Jump to content

Sony PlayStation 3


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μα οι αντιγραμμένες δεν έχουν region γιαυτό και παίζουν.

 

streaming games? no....

Link to comment
Share on other sites

μα οι αντιγραμμένες δεν έχουν region γιαυτό και παίζουν.

 

streaming games? no....

 

Κριμα.....

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Κριμα.....

 

Άμα το σκεφτείς λογικά αυτό δεν θα μπορούσε ποτέ να γίνεται. Από τη μία είναι εφικτό να κάνεις stream παιχνίδια του PC στο PS3 σαν video αλλά με τραγικό lag και χωρίς να μπορείς να τα παίξεις με το χειριστήριο του PS3.

Από την άλλη τα παιχνίδια του PS3 προφανώς δεν είναι συμβατά με τον υπολογιστή ο οποίος θα έπρεπε να τα τρέξει οπότε το ξεχνάς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

A ωραια...σας ευχαριστω...streaming ....αναφερεται καπου πως γινεται?

 

Δες στην σελίδα του Ps3 media server: http://ps3mediaserver.blogspot.com/

 

Μπορείς να το κάνεις και μέσω του wmp αρκεί να κατεβάσεις κάποιο codec pack με το οποίο να σου παίζει τα .mkv

 

Οι οδηγίες, με ελάχιστες διαφορές ανάλογα με το σύστημα που τρέχεις, είναι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2919870#post2919870

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Σκεφτομαι την αγορα του νεου PS3 slim με τα 120 GB. Εχω ομως καποιες αποριες σχετικα με το multimedia χαρακτηρα της συσκευης. Πιο συγκεκριμενα με ενδιαφερει παρα πολυ, περα απο παιχνιδια, να το χρησιμοποιω και ως media player για να παιζω διαφορες ταινιες (.mkv, .m2ts, divx, avi, wmv κτλ). Και εξηγουμαι:

 

1. Ειδα στις προηγουμενες σελιδες οτι γινεται αναφορα στα αρχεια που μπορει να αναπαραξει και φαινεται οτι υποστηριζει τα πιο διαδεδομενα. Υπαρχει καποιο σημαντικο format που δεν υποστηριζει?

 

2. Αυτη η αναπαραγωγη μπορει να γινει με WiFi και wired. Οταν λεμε wired (το οποιο με ενδιαφεριε περισσοτερο λογω HD) εννουμε και με το να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο δικο (με USB 2.0) και να κανω browse και αναπαραγωγη απο το PS3 τα media αρχεια που ειναι αποθηκευμενα εκει? Κατι σαν το WD TV? Γινεται αυτο? Αν ναι μεχρι τι χωρητικοτητα δισκπο μπορει να αναγνωρισει? Επισης η αναπαραγωγη φανταζομαι οτι υποστηριζεται και απο τον τοπικο του δισκο ετσι (μεταφεροντας εκει τις ταινιες)? Γενικα με ενδιαφερει να μπορω να αναπαραξω HD ταινιες που εχω κατεβασει και ειναι σε διαφορες μορφες καθως και αρχεια m2ts που εχω απο την Sony HD camera. Επισης διαβαζει αρχεια υποτιτλων? Τελος εκτος απο USB δισκο υποστηριζει και Ethernet συνδεση με δισκο?

 

3. Ειδα οτι εχει ενσωματομενο καποιον internet browser για πλοηγηση στο διαδικτυο. Ισχυει? Αν ναι, ποσο ευχρηστος ειναι και τι δυνατοτητες εχει? Υποστηριζει περιεχομενο flash και YouTube? Υπαρχει καποιο ειδος ασυρματου πληκρολογιου που διευκολυνει αυτη την λειτουργια ή μονο με το χειρηστηριο του?

 

Γενικοτερα, περα απο το αυτονοητο της σουπερ παιχνιδομηχανης, το προτεινετε και για τον Multimedia χαρακτηρα του συμφωνα με τις αναγκες που περιγραφω παραπανω?

 

Ζητω εκ'των προτερων συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και τις πολλες ερωτησεις μου.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Σκεφτομαι την αγορα του νεου PS3 slim με τα 120 GB. Εχω ομως καποιες αποριες σχετικα με το multimedia χαρακτηρα της συσκευης. Πιο συγκεκριμενα με ενδιαφερει παρα πολυ, περα απο παιχνιδια, να το χρησιμοποιω και ως media player για να παιζω διαφορες ταινιες (.mkv, .m2ts, divx, avi, wmv κτλ). Και εξηγουμαι:

 

1. Ειδα στις προηγουμενες σελιδες οτι γινεται αναφορα στα αρχεια που μπορει να αναπαραξει και φαινεται οτι υποστηριζει τα πιο διαδεδομενα. Υπαρχει καποιο σημαντικο format που δεν υποστηριζει?

 

2. Αυτη η αναπαραγωγη μπορει να γινει με WiFi και wired. Οταν λεμε wired (το οποιο με ενδιαφεριε περισσοτερο λογω HD) εννουμε και με το να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο δικο (με USB 2.0) και να κανω browse και αναπαραγωγη απο το PS3 τα media αρχεια που ειναι αποθηκευμενα εκει? Κατι σαν το WD TV? Γινεται αυτο? Αν ναι μεχρι τι χωρητικοτητα δισκπο μπορει να αναγνωρισει? Επισης η αναπαραγωγη φανταζομαι οτι υποστηριζεται και απο τον τοπικο του δισκο ετσι (μεταφεροντας εκει τις ταινιες)? Γενικα με ενδιαφερει να μπορω να αναπαραξω HD ταινιες που εχω κατεβασει και ειναι σε διαφορες μορφες καθως και αρχεια m2ts που εχω απο την Sony HD camera. Επισης διαβαζει αρχεια υποτιτλων? Τελος εκτος απο USB δισκο υποστηριζει και Ethernet συνδεση με δισκο?

 

3. Ειδα οτι εχει ενσωματομενο καποιον internet browser για πλοηγηση στο διαδικτυο. Ισχυει? Αν ναι, ποσο ευχρηστος ειναι και τι δυνατοτητες εχει? Υποστηριζει περιεχομενο flash και YouTube? Υπαρχει καποιο ειδος ασυρματου πληκρολογιου που διευκολυνει αυτη την λειτουργια ή μονο με το χειρηστηριο του?

 

Γενικοτερα, περα απο το αυτονοητο της σουπερ παιχνιδομηχανης, το προτεινετε και για τον Multimedia χαρακτηρα του συμφωνα με τις αναγκες που περιγραφω παραπανω?

 

Ζητω εκ'των προτερων συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και τις πολλες ερωτησεις μου.

 

Ευχαριστω

 

1. Δεν υποστηρίζει mkv natively αλλά μπορείς να τα "μετατρεψεις" ταχύτατα με το mkv2vob που απλά τους αλλάζει το container και παίζουν κανονικά. Αν δε θες υποτίτλους είναι μια καλή λύση, αν θες πάλι δουλεύει το ίδιο πρόγραμμα αλλά αργεί γιατί κάνει transcoding.

 

2. Τα παιδιά μιλούν για streaming περιεχομένου που βρίσκεται στο σκληρό δίσκο του υπολογιστή σου μέσω δικτύου (wi-fi ή ethernet), χωρίς να αποθηκεύεται δηλαδή τοπικά στο PS3. Πέρα από αυτό μπορείς βέβαια να παίξεις multimedia υλικό αποθηκευμένο στον σκληρό δίσκο του μηχανήματος είτε σε εξωτερικούς σκληρούς. Οποιοσδήποτε σκληρός φορμαρισμένος σε FAT32 αναγνωρίζεται και τα αρχεία m2ts παίζουν κανονικά. Αρχεία υποτίτλων δε διαβάζει παρά μόνο αν τα ενσωματώσεις με κάποιο τρόπο (σε .avi καλή λύση είναι το aviaddxsubs).

 

3. O browser είναι σχετικά αξιοπρεπής (υποστηρίζει flash πλέον) αλλά το μεγάλο του πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να γράψεις ελληνικά. Επίσης η πλοήγηση με το χειριστήριο είναι εντελώς άβολη αλλά μπορείς να συνδέσεις πληκτρολόγιο και ποντίκι αν θέλεις.

 

Σαν όλα-σε-ένα multimedia μηχάνημα το PS3 είναι εξαιρετικό και αρκετά βολικό αφού το συνηθίσεις, δεν υπάρχει αμφιβολία. Αν όμως δεν ενδιαφέρεσαι και τόσο για τα παιχνίδια του ή το blu-ray οι εξειδικευμένες λύσεις σαν το WDTV ή το Popcorn Hour υπερέχουν σαφώς σε πρακτικότητα.

 

Βγήκε το multi-player & co-op demo (όχι SP δυστυχώς) του Uncharted 2, τρέξτε! :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Σκεφτομαι την αγορα του νεου PS3 slim με τα 120 GB. Εχω ομως καποιες αποριες σχετικα με το multimedia χαρακτηρα της συσκευης. Πιο συγκεκριμενα με ενδιαφερει παρα πολυ, περα απο παιχνιδια, να το χρησιμοποιω και ως media player για να παιζω διαφορες ταινιες (.mkv, .m2ts, divx, avi, wmv κτλ). Και εξηγουμαι:

 

1. Ειδα στις προηγουμενες σελιδες οτι γινεται αναφορα στα αρχεια που μπορει να αναπαραξει και φαινεται οτι υποστηριζει τα πιο διαδεδομενα. Υπαρχει καποιο σημαντικο format που δεν υποστηριζει? Ναι WMV-HD και MKV

 

2. Αυτη η αναπαραγωγη μπορει να γινει με WiFi και wired. Οταν λεμε wired (το οποιο με ενδιαφεριε περισσοτερο λογω HD) εννουμε και με το να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο δικο (με USB 2.0) και να κανω browse και αναπαραγωγη απο το PS3 τα media αρχεια που ειναι αποθηκευμενα εκει? Κατι σαν το WD TV? Γινεται αυτο? Αν ναι μεχρι τι χωρητικοτητα δισκπο μπορει να αναγνωρισει? Επισης η αναπαραγωγη φανταζομαι οτι υποστηριζεται και απο τον τοπικο του δισκο ετσι (μεταφεροντας εκει τις ταινιες)? Γενικα με ενδιαφερει να μπορω να αναπαραξω HD ταινιες που εχω κατεβασει και ειναι σε διαφορες μορφες καθως και αρχεια m2ts που εχω απο την Sony HD camera. Επισης διαβαζει αρχεια υποτιτλων? Τελος εκτος απο USB δισκο υποστηριζει και Ethernet συνδεση με δισκο? Όταν λέμε wired ενοούμε να ενώσεις το PS3 με ethernet cable στο νετ και όχι με wi-fi. Δεν υποστηρίζει υπότιτλους το PS3. Μόνο με το PS3 MEDIA SERVER θα μπορείς να βλέπεις ταινίες με υπότιτλους. Ο USB δίσκος πρέπει να είναι FAT32. Ο οποίος δεν υποστηρίζει αρχεία πάνω από 4GB

 

3. Ειδα οτι εχει ενσωματομενο καποιον internet browser για πλοηγηση στο διαδικτυο. Ισχυει? Αν ναι, ποσο ευχρηστος ειναι και τι δυνατοτητες εχει? Υποστηριζει περιεχομενο flash και YouTube? Υπαρχει καποιο ειδος ασυρματου πληκρολογιου που διευκολυνει αυτη την λειτουργια ή μονο με το χειρηστηριο του? Ναι, ναι. ναι ;)

 

Γενικοτερα, περα απο το αυτονοητο της σουπερ παιχνιδομηχανης, το προτεινετε και για τον Multimedia χαρακτηρα του συμφωνα με τις αναγκες που περιγραφω παραπανω? 100%

Ζητω εκ'των προτερων συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και τις πολλες ερωτησεις μου.

 

Ευχαριστω

 

Βασικά με το PS3 MEDIA SERVER μπορείς και κάνεις browse το πισί σου από το PS3 και να ανοίγεις ΌΠΟΙΟ βίντεο θές. Ακόμα και DVD Region 1 αν τα βάλεις στο DVD-ROM του πισί (και έχεις και το AnyDVD να αφαιρεί το region) παίζουν στο PS3 μέσω stream!

 

edit: Damn you marvin! :D :D

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν υποστηρίζει mkv natively αλλά μπορείς να τα "μετατρεψεις" ταχύτατα με το mkv2vob που απλά τους αλλάζει το container και παίζουν κανονικά. Αν δε θες υποτίτλους είναι μια καλή λύση, αν θες πάλι δουλεύει το ίδιο πρόγραμμα αλλά αργεί γιατί κάνει transcoding.

 

2. Τα παιδιά μιλούν για streaming περιεχομένου που βρίσκεται στο σκληρό δίσκο του υπολογιστή σου μέσω δικτύου (wi-fi ή ethernet), χωρίς να αποθηκεύεται δηλαδή τοπικά στο PS3. Πέρα από αυτό μπορείς βέβαια να παίξεις multimedia υλικό αποθηκευμένο στον σκληρό δίσκο του μηχανήματος είτε σε εξωτερικούς σκληρούς. Οποιοσδήποτε σκληρός φορμαρισμένος σε FAT32 αναγνωρίζεται και τα αρχεία m2ts παίζουν κανονικά. Αρχεία υποτίτλων δε διαβάζει παρά μόνο αν τα ενσωματώσεις με κάποιο τρόπο (σε .avi καλή λύση είναι το aviaddxsubs).

 

3. O browser είναι σχετικά αξιοπρεπής (υποστηρίζει flash πλέον) αλλά το μεγάλο του πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να γράψεις ελληνικά. Επίσης η πλοήγηση με το χειριστήριο είναι εντελώς άβολη αλλά μπορείς να συνδέσεις πληκτρολόγιο και ποντίκι αν θέλεις.

 

Σαν όλα-σε-ένα multimedia μηχάνημα το PS3 είναι εξαιρετικό και αρκετά βολικό αφού το συνηθίσεις, δεν υπάρχει αμφιβολία. Αν όμως δεν ενδιαφέρεσαι και τόσο για τα παιχνίδια του ή το blu-ray οι εξειδικευμένες λύσεις σαν το WDTV ή το Popcorn Hour υπερέχουν σαφώς σε πρακτικότητα.

 

Βγήκε το multi-player & co-op demo (όχι SP δυστυχώς) του Uncharted 2, τρέξτε! :)

 

Αρχικα σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Το Popcorn Hour δεν το ηξερα και το ειδα τωρα αλλα ειναι σχετικα ακριβο και χωρις Blu-ray. Οποτε μαλλον αποριπτεται.

Το WD TV σιγουρα ειναι μια πολυ καλη λυση και παιζει σχεδον τα παντα.

 

Δεν ξερω, ειμαι σε διλημμα. Θα το ψαξω και αλλο πριν αποφασισω. Ειχα παντως την εντυπωση οτι παιζει αρχεια .mkv, αν και αφου μπορουν πολυ γρηγορα να μετατραπουν σε vob ειμαστε οκ. Η ελλειψη ομως υποστηριξης υποτιτλων ειναι σχετικα σημαντικη.

 

Απο την αλλη η παρουσια Web Browser και το σερφαρισμα στην 32αρα σε HD αναλυση ειναι πολυ σημαντικο δελεαρ....

 

Βασικά με το PS3 MEDIA SERVER μπορείς και κάνεις browse το πισί σου από το PS3 και να ανοίγεις ΌΠΟΙΟ βίντεο θές. Ακόμα και DVD Region 1 αν τα βάλεις στο DVD-ROM του πισί (και έχεις και το AnyDVD να αφαιρεί το region) παίζουν στο PS3 μέσω stream!

 

edit: Damn you marvin! :D :D

 

Αρα θα μπορω ετσι να αναπαραγω τα avi αρχεια που εχουν srt υποτιτλους? Διαβασα ομως οτι η ασυρματη λυση ενδεικνεται μονο για μή HD αρχεια καθως με τα HD υπαρχει πολυ σπασιμο στην εικονα κτλ λογω πολυ μεγαλου μεγεθους, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα.

Χτές μου δώσανε να δω έναν γάμο σε blu-ray disc αλλά μου βγάζει το εξής μην

this video cannot be played (80029941)

με το Update μπορεί να φτιάξει η κατάσταση, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισε το σύστημά σου αλλά πιστεύω οτι είναι πρόβλημα στο δίσκο.Πιθανόν εσφαλμένη κωδικοποίηση.Αυθεντικές ταινιες BluRay μπορει να παιξει το μηχανημα σου?Για να αποκλεισουμε την περίπτωση οτι τα παιξε το drive
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Στέφανε ευχαριστώ για την απαντησή σου αλλά το μηχάνημα παίζει κανονικά 2 ταινίες blu-ray που έχω τις δοκίμασα χτες πάλι. Το συγκεκριμένο δισκάκι το βάλαμε και σε ένα blu-ray player της sony και έπαιξε (πριν το βάλω στο ps3) Παίζει Κοπιες το ps3 η μόνο τα βιομηχανικά δισκάκια?

Το update τι φτιάχνει ξέρει κανένας?

Η έχει δοκιμάσει κανείς αντιγραμένο δισκάκι (ταινία) blu-ray

Link to comment
Share on other sites

Αρα θα μπορω ετσι να αναπαραγω τα avi αρχεια που εχουν srt υποτιτλους? Διαβασα ομως οτι η ασυρματη λυση ενδεικνεται μονο για μή HD αρχεια καθως με τα HD υπαρχει πολυ σπασιμο στην εικονα κτλ λογω πολυ μεγαλου μεγεθους, σωστα?

 

Με τον PS3 media server, ασυρματα, μπορεις να δεις 720p με λογικο bitrate. Αλλα δεν μπορεις να κανεις fast forward. Για 1080 το ξεχνας τελειως.

 

Υπ'οψην, πρεπει να εχεις και ενα δυνατο σχετικα υπολογιστη για να κανει το transcode. Ενας dual core με 2 GB ειναι αρκετος.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω κανει trascode στα mkv επειδη δεν τα υποστηριζει το PS3. Βεβαια εχω κανα μηνα να το χρησιμοποιησω (να ναι καλα το Egreat:D).
Link to comment
Share on other sites

Μου στείλανε σήμερα το promo (full game) του Mini Ninjas.. θα με κρατήσει busy μέχρι να μου έρθει και ο Ratchet :D :D
Link to comment
Share on other sites

Το αμερικάνικο Playstation Store είναι πλέον διαθέσιμο μέσω του Amazon.com.

 

Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος για το τί σημαίνει αυτό για εμάς αλλά απ' ότι φαίνεται μπορεί να αγοράσει κανείς πράγματα από το αμερικάνικο κατάστημα (προϋπόθεση είναι η δημιουργία αμερικάνικου PSN λογαριασμού) με πιστωτικές κάρτες τις οποίες δέχεται το Amazon.com αλλά αρνείται η ίδια η Sony λόγω billing address εκτός ΗΠΑ. Πολύ χρήσιμο για κατοίκους της Κύπρου αλλά και για παιχνίδια που αργούν να βγούν στο ευρωπαϊκό κατάστημα.

 

Αν όντως ισχύει το παραπάνω προσοχή στα add-ons (π.χ. Broken Steel για το Fallout 3, btw πολύ καλό!), μην αγοράζετε ποτέ από το Αμερικάνικο κατάστημα γιατί είναι region-locked και ασύμβατα με τα παιχνίδια που έχουν αγοραστεί στην Ευρώπη.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....ενδιαφερομαι να αγορασω το πσ3 το σλιμ....με ενδιαφερει ομως αρκετα η εγγραφη απο τηλεοραση....υπαρχει καποιο κολπ με το οποιο να μπρορω να γραφω στο σκληρο δισκο η οποθδηποτε αλλου???? μια <<πατεντα>> ισως...ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο αλλα ρωταω γιατι με ενδιαφερει.....

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Τουλάχιστον όχι για την Ελλάδα και όχι για αναλογικά κανάλια.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αμα η Sony αποφασίσει να το φέρει Ελλάδα, ναι.

Αλλά, sorry κιόλας, γιατί δεν παίρνεις ένα dvd writer για αυτή τη δουλειά;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι δεν θα το αγορασω για αυτο το λογο....απλα θα ηθελα να ξερω αμα γινεται ωστε να ξερω πως θα κινηθω κ τι να αγορασω....
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό σε ρωτάω και εγώ γιατί δεν επιλέγεις την πιο απλή λύση του Dvd Recorder για αυτό που θέλεις και το PS3 για Blu-Rays και παιχνίδια. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 ερωτησεις οποιος μπορει να απαντησει

1.

επειδη δεν παιζει σρτ το πσ3, τι κολπο υπαρχει που οταν βάζω στο πσ3 ενα φακελο με την ταινια και τον υποτιλο .σρτ να μπορώ να βλεπω την ταινία με υπότιτλους(χωρις να χρειαζεται να την συμπιεσω και να χασω σε ποιοτητα)

 

2

αν παραγγείλης παιχνιδια απο αμερικη απο εβαΥ θα μου παιζουνε? πρεπει ναναι μονο απο ευρώπη για να μην εχω πρόβλημα?

 

 

ευχαρηστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...