Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή Χρονιά αρχικά σε όλα τα μέλη του forum!

 

Επανέρχομαι ξανά λίγο στο θέμα των ηλιακών.

 

Όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο χρόνο στο παρόν νήμα, εγώ μαζί με άλλους δύο ιδιοκτήτες σε πολυκατοικία τεσσάρων οροφοδιαμερισμάτων αδυνατούμε κατά τη σύσταση της πολυκατοικίας λόγο της αποκλειστικότητας χρήσης & ιδιοκτησίας την ταράτσας από τον ένα ιδιοκτήτη του ενός οροφοδιαμερίσματος στην αδυναμία τοποθέτησης ηλιακών λόγο άρνησης αυτού ακόμα και στην απόληξη (υπερκατασκεύη).

 

Ρωτάω το εξής λοιπόν: Υπάρχει κάτι πιο ισχυρό από την σύσταση - καταστατικό της πολυκατοικίας όπως πχ ένα παραθυράκι νόμου λόγο αυτής της περίπτωσης να μας επιτρέπει μια κατ' εξαίρεση άδεια για την τοποθέτηση των ηλιακών στην απόληξη της πολυκατοικίας ή να υποχρεώσει τον ιδιοκτήτη που έχει την αποκλειστικότητα χρήσης της ταράτσας να μας αφήσει για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας π.χ. να βάλουμε ηλιακούς να εξυπηρετούμαστε οι υπόλοιποι;

 

 

Εδώ να πω μια παρατήρηση, παράπονο, αδικία πως να το πω...

Βλέπω περιμετρικά του σπιτιού μου απ' έξω αλλά και γενικότερα στις ταράτσες των πολυκατοικιών πως κοντά οι μισές πολυκατοικίες

στις απολήξεις αυτών δεν έχουν έναν αλλά δύο και τρεις ηλιακούς όχι επειδή υπάρχει το ίδιο πρόβλημα όπως στη δικιά μου περίπτωση που η ταράτσα είναι ιδιόκτητη αλλά σε κοινόχρηστες ταράτσες επιλέγουν να τοποθετούν τους ηλιακούς τους στις απολήξεις για να πιάνουν κυρίως καλύτερες αποδόσεις αυτοί αλλά και δευτερευόντως να έχουν τις ταράτσες ελεύθερες για άλλους λόγους. Η αδικία η τεράστια που νιώθω είναι η υποκρισία της πολεοδομίας που απαγορεύει δήθεν οποιαδήποτε τοποθέτηση ή κατασκευή σε απόληξη όταν άλλοι που ενώ μπορούν να βάλουν στις ταράτσες λόγο κοινής χρήσης επιλέγουν τις απολήξεις κι εγώ δεν που δεν μπορώ γιατί δε με αφήνει ο ιδιοκτήτης της ταράτσας να μην μου δίνεται άδεια να βάλω στην απόληψη λόγο αυτής της κατάστασης και να έχω πέσει και στην ατυχία να έχω τόσο μ....α γείτονα να μη με αφήνει ούτε σε αυτή.

 

Για αυτό και ρωτάω ποια μπορεί να είναι η λύση στο πρόβλημα μου αλλά και των άλλων δύο ιδιοκτητών;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα, εγω δεν καταλαβαινω πως γινεται η ταρατσα να ειναι ιδιοκτητη!!!! πρωτη φορα το ακουω αυτο εγω προσωπικα!

παντα ηξερα και ημουν σιγουρος οτι ειναι ενας κοινοχρηστος χωρος. Ακομα και καποιος να χτισει η επομενη ταρατσα παραμενει η κοινοχρηστη και μαλιστα πρεπει να ειναι προσβασιμη απο ολους.

Για αρχη μπορεις να μας πεις πως ειναι δυνατον να ειναι ιδιοκτητη? γιατι τουλαχιστον εγω δεν το εχω ξανακουσει και δεν καταλαβαινω.

 

Τι εννοεις με τον ορο αποληξη? αν εννοεις το δωμα, δλδ το δωματιακι που λεμε στην ταρατσα εκει πανω ουτε κεραιες δεν επιτρεπονται.

Πρεπει ολα να ειναι στην ιδια την ταρατσα και οχι στο δωμα. Ολοι ειναι παρανομοι δυστυχως, οποτε ειτε ειναι κοινοχρηστη η ταρατσα ειτε οχι καλο ειναι εκει να μην βαζουμε τιποτα.

 

Θα πω και παραδειγμα, εδω που μενω ο πατερας μου ειχε αγορασει τον αερα την ταρατσα δλδ, μεχρι να χτισει ΔΕΝ την ειχε κλεισει και ηταν κανονικα κοινοχρηστη οπως οριζε και το καταστατικο. Οταν την εκτισε η ταρατσα πανω απο εμενα ηταν η κοινοχρηστη με δικαιωμα και αλλου οροφου που ειχε αυτος που μας πουλησε τον αερα. Μετα αυτος εχτισε στην ταρατσα μας και η δικια του πλεον ειναι κοινοχρηστη. Μετα πουλησε το διαμερισμα του και παλι παρεμεινε η ταρατσα κοινοχρηστη.

και αυτο ξερω γενικα οτι ισχυει, αλλα δεν εχω δει σχετικους νομους και δεν το εχω ψαξει γιατι ετσι πιστευα και ηξερα οτι ειναι!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Οντως στο δωμα της ταρατσας απαγορευεται να μπει οτιδηποτε.ουτε ηλιακος.ουτε κεραια.πανω στη ταρατσα διπλα στο δωμα σε μενα υπαρχει ενα δωματιακι που μου ανηκει με συμβολαια.αλλα η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη.κανεις δε μπορει να απογορευσει σε κανεναν να ανεβει η να τοποθετησει ηλιακο η κεραια

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα γνωστο μου μια ζωη οικοδομο και δουλευε με κατασκευαστες μεγαλων πολυκατοικιων.

Λεει οτι δεν γινεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αυτο!!!

Υπαρχει καποια παρανομια.

Μηπως εχουν κανει μικρο διαμερισμα στο δωμα και αυτος εχει αυλη του την ταρατσα πχ?

Στο δωμα μπορει να γινει δωματιο εφοσον ειναι αρκετα τα χιλιοστα πως τα λενε της πολυκατοικιας και περισσευουν ωστε να γινει, και παλι οφειλει να ειναι ΧΩΡΙΣΤΑ απο την ταρατσα και να υπαρχει σε αυτην ελευθερη προσβαση.

Τελος μου προτεινε να πατε οι τρεις στην πολεοδομια για καταγγελια και ελεγχο γιατι 100% υπαρχει παρανομια και μεγαλη.

Το συμβολαιο τι λεει? οτι δεν εχεις δικαιωματα στην ταρατσα? το αναφερει αυτο ρητως?

Πες μας πως γινεται να ειναι ιδιοκτητη η ταρατσα με ποιον τροπο την εχει και τι εχει εκει περα. Αλλιως δεν θα βγαλουμε ποτε συμπερασμα σωστο.

 

Και εδω σε μενα πχ ειχε μαγαζι με εξω την πορτα και αυτος που το ειχε το εκανε 2 διαμερισματα με μεσα την πορτα με αποτελεσμα να μην εχουν χιλιοστα αυτα τα 2 διαμερισματα και αυτη που τα πηρε δεν μας πληρωνει τα κοινοχρηστα γιατι λεει δεν δικαιουται!!!

και επισης εχει αυλη τον ακαλυπτο!!!! και επειδη εχει πορτα απο το λεβητοστασιο και ειμαι διαχειριστης κανω οτι θελω εκει περα και το βουλωνει....:lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οντως στο δωμα της ταρατσας απαγορευεται να μπει οτιδηποτε.ουτε ηλιακος.ουτε κεραια.πανω στη ταρατσα διπλα στο δωμα σε μενα υπαρχει ενα δωματιακι που μου ανηκει με συμβολαια.αλλα η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη.κανεις δε μπορει να απογορευσει σε κανεναν να ανεβει η να τοποθετησει ηλιακο η κεραια

 

ναι ετσι ειναι το σωστο μου το ειπε ο γνωστος μου αν βγαινουν τα χιλιοστα επι οικοπεδου και μεινουν ακαλυπτα τετραγωνικα μπορει να γινει δωματιακι ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ομως απο του δωματος και η ταρατσα ομως παραμενει κοινοχρηστη και δεν γινεται αυλη.

Σωστος! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να του εχει παραχωρηθεί η ταρατσα, με πράξη σύστασης της οροφοκτησίας είτε με ξεχωριστή κοινή συμφωνία των συγκυρίων.

Ο συμβολαιογράφος το ξέρει κ ο ίδιος, γιατι πρεπει να δηλωνει τα τμ, στο Ε9

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγω δεν καταλαβαινω πως γινεται η ταρατσα να ειναι ιδιοκτητη!!!! πρωτη φορα το ακουω αυτο

 

Τι εννοεις με τον ορο αποληξη? αν εννοεις το δωμα, δλδ το δωματιακι που λεμε στην ταρατσα εκει πανω ουτε κεραιες δεν επιτρεπονται.

Πρεπει ολα να ειναι στην ιδια την ταρατσα και οχι στο δωμα. Ολοι ειναι παρανομοι δυστυχως, οποτε ειτε ειναι κοινοχρηστη η ταρατσα ειτε οχι καλο ειναι εκει να μην βαζουμε τιποτα.

 

Ναι λέγοντας απόληξη το δώμα εννοώ.

 

 

Ρωτησα γνωστο μου μια ζωη οικοδομο και δουλευε με κατασκευαστες μεγαλων πολυκατοικιων.

Λεει οτι δεν γινεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αυτο!!!

Υπαρχει καποια παρανομια.

Μηπως εχουν κανει μικρο διαμερισμα στο δωμα και αυτος εχει αυλη του την ταρατσα πχ?

Στο δωμα μπορει να γινει δωματιο εφοσον ειναι αρκετα τα χιλιοστα πως τα λενε της πολυκατοικιας και περισσευουν ωστε να γινει, και παλι οφειλει να ειναι ΧΩΡΙΣΤΑ απο την ταρατσα και να υπαρχει σε αυτην ελευθερη προσβαση.

Τελος μου προτεινε να πατε οι τρεις στην πολεοδομια για καταγγελια και ελεγχο γιατι 100% υπαρχει παρανομια και μεγαλη.

Το συμβολαιο τι λεει? οτι δεν εχεις δικαιωματα στην ταρατσα? το αναφερει αυτο ρητως?

Πες μας πως γινεται να ειναι ιδιοκτητη η ταρατσα με ποιον τροπο την εχει και τι εχει εκει περα. Αλλιως δεν θα βγαλουμε ποτε συμπερασμα σωστο.

 

Κι όμως στην σύσταση της πολυκατοικίας γράφει την αποκλειστική χρήση εκείνου ακόμα στα χιλιοστά και μάλιστα με συμβολαιογραφική πράξη. Το θέμα μου είναι αν υπάρχει κάτι που μπορεί να αλλάξει με γενική συνέλευση ή με κάποιο παραθυράκι νόμου ή δεν ξέρω εγώ τι ώστε να μπορούμε οι υπόλοιποι να βάλουμε ηλιακούς αναγνωρίζοντας του πως έχει τα δικαιώματα της ταράτσας κλπ.

Δεν μπορώ να πιστέψω πως σε μια πολυκατοικία του 90+ με τέσσερα οροφοδιαμερίσματα να μην έχουμε δικαίωμα να βάλουμε από ένα ηλιακό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορει να του εχει παραχωρηθεί η ταρατσα, με πράξη σύστασης της οροφοκτησίας είτε με ξεχωριστή κοινή συμφωνία των συγκυρίων.

Ο συμβολαιογράφος το ξέρει κ ο ίδιος, γιατι πρεπει να δηλωνει τα τμ, στο Ε9

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Ναι, από εκεί και πέρα η απορία μου είναι πως αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει καμία δυνατότητα για χρήση ηλιακών; Κάποιοι χώροι της ταράτσας που υποχρεωτικά να ορίζονται από την πολεοδομία κοινόχρηστοι χώροι; Η σύσταση της πολυκατοικίας δε μπορεί να γράφει ανακρίβιες ή να είναι "μαγειρεμένη";
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα, το βρήκα, το διάβασα, το τύπωσα, τους το ετριψα στη μουρη, εγκστεστησα ηλιακό -τον πρώτο στην πολυκατοικια- και τους είπα πως όποιος έχει αντίρρηση να πάει στα εν Πάτρας δικαστήρια....

 

http://www.areiospagos.gr/nomologia/apofaseis_DISPLAY.asp?cd=YJIA3T107QMJ7K0VXGES5WUFNJZ4D4&apof=974_2010&info=%D0%CF%CB%C9%D4%C9%CA%C5%D3%20-%20%20%C4

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μην ξεχάσω.....καμία σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας ή συμβολαιογραφική πράξη είναι ανώτερη του νόμου....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, παλι δεν καταλαβαίνω, δλδ εχει αγορασει την ιδια την ταρατσα καποιος με συμβολαιο? ή εχει και καποιο διαμερισματακι-δωματιακι και την εχει αυλη του? όπως και να εχει είναι παρανομο αυτό με οποιον τροπο και να εχει γινει.

Όπως ειπε και εδειξε και ο φιλος από πανω. Δεν υπαρχει καμια απολυτως περιπτωση να μην εχει καποιος ιδιοκτητης διαμερίσματος πολυκατοικιας δικαίωμα στην ταρατσα!!!! και το ιδιο ακριβως ισχυει και για τον ακαλυπτο της πολυκατοικίας.

Και εμενα στο υπογειο που ειπα πριν με συμβολαια είναι, και η άλλη εχει αυλη τον ακαλυπτο, δεν σημαινει ότι είναι και νομιμο...απλα δεν θελω να παω σε πολεοδομια και να φτασουμε στα ακρα αφου εχουμε και προσβαση και το ραβει…

 

Οσο για τις συστασεις και τις αδειες κτλ ξερω περιπτώσεις που εχουν βγει....από την πισω πορτα….φυσικα και δεν είναι όλα αυτά υπερανω των νομων. Απλα πρεπει καποιος να κατσει να τσακωθεί, να παει πολεοδομιες κτλ και ισως και στο τελος και στα δικαστηρια.

 

Και άλλη μια ερωτηση, υπαρχει γενικα προσβαση στην ταρατσα? δλδ δεν αφηνει να βαλετε ηλιακο μονο? ή και αλλα πραγματα πχ κεραιες?

και γενικα μπορειτε να ανεβαίνετε στην ταρατσα για διαφορους λογους? πχ θελω να παιξω με το χιονι λεω εγω τωρα.

Γιατι αν είναι και γενικα η προσβαση απαγορευμενη αυτό και αν απαγορευεται δια ροπαλου!!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Μένω σε μια πολυκατοικία. Ο απέναντι ακριβώς μια μονοκατοικία καίει κάθε μέρα ότι βρει φαντάζομαι. Βγάζει από τη καμινάδα του ένα μαύρο ή πολύ άσπρο καπνό, πολύ χάλια σε μυρωδιά. Γεμίζει όλη η γειτονιά και εκτός αυτού βρωμάει πολύ ρε παιδιά. Δε μπορούμε να βγούμε έξω. Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Μένω σε μια πολυκατοικία. Ο απέναντι ακριβώς μια μονοκατοικία καίει κάθε μέρα ότι βρει φαντάζομαι. Βγάζει από τη καμινάδα του ένα μαύρο ή πολύ άσπρο καπνό, πολύ χάλια σε μυρωδιά. Γεμίζει όλη η γειτονιά και εκτός αυτού βρωμάει πολύ ρε παιδιά. Δε μπορούμε να βγούμε έξω. Τι μπορώ να κάνω;

 

Καλημέρα, προσωπικα αν γινοταν αυτό θα φωναζα αστυνομια και αν θελει κατι άλλο θα μου ελεγαν αυτοι.

Αναλογα το πως είναι η καμιναδα σε κατασκευή (δεν βλεπω για να ξερω) μπορει ισως να αποτελει πολεοδομικη παραβαση.

Σε αυτή την περιπτωση αν το κρινεις ετσι μπορεις να κανεις καταγγελια στην πολεοδομια οποτε θα γλιτώσετε αν κανει αυτή κατι.

Σε δικια μου περιπτωση το εκανε ο πατερας μου όταν είμασταν μικροι γιατι στο υπογειο δουλευε μαγαζι με ξυλα κτλ και μας ερχοταν στο μπαλκονι η βρωμα του λουστρου και δουλευαν ακομα και ΣΚ!!!! εφαγαν ένα τρελο προστιμο που το εκλεισαν και εφυγαν…

Σαν πραξη παντως αφορα την αστυνομια αφου ενοχλεί αλλους πολιτες, σαν κατασκευή καμιναδας αν δεν είναι σε νομιμα πλαισια αφορα πολεοδομια.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η καμινάδα. Αυτή τη στιγμή δε φαίνεται τίποτα. Άλλες φορές δε βλέπεις στο ένα μέτρο από τον καπνό

 

http://i67.tinypic.com/slu0xg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η καμινάδα. Αυτή τη στιγμή δε φαίνεται τίποτα. Άλλες φορές δε βλέπεις στο ένα μέτρο από τον καπνό

 

 

 

http://i67.tinypic.com/slu0xg.jpg

Νομιζω πως ολα ειναι νομιμα.αν ακουμπαγε στο διπλα διαμερισμα η καμιναδα του θα επρεπε να την υψωσει πανω απο τη ταρατσα του διπλανου του και να εβγαινε τουλαχιστον 1.5 μετρο συν.τωρα οπως το βλεπω εχει αποσταση απο τα γυρω κτιρια και υποτιθεται δεν "ενοχλει"

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει εμένα αν είναι νόμιμη η παράνομη η καμινάδα. Το τι καίει με ενδιαφέρει που μυρίζουν τ ρούχα μας ή δε μπορούμε να βγούμε στο μπαλκόνι η να ανοίξουμε λίγο το σπίτι μας να πάρει αέρα μιας και βρωμάει συνέχεια η ατμόσφαιρα έξω
Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει εμένα αν είναι νόμιμη η παράνομη η καμινάδα. Το τι καίει με ενδιαφέρει που μυρίζουν τ ρούχα μας ή δε μπορούμε να βγούμε στο μπαλκόνι η να ανοίξουμε λίγο το σπίτι μας να πάρει αέρα μιας και βρωμάει συνέχεια η ατμόσφαιρα έξω

 

Καλησπέρα, θεωρω οτι δεν ειναι παρανομη.

Το θεμα της καμιναδας το εθεσα εγω γιατι αν ηταν παρανομη θα μπορουσε με πολεοδομια να καθαρισεις ισως.

Τωρα δεν μενει παρα την ωρα που το κανει να φωναξεις αστυνομια...

 

Υποθετω του εχετε μιλησει οι γειτονες και δεν βαζει μυαλο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει εμένα αν είναι νόμιμη η παράνομη η καμινάδα. Το τι καίει με ενδιαφέρει που μυρίζουν τ ρούχα μας ή δε μπορούμε να βγούμε στο μπαλκόνι η να ανοίξουμε λίγο το σπίτι μας να πάρει αέρα μιας και βρωμάει συνέχεια η ατμόσφαιρα έξω

 

Το λιγοτερο που θα με ενοιαζε ειναι τα ρουχα μου πως μυριζουν. Πιο πολυ θα με ενοιαζε ο πνευμονας μου τι εχει πιασει μεσα!

 

Αν ο τυπος δεν εχει καμμια στιβα με ξυλα καπου εξω τοτε σιγουρα καιει οτι βρει!

 

Επειδη ομως τιποτα δε λειτουργει στην Ελλαδα (φανταζομαι θα εχεις καλεσει environmental officers αλλα σιγα μην κινηθουν), αν ημουν στη θεση σου, ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ απο την απεναντι σε αυτον πολυκατοικια θα μου επεφτε ενα χοντρο πανι, μπλουζα κ.λπ. (χωρις το DNA μου) πανω στην εξοδο της καμιναδας του-μπουρι. :ninja:

 

Επειδη καιει αυτα που καιει, το σπιτι του θα περασει καλα! :(

 

Αν το βγαλει (το πανι) και συνεχιζει, τοτε ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ παλι ενα drone η κονταρι (low tech) κ.λπ. με ενα πανι στην ακρη του attached μπορει να το επαναλαβει (η αν ο γειτονας του δε θελει να μπλεξει) κ.ο.κ.

 

Αυτο ομως που με κανει και απορω ειναι ο αλλος στο ιδιο σπιτι (2ο οροφο δεν παραπονιεται?)

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα γνωστο μου μια ζωη οικοδομο και δουλευε με κατασκευαστες μεγαλων πολυκατοικιων.

Λεει οτι δεν γινεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αυτο!!!

Υπαρχει καποια παρανομια.

Μηπως εχουν κανει μικρο διαμερισμα στο δωμα και αυτος εχει αυλη του την ταρατσα πχ?

Στο δωμα μπορει να γινει δωματιο εφοσον ειναι αρκετα τα χιλιοστα πως τα λενε της πολυκατοικιας και περισσευουν ωστε να γινει, και παλι οφειλει να ειναι ΧΩΡΙΣΤΑ απο την ταρατσα και να υπαρχει σε αυτην ελευθερη προσβαση.

Τελος μου προτεινε να πατε οι τρεις στην πολεοδομια για καταγγελια και ελεγχο γιατι 100% υπαρχει παρανομια και μεγαλη.

Το συμβολαιο τι λεει? οτι δεν εχεις δικαιωματα στην ταρατσα? το αναφερει αυτο ρητως?

Πες μας πως γινεται να ειναι ιδιοκτητη η ταρατσα με ποιον τροπο την εχει και τι εχει εκει περα. Αλλιως δεν θα βγαλουμε ποτε συμπερασμα σωστο.

 

Και εδω σε μενα πχ ειχε μαγαζι με εξω την πορτα και αυτος που το ειχε το εκανε 2 διαμερισματα με μεσα την πορτα με αποτελεσμα να μην εχουν χιλιοστα αυτα τα 2 διαμερισματα και αυτη που τα πηρε δεν μας πληρωνει τα κοινοχρηστα γιατι λεει δεν δικαιουται!!!

και επισης εχει αυλη τον ακαλυπτο!!!! και επειδη εχει πορτα απο το λεβητοστασιο και ειμαι διαχειριστης κανω οτι θελω εκει περα και το βουλωνει....:lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι ετσι ειναι το σωστο μου το ειπε ο γνωστος μου αν βγαινουν τα χιλιοστα επι οικοπεδου και μεινουν ακαλυπτα τετραγωνικα μπορει να γινει δωματιακι ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ομως απο του δωματος και η ταρατσα ομως παραμενει κοινοχρηστη και δεν γινεται αυλη.

Σωστος! :)

Επειδή αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα, το βρήκα, το διάβασα, το τύπωσα, τους το ετριψα στη μουρη, εγκστεστησα ηλιακό -τον πρώτο στην πολυκατοικια- και τους είπα πως όποιος έχει αντίρρηση να πάει στα εν Πάτρας δικαστήρια....

 

http://www.areiospagos.gr/nomologia/apofaseis_DISPLAY.asp?cd=YJIA3T107QMJ7K0VXGES5WUFNJZ4D4&apof=974_2010&info=%D0%CF%CB%C9%D4%C9%CA%C5%D3%20-%20%20%C4

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μην ξεχάσω.....καμία σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας ή συμβολαιογραφική πράξη είναι ανώτερη του νόμου....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται περίεργο. Εγώ τώρα αγόρασα νεόδμητο σε 3οροφη οικοδομή όπου τα δύο τελευταία διερισματα του 3ου οροφου πωλούνταν με αποκλειστική χρήση roof garden(ταράτσα) και μάλιστα ακριβότερα από τα υπόλοιπα κατά 10000€. Όλα νόμιμα στη σύσταση οριζοντίου, κανονισμό και συμβόλαιο βέβαια. Η ενιαία ταράτσα χωρίζεται στη μεση με ένα δώμα που έχει τη κοινόχρηστη κεραία.

Εγώ δηλαδή που τα σκασα, έχω διαμορφώσει τη ταρατσα με πλακάκια, μπάρμπεκιου, πέργκολες όπως ορίζει ο νόμος, θα ρθεις εσύ αύριο και θα θες να μου τη χαλάσεις ενώ την έχω πληρώσει σαν αποκλειστική χρήση και εσύ το γνωρίζεις αυτό όταν πας και υπογράφεις συμβόλαιο για αγορά αλλού διαμερισματος;

 

sent from OnePlus 5t

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι παράνομο να μην υπάρχει ταράτσα, δεν σημαίνει ότι επειδή ο κατασκευαστής ήθελε να τα κονομήσει είναι και το σωστό. Οι νόμοι είναι υπεράνω κάθε συμβολαιογραφικης πράξης! Δες και την απόφαση που έβαλε ο φίλος από τον Άρειο Πάγο. Αν κάποιος το ξέρει από πριν και το γράφει το δικό του συμβόλαιο να αλλάζουν τα πράγματα. Δεν το ξέρω αυτό. Πάντως δεν είναι δυνατόν κάποιος να μην μπορεί να βάλει ηλιακό η κεραία πχ δορυφορική και να μην τον αφήνουν. Υπάρχουν νόμοι....

Ευτυχως εισαι σε τριοροφη γιατι τετοια κανουν και σε μεγαλες και εκει αρχιζουν τα προβληματα.

Αλλη ομως η δικια σου περιπτωση και αλλη του φιλου που ελεγε για τους ηλιακους.

Υπαρχουν παρα πολλες περιπτωσεις μερικες μπορουμε να δουμε εδω http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?t=447

Αν υπαρχει ταρατσα εστω και μικρη μαλλον καλυπτεται νομικα το θεμα ισως. Οπως και αν το εχουν συμφωνησει ΟΛΟΙ οι ιδιοκτητες διαμερισματων, ΑΛΛΟ να το ξερεις απο ΠΡΙΝ αγορασεις το διαμερισμα και ΑΛΛΟ να γινει μετα!!!

Οπως λεω γνωριζω γενικα δεν ξερω τα παντα, παντως χτες ρωτησα και κατασκευαστη και μου ειπε και αυτος οτι δεν μπορει να μην υπαρχει ταρατσα ειναι κοινοχρηστος χωρος. Μερικοι την πουλανε αλλα τουλάχιστον πρεπει να το κανουν με μερος αυτης οχι ολης ωστε να μην δημιουργηθει θεμα.

Ολικη απαγορευση χρησης ταρατσας ειναι ακρως παρανομη, ασχετως τι λεει το καθε συμβολαιο και συμβολαιογραφικη πραξη, εκτος αν εχουν ολοι υπογραψει να γινει αυτο, αλλα αν πουληθει μετα ενα διαμερισμα πχ και το αλλο συμβολαιο δεν το αναφερει μπορει αυτος να το κανει θεμα.

 

Για οσους ενδιαφερονται αναλυτικα εδω https://www.nomikosodigos.info/guide/simple-legal/809-i-apokleistiki-hrisi-koinohristou-horou

ξαναλεω δεν με αφορα το θεμα, δεν τα διαβαζω ολα λογω παντελους ελλειψης χρονου και δεν τα ξερω ολα καλα, οποτε μην παρεξηγηθω....

 

Στην δικια μου πολυκατοικια που πλεον ειμαι διαχειριστης, εχουν κανει μαγαζι που ηταν εξω η πορτα, σε 2 υπογεια διαμερισματα με μεσα τις πορτες, δεν εχουν κανει χιλιοστα ενω εχει συμβολαιο! και ετσι λεει οτι δεν πληρωνουν κοινοχρηστα (τα εχει και τα 2 η ιδια γυναικα) και εχουν κανει αυλη τον ακαλυπτο χωρο της πολυκατοικιας!!! αυτος που τα εκανε εχει κανει συμβολαιο χωρις εγω ή αλλος να το εχει δει και να εχει συνενεσει σε κατι τετοιο! να η περιπτωση που λεγαμε οτι δεν ειναι ολα τα ιδια, αλλα ευτυχως εχει προβαση απο το λεβητοστασιο και γιαυτο και δεν το κανω θεμα καθως βαριεμαι να ασχοληθω.

Επισης πηραν παρανομα και θερμανση που ειναι λάθος η συνδεση και επιβαρυνθηκε το συστημα με επιπλεον σωματα που ποτε δεν δουλεψαν σωστα καθως ειναι λαθος η συνδεσμολογια, εχουν μονοσωληνιο πανω σε δισωληνιο με εναν μονο κυκλοφορητη.

Φυσικα η θερμανση δεν αναβει χρονια και εγω εβαλα αεριο στο μπαλκονι και ο απο πανω εχει στην ταρατσα λεβητοστασιο (και αυτο επισης εγινε με το ετσι θελω) αλλα δεν το εκανα θεμα.

 

Γενικα τελος να πω οτι αμα ειμαστε οκ μεταξυ μας οι ιδιοκτητες και κατι να μας χαλαει κανουμε πισω προκειμενου να αποφυγουμε τσακωμους κτλ, πολεοδομιες και δικαστηρια. Αλλιως αν τα ψαχναμε ολα αλιμονο μας!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα, το βρήκα, το διάβασα, το τύπωσα, τους το ετριψα στη μουρη, εγκστεστησα ηλιακό -τον πρώτο στην πολυκατοικια- και τους είπα πως όποιος έχει αντίρρηση να πάει στα εν Πάτρας δικαστήρια....

 

http://www.areiospagos.gr/nomologia/apofaseis_DISPLAY.asp?cd=YJIA3T107QMJ7K0VXGES5WUFNJZ4D4&apof=974_2010&info=%D0%CF%CB%C9%D4%C9%CA%C5%D3%20-%20%20%C4

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μην ξεχάσω.....καμία σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας ή συμβολαιογραφική πράξη είναι ανώτερη του νόμου....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΔΥΣΤΥΧΩΣ για μένα η περίπτωση βάση αυτής της απόφασης είναι διαφορετική από την δική σου καθώς σε εσένα αναφερόταν σε κοινόχρηστη ταράτσα και στη δική μου για ταράτσα με αποκλειστική χρήση άλλου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, εγω δεν καταλαβαινω πως γινεται η ταρατσα να ειναι ιδιοκτητη!!!! πρωτη φορα το ακουω αυτο εγω προσωπικα!

 

Ρωτησα γνωστο μου μια ζωη οικοδομο και δουλευε με κατασκευαστες μεγαλων πολυκατοικιων.

Λεει οτι δεν γινεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αυτο!!!

Υπαρχει καποια παρανομια.

 

καλημέρα, παλι δεν καταλαβαίνω, δλδ εχει αγορασει την ιδια την ταρατσα καποιος με συμβολαιο? ή εχει και καποιο διαμερισματακι-δωματιακι και την εχει αυλη του? όπως και να εχει είναι παρανομο αυτό με οποιον τροπο και να εχει γινει.

Όπως ειπε και εδειξε και ο φιλος από πανω. Δεν υπαρχει καμια απολυτως περιπτωση να μην εχει καποιος ιδιοκτητης διαμερίσματος πολυκατοικιας δικαίωμα στην ταρατσα!!!! και το ιδιο ακριβως ισχυει και για τον ακαλυπτο της πολυκατοικίας.

Και εμενα στο υπογειο που ειπα πριν με συμβολαια είναι, και η άλλη εχει αυλη τον ακαλυπτο, δεν σημαινει ότι είναι και νομιμο...απλα δεν θελω να παω σε πολεοδομια και να φτασουμε στα ακρα αφου εχουμε και προσβαση και το ραβει…

 

Οσο για τις συστασεις και τις αδειες κτλ ξερω περιπτώσεις που εχουν βγει....από την πισω πορτα….φυσικα και δεν είναι όλα αυτά υπερανω των νομων. Απλα πρεπει καποιος να κατσει να τσακωθεί, να παει πολεοδομιες κτλ και ισως και στο τελος και στα δικαστηρια.

 

Και άλλη μια ερωτηση, υπαρχει γενικα προσβαση στην ταρατσα? δλδ δεν αφηνει να βαλετε ηλιακο μονο? ή και αλλα πραγματα πχ κεραιες?

και γενικα μπορειτε να ανεβαίνετε στην ταρατσα για διαφορους λογους? πχ θελω να παιξω με το χιονι λεω εγω τωρα.

Γιατι αν είναι και γενικα η προσβαση απαγορευμενη αυτό και αν απαγορευεται δια ροπαλου!!!

 

Καλημέρα, είναι παράνομο να μην υπάρχει ταράτσα, δεν σημαίνει ότι επειδή ο κατασκευαστής ήθελε να τα κονομήσει είναι και το σωστό. Οι νόμοι είναι υπεράνω κάθε συμβολαιογραφικης πράξης! Δες και την απόφαση που έβαλε ο φίλος από τον Άρειο Πάγο. Αν κάποιος το ξέρει από πριν και το γράφει το δικό του συμβόλαιο να αλλάζουν τα πράγματα. Δεν το ξέρω αυτό. Πάντως δεν είναι δυνατόν κάποιος να μην μπορεί να βάλει ηλιακό η κεραία πχ δορυφορική και να μην τον αφήνουν. Υπάρχουν νόμοι....

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Προσπαθώ να βγάλω κι εγώ άκρη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για διαγραφή.
Τι εννοείς;
Link to comment
Share on other sites

...και αν η πολυκατοικία είναι παλιά,πριν απο το 99,και ιδίως πριν από το 83,και τη φορτώσετε με ηλιακούς στην ταράτσα αυξάνοντας υπερβολικά το βάρος της,και μάλιστα στο χειρότερο σημείο για τη στατικότητα,δηλαδή ψηλά,έτσι και κάνει καναν δυνατο σεισμό να δεις τι καλά που θάναι...

Αλλά θάχετε γλυτώσει μερικές δεκάρες από το ρεύμα...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

...και αν η πολυκατοικία είναι παλιά,πριν απο το 99,και ιδίως πριν από το 83,και τη φορτώσετε με ηλιακούς στην ταράτσα αυξάνοντας υπερβολικά το βάρος της,και μάλιστα στο χειρότερο σημείο για τη στατικότητα,δηλαδή ψηλά,έτσι και κάνει καναν δυνατο σεισμό να δεις τι καλά που θάναι...

Αλλά θάχετε γλυτώσει μερικές δεκάρες από το ρεύμα...

Καλημέρα.

Αυτή η απάντηση που κολλάει;

Η πολυκατοικία είναι του 93' πληροφοριακά & είναι πολύ καλής κατασκευής με μπόλικο σίδερο από την "κορυφή ως τα νύχια".

Συνεπώς δεν τίθεται τέτοιο θέμα εκτός από το πρόβλημα το οποίο και αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ.Η συζυγος μου ειναι διαχειριστρια σε μια πολυκατοικια στην οποια δε διαμενει.Τα περισσοτερα διαμερισματα ανηκαν στον πατερα της συζυγου μου,ο οποιος ειχε κατασκευασει την πολυκατοικια και μετα το θανατο του τα κληρονομησε η συζυγος μου.ΤΗ διαχειριση την εχει εδω και 20 χρονια η συζυγος μου.Το θεμα ειναι οτι καποιοι ιδιοκτητες βρισκοντας προφασεις του στυλ δε υπαρχει καθαριοτητα,οι ενοικιαστες σου ειναι αλλοδαποι και επρεπε να μας ρωτησεις πριν το ενοικιασεις σε αυτους κλπ δεν πληρωνουν κοινοχρηστα ή πληρωνουν οτι θελουν αυτοι.Θελουμε λοιπον να παραδωσουμε τη διαχειριση,αλλα οπως καταλαβαινετε κανεις δε θελει να την αναλαβει.Να σημειωσω οτι η συζυγος μου εχει τη πλειοψηφια,οποτε βγαζει οτι αποφαση θελει.Τι μπορουμε να κανουμε απο τη στιγμη που κανεις δεν παρυσιαζετε στις συνελευσεις;

ΥΓ Δενυπαρχουν βιβλια καταστατικα,αποθεματικο κλπ διοτι η πολυκατοικια στην αρχη ηταν οικογενειακη και ολα περναγαν στο χαβαλε

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...