Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Πως γίνεται να μην ανοίγουν;;

 

Όταν κοιμάσαι δεν ανοιγοκλείνεις τα μάτια σου, οπότε δεν υγραίνονται. Ο φακός κολλάει πάνω στο μάτι και μετά πρέπει να περιμένεις λίγη ώρα και να ρίξεις νερό στο μάτι. Τότε θα ανοίξει, αλλά θα είναι κατακόκκινο.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγω δεν αντεχω τα γυαλια γιατι οταν τα φοραω ολοι μου λενε οτι ειμαι 14αρων ενω οταν φοραω τους φακους με περνανε για 19αρι....

 

εγω οχι μονο για λογους εμφανισης..(ενταξει ειναι κ το οτι δε μου πανε καθολου)αλλα κ για το οτι με ενοχλουν αν τα φοραω για πολλη ωρα!με εκνευριζουν!

 

Ο φακός δεν μπορεί να πάει "πίσω από το μάτι". :lol:

Το πολύ πολύ, αν τρίψεις το μάτι και τσαλακωθεί ο φακός, να διπλώσει και να μαζευτεί στην άκρη του ματιού.

 

Το καταλαβαίνεις αμέσως γιατί αρχίζει και σε ενοχλεί έντοντα, και απλώς ψάχνεις να τον εντοπίσεις τραβόντας τα βλέφαρα μέχρι να δεις που έχει χωθεί... :)

 

Η μαμα μου που συχνα ξεχνιεται και κοιμαται με τους φακους το εχει παθει!

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα μου που συχνα ξεχνιεται και κοιμαται με τους φακους το εχει παθει!

 

Μήπως είχε διπλωθεί κάτω από το βλέφαρο;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχε διπλωθεί κάτω από το βλέφαρο;

 

Μπορει να ειναι κ αυτο,παντως μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω! :cry:

Link to comment
Share on other sites

φακοί και κλιματισμός = άσχημος συνδυασμός!!!

το δεξί μου μάτι είναι σε άθλια κατάσταση

 

+1!

ενας απο τους λογους που μισω τον κλιματισμο. :(

Link to comment
Share on other sites

φακοί και κλιματισμός = άσχημος συνδυασμός!!!

το δεξί μου μάτι είναι σε άθλια κατάσταση

Πράγματι και εγώ το παρατήρησα ότι σε κλιματιζόμενο χώρο οι φακοί μου με ενοχλούν.Οφείλεται στο γεγονός ότι τα κλιματιστικα δημιουργούν ξηρή ατμόσφαιρα.Επίσης εμένα με ενοχλούν μερικές φορές όταν κάθομαι μπροστά από την οθόνη ενός υπολογιστή ακόμα και για λίγη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αραξτε ρε παιδια, τι πισω απο το ματι και τετοια και μας τρομαζετε.:worry:

Προσωπικα εγω αλλα και φιλοι που ξερω πως κοιμουνται με τους φακους, αυτο που εχω δει να συμβαινει ξυπνοντας ειναι να εχει κολλησει ο φακος στο ματι και να βγαινει δυσκολα απο το ματι, αλλα και να τα βλεπεις ολα λιγο πιο λευκα για λιγη ωρα. Δεν λεω οτι δεν κανει κακο, εννοειται, το να κοιμασαι με τους φακους. Και δεν εχει και νοημα αλλωστε...

Την πρωτη φορα ειχα φρικαρει, λεω "ωπα, ποιος πηγε το brightness στο τερμα, χαμηλωστε το":!::(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φακοί και κλιματισμός = άσχημος συνδυασμός!!!

το δεξί μου μάτι είναι σε άθλια κατάσταση

 

τι εννοείς ότι ειναι σε άθλια κατάσταση;;;; δηλαδή τι έχει;; και γιατί μόνο το δεξί και όχι και τα 2;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αραξτε ρε παιδια, τι πισω απο το ματι και τετοια και μας τρομαζετε.:worry:

Προσωπικα εγω αλλα και φιλοι που ξερω πως κοιμουνται με τους φακους, αυτο που εχω δει να συμβαινει ξυπνοντας ειναι να εχει κολλησει ο φακος στο ματι και να βγαινει δυσκολα απο το ματι, αλλα και να τα βλεπεις ολα λιγο πιο λευκα για λιγη ωρα. Δεν λεω οτι δεν κανει κακο, εννοειται, το να κοιμασαι με τους φακους. Και δεν εχει και νοημα αλλωστε...

Την πρωτη φορα ειχα φρικαρει, λεω "ωπα, ποιος πηγε το brightness στο τερμα, χαμηλωστε το":!::(

 

Οταν ξυπναω δεν εχω αυτο το προβλημα να βγαινει δυσκολα αλλα αρχιζει να βλεπω θολα....γιατι εχουν στεγνωμη τοσες ωρες..

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

εψαχνα για φακους με σχεδια αλλα δεν εχω βρει κατι..εδω στο περαμα δεν βρηκα μιας χρησης και οι αλλοι κανουν 50ευρω..μου ειχαν πει για καπου στον πειραια αλλα δεν θυμαμαι ακριβως που.εχει κανεις καμια ιδεα που πουλανε?

Yamaha Z & Modenas Dinamik

2 Μικροι Θεοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Με σχέδια...? :worry:

ναι.οχι για μυοπια.απλοι φακοι ειναι αλλα εχουν σχεδια πανω.σαν το ματι της γατας,φατσες και τετοια

Yamaha Z & Modenas Dinamik

2 Μικροι Θεοι!!!

Link to comment
Share on other sites

egw exw akousei pws oi ethsioi einai kalyteroi...o kathenas ta dika tou leei!!!!!

 

οντως!εγω εχω ακουσει κ για ετησιους κ για μηνιαιους απο διαφορετικους γιατρους φυσικα! :p

γνωμη μου ειναι πως οι μηνιαιοι συμφερουν πιο πολυ..ξερεις αν "χαλασουν" η αν χαθουν ειναι καλυτερα να ειναι μηνιαιοι παρα ετησιοι!

Link to comment
Share on other sites

οντως!εγω εχω ακουσει κ για ετησιους κ για μηνιαιους απο διαφορετικους γιατρους φυσικα! :p

γνωμη μου ειναι πως οι μηνιαιοι συμφερουν πιο πολυ..ξερεις αν "χαλασουν" η αν χαθουν ειναι καλυτερα να ειναι μηνιαιοι παρα ετησιοι!

 

Και εγω εχω ακουσει για τους φακους που ειναι δυο χρονια...αλλα και εγω λεω οτι οπι μηνιαιοι ειναι οι καλητερη...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο "ετήσιους" (τους κρατάω πάνω από 2 χρόνια συνήθως).

Από κάποιους βαθμούς (αστιγματισμού) και πάνω, δεν υπάρχει άλλη λύση, γιατί απ'ό,τι ξέρω οι μηνιαίοι δεν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις.

Τώρα δεν ξέρω αν είναι καλύτεροι ή χειρότεροι, σίγουρα όμως θέλουν πολύ περισσότερη προσοχή, γιατί έτσι και τους χάσεις πχ, δεν αντικαθίστανται άμεσα όπως οι μηνιαίοι. Και φυσικά, ανάλογα και με τους βαθμούς και το αν η παραγγελία έχει γίνει στο εξωτερικό κλπ, είναι πολύ ακριβότεροι δυστυχώς.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο "ετήσιους" (τους κρατάω πάνω από 2 χρόνια συνήθως).

Γιατί δεν παίρνεις αυτούς που είναι για 2 χρόνια?

Εγώ τέτοιους χρησιμοποιώ (αν και σε κανά 2 χρόνια που θα τους πετάξω, λέω να δοκιμάσω και εγώ μηνιαίους...).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο "ετήσιους" (τους κρατάω πάνω από 2 χρόνια συνήθως).

Από κάποιους βαθμούς (αστιγματισμού) και πάνω, δεν υπάρχει άλλη λύση, γιατί απ'ό,τι ξέρω οι μηνιαίοι δεν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις.

Τώρα δεν ξέρω αν είναι καλύτεροι ή χειρότεροι, σίγουρα όμως θέλουν πολύ περισσότερη προσοχή, γιατί έτσι και τους χάσεις πχ, δεν αντικαθίστανται άμεσα όπως οι μηνιαίοι. Και φυσικά, ανάλογα και με τους βαθμούς και το αν η παραγγελία έχει γίνει στο εξωτερικό κλπ, είναι πολύ ακριβότεροι δυστυχώς.

 

Tετοιους φακους θα παρω και γω λογω του οτι εχω και αρκετο αστηγματισμο και οντως δεν υπαρχει αλλη λυση αλλα απ οτι εμαθα κανουν γυρω στους 3 μηνες να ρθουν,ισχυει????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tετοιους φακους θα παρω και γω λογω του οτι εχω και αρκετο αστηγματισμο και οντως δεν υπαρχει αλλη λυση αλλα απ οτι εμαθα κανουν γυρω στους 3 μηνες να ρθουν,ισχυει????

Όχι, δε νομίζω.

Εμένα τις έφερε ο οπτικός (της γειτονιάς, όχι κάποιο γνωστό κατάστημα) σε 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου κάνουν γύρω στις 3 εβδομάδες.

Με τίποτα 3 μήνες, ούτε όταν ξεκίνησα να τους παίρνω (πριν 15-16 χρόνια) δεν έκαναν τόσο πολύ :)

 

Mercyful fate, μάλλον τους ίδιους εννοούμε, για 2 χρόνια μάλλον είναι αυτοί που χρησιμοποιώ, αλλά έχει τύχει να τους κρατήσω και περισσότερο.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω χρησιμοποιω μηνιαιους φακους επαφης bausch & lomb εδω κ 6 μηνες περιπου...

θελω να ρωτησω αν μπορω να κοιμαμαι τ μεσιμερι φορωντας τους ??ειναι σωστο ή δν επιτρεπεται ??

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω μηνιαιους φακους επαφης bausch & lomb εδω κ 6 μηνες περιπου...

θελω να ρωτησω αν μπορω να κοιμαμαι τ μεσιμερι φορωντας τους ??ειναι σωστο ή δν επιτρεπεται ??

Σε καμία περίπτωση δεν κάνει να κοιμάσαι με τους φακούς...!:!:

7. Mην κοιμάστε με τους φακούς

Γενικά δεν πρέπει να κοιμάστε με τους φακούς επαφής και αυτό ισχύει για τους περισσότερους τύπους. Στα καταστήματα οπτικών θα βρείτε φακούς ειδικούς για να μένουν στα μάτια σας και κατά τη διάρκεια του ύπνου, καλό όμως είναι να τους βγάζετε και αυτούς πριν κοιμηθείτε, γιατί ο φακός στερεί από το μάτι τη δυνατότητα να οξυγονώνεται καλά. Aκόμη, όταν τα μάτια είναι κλειστά, αυξάνεται η θερμοκρασία του και γίνεται εστία μολύνσεων.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά δεν θα έβγαζα τους φακούς για 1-2 ώρες ύπνου (αν και δεν κοιμάμαι ποτέ τα μεσημέρια).

Βέβαια, η δικαιολογία μου είναι ότι το Novasept θέλει ένα 6-ωρο να κάνει πλήρη καθαρισμό, οπότε αν τους βγάλω μεσημέρι θα μείνω μέχρι το βράδυ χωρίς φακούς... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...