ως εδω; Συμφωνα με αυτη http://www.jbm.org.uk/uploads/CEngplusoverseas.pdf τη λιστα ειμαι ΟΚ για incorporated αλλα για chartered ζητανε ειτε πρακτικη ειτε επιπλεον γνωσεις (τι ακριβως δεν ξερω). Το θεμα ειναι, οτι ετσι ειμαι ΟΚ ; :wacko:

 

Εδω ξεκαθαριζει αρκετα καλα αυτα που ρωτησα στο προηγουμενο post http://www.engc.org.uk/documents/CEng_IEng_Standard.pdf .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρωταω γιατι συμφωνα με την Ελευθεροτυπια θα εχω δικαιωμα να εγγραφω στο ΤΕΕ εαν εχω δικαιωμα να ειμαι chartered ή incorporated, σωστα ως εδω; Συμφωνα με αυτη http://www.jbm.org.uk/uploads/CEngplusoverseas.pdf τη λιστα ειμαι ΟΚ για incorporated αλλα για chartered ζητανε ειτε πρακτικη ειτε επιπλεον γνωσεις (τι ακριβως δεν ξερω). Το θεμα ειναι, οτι ετσι ειμαι ΟΚ ; :wacko:

Ως chartered γραφεσαι στο ΤΕΕ οποιαδηποτε ωρα και στιγμη. Λογικα και ως incorporated θα πρεπει, εφ οσον εισαι γραμμενος σε επαγγελματικο Αγγλικο συλλογο και εχεις δικαιωμα εξασκησης εργασιας ως μηχανικος στην Αγγλια. Λογικη υπαρχει ομως στην Ελλαδα της ταλαιπωριας και της μιζεριας? Ισως εφαρμοσουν το συστημα του να επιλεγεις μεταξυ καποιου διαστηματος πρακτικης εξασκησης, οπως και στην Αγγλια αλλωστε για να παρεις το status του chartered, και ειναι fair, η του να δινεις καποια μαθηματα δεδομενου οτι η ΕΕ δινει αυτο το δικαιωμα στα κρατη μελη οταν υπολοιπονται χρονια σπουδων. Αυτο θα γινεται μονο με το BEng, δλδ σου μενει το MSc. Εσυ εχεις ηδη δωσει τα χαρτια και μαλλον θα πας με το μεχρι τωρα συστημα, καψιμο του MSc, εξετασεις σε καποια μαθηματα και αναγνωριση. Μηπως ομως ειναι καλυτερα να περιμενεις καποιους μηνες να δεις τι σε συμφερει? Για σκεψου το.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Εσυ εχεις ηδη δωσει τα χαρτια και μαλλον θα πας με το μεχρι τωρα συστημα, καψιμο του MSc, εξετασεις σε καποια μαθηματα και αναγνωριση. Μηπως ομως ειναι καλυτερα να περιμενεις καποιους μηνες να δεις τι σε συμφερει? Για σκεψου το.

 

Θελω να πιστευω οτι θα ισχυει και αναδρομικα, θα ειναι εντελως παραλογο να μου πουν δωσε πχ 4-5-10 μαθηματα και ενω εγω θα δινω αλλοι θα αναγνωριζονται αμεσα. Να περιμενω δεν μπορω αφου εχω ηδη κανει τα χαρτια μου απο τον Μαιο. Μαλλον ομως με "περιμενουν" αυτοι γιατι οπως ειπα κοντευει 6 μηνες απο την αιτηση μου και δεν υπαρχει καμια εξελιξη ακομα, ενω συμφοιτητες μου που εκαναν την αιτηση νωριτερα πηραν μαθηματα σε 2.5 μηνες.

 

Οσο αφορα τη πρακτικη ασκηση ή τα επιπλεον μαθηματα θα ειναι στην επιλογη του πτυχιουχου, οποτε οπως ειναι λογικο ολοι θα διαλεγουν την πρακτικη ασκηση. Το καλυτερο σεναριο ειναι αυτο, δεν καις το μαστερ και δεν τρως επιπλεον χρονια στα θρανια. Πραγματικα ονειρεμενο σεναριο, μηπως πολυ καλο για να ειναι αληθινο;

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω οτι θα ισχυει και αναδρομικα, δηλαδη θα ειναι εντελως παραλογο να μου πουν δωσε πχ 4-5-10 μαθηματα και ενω εγω θα δινω αλλοι θα αναγνωριζονται αμεσα. Να περιμενω δεν μπορω αφου εχω ηδη κανει τα χαρτια μου απο τον Μαιο. Μαλλον ομως με "περιμενουν" αυτοι γιατι οπως ειπα κοντευει 6 μηνες απο την αιτηση μου και δεν υπαρχει καμια εξελιξη ακομα, ενω συμφοιτητες μου που εκαναν την αιτηση νωριτερα πηραν μαθηματα σε 2.5 μηνες.

μαλλον δε καταλαβες το χειροτερο. Θα δωσεις τα μαθηματα αλλα παραλληλα bye-bye MSc. Ενω με το νεο συστημα δεν εχουν το δικαιωμα να απαιτουν για συνεκτιμηση MSc, διοτι απαιτουνται μονο 3ετης σπουδες, και σου μενει για ξεχωριστη αναγνωριση. Βεβαια δε ξερουμε τι αλλα σκ@τα θα ζητανε τοτε. Για το αναδρομικα δε μπορω να ξερω , το παιζεις λαχειο. Αξιζει?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δε καταλαβες το χειροτερο. Θα δωσεις τα μαθηματα αλλα παραλληλα bye-bye MSc. Ενω με το νεο συστημα δεν εχουν το δικαιωμα να απαιτουν για συνεκτιμηση MSc, διοτι απαιτουνται μονο 3ετης σπουδες, και σου μενει για ξεχωριστη αναγνωριση. Βεβαια δε ξερουμε τι αλλα σκ@τα θα ζητανε τοτε. Για το αναδρομικα δε μπορω να ξερω , το παιζεις λαχειο. Αξιζει?

 

Μα σου ξαναλεω, δεν το παιζω λαχειο, το εχω παιξει απο το Μαιο οπου δεν θα μπορουσα να γνωριζω τις σημερινες εξελιξεις. Τωρα δεν μπορω να κανω κατι αφου ηδη εχω κανει την αιτηση :O

 

Παντως ολα αυτα ειναι πολυ καλα για να ειναι αληθινα, καπως θα μας τη φερουν παλι :(

Link to comment
Share on other sites

Μα σου ξαναλεω, δεν το παιζω λαχειο, το εχω παιξει απο το Μαιο οπου δεν θα μπορουσα να γνωριζω τις σημερινες εξελιξεις. Τωρα δεν μπορω να κανω κατι αφου ηδη εχω κανει την αιτηση :O

 

Παντως ολα αυτα ειναι πολυ καλα για να ειναι αληθινα, καπως θα μας τη φερουν παλι :(

Τι να σου πω..... κι αν αυριο παρεις ενα γραμμα και σου λενε, μαλιστα κυριε Nrg, συνεκτιμησαμε τα χαρτια σας, ειστε ΟΚ και σεμπλον αλλα παραλληλα θελουμε να δωσετε και 4 μαθηματα για να σας αντιστοιχησουμε. Τοτε τι κανεις? Δε χανεις το MSc? Εγω θα πηγαινα και θα τα ζηταγα πισω και θα τους ελεγα τα ματαβρηκα και θα περασω στις εκπτωσεις παλι :lol::lol: (μονο με το BEng φυσικα)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω..... κι αν αυριο παρεις ενα γραμμα και σου λενε, μαλιστα κυριε Nrg, συνεκτιμησαμε τα χαρτια σας, ειστε ΟΚ και σεμπλον αλλα παραλληλα θελουμε να δωσετε και 4 μαθηματα για να σας αντιστοιχησουμε. Τοτε τι κανεις? Δε χανεις το MSc?

 

Επειδη κατα πασα πιθανοτητα αυτο θα γινει (μη σου πω και τιποτε χειροτερο - επιπλεον μαθηματα απο τον κλασικο αριθμο 4), δεν μπαινεις στον κοπο να δωσεις τα μαθηματα που ετσι κι αλλιως πρεπει να περιμενεις κανενα χρονο για να παρεις σειρα, και απλα αναμενεις τις εξελιξεις ελπιζοντας οτι θα πιανει και εσενα το ΠΔ διαφορετικα τρεχεις στα δικαστηρια...

 

Απο την αλλη βεβαια, δεν ξερω εαν μπορω να "ακυρωσω" την αιτηση μου. Φοβαμαι και να τους παρω τηλεφωνο γιατι δε με χαλαει που αργουν :lol: Btw και σ'ενα ακομα συμφοιτητη μου δεν εχουν βγαλει αντιστοιχεια απο το Μαιο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κατα πασα πιθανοτητα αυτο θα γινει (μη σου πω και τιποτε χειροτερο - επιπλεον μαθηματα απο τον κλασικο αριθμο 4), δεν μπαινεις στον κοπο να δωσεις τα μαθηματα που ετσι κι αλλιως πρεπει να περιμενεις κανενα χρονο για να παρεις σειρα, και απλα αναμενεις τις εξελιξεις ελπιζοντας οτι θα πιανει και εσενα το ΠΔ διαφορετικα τρεχεις στα δικαστηρια...

 

Απο την αλλη βεβαια, δεν ξερω εαν μπορω να "ακυρωσω" την αιτηση μου. Φοβαμαι και να τους παρω τηλεφωνο γιατι δε με χαλαει που αργουν :lol: Btw και σ'ενα ακομα συμφοιτητη μου δεν εχουν βγαλει αντιστοιχεια απο το Μαιο.

Το προβλημα ειναι οτι εχεις πεσει στη κοψια. Τουλαχιστον αν χανοντας το MSc, γλυτωσεις τιποτα μαθηματα παει καλα. Φαντασου ομως να το καψεις και να εχεις τις ιδιες υποχρεωσεις σε μαθηματα η σε πρακτικη με καινουργιους που θα ερθουν μονο με BEng και θα τους μεινει καβαντζα το MSc!! :lol::lol: Εκει μπουκαρεις με καραμπινα μεσα :kill:. Αντε cheers και ευχομαι το καλυτερο

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

 

@gmac

αυτο το διαβασες?

 

2 Ποια δικαιώματα αποκτώ μετά την έκδοση της απόφασης;

 

- Ολα τα επαγγελματικά δικαιώματα που κατοχυρώνει ο κάτοχος του ίδιου διπλώματος στη χώρα που εδρεύει το συνεργαζόμενο ΑΕΙ. Για παράδειγμα, δεν μπορούν να σας αρνηθούν πλέον την εγγραφή στο σχετικό επαγγελματικό σύλλογο ή την έκδοση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, εάν είχατε αποκτήσει αυτά τα δικαιώματα στη χώρα-έδρα του ΑΕΙ που εξέδωσε τον τίτλο.

 

Υπενθυμιζω οτι η nuttybee δεν τα εχει αποκτησει στην Αγγλια!!!

 

Ναι, αλλά τι την εμποδίζει να γραφτεί στο BPS όχι σαν chartered μέλος ώστε να έχει αποκτήσει αυτό το δικαίωμα;

 

Ρωταω γιατι συμφωνα με την Ελευθεροτυπια θα εχω δικαιωμα να εγγραφω στο ΤΕΕ εαν εχω δικαιωμα να ειμαι chartered ή incorporated, σωστα ως εδω;

 

Μπορεί να μην είναι έτσι στο κομμάτι που έκανα bold. Μπορεί να πρέπει να έχεις αποκτήσει τον τίτλο του chartered ή incorporated κι όχι απλά να έχεις δικαίωμα να το κάνεις. Καταλαβαίνεις πιστεύω τη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τι την εμποδίζει να γραφτεί στο BPS όχι σαν chartered μέλος ώστε να έχει αποκτήσει αυτό το δικαίωμα;

φυσικα τιποτα και θα πρεπει να το ψαξει πολυ καλα

 

Μπορεί να μην είναι έτσι στο κομμάτι που έκανα bold. Μπορεί να πρέπει να έχεις αποκτήσει τον τίτλο του chartered ή incorporated κι όχι απλά να έχεις δικαίωμα να το κάνεις. Καταλαβαίνεις πιστεύω τη διαφορά

Θα πρεπει να εχει το τιτλο

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι! Διαβασα τα posts σας και βλεπω οτι γενικα τα πραγματα ειναι μπερδεμενα για ολους. Το incorporated που λετε εσεις εμεις δεν το εχουμε αλλα με BSc και MSc μπορουμε να δουλεψουμε στο NHS αλλα υπο επιτηρηση, δηλαδα ως assistant psychologists. Και φυσικα μπορουμε να γραφτουμε και στο BPS σαν graduate members οχι σαν chartered. Οποτε μου φαινεται οτι αν εισαι γραμμενος στο BPS μια χαρα θα σε δεχτουν και εδω. Απο την αλλη, αμα καψεις το μαστερς σου επισης εχεις ακαδημαικη αναγνωριση εδω οποτε οπως και να εχει μπορεις να εξασκησεις το επαγγελμα εδω, ετσι δεν ειναι. Η ανησυχια μου εμενα ειναι οχι αν θα παρω την αναγνωριση - γιατι αυτο ειναι βεβαιο - αλλα το πως θα γλυτωσω το μαστερς μου. Παντως, Nrg το οτι καθυστερει η αναγνωριση σου μαλλον καλο θα ελεγα οτι ειναι. Αλλιως θα σου το ειχαν αναγνωρισει ηδη οπως και στους φιλους σου. Μηπως εισαι τυχερος και μεχρι να φτασουν στη δικη σου αιτηση ειχε γινει καποια αλλαγη και θα σου τα αναγνωρισουν ξεχωριστα? Το κακο ειναι ομως οτι απαξ και γινει η συνεκτιμηση δεν ξεγινεται. Αλλα βλακεια και αυτο παλι. Αλλα οπως ειπαμε και πριν, Ελλαδα ειναι εδω. Ολα τα περιμενω. Και καλες και κακες εκπληξεις. Με βλεπω να τα μαζευω παλι του χρονου και να πηγαινω για PhD. :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ειδε κανεις χθες τον Στυλιανιδη στη ΝΕΤ στην εκπομπη Η αλλη οψη να μας πει τι ειπε για ΔΟΑΤΑΠ κτλ;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ξερει κανεις τι παιζει με την αναγνωριση πτυχιων απο το open university της αγγλιας?....
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι αναγνωρισαν μονο 5 μαθηματα??
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Ε?? Προφανώς εννοεί ότι πρέπει να δώσει εξετάσεις σε 5 μαθήματα.

 

Σωστα! Το μονο προβλημα ειναι οτι το ΑΠΘ εχει 2(!!!!) χρονια αναμονη :confused::blink:

Link to comment
Share on other sites

αμα παμε ποτε μπροστα ετσι...
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Έχω τελειώσει Ψυχολογία στο Καποδιστριακό και MSc in Occupational Psychology στην Αγγλία (University of Nottingham-Institute of Work, Health & Organisatins) & μάλλον απο Σεπτέμβρη θα ξαναφύγω έξω για διδακτορικό (πρώτα ο θεός..) σε αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο. Βασικά ηθελα να ρωτήσω όσους έχετε εμπειρία με το μαγικό κόσμο του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π αν για την αναγνώριση των μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων παίζει μεγαλύτερο ρόλο το πανεπιστήμιο & τα μαθήματα που προεσφέρει το course ή καθεαυτό το "τμήμα" του πανεπιστημίου.

Ρωτάω γιατί αν και το πανεπιστήμια είναι αναγνωρισμένα τα μετα-πτυχιακά και ερευνητικά αυτά προγράμματα πολλές φορές λειτουργούν ως ινστιτούτα και όχι ως τμήμα (department) καθώς προσφέρουν μονο μεταπτυχιακά προγράμμματα και όχι προπτυχιακά. Ξέρει κανείs κάτι επαυτού??

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι παιζει με την αναγνωριση πτυχιων απο το open university της αγγλιας?....

 

και εγω ειμαι ομοιοπαθής!!

 

Απότι εχω καταλαβει αναγνωρίζονται μονο τα πτυχία που ειναι ιδια με αυτα του Ελληνικου ανοικτου πανεπιστημιου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ta paidia sto kafeneio mou eipan oti auth h xwra den proxwraei kai mou dwsan auto to link:

 

http://www.doatap.gr/gr/news_extended.php?post_id=266

 

En oligeis ta rankings den isxuoun gia thn anagnwrisei ton ptuxiwn ths Agglia anymore..Giati kai pws den kserei kaneis...Einai polu krima na ginonte auta ta karagiozilikia gia tous gnwstous logous pou ola ginonte sthn Ellada..einai teliwmenh auth h xwra.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποια είναι "τα λοιπά πρόσφορα αξιολογικά κριτήρια" που αναφέρει;

 

Νομιζω οι μιζες. Δηλαδη οσο πιο μεγαλη τοσο καλυτερη αναγνωριση δινουν.

Φυσικα και θα υπαρχουν levels αναγνωρισης, επιπεδα ελαιολαδου θα ονομαζονται (αγγλιστι olive oil levels - OO levels). Οσο πιο πολυ «λαδι» τοσο μεγαλυτερο επιπεδο αναγνωρισης.

 

Η ανακοινωση ειναι σουρρεαλιστικα γελοια! :frog:

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετη απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ εξισώνει πτυχία πανεπιστημίων με αυτά των κολεγίων

 

«Η κυβέρνηση βαφτίζει τα κολέγια «πανεπιστήμια», προωθώντας έμμεσα την ακαδημαϊκή ισοτίμηση τίτλων κολεγίων με πτυχία πανεπιστημίων. Σύμφωνα με το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, το Διοικητικό Συμβούλιο του ΔΟΑΤΑΠ με αυθαίρετη ερμηνεία του νόμου, έδωσε τη δυνατότητα αναγνώρισης πτυχίων που αποκτήθηκαν μετά από πραγματοποίηση «μέρους σπουδών σε μη ομοταγές ίδρυμα», δηλαδή σε κολέγια.»

 

>> Ολόκληρο το άρθρο στο TV Χωρίς Σύνορα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...