Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φρούριο στον σταυρό Κέρκυρα (στη κορυφή)

Cosmote (104581)IMG_1408.thumb.png.d15b2286fafc8f05c8fd2c5be676940a.png

 

IMG_1412.thumb.png.0eb301f2d4a991b5aa898a2702c25056.png

vf
IMG_1413.thumb.png.a7d104e61afa645567ae29f9a8514fb4.png
Έμεινα άναυδος απο τα αποτελέσματα της vf ! Δυστυχώς τα status της δεν φόρτωναν .

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zerokill said:

 σε 10 μέρες έρχονται και 2 αεροπλανοφόρα το Ντε Γκώλ  και το Φορντ και θα μείνουν 6 μέρες ταυτόχρονα 

Πάμε πόλεμο;

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, aektzhs 1 said:

Ενημέρωσε μας για οποιαδήποτε εξέλιξη 

Τώρα μόλις ρώτησα και συναδέλφους  με vf και αυτοί μόνο 4G με διψήφια νούμερα όπως και εγώ.

Να είναι καμιά βλάβη ? eNB 1286

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, zerokill said:

Τώρα μόλις ρώτησα και συναδέλφους  με vf και αυτοί μόνο 4G με διψήφια νούμερα όπως και εγώ.

Να είναι καμιά βλάβη ? eNB 1286

Πιθανόν να αναβαθμίζουν. Και Θήβα κατά την αναβάθμιση δεν υπήρχε 5G πάρα μόνο 4G+

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Πάμε πόλεμο;

Κάτι μυρίζει.Ολα τα συνοδευτικά που ήταν να μπούνε για ελιμενισμο σε μια βδομάδα ακυρώσανε και φεύγουν προς Ισραήλ.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, georgebad said:

 Εσύ μας εστειλες από την περιοχή σου έναν τουμπανιασμένο σταθμό με 4sector n78 . State of the art .

Δεν λέω ο σταθμός στην περιοχή εκείνη στο 5G τρέχει αλλά στο 4g πολύ μέτριο (cat 18 στα 62 mbps απέναντι της) 

Τι να την κάνω την κεραία τούμπανο που εξυπηρετεί 4 περιοχές,εάν έχω απόσταση 1,3 km απόσταση από το σπίτι και σπίτι να έχω 1 ή καθόλου μπάρες στο 4g με ταχύτητες χειρότερες adsl ενώ συνδέεται σε άλλες κεραίες μεγαλύτερης απόστασης από λόφους με απαίσιες ταχύτητες! (Β20) ! 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Μεγάλη μάχη για την δεύτερη θέση 

Κάτι κάνουν ήρθε και η τουριστική σεζόν. Δεν τους παίρνει, χάνουν λεφτά από το roaming γενικότερα την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, elkons said:

Δεν λέω ο σταθμός στην περιοχή εκείνη στο 5G τρέχει αλλά στο 4g πολύ μέτριο (cat 18 στα 62 mbps απέναντι της) 

Τι να την κάνω την κεραία τούμπανο που εξυπηρετεί 4 περιοχές,εάν έχω απόσταση 1,3 km απόσταση από το σπίτι και σπίτι να έχω 1 ή καθόλου μπάρες στο 4g με ταχύτητες χειρότερες adsl ενώ συνδέεται σε άλλες κεραίες μεγαλύτερης απόστασης από λόφους με απαίσιες ταχύτητες! (Β20) ! 

Αλλά το 5G πάει κομπλέ στο σπίτι ;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, georgebad said:

Αλλά το 5G πάει κομπλέ στο σπίτι ;

Πλέον δεν έχω κάποια συσκευή 5G (έσπασε και δεν ξανά δούλεψε) ,αλλά δεν την είχα δοκιμάσει σπίτι καθώς δεν περιμένω καλές ταχύτητες από την στιγμή που έχω ήδη το θέμα αυτό στο 4g αφού έχει σήμα ανεπαρκές σε αυτό τότε 5g δεν θα έχει μάλλον αφού έχει και πιο ευαίσθητη κάλυψη με εμπόδια 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elkons said:

Πλέον δεν έχω κάποια συσκευή 5G (έσπασε και δεν ξανά δούλεψε) ,αλλά δεν την είχα δοκιμάσει σπίτι καθώς δεν περιμένω καλές ταχύτητες από την στιγμή που έχω ήδη το θέμα αυτό στο 4g αφού έχει σήμα ανεπαρκές σε αυτό τότε 5g δεν θα έχει μάλλον αφού έχει και πιο ευαίσθητη κάλυψη με εμπόδια 

Αλλά από τον ανταγωνισμό η πράσινη παίζει καλύτερα;;;;

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, aektzhs 1 said:

Αλλά από τον ανταγωνισμό η πράσινη παίζει καλύτερα;;;;

Από κάλυψη όχι από ταχύτητες παρόμοιες 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, zerokill said:

Η vf έχει σκοπό να αναβαθμίσει καμιά κεραία στα Χανιά εντος της πόλης η θα μας πάει και φέτος καροτσάκι με τον κόσμο?
Η πόλη ηδη είναι γεμάτη με σε 10 μέρες έρχονται και 2 αεροπλανοφόρα το Ντε Γκώλ  και το Φορντ και θα μείνουν 6 μέρες ταυτόχρονα όποτε ο πληθυσμός της πόλης θα διπλασιαστεί .

 

btw δεν παίζει 5G στο κέντρο σήμερα. Κολλημένο μόνο 4G

ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΝΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΑΣ 😆

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, zerokill said:

Τώρα μόλις ρώτησα και συναδέλφους  με vf και αυτοί μόνο 4G με διψήφια νούμερα όπως και εγώ.

Να είναι καμιά βλάβη ? eNB 1286

Άσχετο με vf, αλλά είδα τις προάλλες διαύγεια η Cosmote, έβγαλε άδεια στο σημείο που επισυνάπτω σε σας κάτω. Άραγε να καλύπτει την περιοχή της απολεσθεντας κεραίας από το ξενοδοχείο που κατέβασαν πρόσφατα; 🤔. Θα δείξει 

Screenshot_20240411_193042_Maps.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, johnny_htc said:

 

Screenshot_20240411_193042_Maps.jpg

Φαίνεται στην περιοχή που είσαι δεν έχεις καλή κάλυψη αποτι βλέπω στο screenshot σου! Γενικά όσοι έχουν Cosmote (και εγώ) έχουν στα σπίτια 1-2 μπάρες σχεδόν πάντα ενώ στους εξωτερικούς χώρους να είναι σχεδόν καμπάνα ή καμπάνα, γιατί συμβαίνει σε εμένα πάντα με Cosmote ...🥲

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, elkons said:

Φαίνεται στην περιοχή που είσαι δεν έχεις καλή κάλυψη αποτι βλέπω στο screenshot σου! Γενικά όσοι έχουν Cosmote (και εγώ) έχουν στα σπίτια 1-2 μπάρες σχεδόν πάντα ενώ στους εξωτερικούς χώρους να είναι σχεδόν καμπάνα ή καμπάνα, γιατί συμβαίνει σε εμένα πάντα με Cosmote ...🥲

Καλα αυτό είναι πολύ γενικό . Αλλά πντως η COSMOTE παίζει με χαμηλότερα EIRP κυρίως γιατί έχει περισσότερο φάσμα , ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ (βλέπε νοβα)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, georgebad said:

Καλα αυτό είναι πολύ γενικό . Αλλά πντως η COSMOTE παίζει με χαμηλότερα EIRP κυρίως γιατί έχει περισσότερο φάσμα , ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ (βλέπε νοβα)

Λίγο πιο απλά καθώς δεν κατέχω και τόσο 🥲🥲

Link to comment
Share on other sites

@elkons@elkons  Ο, τι είπε ο george. Παίζει ρόλο και η primary band που άποψη απλής φυσικής και με την ανάλογη ισχύ που της δίνουν να έχεις και το ανάλογο σήμα. Στην Cosmote συνήθως είσαι με band 3 στο idle ενώ στην nova band 20 δλδ στα 800 mhz. Εδώ που είμαι, αν με γυρίσει η Cosmote στα 800 mhz, αυτόματα πάω σε σημεία και στις 3 μπάρες σήμα. Ταυτόχρονα όμως πάω και σε ταχύτητες μπανάνα.. 😛. Γενικά μην ασχολείσαι πολύ με τη στάθμη, δεν παίζει τον ίδιο ρόλο που έπαιζε κάποτε στο gsm. Άσε που κάθε κινητό έχει τους λόγους του, δλδ αναλόγως πώς το έχει ρυθμίσει ο κατασκευαστής να σου δείχνει τις μπάρες. Με κάποιο xiaomi ίσως να είχα και τρεις μπάρες σήμα γιατί το εικονίδιο έχει 5 στάθμες αντί για 4 του Samsung 😏

7 minutes ago, elkons said:

Λίγο πιο απλά καθώς δεν κατέχω και τόσο 🥲🥲

Τα watts που εκπέμπει η κυψέλη σκέψου. Ισχύς δλδ. Τι κινητό έχεις;

Edited by johnny_htc
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, johnny_htc said:

Άσχετο με vf, αλλά είδα τις προάλλες διαύγεια η Cosmote, έβγαλε άδεια στο σημείο που επισυνάπτω σε σας κάτω. Άραγε να καλύπτει την περιοχή της απολεσθεντας κεραίας από το ξενοδοχείο που κατέβασαν πρόσφατα; 🤔. Θα δείξει 

Screenshot_20240411_193042_Maps.jpg

NAI! Είναι η αντικατασταση της κεραίας που αφαιρέθηκε απο το Royal Sun.Λογικά θα καλύψει γύρω γύρω την περιοχή και θα μπει εδώ που καλύπτει μια χαρά!44389578_.thumb.png.9c9c09853c9d00e543d8b07f806c61af.png

Όσο για την κεραία της VF στην πλατεία 1866 λίγο κουφό θα σας φανεί.. αλλά πήγα σε φίλο κοντά στο γραφείο μου ανεβαίνω στο δικό του γραφείο και εκεί είχα 5G. κάνω test 300! (Που κανονικά θα έπρεπε στην απόσταση αυτή την μικρή να πάει 1Gbps +) Από εκεί τράβηξα φωτογραφία κάτω .Στο δικο μου γραφείο που είναι ακόμα πιο κοντά στην κεραία και την βλέπω και με βλέπει μόνο 4G ταχύτητα max 70Mbps. Τι διάολο να κάηκε κάνα πάνελ ? 😄 


780512241_.thumb.png.c88eeaaa1581a6aa7614cce5b4261cf6.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zerokill said:

NAI! Είναι η αντικατασταση της κεραίας που αφαιρέθηκε απο το Royal Sun.Λογικά θα καλύψει γύρω γύρω την περιοχή και θα μπει εδώ που καλύπτει μια χαρά!44389578_.thumb.png.9c9c09853c9d00e543d8b07f806c61af.png

Όσο για την κεραία της VF στην πλατεία 1866 λίγο κουφό θα σας φανεί.. αλλά πήγα σε φίλο κοντά στο γραφείο μου ανεβαίνω στο δικό του γραφείο και εκεί είχα 5G. κάνω test 300! (Που κανονικά θα έπρεπε στην απόσταση αυτή την μικρή να πάει 1Gbps +) Από εκεί τράβηξα φωτογραφία κάτω .Στο δικο μου γραφείο που είναι ακόμα πιο κοντά στην κεραία και την βλέπω και με βλέπει μόνο 4G ταχύτητα max 70Mbps. Τι διάολο να κάηκε κάνα πάνελ ? 😄 


780512241_.thumb.png.c88eeaaa1581a6aa7614cce5b4261cf6.png

Δεν φαίνεται να έχει ΚΑΝ massive sector προς τε εσένα. Βγάλε μια φωτό ζουμ . Εισαι σιγπυρος ΠΤΙ έχει massive ? Η COSMOTE ακόμα δεν έβαλε εκεί massive ?ΓΙΑΤΙ

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, georgebad said:

Δεν φαίνεται να έχει ΚΑΝ massive sector προς τε εσένα. Βγάλε μια φωτό ζουμ . Εισαι σιγπυρος ΠΤΙ έχει massive ? Η COSMOTE ακόμα δεν έβαλε εκεί massive ?ΓΙΑΤΙ

Αυτό είναι το Ζουμ και είναι πάνω στο ξενοδοχείο The Chania Hotel

1172445571_.thumb.png.0d8fa6f4c82baa5b6f2e127d94c2dc1b.png
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zerokill said:

Αυτό είναι το Ζουμ και είναι πάνω στο ξενοδοχείο The Chania Hotel

1172445571_.thumb.png.0d8fa6f4c82baa5b6f2e127d94c2dc1b.png
 

Αυτή είναι της vodafone? Δεν έχει massive πάντως. Και πάνελ ήλιο καμμένα όπως και του άλλου ιστού που ανέβασες στην προηγούμενη φώτο. Πέταμα χτες θέλουν, ειδικά σε σας εκεί κάτω με τόση ηλιοφάνεια και την αλμύρα από τη θάλασσα, αρκετά την έβγαλαν 😏

2 ώρες πριν, georgebad said:

Δεν φαίνεται να έχει ΚΑΝ massive sector προς τε εσένα. Βγάλε μια φωτό ζουμ . Εισαι σιγπυρος ΠΤΙ έχει massive ? Η COSMOTE ακόμα δεν έβαλε εκεί massive ?ΓΙΑΤΙ

Καλά η Cosmote άμα θα βάλει massive, τα αλλάζει και τα υπόλοιπα πάνελ, ενώ η Vodafone έχω πετύχει στον ιστό κάπου κοντά στην Πινακοθήκη αν θυμάμαι καλά, μπορεί να πετάξει κάνα massive έτσι μαζί με τα παλιά πάνελ. Και πιο πάνω στην Κηφισίας στο ύψος του Ψυχικού πάλι το ίδιο αλλά σ αυτόν μπορεί να τα έχει αλλάξει και όλα, δεν θυμάμαι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, johnny_htc said:

Αυτή είναι της vodafone? Δεν έχει massive πάντως. Και πάνελ ήλιο καμμένα όπως και του άλλου ιστού που ανέβασες στην προηγούμενη φώτο. Πέταμα χτες θέλουν, ειδικά σε σας εκεί κάτω με τόση ηλιοφάνεια και την αλμύρα από τη θάλασσα, αρκετά την έβγαλαν 😏

Καλά η Cosmote άμα θα βάλει massive, τα αλλάζει και τα υπόλοιπα πάνελ, ενώ η Vodafone έχω πετύχει στον ιστό κάπου κοντά στην Πινακοθήκη αν θυμάμαι καλά, μπορεί να πετάξει κάνα massive έτσι μαζί με τα παλιά πάνελ. Και πιο πάνω στην Κηφισίας στο ύψος του Ψυχικού πάλι το ίδιο αλλά σ αυτόν μπορεί να τα έχει αλλάξει και όλα, δεν θυμάμαι καλά. 

Ο ήλιος και η αλμύρα όπου μπαίνει και 1χλμ μέσα απο την ακτογραμμή τρώει τα πάντα ακόμη και τα inox.Δεν ξερω τι φόλα εχει φάει η κεραία πάντως δεν παίζει καθόλου και μιλάμε για την κεραία που μέχρι πριν 5 μέρες έδινε 1-1.2 Gbps.!

Link to comment
Share on other sites

https://www.alphatv.gr/news/koinonia/article/161566/o-epikefalis-tis-bc-partners-sto-foroum-ton-delfon-ependutikes-eukairies-dunamikoi-kladoi/

Πολύ ωραία τα λέει ο Κ. Σταθόπουλος. Λίγο "ρομαντικά" για την εποχή αλλά φαίνεται ότι επενδύει στη Χώρα. Η γνώμη σας;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...