Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, με ενδιαφέρον διαβάζω όσα γράφετε και έχω μια απορία, το να πληρώνει κανείς στο διαχειριστή "μισθό" κατά πόσο είναι νόμιμο;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

γιατι να πληρωνετε καποιον απο τους ενοικους ως "διαχειριστη" και δεν τα δινετε σε μια εταιρεια που και θα βγαζει τα κοινοχρηστα και θα μαζευει τα χρηματα...το κοστος ειναι σχεδον μηδαμινο(σε πολυκατοικια 16 διαμερισματων πχ δεν βγαινει περισσοτερο απο 2 € στο καθε διαμερισμα)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γιατι να πληρωνετε καποιον απο τους ενοικους ως "διαχειριστη" και δεν τα δινετε σε μια εταιρεια που και θα βγαζει τα κοινοχρηστα και θα μαζευει τα χρηματα...το κοστος ειναι σχεδον μηδαμινο(σε πολυκατοικια 16 διαμερισματων πχ δεν βγαινει περισσοτερο απο 2 € στο καθε διαμερισμα)

Δυστυχως, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Η προσληψη εταιριας λειτουργει καλα, μονο σε ιδανικες συνθηκες, οπου ολοι οι ενδιαφερομενοι, ειναι υπακουοι και πληρωνουν τις υποχρεωσεις τους στην ωρα τους.

Η εταιρια, δεν μπορει να ερχεται, οποτε του καπνισει του καθενος. Κανονιζει ενα ραντεβου, ερχεται να εισπραξει και παπαλα.

Κι αν καποιος λειπει; Κι αν παρουσιαστει καποιο προβλημα στην πολυκατοικια; Ποιος θα ενδιαφερθει;

Δυστυχως, η υπαρξη διαχ/στη, ειναι απαραιτητη.

Τωρα, περι μισθου, εγω που ειμαι διαχ/στης, ελλειψει αλλου ικανου, ουτε να το ακουσω δε θελω, γιατι θα μου λενε σε πληρωνουμε και δεν εχω καμμια διαθεση να τ ακουω.Κανω την αγγαρεια εξυπηρετωντας και τον εαυτο μου.Δε θελω τα λεφτα τους.

Αν ομως καποιος, ειναι δραχμοφονιας και θελει να παιρνει λεφτα, αυτο δε νομιζω οτι ειναι θεμα νομιμοτητος. Θελουν και του τα δινουν.

Αν βεβαια καποιος δε θελει να πληρωνει, τοτε αν ειμουν εγω εκεινος ο συγκεκριμενος διαχ/στης, θα του ελεγα ελα παρε εσυ τη διαχειρηση να δεις τη γλυκα και θα σου δινω εγω λεφτα, αφου δε θελεις να δινεις εσυ.

Το καλυτερο, ειναι να παιρνει τη διαχ/ση ενας ενας με τη σειρα κατοπιν κληρωσεως, οπως γινεται σε μια πολυκατοικια στο Μαρουσι, που εχω ενα διαμ/μα.Κανενας δε λεει εγω δεν μπορω. Οποτε ελθει η σειρα του, αναλαμβανει την αγγαρεια. Γιατι δε μπορεις να βαζεις τον αλλο να σερνει το καρο και να τον βριζεις κι απο πανω, η να τον κουτσομπολευεις οτι βγαζει λεφτα, απο την αγγαρεια που κανει.(Ασχετα αν καποιοι μπορει και να το κανουν).

Αλλαζοντας τακτικα τους διαχ/στες, μηδενιζεις τον κινδυνο λοβιτουρας.Αλλα δεν μπορεις να τα θελεις ολα δικα σου. Και το σκυλο χορτατο και την πιττα γερη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

πως στο καλό είναι δυνατόν να βάζει η τύπισσα 900 - 1200euro το μήνα πετρέλαιο και να το καίμε όλο αυτό με 3 ώρες αναμμένο καλοριφέρ τη μέρα μπορεί να μου πεί κάποιος???:devil::angry:

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως στο καλό είναι δυνατόν να βάζει η τύπισσα 900 - 1200euro το μήνα πετρέλαιο και να το καίμε όλο αυτό με 3 ώρες αναμμένο καλοριφέρ τη μέρα μπορεί να μου πεί κάποιος???:devil::angry:

O μονος τροπος να δεις τι γινεται, ειναι να κατσεις εκει, οταν παραλαμβανει πετρελειο, για να δεις με τα ματια σου, οτι πηρε οσο λεει.Αν πηρε το σωστο και δε σας κλεβουν οι φορτηγατζηδες, παει να πει οτι ειναι μεγαλη η πολυκατοικια η τη φυσαει πολυ ο βοριας και χανει πολυ ενεργεια.

Επισης, μπορει να βαλετε και ενα μικρο αυτοματισμο της Siemens, που λαμβανει υπ οψιν και τη μεσα και την εξω θερμοκρασια, οποτε λειτουργει καλυτερα.

Υποτιθεται οτι εχετε κανει σερβις στον καυστηρα-λεβητα και οτι δεν ειναι πολυ αρχαιος, γιατι δε δουλευει σωστα.

Για να μη σας κλεβουν οι τυποι, να βαλετε υποχρεωτικα την ειδικη σωληνα που μπαινει απ εξω απο το δοχειο πετρελαιου και μετραει χωρις καμμια αμφιβολια την ποσοτητα.Ρωτα τον υδραυλικο να σας βαλει μια, αν δεν εχετε.Τα λεφτα ειναι αστεια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

σιγά μη μας κλέβει ο τύπος που κλέβει το πετρέλαιο...εδώ χρέωσε χαλάκι για να σκουπίζεις τα πόδια σου 45 euro. Είναι μεγάλο αλάνι η διαχειρίστρια.

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

για ζητα της την αποδειξη απο το πατακι...

εκτος βεβαια αν αγορασε τα τεραστια(περιπου ενος μετρου) απο κοκοφοινικα..εκεινα τοσο στοιχιζουν πανω κατω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παραπονιέσθε κάποιοι, όταν αρνείσθε να κάνετε το αυτονόητο : έλεγχο και αναζήτηση των νομίμων παραστατικών..είναι δυνατόν να βρεθεί απάντηση εδώ μέσα γιατί κάνει το χαλάκι 45 € ή αν πράγματι καταναλώθηκε πετρέλαιο 1.000 λίτρων..;
Link to comment
Share on other sites

τι έλεγχο να κάνω ας πούμε?φοιτήτρια είμαι εδώ και με έχουν στο φτύσιμο.και καλά εγώ, αλλά στους άλλους που είναι οικογένειες κλπ δε φαίνεται περίεργο?

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα..το έχουμε ξαναπεί και εγώ και άλλοι φίλοι εδώ μέσα..να ζητάτε τα παραστατικά έγγραφα...να παραβρεθείτε κατά τον εφοδιασμό με πετρέλαιο..να πάρετε αντίγραφο της συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας και κανονισμού πολυκατοικίας...το να λες ότι βάλαμε τόσο πετρέλαιο και το κάψαμε σε τόσο χρόνο δεν λέει τίποτε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάτι που με "βασανίζει", πρόσφατα αγόρασα ένα διαμέρισμα σε τριόροφη οικοδομή, στον τρίτο όροφο, η οποία έχει κεντρική θέρμανση αερίου. Μπορω να βάλω αυτόνομη θέρμανση αερίου ή θα με σταματήσουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες με το επιχείρημα ότι θα ανέβουν πολύ τα κοινόχρηστα γι αυτούς? Τα οποία σημειωτέων είναι ήδη πολλά, περίπου 120€/ μήνα το χειμώνα.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάτι που με "βασανίζει", πρόσφατα αγόρασα ένα διαμέρισμα σε τριόροφη οικοδομή, στον τρίτο όροφο, η οποία έχει κεντρική θέρμανση αερίου. Μπορω να βάλω αυτόνομη θέρμανση αερίου ή θα με σταματήσουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες με το επιχείρημα ότι θα ανέβουν πολύ τα κοινόχρηστα γι αυτούς? Τα οποία σημειωτέων είναι ήδη πολλά, περίπου 120€/ μήνα το χειμώνα.....

Ουτε με σφαιρες.Ο κανονισμος το λεει καθαρα.Διαμ/μα που κατοικειται, δεν μπορει να μην πληρωνει, τουλαχιστον ενα ποσοστο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε με σφαιρες.Ο κανονισμος το λεει καθαρα.Διαμ/μα που κατοικειται, δεν μπορει να μην πληρωνει, τουλαχιστον ενα ποσοστο.

 

To 30% δεν είναι??? Άρα 36 Ευρώ? Και πάλι συμφέρει νομίζω. Εμάς λέει δεν δέχεται το 30%. Μπορώ να απομονώσω τα σώματα αν θέλω και να καίω ακόμη και κάρβουνα αλλά τα κοινόχρηστα θα μου βγαίνουν κανονικά και χωρίς μείωση... Έχουμε λέει πιάσει το μέγιστο αριθμό κλειστών διαμερισμάτων (2) και συν τοις άλλοις δεν μου δίνει ούτε το καταστατικό.!!!

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Αν ανέγνωσες τα προηγούμενα μηνύματα, έχει ήδη δοθεί απάντηση στα ερωτήματά σου..φυσικό αέριο μόνο με απόλυτη πλειοψηφία Γενικής Συνελεύσεως...για τα κλειστά διαμερίσματα ή σφραγισμένα σώματα, ό,τι προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας..

 

Αν δεν προβλέπει τότε πληρώνεις κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΝΟΜΟΣ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ, ΤΑ ΡΕΤΙΡΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ. (ΕΠΕΙΔΗ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ) ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΡΕΤΙΡΕ, ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ.
Link to comment
Share on other sites

το ποσο πληρωνει κανεις κοινοχρηστα προβλεπεται (το ποσοστο εννοειται) απο τον κατασκευαστη (τον πολιτικο μηχανικο της κατασκευστικης εταιριας) και παραδιδεται με τον κανονισμο της πολυκατοικιας σε καθε ιδιοκτητη. Συμφωνα με τα ποσοστα που ειναι στον πινακα αυτο βγαινουν τα κοινοχρηστα ...
Link to comment
Share on other sites

το ποσο πληρωνει κανεις κοινοχρηστα προβλεπεται (το ποσοστο εννοειται) απο τον κατασκευαστη (τον πολιτικο μηχανικο της κατασκευστικης εταιριας) και παραδιδεται με τον κανονισμο της πολυκατοικιας σε καθε ιδιοκτητη. Συμφωνα με τα ποσοστα που ειναι στον πινακα αυτο βγαινουν τα κοινοχρηστα ...

 

Με όσα γνωρίζω και με λίγα λόγια αν το ρετιρέ του φίλου από πάνω είναι λιγότερα χιλιοστά από τα διαμερίσματα που έχει από κάτω του, τοτε θα πληρώνει και μειωμένα κοινόχρηστα. Αν όμως είναι τα ίδια ή περισσότερα χιολοστά τότε ανεβαίνουν και τα κοινόχρηστα. ( Κάτι παρόμοιο έπαιζε στο παλίο μου σπίτι και ο έχων το ρετιρέ κατέβαζε τα καλοριφέρ για να μην του έρχονται πολλά, και ως πρόφαση ζεσταινόταν πολύ... Μέχρι ένα ωραιο πρωί που ανέλαβε τη διαχείρηση η γειτόνισσα μαζί με εμένα και μπήκε λουκέτο στο λέβητα... )

 

 

Και ένα άσχετο, επειδή το σπίτι που μένω τώρα είναι αρκετά παλίο (κανονισμός υπάρχει και είναι ιδιόκτητο) αλλά τον κανονισμό δεν τον έχω στα χέρια μου, και η διαχείρηση αρνείται πεισματικά να παραδώσει, μήπως ξέρει κανείς που παίζει να τον βρώ? (σε άλλο ένοικο ούτε συζήτηση βέβαια... Πάνω από τους μισούς είναι με ενοίκιο και οι άλλοι δεν ανοίγουν την πόρτα σε κανέναν)

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΝΟΜΟΣ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ, ΤΑ ΡΕΤΙΡΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ. (ΕΠΕΙΔΗ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ) ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΡΕΤΙΡΕ, ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ.

Εκεινιο που ξερω εγω, ειναι οτι τα ρετιρε, πληρωνουν πολλα, για δυο λογους.

Πρωτον, λογω μεγαλυτερων αναλογιακα, σωματων καλοριφερ, λογω θερμικων απωλειων, και

Δευτερον, λογω μεγαλυτερων ποσοστων στο λογαριασμο του ασανσερ, λογω μεγαλυτερου υψους.

Τωρα αυτα που λες που σου ειπαν, δεν τα ξερω.

Υπαρχει ενας συλλογος για το διαχειριστη, που βγαζει και εφημεριδα, οπου θα μπορουσες να αποταθεις και να σε ενημερωσουν.Θα σου πουν σιγουρα, τι μπορεις να κανεις .

Παντως, δεν μπορουν να σου αρνουνται τον κανονισμο οι ιδιοκτητες.

Και στο φιναλε, γιατι δε σηκωνεσαι να φυγεις, αφου οι ανθρωποι, η ειναι απατεωνες, η ειναι λαλακες;.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εκεινιο που ξερω εγω, ειναι οτι τα ρετιρε, πληρωνουν πολλα, για δυο λογους.

Πρωτον, λογω μεγαλυτερων αναλογιακα, σωματων καλοριφερ, λογω θερμικων απωλειων, και

Δευτερον, λογω μεγαλυτερων ποσοστων στο λογαριασμο του ασανσερ, λογω μεγαλυτερου υψους.

Τωρα αυτα που λες που σου ειπαν, δεν τα ξερω.

Υπαρχει ενας συλλογος για το διαχειριστη, που βγαζει και εφημεριδα, οπου θα μπορουσες να αποταθεις και να σε ενημερωσουν.Θα σου πουν σιγουρα, τι μπορεις να κανεις .

Παντως, δεν μπορουν να σου αρνουνται τον κανονισμο οι ιδιοκτητες.

Και στο φιναλε, γιατι δε σηκωνεσαι να φυγεις, αφου οι ανθρωποι, η ειναι απατεωνες, η ειναι λαλακες;.

 

Σου παρέθεσα από πάνω τη λύση. Αν το ρετιρέ είναι λίγα τετραγωνικά τότε το κόστος ασανσέρ δεν μειώνεται αλλά αντισταθμίζεται με τη θέρμανση. Στην παλιά μου πολυκατοικία, ξαναλέω, το ρετιρέ είχε 75χιλιοστά και το διαμέρισμα από κάτω 120χιλιοστά. Τα κοινόχρηστα του κάτω με του ρετιρέ ήταν η νύχτα και η μέρα....

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΝΟΜΟΣ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ, ΤΑ ΡΕΤΙΡΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ. (ΕΠΕΙΔΗ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ) ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΡΕΤΙΡΕ, ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ.

 

Τα ρετιρέ δεν πληρώνουν μειωμένα κοινόχρηστα, αλλά ό,τι προβλέπει ο πίνακας δαπανών και συμμετοχής εκάστου διαμερίσματος..το μόνο μειωμένο που έχουν τα ρετιρέ και τα διαμερίσματα άνωθεν της πυλωτής, είναι κάτι ελάχιστο στις δαπάνες πετρελαίου, λόγω θερμιδικών απωλειών.

 

Οι μειωμένοι αυτοί συντελεστές, πρέπει να υπάρχουν και να προβλέπονται στην μελέτη θέρμανσης η οποία υπογράφεται από μηχανικό και κατατίθεται στον διαχειριστή μαζί με την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας , τον κανονισμό και τον πίνακα δαπανών..

 

 

Και ένα άσχετο, επειδή το σπίτι που μένω τώρα είναι αρκετά παλίο (κανονισμός υπάρχει και είναι ιδιόκτητο) αλλά τον κανονισμό δεν τον έχω στα χέρια μου, και η διαχείρηση αρνείται πεισματικά να παραδώσει, μήπως ξέρει κανείς που παίζει να τον βρώ? (σε άλλο ένοικο ούτε συζήτηση βέβαια... Πάνω από τους μισούς είναι με ενοίκιο και οι άλλοι δεν ανοίγουν την πόρτα σε κανέναν)

 

Θα πας στο Υποθηκοφυλακείο, και με τα στοιχεία κάποιου ιδιοκτήτη θα βρεις από την μερίδα του τον αριθμό του συμβολαίου του, όπου θα αναγράφεται το πώς περιήλθε σ' αυτόν και ο αριθμός συμβολαίου συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας και κανονισμού πολυκατοικίας...αυτή η συμβολαιογραφική σύσταση είναι εγγεγραμένη σε κάποιο τόμο και αριθμό..με αυτά, θα κάνεις αίτηση να σου χορηγηθεί αντίγραφο..

Link to comment
Share on other sites

Θα στείλεις εν αρχή μία εξώδικο πρόσκληση Διαμαρτυρία και Δήλωση, προσκαλώντας τον να αποσυνδέσει τον καταψύκτη, άλλως θα τον απειλήσεις με προσφυγή στην Δικαιοσύνη..Αν δεν συμμορφωθεί, θα κάνεις τακτική αγωγή με αίτημα την αποσύνδεση του καταψύκτη από το ηλεκτρικό ρεύμα, και θα ενσωματώσεις και αίτημα για καταβολή του χρηματικού ποσού που έχει δοθεί από τους άλλους συνιδιοκτήτες και αναλογεί στο ρεύμα που έχει κάψει.Θα βάλεις όλους τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες να υπογράψουν..

 

Και οι 3 ως εξυπνοι (και ας με συγχωρησουν) Ελληνες ειναι παρανομοι.

Το κοινοχρηστο ρευμα εχει διαφορετικο τιμολογιο.Αυτο ειχαν σκεφθει απο την αρχη.Ο ενας ομως φερθηκε πιο "εξυπνα".

Καθε αποθηκη επρεπε να εχει δικο της ρολοϊ(μετρητη),οπως εχουν και για τα διαμερισματα.Και εκτος αυτου ,εχουν προβλημα με το ηλεκτρολογικο σχεδιο πλεον. Ετσι η θα αλληλοκαρφωθουν (και θα βγει κερδισμενη η ΔΕΗ και ο ηλεκτρολογος που θα συνταξει νεο σχεδιο) η θα πλακωθουν στο ξυλο.

 

Καιρο ειχα να μπω και βλεπω οτι υπαρχουν τρελες περιπτωσεις.

Παντως οταν καποιος δεν ειναι ενημερωμενος η δεν το ψαχνει,την πληρωνει.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εδω κ 5 χρονια μενω σε πολυκ. η οποια εχει 3 κλειστα γκαραζ κ 5 ανοιχτα parking πανω κατω ολοι βολευομασταν ωσπου περσυ το καλοκαιρι ενα μεσημερι που παρκαρα ερχετε ενας(εχει αγορασει ενα μικρο διαμερισμα)κ μου λεει να μην ξανα παρκαρω γιατι εχει αγορασει τα 3 απο τα 5 parking κ 1 κλειστο γινεται ρε παιδια να αγορασει τα ανοιχτα parking
Link to comment
Share on other sites

Οι ανοικτές θέσεις σταθμεύσεως, δεν έχουν χιλιοστά και αποτελούν νομικώς παράρτημα κάποιου συγκεκριμένου διαμερίσματος...εν κατακλείδι, δεν μπορούν να αποτελούν ξεχωριστό αντικείμενο δικαιοπραξίας, αλλά πάντοτε ακολουθούν την τύχη της ανεξάρτητης οριζοντίου ιδιοκτησίας η οποία έχει την αποκλειστική χρήση τους..
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εδω κ 5 χρονια μενω σε πολυκ. η οποια εχει 3 κλειστα γκαραζ κ 5 ανοιχτα parking πανω κατω ολοι βολευομασταν ωσπου περσυ το καλοκαιρι ενα μεσημερι που παρκαρα ερχετε ενας(εχει αγορασει ενα μικρο διαμερισμα)κ μου λεει να μην ξανα παρκαρω γιατι εχει αγορασει τα 3 απο τα 5 parking κ 1 κλειστο γινεται ρε παιδια να αγορασει τα ανοιχτα parking

 

Γεια σου. Εγώ ξέρω ότι κλειστό μπορείς να αγοράσεις αλλά ανοιχτό σε πιλοτή δεν μπορείς να αγοράσεις, μπορείς να νοικιάσεις όμως! Δεν είμαι σίγουρη όμως 100%! Πάντως να νοικιάσεις μπορείς 100%!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...