Jump to content

Sony PlayStation 3


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εψαξα να βρω πως μπορω να αλλαξω το Nat Type απο 3 σε 2 γιατι ειπα και πιο πανω δ παιζει τ PES 2009 αλλα δε μπορεσα να κανω τπτ..εχω το jetspeed 520 . αν μπορει καποιος ας βοηθεισει please:cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εψαξα να βρω πως μπορω να αλλαξω το Nat Type απο 3 σε 2 γιατι ειπα και πιο πανω δ παιζει τ PES 2009 αλλα δε μπορεσα να κανω τπτ..εχω το jetspeed 520 . αν μπορει καποιος ας βοηθεισει please:cry::cry:

 

Guide @ PS3news.com

Guide @ PS3Forums.gr

Guide @ PS3hax.net (Παραπλήσιος με αυτόν του ps3forums, αν όχι ο ίδιος.)

 

Εν ολίγοις, βάλε static ip στο ps3 σου, άνοιξε και κάποια port's στο router σου και όλα θα φτιάξουν.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις, βάλε static ip στο ps3 σου, άνοιξε και κάποια port's στο router σου και όλα θα φτιάξουν.

 

φιλε,βασικα οταν λες static IP πιστευω εννοεις μια IP οποιαδηποτε την οποια θα τη βαλω στ PS3 μου...(πχ 10.0.0.5)ας πουμε..το προβλημα ειναι οτι οταν βαζω τ DNS μου λεει an error occured εψαξα να βρω αλλα τπτ..μηπως εχεις ιδεα???ειναι jetspeed 520. :confused:

α! και οσον αφορα τ ΙΡ οχι τ 192.168.1.1 αλλα τ αλλο απο πανω ετσι?

sorry για τ πολλες ερωτησης αλλα ειμαι απογοητευμενος...:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

.avi (δηλαδή DivX)

Οι περισσότερες σειρές/ταινίες που θα βρεις στο net είναι σε μορφή .avi εκτός από αυτές που αναφέρει πως είναι 720p ή 1080p.

 

Τελικά παίζει το PS3 720p/1080p ταινίες (.mkv)? Επίσης, ποιο φορμάτ είναι το καλύτερο από άποψη ποιότητας για να παίζει το PS3? DivX?

Link to comment
Share on other sites

φιλε,βασικα οταν λες static IP πιστευω εννοεις μια IP οποιαδηποτε την οποια θα τη βαλω στ PS3 μου...(πχ 10.0.0.5)ας πουμε..το προβλημα ειναι οτι οταν βαζω τ DNS μου λεει an error occured εψαξα να βρω αλλα τπτ..μηπως εχεις ιδεα???ειναι jetspeed 520. :confused:

α! και οσον αφορα τ ΙΡ οχι τ 192.168.1.1 αλλα τ αλλο απο πανω ετσι?

sorry για τ πολλες ερωτησης αλλα ειμαι απογοητευμενος...:cry::cry:

 

Έστω ότι το router σου έχει ip 192.168.1.1 και δίνει ip's από 192.168.1.2 εως 192.168.1.255

Εσύ θα βάλεις στο ps3 σου μια η οποία δεν χρησιμοποιείται π.χ. 192.162.1.10 (το 10 μπορεί να γίνει ότι θέλεις από 2 μέχρι 255 αρκεί να μη χρησιμοποιείται από άλλη συσκευή/pc)

Subnet mask θα το αφήσεις όπως θα σου το βγάλει, δηλαδή 255.255.255.0

Default router θα βάλεις την ip του router σου. Στο παράδειγμά μου την 192.168.1.1

Τα primary και secondary DNS θα τα βρεις μέσα από τις ρυθμίσεις του router σου.

 

Αν δεν μπορείς να τα βρεις ρώτα ΕΔΩ.

 

Τελικά παίζει το PS3 720p/1080p ταινίες (.mkv)? Επίσης, ποιο φορμάτ είναι το καλύτερο από άποψη ποιότητας για να παίζει το PS3? DivX?

 

Όχι, δεν αναπαράγει .mkv τα οποία είναι αποθηκευμένα στον σκληρό του ή σε κάποιον εξωτερικό ή σε κάποιο άλλο μέσο αποθήκευσης. Μόνο με streaming.

Το καλύτερο format από άποψη ποιότητας σαφώς και είναι το .mp4. Το DivX μόνο ποιότητα δεν έχει.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι το router σου έχει ip 192.168.1.1 και δίνει ip's από 192.168.1.2 εως 192.168.1.255

Εσύ θα βάλεις στο ps3 σου μια η οποία δεν χρησιμοποιείται π.χ. 192.162.1.10 (το 10 μπορεί να γίνει ότι θέλεις από 2 μέχρι 255 αρκεί να μη χρησιμοποιείται από άλλη συσκευή/pc)

Subnet mask θα το αφήσεις όπως θα σου το βγάλει, δηλαδή 255.255.255.0

Default router θα βάλεις την ip του router σου. Στο παράδειγμά μου την 192.168.1.1

Τα primary και secondary DNS θα τα βρεις μέσα από τις ρυθμίσεις του router σου.

 

Αν δεν μπορείς να τα βρεις ρώτα ΕΔΩ.

 

 

λοιπον, εβαλα το DNS που ελεγε η σελιδα, αβαλα ΙΡ address 192.168.1.10, subnet mask το αφησα ιδιο και στ default router εβαλα 192.168.1.1

ΚΑΙ παλι την ατυχια μου μου λεει "an error occured during communication with the server. this is a DNS error"

το obtain IP address το βγαζει succeeded.

πηγα στ σελιδα του router: 192.168.1.1 -> servises -> DNS και ειναι ολα "0" no DNS entries! γραφει το πραγμα...!!

Link to comment
Share on other sites

για DNS βαλε την IP του router σου πχ 192.168.1.1

 

και εισαι οκ!

 

μπα φιλε τπτ..

εβαλα την ΙP: 192.168.1.1 για το Primary DNS και εβαλα τη μια φορα την ιδια για το secondary DNS τπτ...

μετα εβαλα μονο το Primary χωρις να βαλω το secondary...παλι τπτ..μου λεει παλι το ιδιο πραγμα..an error occured...DNS error...

μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στ router?η να βαλω ισως static IP?την οποια προσπαθησα να βαλω αλλα δεν βρηκα πως οσο και ν εψαξα!

παντως οταν μιλαμε για default IP λεμε για τ IP address απο eth-0 και οχι απο το ppp-0 ετσι?

Link to comment
Share on other sites

μπα φιλε τπτ..

εβαλα την ΙP: 192.168.1.1 για το Primary DNS και εβαλα τη μια φορα την ιδια για το secondary DNS τπτ...

μετα εβαλα μονο το Primary χωρις να βαλω το secondary...παλι τπτ..μου λεει παλι το ιδιο πραγμα..an error occured...DNS error...

μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στ router?η να βαλω ισως static IP?την οποια προσπαθησα να βαλω αλλα δεν βρηκα πως οσο και ν εψαξα!

παντως οταν μιλαμε για default IP λεμε για τ IP address απο eth-0 και οχι απο το ppp-0 ετσι?

 

192.168.1.1 είναι το default gateway. Τα primary & secondary DNS θα τα βρεις πολύ εύκολα στο website του παρόχου internet όπου είσαι συνδρομητής.

Static IP βέβαια θα βάλεις, αλλιώς δε θα έμπλεκες με όλη αυτή τη διαδικασία. Η επιλογή υπάρχει αν επιλέξεις custom αντί για easy στο internet connection setup. Πρέπει να επιλέξεις κάποια διεύθυνση μεταξύ 192.168.1.2 μέχρι 192.168.1.255 όπως σου είπε ήδη ο DejaVu. Γενικά στο έχει εξηγήσει καλά, ξαναδιάβασε το ποστ του πιο προσεκτικά.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

192.168.1.1 είναι το default gateway. Τα primary & secondary DNS θα τα βρεις πολύ εύκολα στο website του παρόχου internet όπου είσαι συνδρομητής.

Static IP βέβαια θα βάλεις, αλλιώς δε θα έμπλεκες με όλη αυτή τη διαδικασία. Η επιλογή υπάρχει αν επιλέξεις custom αντί για easy στο internet connection setup. Πρέπει να επιλέξεις κάποια διεύθυνση μεταξύ 192.168.1.2 μέχρι 192.168.1.255 όπως σου είπε ήδη ο DejaVu. Γενικά στο έχει εξηγήσει καλά, ξαναδιάβασε το ποστ του πιο προσεκτικά.

 

φιλε marvin, εχω διαβασει πολυ καλα τ ποστ του Dejavu..το θεμα ειναι οτι δεν παιζει..:confused:

εχω ανοιξει το ports οπως λεει αυτο το site: http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Intracom/jetSpeed520/PS3_NAT_Type_3_to_2.htm

επειτα εχω βαλει

IP address: 192.168.1.200 οπου δεν την δουλευω καθολου...

subnet mask: 255.255.255.0 to default

Default router: 192.168.1.1 που την περνω απο το eth-0 μιας κ εχω ethernet kalodio

DNS Primary: 194.30.220.114

DNS Secondary: 194.30.220.117 τα οποια τα βρηκα τηλεφωνοντας στ vodafone μιας κ εχω vodafone.

Τα βαζω και μου λεει οκ για την ΙΡ και Fail occured για το DNS...:mad::mad::mad:

A! και οσον αφορα το static IP εννοεις για το PS3 kai οχι για το router ετσι? γιατι στ router δεν εχω static IP..!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που θα ήθελα να θίξω είναι πρόσφατο... και ίσως θα έπρεπε να ερευνηθεί και να γίνουν κάποιες κινήσεις...

 

Πριν από λίγο καιρό βγήκε ένα firmware update για το PS3 (έκδοση 2.53)

 

Έχει παρατηρηθεί.. σε κολλητό μου και σε 1000άδες κατόχους PS3 - 40gb ότι μετά την αναβάθμιση του μηχανήματος στην 2.53 ...μέσα σε λίγες μέρες χαλάει/καταστρέφεται το blu-ray drive...

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχει κάποιος ένα PS3 που δεν παίζει games και δεν μπορείς να δεις blu-ray ταινίες...

 

Αυτό έχει παρατηρηθεί από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ και κυρίως κατόχους της έκδοσης των 40Gb.

 

Οι κάτοχοι των 60/80gb δεν έχουν πρόβλημα... (αν και έχουν εμφανιστεί μερικοί..... που τους χαρακτήρισα....απλή σύμπτωση)

 

Είναι γνωστό ότι το 40άρι PS3 έχει διαφορετικό laser από το 80άρι...

Με το πέρασμα του 2.53 firmware έχει παρατηρηθεί ότι δίνει "λάθος" εντολές στο Blu-ray με αποτέλεσμα μετά από λίγη normal χρήση να τα φτύνει η κεφαλή και να μη διορθώνεται πλέον ΟΥΤΕ με αναβάθμιση στην 2.60...

 

Γενικά αν κάνει κανείς ένα search στο google με " ps3 2.53 problem " θα δείτε ότι γίνεται ΠΑΝΙΚΟΣ

 

Μέχρι και βιντεάκια στο Youtube έχουν ανεβάσει για αυτό ακριβώς το πρόβλημα...

 

Μίλησα με το κεντρικό service στο Χαλάνδρι... και "δεν γνωρίζουν" και καλά κάτι... και ότι ο μόνος τρόπος είναι αντικατάσταση του PS3...

 

Το θέμα είναι ότι πάρα πολύ κόσμος δεν είναι πλέον στην εγγύηση.... την παράνομη κατά την νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης που λέει ότι ΟΛΕΣ οι ηλεκτρονικές συσκευές πρέπει να παρέχουν εγγύηση 2 χρόνων.... και όχι ΜΟΝΟ 1 χρόνο που έχει το Ps3

 

Μίλησα και με τα κεντρικά της SONY και μου είπαν ότι θα ανοίξουν το θέμα με τον Product Manager.. και θα μου απαντήσουν....

 

Μου απάντησαν... και το μόνο που είπαν.. είναι ότι δεν έχουν κάποια επίσημη ανακοίνωση από την SONY (Σιγά μην είχαν) και ότι κοίταξαν στο Internet και παρατήρησαν ότι ΙΣΧΥΕΙ κάτι τέτοιο... αλλά τα forums που τα συζητάνε είναι Αμερικάνικα.... ΑΡΑ... και τα PS3 τους... τα οποία κατά τα λεγόμενα της SONY HELLAS δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τα Ευρωπαϊκά... (Αν είναι δυνατόν)

Φυσικά και αν κοιτάξει κάποιος τα forums αυτά θα βρει και πολλούς Έλληνες.

 

Πληροφοριακά η SONY HELLAS δεν επισκευάζει τα PS3... αλλά σου δίνει άλλο προς αντικατάσταση (φυσικά μεταχειρισμένο) με το αντίτιμο των 300ΕΥΡΩ!!!!!!!!

ενώ με 349 παίρνεις καινούργιο και καλύτερη έκδοση!!!!

 

Ο λόγος του thread αυτού είναι για να δούμε αν υπάρχει τελικά τέτοιο πρόβλημα στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόρασή μου είναι μια Sony Bravia 32' HD ready με αντίθεση 8000:1 η οποία αποδίδει πολύ καλά τις ταινίες Blue Ray που παίζω στο PS3 και με εξαιρετικό ήχο επίσης. Πρόσφατα είδα μια αντίστοιχη οθόνη Full HD να παίζει αντίστοιχο δισκάκι Blue Ray και έπαθα πλάκα με την ποιότητα της εικόνας και μετάνιωσα που δεν την πήρα πέρυσι..στο site του Playstation διάβασα ότι αν χρησιμοποιήσω καλώδιο HDMI η ποιότητα εικόνας στα παιχνίδια τουλάχιστον θα είναι κανονική HD. Ισχύει αυτό;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόρασή μου είναι μια Sony Bravia 32' HD ready με αντίθεση 8000:1 η οποία αποδίδει πολύ καλά τις ταινίες Blue Ray που παίζω στο PS3 και με εξαιρετικό ήχο επίσης. Πρόσφατα είδα μια αντίστοιχη οθόνη Full HD να παίζει αντίστοιχο δισκάκι Blue Ray και έπαθα πλάκα με την ποιότητα της εικόνας και μετάνιωσα που δεν την πήρα πέρυσι..στο site του Playstation διάβασα ότι αν χρησιμοποιήσω καλώδιο HDMI η ποιότητα εικόνας στα παιχνίδια τουλάχιστον θα είναι κανονική HD. Ισχύει αυτό;

 

Κατ' αρχάς είναι Blu Ray και όχι Blue.

Αν είχες συνδέσει το PS3 με την τηλεόραση σου με το απλό AV καλώδιο και όχι με HDMI είναι λογικό να έπαθες πλάκα. Επίσης, η Full HD βγάζει 1080p ενώ η HD Ready 720p. Μικρή η διαφορά η οποία δεν είναι και πολύ ορατή.

Και φυσικά, τα περισσότερα παιχνίδια του PS3 βγάζουν σήμα 720p. Λίγα είναι αυτά που έχουν 1080p. Οπότε, εφόσον συνδέσεις το PS3 me HDMI, τότε θα έχει την μέγιστη δυνατή εικόνα.

Αν δεν είχες το PS3 με HDMI τότε έχεις χάσει πάρα πολλά ;)

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς είναι Blu Ray και όχι Blue.

Αν είχες συνδέσει το PS3 με την τηλεόραση σου με το απλό AV καλώδιο και όχι με HDMI είναι λογικό να έπαθες πλάκα. Επίσης, η Full HD βγάζει 1080p ενώ η HD Ready 720p. Μικρή η διαφορά η οποία δεν είναι και πολύ ορατή.

Και φυσικά, τα περισσότερα παιχνίδια του PS3 βγάζουν σήμα 720p. Λίγα είναι αυτά που έχουν 1080p. Οπότε, εφόσον συνδέσεις το PS3 me HDMI, τότε θα έχει την μέγιστη δυνατή εικόνα.

Αν δεν είχες το PS3 με HDMI τότε έχεις χάσει πάρα πολλά ;)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...είχα διαβάσει στις οδηγίες και της τηλεόρασής μου αλλά και του PS3 ότι υπάρχει η δυνατότητα της σύνδεσης με καλώδιο HDMI αλλά δεν είχα δώσει και μεγάλη σημασία γιατί πίστευα ότι η κονσόλα θα έκανε θαύματα από...μόνη της και ότι θα έδειχνε τα Blu (και όχι Blue όπως πολύ καλά κάνεις και με διορθώνεις) χωρίς κάποια βοήθεια..Ερώτηση όταν συνδέσω το HDMI θα αποσυνδέσω το απλό AVI; Σε ευχαριστώ και πάλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...είχα διαβάσει στις οδηγίες και της τηλεόρασής μου αλλά και του PS3 ότι υπάρχει η δυνατότητα της σύνδεσης με καλώδιο HDMI αλλά δεν είχα δώσει και μεγάλη σημασία γιατί πίστευα ότι η κονσόλα θα έκανε θαύματα από...μόνη της και ότι θα έδειχνε τα Blu (και όχι Blue όπως πολύ καλά κάνεις και με διορθώνεις) χωρίς κάποια βοήθεια..Ερώτηση όταν συνδέσω το HDMI θα αποσυνδέσω το απλό AVI; Σε ευχαριστώ και πάλι.

 

Δεν είναι θέμα βοήθειας. Απλά έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται το hdmi στο πακέτο.

 

Όταν το συνδέσεις να βγάλεις το άλλο καλώδιο και να πας στα settings όπου θα ορίσεις ότι η εικόνα και ο ήχος περνούν πλέον από hdmi. Επίσης στα video settings πρέπει να επιλέξεις όλες τις αναλύσεις πλην της 1080p.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο το νέο Firmware (v2.60) Update

 

The PS3 firmware update (v2.60) is designed primarily to enhance the systemʼs media capabilities. The key feature is a new Photo

Gallery application, which delivers a suite of tools for sorting through and displaying your digital photo collection. Digital pictures

can be organized in groups according to various criteria, including the camera used to take the photos, the event date and time,

colors in the photos, as well as the number, ages, or facial expressions of the people pictured. You can also create slideshows

set to music and build photo playlists with an easy-to-use interface. The Photo Gallery application will need to be installed

separately from the XMB after you update your PS3ʼs firmware. To install the Photo Gallery application, go to the Photo

section on the XMB, select Photo Gallery and press the X button.

 

 

The 2.60 update also includes:

 

Guest access to PlayStation Store: This enables non-PlayStation Network members

to browse through the storefront to check out the latest games, demos, videos, etc.

 

DivX 3.11 support: Videos in this format can now be played on PS3.

 

[πηγή: PlayStation-Blog.com]

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο το νέο Firmware (v2.60) Update

 

The PS3 firmware update (v2.60) is designed primarily to enhance the systemʼs media capabilities. The key feature is a new Photo

Gallery application, which delivers a suite of tools for sorting through and displaying your digital photo collection. Digital pictures

can be organized in groups according to various criteria, including the camera used to take the photos, the event date and time,

colors in the photos, as well as the number, ages, or facial expressions of the people pictured. You can also create slideshows

set to music and build photo playlists with an easy-to-use interface. The Photo Gallery application will need to be installed

separately from the XMB after you update your PS3ʼs firmware. To install the Photo Gallery application, go to the Photo

section on the XMB, select Photo Gallery and press the X button.

 

 

The 2.60 update also includes:

 

Guest access to PlayStation Store: This enables non-PlayStation Network members

to browse through the storefront to check out the latest games, demos, videos, etc.

 

DivX 3.11 support: Videos in this format can now be played on PS3.

 

[πηγή: PlayStation-Blog.com]

 

Μάλιστα. Το 2.60 έχει δοθεί εδώ και ένα 10ήμερο περίπου. Και στο συγκεκριμένο άρθρο επάνω αριστερά γράφει 20 Ιανουαρίου :p

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ο πρόεδρος της SCEE θεωρεί πως αυτό δε θα αλλάξει ούτε με κάποια μείωση στη τιμή του

 

Ο David Reeves δήλωσε ότι θεωρεί πως το PS3 θα παραμείνει η ακριβότερη κονσόλα στην αγορά, παρά τον ανταγωνισμό από τα Wii και Xbox 360. Ερωτηθείς από το Eurogamer πάνω σε αυτό το θέμα, ο Reeves έδωσε μία απλή και ξεκάθαρη απάντηση: "Ναι, πιστεύω ότι θα παραμείνει η ακριβότερη κονσόλα". Ο Reeves δεν αποκλείει να γίνει κάποια μείωση στη τιμή του μηχανήματος, αλλά πιστεύει πως ακόμη και μετά από αυτό, το PS3 θα εξακολουθεί να αποτελεί την πιο ακριβή κονσόλα στα ράφια των καταστημάτων. Το υψηλόβαθμο στέλεχος της ιαπωνικής εταιρίας αιτιολόγησε τη στάση αυτή της Sony, παρομοιάζοντάς τη με armadillo, καθώς προστατεύει τον εαυτό της ενάντια σε μία δύσκολη οικονομική κατάσταση. "Προστατεύουμε τους εαυτούς μας με ένα πολύ σκληρό κέλυφος, έτσι ώστε να καταφέρουμε να ξεπεράσουμε τα επόμενα ένα με δύο χρόνια της δύσκολης οικονομικής κατάστασης" εξήγησε ο πρόεδρος της Sony Computer Entertainment Europe.

 

πηγή:http://www.gameover.gr

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που θα ήθελα να θίξω είναι πρόσφατο... και ίσως θα έπρεπε να ερευνηθεί και να γίνουν κάποιες κινήσεις...

 

Πριν από λίγο καιρό βγήκε ένα firmware update για το PS3 (έκδοση 2.53)

 

Έχει παρατηρηθεί.. σε κολλητό μου και σε 1000άδες κατόχους PS3 - 40gb ότι μετά την αναβάθμιση του μηχανήματος στην 2.53 ...μέσα σε λίγες μέρες χαλάει/καταστρέφεται το blu-ray drive...

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχει κάποιος ένα PS3 που δεν παίζει games και δεν μπορείς να δεις blu-ray ταινίες...

 

Αυτό έχει παρατηρηθεί από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ και κυρίως κατόχους της έκδοσης των 40Gb.

 

Οι κάτοχοι των 60/80gb δεν έχουν πρόβλημα... (αν και έχουν εμφανιστεί μερικοί..... που τους χαρακτήρισα....απλή σύμπτωση)

 

Είναι γνωστό ότι το 40άρι PS3 έχει διαφορετικό laser από το 80άρι...

Με το πέρασμα του 2.53 firmware έχει παρατηρηθεί ότι δίνει "λάθος" εντολές στο Blu-ray με αποτέλεσμα μετά από λίγη normal χρήση να τα φτύνει η κεφαλή και να μη διορθώνεται πλέον ΟΥΤΕ με αναβάθμιση στην 2.60...

 

Γενικά αν κάνει κανείς ένα search στο google με " ps3 2.53 problem " θα δείτε ότι γίνεται ΠΑΝΙΚΟΣ

 

Μέχρι και βιντεάκια στο Youtube έχουν ανεβάσει για αυτό ακριβώς το πρόβλημα...

 

Μίλησα με το κεντρικό service στο Χαλάνδρι... και "δεν γνωρίζουν" και καλά κάτι... και ότι ο μόνος τρόπος είναι αντικατάσταση του PS3...

 

Το θέμα είναι ότι πάρα πολύ κόσμος δεν είναι πλέον στην εγγύηση.... την παράνομη κατά την νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης που λέει ότι ΟΛΕΣ οι ηλεκτρονικές συσκευές πρέπει να παρέχουν εγγύηση 2 χρόνων.... και όχι ΜΟΝΟ 1 χρόνο που έχει το Ps3

 

Μίλησα και με τα κεντρικά της SONY και μου είπαν ότι θα ανοίξουν το θέμα με τον Product Manager.. και θα μου απαντήσουν....

 

Μου απάντησαν... και το μόνο που είπαν.. είναι ότι δεν έχουν κάποια επίσημη ανακοίνωση από την SONY (Σιγά μην είχαν) και ότι κοίταξαν στο Internet και παρατήρησαν ότι ΙΣΧΥΕΙ κάτι τέτοιο... αλλά τα forums που τα συζητάνε είναι Αμερικάνικα.... ΑΡΑ... και τα PS3 τους... τα οποία κατά τα λεγόμενα της SONY HELLAS δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τα Ευρωπαϊκά... (Αν είναι δυνατόν)

Φυσικά και αν κοιτάξει κάποιος τα forums αυτά θα βρει και πολλούς Έλληνες.

 

Πληροφοριακά η SONY HELLAS δεν επισκευάζει τα PS3... αλλά σου δίνει άλλο προς αντικατάσταση (φυσικά μεταχειρισμένο) με το αντίτιμο των 300ΕΥΡΩ!!!!!!!!

ενώ με 349 παίρνεις καινούργιο και καλύτερη έκδοση!!!!

 

Ο λόγος του thread αυτού είναι για να δούμε αν υπάρχει τελικά τέτοιο πρόβλημα στην Ελλάδα

 

πρώτη φορά το ακούω αυτό το πρόβλημα.. και μάλιστα μπαίνω σε sites που ασχολούνται με τα θέματα αυτά αλλά τίποτα.. και μάλιστα θα προκαλούσε μεγάλο σάλο ένα τέτοιο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο περίεργο να προκαλέσει ένα fw update πρόβλημα στο drive αλλά δεν ξέρεις ποτέ.

Κάθε update έχει ένα μικρό ποσοστό ρίσκου - ευτυχώς μέχρι τώρα εμένα δε μου έχει προκύψει κάτι.

 

ΥΓ. Το demo του Killzone 2 βγαίνει την Πέμπτη. Μετά από 3,5 χρόνια αναμονής έμειναν μόλις τρεις μέρες για να το έχουμε στα χέρια μας. Οι κριτικές btw είναι αποθεωτικές μέχρι τώρα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόρασή μου είναι μια Sony Bravia 32' HD ready με αντίθεση 8000:1 η οποία αποδίδει πολύ καλά τις ταινίες Blue Ray που παίζω στο PS3 και με εξαιρετικό ήχο επίσης. Πρόσφατα είδα μια αντίστοιχη οθόνη Full HD να παίζει αντίστοιχο δισκάκι Blue Ray και έπαθα πλάκα με την ποιότητα της εικόνας και μετάνιωσα που δεν την πήρα πέρυσι..στο site του Playstation διάβασα ότι αν χρησιμοποιήσω καλώδιο HDMI η ποιότητα εικόνας στα παιχνίδια τουλάχιστον θα είναι κανονική HD. Ισχύει αυτό;

 

oute kan kalodio hdmi den ehis?fusika k tha deis diafora etsi k allios....ALLA PROSEKSE..an i tileorasi sou einai hd ready k ohi full HD tote den tha deis pote pragmatiki analusi high definition...diladi tha vlepis analusi 1368x1024 stin kaluteri eno i full hd tileoraseis einai 1900x1200...

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κλασικά παιχνίδια για το ps3? τύπου packman, tetris κλπ...

 

Κάτι λίγα υπάρχουν για κατέβασμα από το Playstation store. Επίσης η Sega ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει μια συλλογή με 40 παιχνίδια του Master System - πάντως δεν αξίζει να το πάρεις για να παίζεις τέτοιου είδους παιχνίδια.

 

Ανέβηκε το demo του Resident Evil 5 στο store. :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λίγα υπάρχουν για κατέβασμα από το Playstation store. Επίσης η Sega ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει μια συλλογή με 40 παιχνίδια του Master System - πάντως δεν αξίζει να το πάρεις για να παίζεις τέτοιου είδους παιχνίδια.

 

Ανέβηκε το demo του Resident Evil 5 στο store. :)

 

ΓΙΑΤΙ να μην τα κυκλοφορούν και εκτός PSN δεν μπορώ να καταλάβω...

μόλις αγόρασα το RATCHET & CLANK - Quest for Booty από Αυστραλία... που το είχαν μόνο σαν PSN Download στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ να μην τα κυκλοφορούν και εκτός PSN δεν μπορώ να καταλάβω...

μόλις αγόρασα το RATCHET & CLANK - Quest for Booty από Αυστραλία... που το είχαν μόνο σαν PSN Download στην Ευρώπη...

 

Κοίτα, τα περισσότερα από αυτά τα παιχνίδια δε θα έβγαιναν καν σαν κανονικές κυκλοφορίες - το κόστος δεν θα έβγαινε με τίποτα. Υπάρχουν και εξαιρέσεις που "κανονικά" παιχνίδια βγαίνουν μόνο σε download (π.χ. Wipeout, Quest for Booty) αλλά το λάθος για εμένα δεν είναι ο τρόπος πώλησης όσο το ότι δεν υπάρχει πρόσβαση για όλους. Από τη στιγμή που κάποιες χώρες δεν υποστηρίζονται ακόμη επίσημα - κακώς - θα έπρεπε τουλάχιστον οι κάτοικοί τους να μπορούν να αγοράζουν από τα άλλα stores.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...