Jump to content

"κουλο" στην πληροφορική


SIRHC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σρο σχολείο μας είπαν λοιπόν, πως κάθε δευτερόλεπτο, η φωνή μας τρώει 8 KB όταν μιλάμε στο τηλέφωνο. 8 KB/s είναι όμως 64Kbps, ενώ οι γραμμές POTS/PSTN είναι 56Kbps :worry: . Μπορεί κάποιος να μου πεί πως γίνεται αυτό; :O Δηλαδή πως μιλάμε όταν η γραμμή είναι έχει λιγότερη ταχύτητα απο την απαιτούμενη;

 

PS: Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος σήμερα... Αύριο έχουμε ξανά πληροφορική (άργησα να το ποστάρω λίγο) :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. ******** σας είπαν.

Γύρω στα 16kbps χρειάζεται η φωνή. Μιλάμε πάντα για τηλεφωνική ποιότητα όπως αυτή του ΟΤΕ.

 

The resultant digital signal (representing the original voice signal) is a bit stream with rate

 

8000 samples/sec x 8 bits/samples = 64.000 bps = 64 kbps

Link to comment
Share on other sites

Σρο σχολείο μας είπαν λοιπόν, πως κάθε δευτερόλεπτο, η φωνή μας τρώει 8 KB όταν μιλάμε στο τηλέφωνο. 8 KB/s είναι όμως 64Kbps, ενώ οι γραμμές POTS/PSTN είναι 56Kbps :worry: . Μπορεί κάποιος να μου πεί πως γίνεται αυτό; :O Δηλαδή πως μιλάμε όταν η γραμμή είναι έχει λιγότερη ταχύτητα απο την απαιτούμενη;

 

PS: Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος σήμερα... Αύριο έχουμε ξανά πληροφορική (άργησα να το ποστάρω λίγο) :p

 

Υπάρχει διαφορά μεταξύ KB/s και Kbps τι ακριβώς σου είπε?

 

Καλά, μην δίνεις και πολύ βάση σε ότι σου λένε....

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

KBps είναι KiloBytes per second ενώ Kbps είναι Kilobits per second απ ότι γράφω και στο πρώτο ποστ, μίλησε για KBps.
Link to comment
Share on other sites

Σρο σχολείο μας είπαν λοιπόν, πως κάθε δευτερόλεπτο, η φωνή μας τρώει 8 KB όταν μιλάμε στο τηλέφωνο. 8 KB/s είναι όμως 64Kbps, ενώ οι γραμμές POTS/PSTN είναι 56Kbps :worry: . Μπορεί κάποιος να μου πεί πως γίνεται αυτό; :O Δηλαδή πως μιλάμε όταν η γραμμή είναι έχει λιγότερη ταχύτητα απο την απαιτούμενη;

 

PS: Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος σήμερα... Αύριο έχουμε ξανά πληροφορική (άργησα να το ποστάρω λίγο) :p

Βασικό πρόβλημα: Μην μπλέκεις την διαμόρφωση-αποδιαμόρφωση που κάνει το modem για να στείλει/λάβει δεδομένα με το τι κάνει το τηλέφωνο όταν μιλάμε. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Η ανθρωπινη φωνη μπορει να αναπαραγει συχνοτητες μεχρι 4000 Hz. Βασει του θεωρηματος δειγματοληψιας του Nyquist το αρχικο σημα μπορει να επανακατασκευαστει απο τα δειγματα του μονο εαν η δειγματοληψια γινει με ρυθμο μεγαλυτερο του διπλασιου της υψηλοτερης σημαντικης συχνοτητας του. Επομενως χρειαζονται δειγματα 8000 φορες ανα δευτερολεπτο. 8000 δειγματα των 8 bit/sec= 64 Kbps. Μια χαρα τους τα ειπανε μαλλον! :cool:

 

Οσο για το λυση στο προβλημα...για την ωρα το σκεφτομαι, αλλα ειμαι σιγουρος οτι κατι βασικο μου διαφευγει... :O

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. ******** σας είπαν.

Γύρω στα 16kbps χρειάζεται η φωνή. Μιλάμε πάντα για τηλεφωνική ποιότητα όπως αυτή του ΟΤΕ.

 

The resultant digital signal (representing the original voice signal) is a bit stream with rate

 

8000 samples/sec x 8 bits/samples = 64.000 bps = 64 kbps

 

Το δευτερο που αναφερεις δεν ερχεται σε αντιθεση με το πρωτο; :confused:

 

 

Βασικό πρόβλημα: Μην μπλέκεις την διαμόρφωση-αποδιαμόρφωση που κάνει το modem για να στείλει/λάβει δεδομένα με το τι κάνει το τηλέφωνο όταν μιλάμε. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

 

Μα εφοσον χρησιμοποιει PCM δεν στελνει (μεσω του ιδιου δικτυου που στελνει και τα υπολοιπα δεδομενα, πχ ιντερνετ) ακεραιες τιμες (μεταξυ 0-255) που αναπαριστουν την φωνη; :worry: Αρα δεδομενα; Απλα στα δυο ακρα αλλαζει τον ηχο σε τιμες και τουμπαλιν. Τουλαχιστον ετσι καταλαβαινω εγω!

 

EDIT: Λοιπον θεωρω οτι αυτη ειναι η εξηγηση : Επειδη οντως δεν μπορει να συμβει αυτο που αναφερεις αρχικα (να μεταφερθουν δεδομενα 64 Kbps μεσω δικτυου χωρητικοτητας 56Kbps) αντι να χρησιμοποιουν ακεραιες τιμες απο 0-255 για την PCM (παλμοκωδικη διαμορφωση) κωδικοποιηση, για τα PSTN χρησιμοποιουν μια τροποποιημενη εκδοση του PCM, με 128 διαφορετικες τιμες, που απλα εχει μικροτερη ακριβεια.

 

Δηλαδη, βασει του τροποποιημενου θεωρηματος του Nyquist :

1) bps = 8000 * log2(256) = 64,000 (αρχικα)

2) bps = 8000 * log2(128) = 56,000 (για PSTN)

 

οπου 8000 τα δειγματα ανα sec και 256/128 οι διαφορετικες ακεραιες τιμες που χρησιμοποιουνται για την κωδικοποιηση του ηχου σε ψηφιακο σημα.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο που αναφερεις δεν ερχεται σε αντιθεση με το πρωτο; :confused:

Όχι αν δεις αυτό με τα bold.

 

Σε καμία περίπτωση η ποιότητα του τηλεφώνου δεν πλησιάζει το τέλειο. ;)

Link to comment
Share on other sites

thanx a lot γαύρε. you made my day :p

Θα σας πω τί είπε αυτή για αυτά που μου βρήκατε όταν γυρίσω αύριο :) ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μια τέτοια σύγκριση είναι εξ'αρχής κάτι άτοπο. Το απλό τηλεφωνικό σήμα είναι αναλογικό μέχρι το κέντρο του οτε και επομένως δεν έχει νόημα να λες ότι χρειάζεται Χ KB/s.
Link to comment
Share on other sites

MCDE οντως ετσι ειναι. Δεν μπορουμε να συγκρινουμε το ψηφιακο με το αναλογικο σημα καθως το τελευταιο μπορει να παρει απειρες τιμες κι οχι 255 η 128 που ειπωθηκε. Τουλαχιστον εγω σπιτι μου δεν εχω δει ακομα ΑΜΙΓΩΣ ψηφιακο τηλεφωνο...
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
KBps είναι KiloBytes per second ενώ Kbps είναι Kilobits per second απ ότι γράφω και στο πρώτο ποστ, μίλησε για KBps.

file sorry sirhc alla ta mperdepses.esi man stin pliroforikh 8a sou ipan 8kbps logika

1kb=8kbps

56kbps=maximum 7kbps

omws me to overhead protocol oute sta 100 xronia den 8a paris 7kbps pernis 4-5

kai alloste ti perimenis ti quality mp3?aaa gia rota mia se ti ine encoded?

WAV i MP3 i WMA?l0l.KAna wav ine.gia rota omws

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...