Jump to content

Στο Παρά Πέντε (Mega)


castrato
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συναδελφοι Παραπεντολογοι...

 

Εγω θα ελεγα οτι μια σειρα για να κρατησει δε θελει ουτε μπατζετ ουτε κασκαντερς... devolution θελει. Και αυτο σημαινει να διαχεεις την δυναμη της σειρας σε πολλους χαρακτηρες και πολλα ανεξαρτητα stories, ωστε να μην γινεται βαρετο το θεαμα. Στο παρα πεντε εχουμε χαρακτηρες, μας λειπουν οι "παραλληλες ιστοριες".

 

Θυμηθειτε πως αλλαζε ο Φωσκολος την ροη καθε 3 λεπτα και πως ζει ακομα η Τολμη και Γοητεια. Φτηνες παραγωγες και οι δυο. 4 ηθοποιοι, 4 τοιχοι και 14 κομπαρσοι. Το ενδιαφερον θελει ποικιλια (την μια εβδομαδα αλλαντικων, την αλλη ψαρικων... ενιοτε και κανα μεζε)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ sansara. Το παραπέντε έχει λίγες "παράλληλες" ιστορίες. Για παράδειγμα από τους βασικούς χαρακτήρες, η Αγγέλα, ο Σπύρος και ο Φώτης δεν έχουν σχεδόν καθόλου "παρελθόν", ενώ κι η Ζουμπουλία δεν έχει πολλές ενδιαφέρουσες αναμνήσεις. Μόνο η Ντάλια έχει ακόμα "μυστικά" και ενδιαφέρον. Και το ίδιο ισχύει και για τους περισσότερους από τους υπόλοιπους, με εξαίρεση τους κακούς φυσικά.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει κι ότι η σειρά είναι για τα μπάζα. Έχει μια κορυφαία "κεντρική" ιστορία, και εγώ προσωπικά προτιμώ να δω το τέλος αυτής της ιστορίας (και του μυστηρίου) παρά να περάσω άλλες δύο χρονιές με "παράλληλες" ιστορίες, ακόμη κι αν ήταν τόσο ενδιαφέρουσες όσο οι παράλληλες ιστορίες στις ξένες σειρές.

 

Τώρα αν η σειρά είχε μια "άλλη δομή" (και μια κεντρική ιστορία που θα αναπτυσσόταν και θα αποκαλυπτόταν με πιο αργούς ρυθμούς) ας πήγαινε και 5 χρονιές. Το παραπέντε δεν είναι έτσι όμως. Η κεντρική ιστορία είναι πολύ "έντονη" για καθυστερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι εμενα η σειρα μου αρεσει και δεν την θεωρω ευτελη, ισα ισα. Απλως σχολιαζω το τι θα μπορουσε να βελτιωθει.

 

Επισης, με αυτο που λεω εννοω οτι θα επρεπε να προχωρησει πιο γρηγορα η παρουσα ιστορια και επειτα να συνεχισει η ομαδα με αλλες ιστοριες που θα διεξαγονται πιο γρηγορα και θα αλληλοσυνδεονται. Εκει ομως θελει και εναν δυνατο σεναριογραφο. Δε λεω, καλος ο Καπου αλλα δε νομιζω οτι θα μπορουσε να στησει κατι πολυπλοκο που να κρατησει το ενδιαφερον για καιρο. Ο καιρος θα δειξει βεβαια... μακαρι να διαψευστουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το ποστ μου δεν έχει λογική συνέχεια με τα παραπάνω, αλλά τώρα μου ήρθε, τώρα θα το πω :p

 

Κατά τη γνώμη μου η Αμαλία

κρύβει κάτι πολύ κακό. Όπως είπε και ο Καπού "κάποιος που τον νομίζουμε για καλό δεν είναι τόσο." Μην με ρωτήσετε που το στηρίζω αυτό. Όοσι υποστηρίζετε ότι η Αμαλία είναι πενύμα, ή ότι κάποιος άλλος είναι πνεύμα έχετε το ίδιο αδύναμα επιχειρήματα με εμένα.

 

Για να μην πω ότι πιστεύω πως η Αμαλία τους "παίζει". Όλοι είναι μαριονέτες στα χέρια της και τους κάνει ό,τι θέλει. Κοινώς, τους φέρνει πιο κοντά στη λύση του μυστηρίου δηλαδή πιο κοντά στον κίνδυνο.

 

 

Αυτά... η ώρα είναι 2.33 κι εγώ π@π@ρολογώ:D

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κατεληξα στη λυση του μυστηριου για τα σημαδια που μας παρουσιασε ο Καπουτζιδης στο 1ο επεισοδιο του δευτερου κυκλου.

Δεν βαζω spoiler γιατι ειναι προσωπικες μου εκτιμησεις,ωστοσο επειδη πιστευω οτι ειναι αρκετα τεκμηριωμενα αυτα, ας μην δειτε αυτη τη δημοσιευση καλου-κακου Αν καποιος moderator πιστευει οτι ειναι "χοντρα" spoilers,ας τα μαυρισει!

Ο Καπουτζιδης λοιπον ειπε οτι η Αμαλια θα μας δωσει ενα στοιχειο ΑΠΟ ΤΟ οποιο ενας τηλεθεατης αν ειναι παρατηρητικος μπορει να καταλαβει πολλα.

Η Αμαλια ειπε:

 

 

 

 

 

 

Α' ΣΕΝΑΡΙΟ Το πρωτο σεναριο για μενα ειναι οτι η Ζουμπουλια ειναι νεκρη και οι αλλοι τεσσερις(οι νεοτεροι)ζωντανοι.

 

Εχω εξι στοιχεια γι αυτο:

 

1ο στοιχειο: Επειδη κατεβασα το επεισοδιο,προσεξα οτι στην αφηγηση της η Μακρυπουλια ειχε πει ξεκαθαρα ΕΠΙ ΛΕΞΕΙ:

 

 

 

2ο στοιχειο: Οπως ειχα ξαναπει,η Ζουμπουλια σκονταψε στο ξεκινημα οταν ηταν ντυμενη ως αγγελος του Τσαρλι και επεσε μεσα σε εναν ΛΑΚΚΟ που ηταν παρομοιος με ΤΑΦΟ

ΚΑΙ ΙΔΟΥ: http://img207.imageshack.us/img207/1476/bscap620lj6.th.jpg

Δεν ειναι ολοιδιο με ταφο?

Αυτη ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η τελευταια σκηνη πριν ξεκινησουν οι τιτλοι εναρξης(οπως στον 1ο κυκλο,η τελευταια σκηνη πριν τους τιτλους εναρξης του 1ου επεισοδιου ηταν η σκηνη στο τρενο).

ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ!

 

 

3o στοιχειο: Οταν η Νταλια παει να παρει τηλ.τη Ζουμπουλια,αναρωτιεται "που να ειναι??" και η Ζουμπουλια ειναι σε ενα ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ και της το κλεινει στη μουρη

 

4ο στοιχειο: Μιλωντας με την Τουλα,της λεει η Τουλα:"Εσυ εισαι ΞΕΝΗ πια,ΕΦΥΓΕΣ",

 

5ο στοιχειο: Μιλωντας με την Νταλια στο τηλ.της λεει:"με ειπε ΞΕΝΗ και το χειροτερο ειναι οτι EIMAI ",και αυτο το λεει κλαιγοντας.

 

6ο στοιχειο: Οταν φευγει με το ελικοπτερο,λεει στους χωριανους "Φευγω,να προσεχετε και ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΑΣΤΕ,ενω στην Τουλα λεει "δεν εχω αναγκη τους δρομους σου,ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΠΕΤΑΩ"

 

(Το 4ο και το 5ο μαλλον ειναι ψιλοασχετα,απλως τα προσθεσα γιατι μας ειπε να ειμαστε παρατηρητικοι και πιστευω οτι τα παντα γυρω απο τη Ζουμπουλιασ το 1ο επεισοδιο εχουν σχεση!Και ειδικα τα δυο πρωτα στοιχεια τα θεωρω πολυ σοβαρα).

 

Αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα οτι η Ζουμπουλια μπορει να εχει ηδη πεθανει(ισως απο το τρενο ή το νοσοκομειο)και να ειναι οι αλλοι τεσσερις ζωντανοι και να τους βοηθαει ως φαντασμα(ή ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ να πεθανει στο τελος της σειρας).Αλλωστε στην ορκωμοσια ειναι δίπλα στην Αμαλια και κλαιει,αλλά η Αμαλια κλεινει το ματι.

 

Μπορει λοιπον να ειναι νεκρη η Ζουμπουλια και ζωντανοι οι αλλοι τεσσερις,αλλά ενδεχεται να ισχυει και το αντιστροφο

 

 

 

 

 

Β' ΣΕΝΑΡΙΟ Να ειναι ζωντανη η Ζουμπουλια και νεκροι οι αλλοι τεσσερις.Και εχω τρια στοιχεια:

 

1ο στοιχειο: Θυμιζω πως οταν μιλουσε στο τηλεφωνο μαζι της η Νταλια της ειπε "ΠΟΤΕ ΘΑ'ΡΘΕΙΣ???" και εκεινη ειπε "ΔΕΝ ΞΕΡΩ",μπορει να εννοουσε τον ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ,ομως αυτο ειναι μια απλη σκεψη που ισως να ειναι λανθασμενη.

 

2ο στοιχειο: Οταν ηταν στο χωριο της κρατουσε ΣΥΓΚΙΝΗΜΕΝΗ τη φωτογραφια με τους αλλους τεσσερις,που μπορει να ηταν νεκροι.Τη φωτογραφια την χαιδευε.

 

3ο στοιχειο: Στο τελος ειπε στη Νταλια:

 

 

Δηλαδη,λεγοντας οτι ηθελε να μεινει μακρια απο τρενα και αεροπλανα,εννοει ισως οτι δεν ηθελε να πεθανει οπως οι αλλοι τεσσερις (δεν ξερω πως τα τρενα και τα αεροπλανα μπορουν να συσχετιστουν με το πλοιο οπου τελειωνει η ιστορια).

Λεγοντας οτι θα φτασει "μεχρι το τελος" , ισως εννοει οτι θα φτασει μεχρι τον θανατο,προσθετοντας: "δεν το κανω ουτε για τον Σταυριανιδη,ουτε για τον Βενετοπουλο,ουτε για κανεναν,αλλά το κανω ΓΙΑ ΜΕΝΑ".

 

Μπορει δηλαδη μονο η Ζουμπουλια να σωθηκε απο το τρενο,αλλωστε ηταν η πεμπτη στη σειρα οπως ηταν δεμενοι,η πιο απομακρυσμενη απο το τρενο.

 

Μπορει να τραβηξα απο τα μαλλια καποια πραγματα αλλά ο Καπου ειπε οτι αν ειμαστε παρατηρητικοι μπορουμε να καταλαβουμε,και προσπαθησα να γινω υπερπαρατηρητικος,στο κατω-κατω ειπε ξεκαθαρα η Αμαλια,οτι θα ειναι ΤΕΣΣΕΡΙΣ,και αν καποιος διαχωριζεται απο τους πεντε στο 1ο επεισοδιο,τοτε ειναι στανταρ η Ζουμπουλια.

Aκομη δηλ.και αν δεν υπαρχει καποιος νεκρος,πιστευω οτι αυτα ειναι τα στοιχεια του 1ου επεισοδιου που εννοουσε ο Καπουτζιδης.

 

 

 

 

Φυσικα υπαρχει και το Γ' ΣΕΝΑΡΙΟ

 

Ο lawfighter να λεει ΒΛΑΚΕΙΕΣ!

Πονταρετε στο τριτο να γινεται πλουσιοι!!!

 

 

 

 

ΥΓ 1:Τα περισσοτερα μπορει να ειναι ασχετα,αλλά θα σας παρακαλουσα να προσεξετε αν θελετε το 1ο και το 2ο στοιχειο του Α' σεναρίου και το 3ο στοιχειο του Β' σεναριου.

 

ΥΓ 2:Θα παρακαλεσω αν διαφωνειτε να μην βριζετε!Με καλη προθεση λεω αυτα που λεω,μπορει να κανω και λαθος,αλλά αν θελετε ας μην ειστε επιθετικοι,ευχαριστω!

 

polu e3upni paratirisi :) an k dn 8elw na pe8anei i zoumpi:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απλα, εδω μεσα εχει γινει πιο πολυπλοκο το σεναριο, παρα στο μυαλο του καΠΟΥΣΤΡιβει.

 

συμφωνω, οτι η αγγελα ο φωτης εχουν ανυπαρκτη προσωπικη ζωη. και ουτε καταλαβα απο που προηλθε ολη αυτη η παραφιλολογια για το..πνευμα της αμαλιας.

εξυπνες ατακες εχει..(το νηστικο αρκουδι εχει περρισσοτερες) αλλα σεναριο του βαζω.. 3!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κατεληξα στη λυση του μυστηριου για τα σημαδια που μας παρουσιασε ο Καπουτζιδης στο 1ο επεισοδιο του δευτερου κυκλου.

Δεν βαζω spoiler γιατι ειναι προσωπικες μου εκτιμησεις,ωστοσο επειδη πιστευω οτι ειναι αρκετα τεκμηριωμενα αυτα, ας μην δειτε αυτη τη δημοσιευση καλου-κακου Αν καποιος moderator πιστευει οτι ειναι "χοντρα" spoilers,ας τα μαυρισει!

Ο Καπουτζιδης λοιπον ειπε οτι η Αμαλια θα μας δωσει ενα στοιχειο ΑΠΟ ΤΟ οποιο ενας τηλεθεατης αν ειναι παρατηρητικος μπορει να καταλαβει πολλα.

Η Αμαλια ειπε:

 

 

 

 

 

 

Α' ΣΕΝΑΡΙΟ Το πρωτο σεναριο για μενα ειναι οτι η Ζουμπουλια ειναι νεκρη και οι αλλοι τεσσερις(οι νεοτεροι)ζωντανοι.

 

Εχω εξι στοιχεια γι αυτο:

 

1ο στοιχειο: Επειδη κατεβασα το επεισοδιο,προσεξα οτι στην αφηγηση της η Μακρυπουλια ειχε πει ξεκαθαρα ΕΠΙ ΛΕΞΕΙ:

 

 

 

2ο στοιχειο: Οπως ειχα ξαναπει,η Ζουμπουλια σκονταψε στο ξεκινημα οταν ηταν ντυμενη ως αγγελος του Τσαρλι και επεσε μεσα σε εναν ΛΑΚΚΟ που ηταν παρομοιος με ΤΑΦΟ

ΚΑΙ ΙΔΟΥ: http://img207.imageshack.us/img207/1476/bscap620lj6.th.jpg

Δεν ειναι ολοιδιο με ταφο?

Αυτη ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η τελευταια σκηνη πριν ξεκινησουν οι τιτλοι εναρξης(οπως στον 1ο κυκλο,η τελευταια σκηνη πριν τους τιτλους εναρξης του 1ου επεισοδιου ηταν η σκηνη στο τρενο).

ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ!

 

 

3o στοιχειο: Οταν η Νταλια παει να παρει τηλ.τη Ζουμπουλια,αναρωτιεται "που να ειναι??" και η Ζουμπουλια ειναι σε ενα ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ και της το κλεινει στη μουρη

 

4ο στοιχειο: Μιλωντας με την Τουλα,της λεει η Τουλα:"Εσυ εισαι ΞΕΝΗ πια,ΕΦΥΓΕΣ",

 

5ο στοιχειο: Μιλωντας με την Νταλια στο τηλ.της λεει:"με ειπε ΞΕΝΗ και το χειροτερο ειναι οτι EIMAI ",και αυτο το λεει κλαιγοντας.

 

6ο στοιχειο: Οταν φευγει με το ελικοπτερο,λεει στους χωριανους "Φευγω,να προσεχετε και ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΑΣΤΕ,ενω στην Τουλα λεει "δεν εχω αναγκη τους δρομους σου,ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΠΕΤΑΩ"

 

(Το 4ο και το 5ο μαλλον ειναι ψιλοασχετα,απλως τα προσθεσα γιατι μας ειπε να ειμαστε παρατηρητικοι και πιστευω οτι τα παντα γυρω απο τη Ζουμπουλιασ το 1ο επεισοδιο εχουν σχεση!Και ειδικα τα δυο πρωτα στοιχεια τα θεωρω πολυ σοβαρα).

 

Αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα οτι η Ζουμπουλια μπορει να εχει ηδη πεθανει(ισως απο το τρενο ή το νοσοκομειο)και να ειναι οι αλλοι τεσσερις ζωντανοι και να τους βοηθαει ως φαντασμα(ή ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ να πεθανει στο τελος της σειρας).Αλλωστε στην ορκωμοσια ειναι δίπλα στην Αμαλια και κλαιει,αλλά η Αμαλια κλεινει το ματι.

 

Μπορει λοιπον να ειναι νεκρη η Ζουμπουλια και ζωντανοι οι αλλοι τεσσερις,αλλά ενδεχεται να ισχυει και το αντιστροφο

 

 

 

 

 

Β' ΣΕΝΑΡΙΟ Να ειναι ζωντανη η Ζουμπουλια και νεκροι οι αλλοι τεσσερις.Και εχω τρια στοιχεια:

 

1ο στοιχειο: Θυμιζω πως οταν μιλουσε στο τηλεφωνο μαζι της η Νταλια της ειπε "ΠΟΤΕ ΘΑ'ΡΘΕΙΣ???" και εκεινη ειπε "ΔΕΝ ΞΕΡΩ",μπορει να εννοουσε τον ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ,ομως αυτο ειναι μια απλη σκεψη που ισως να ειναι λανθασμενη.

 

2ο στοιχειο: Οταν ηταν στο χωριο της κρατουσε ΣΥΓΚΙΝΗΜΕΝΗ τη φωτογραφια με τους αλλους τεσσερις,που μπορει να ηταν νεκροι.Τη φωτογραφια την χαιδευε.

 

3ο στοιχειο: Στο τελος ειπε στη Νταλια:

 

 

Δηλαδη,λεγοντας οτι ηθελε να μεινει μακρια απο τρενα και αεροπλανα,εννοει ισως οτι δεν ηθελε να πεθανει οπως οι αλλοι τεσσερις (δεν ξερω πως τα τρενα και τα αεροπλανα μπορουν να συσχετιστουν με το πλοιο οπου τελειωνει η ιστορια).

Λεγοντας οτι θα φτασει "μεχρι το τελος" , ισως εννοει οτι θα φτασει μεχρι τον θανατο,προσθετοντας: "δεν το κανω ουτε για τον Σταυριανιδη,ουτε για τον Βενετοπουλο,ουτε για κανεναν,αλλά το κανω ΓΙΑ ΜΕΝΑ".

 

Μπορει δηλαδη μονο η Ζουμπουλια να σωθηκε απο το τρενο,αλλωστε ηταν η πεμπτη στη σειρα οπως ηταν δεμενοι,η πιο απομακρυσμενη απο το τρενο.

 

Μπορει να τραβηξα απο τα μαλλια καποια πραγματα αλλά ο Καπου ειπε οτι αν ειμαστε παρατηρητικοι μπορουμε να καταλαβουμε,και προσπαθησα να γινω υπερπαρατηρητικος,στο κατω-κατω ειπε ξεκαθαρα η Αμαλια,οτι θα ειναι ΤΕΣΣΕΡΙΣ,και αν καποιος διαχωριζεται απο τους πεντε στο 1ο επεισοδιο,τοτε ειναι στανταρ η Ζουμπουλια.

Aκομη δηλ.και αν δεν υπαρχει καποιος νεκρος,πιστευω οτι αυτα ειναι τα στοιχεια του 1ου επεισοδιου που εννοουσε ο Καπουτζιδης.

 

 

 

 

Φυσικα υπαρχει και το Γ' ΣΕΝΑΡΙΟ

 

Ο lawfighter να λεει ΒΛΑΚΕΙΕΣ!

Πονταρετε στο τριτο να γινεται πλουσιοι!!!

 

 

 

 

ΥΓ 1:Τα περισσοτερα μπορει να ειναι ασχετα,αλλά θα σας παρακαλουσα να προσεξετε αν θελετε το 1ο και το 2ο στοιχειο του Α' σεναρίου και το 3ο στοιχειο του Β' σεναριου.

 

ΥΓ 2:Θα παρακαλεσω αν διαφωνειτε να μην βριζετε!Με καλη προθεση λεω αυτα που λεω,μπορει να κανω και λαθος,αλλά αν θελετε ας μην ειστε επιθετικοι,ευχαριστω!

 

πειραζει αν συμφωνησω με το...γ' σεναριο?:p

κοιτα,δε θελω να γινω επιθετικη ουτε προσβλητικη αλλα νομιζω οτι μερικοι εχουν πορωθει τοσο πολυ με τη σειρα που βγαζουν συνεχεια σεναρια με το παραμικρο με αποτελεσμα μερικες φορες να λενε..αρλουμπες.κ εμενα μου αρεσουν οι προβλεψεις κλπ,αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.

σε σχεση με τα στοιχεια που δινεις:

1)το οτι η αμαλια ειπε οτι η ζουμπι εφυγε για παντα,ενω η ζουμπι ξαναγυρισε μου εκανε κ εμενα εντυπωση.ισως εννοουσε οτι Η ΖΟΥΜΠΙ ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ.γενικα παντως η ζουμπι εχει μια...ταση φυγης απ'την 5αδα.

2)οχι δεν μοιαζει με ταφο.με λακκουβα μοιαζει.καταρχας του λειπουν τα λουλουδια.:p (σοβαρα τωρα για πλακα την εβαλε ο καπ. να πεσει.για να ακουσουμε το 'ιιιιι!')

3)της το κλεινει γιατι δε θελει να της μιλησει επειδη ειχε αποφασισει να σταματησει τις ερευνες.παλι δε σημαινει τιποτα.το νεκροταφειο ουτε που το προσεξα,αν κ δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω,γιατι απ'οτι βλεπω παρακολουθεις λεπτομερως.αλλα κ παλι..δε νομιζω οτι σημαινει τιποτα.

4,5,6)η ζουμπι αναφερεται καθαρα στο χωριο της.εφυγε απ'το χωριο της για να παει αθηνα κ τωρα θεωρειται ξενη,αναμενομενο.

 

οσο για το αλλο σου σεναριο που μου φαινεται ακομα πιο απιθανο.

1)ο,τι τι???:wacko:

2)τη χαιδευε γιατι της ελειπαν οι φιλοι της τους οποιους ειχε αποφασισει να τους εγκαταλειψει ντε!!

3)κ παλι πιστευω οτι εννοει οτι ηθελε να αφησει τις ερευνες κ τις περιπετειες που περασε.αλλα τελικα οταν ειδε ποσο χαλια ηταν πλεον η ζωη της στο χωριο(ξερουμε τους λογους),αποφασισε να γυρισει κ το εκανε ΓΙΑ ΚΕΙΝΗ.επιδη την ευχαριστουσε αν κ αργησε να το καταλαβει.

νομιζω πως αυτες οι εξηγησεις ειναι πιο λογικες.τα σεναρια με τους μισους πεθαμενους κ φαντασματα ισως ειναι λιγο τραβηγμενα για ελληνικη κωμικη σειρα,δε συμφωνεις?:)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όλοι το έχουν ρίξει στην υπερβολική ανάλυση και ασχολούνται με τόσο μικρές λεπτομέρειες που χάνουν την ουσία. Έχουμε φτάσει μάλιστα σε τέτοια υπερβολή εδώ μέσα, που ξεχνάμε ένα βασικό στοιχείο που μας έχει δείξει πολλές φορές ο Καπουτζίδης: ΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ

 

Μας έχει αποδείξει πολλές φορές ότι η λύση του κάθε μυστηρίου ήταν κάτι τόσο απλή που το μυαλό των περισσότερων από εμάς (αν όχι όλων μας) δεν πήγε ποτέ! Κάθεται και φαντάζεται ο καθένας ότι πιο περίπλοκο, αλλά δε νομίζω ο συγγραφέας να επιλέξει αυτή τη λύση και να μας ξενερώσει όλους σε τελική ανάλυση, γιατί δε μπορεί μια σειρά που στηρίζεται στην απλότητα να αλλάξει ξαφνικά σημείο πλεύσης και να αλλάξει ουσιαστικά τον χαρακτήρα της!

 

Οπότε, μη ζορίζεστε άδικα με χίλιες ανούσιες θεωρίες, απολαύστε τη σειρά, κι αν είναι να προσέξει κανείς τα σημεία - κλειδιά που μας αναφέρει ο Καπουτζίδης, θα είναι μια flashia που ναστε σίγουροι ότι δε θα απαιτεί τόση σκέψη και ανάλυση...

 

σωστα εμιλησες.+1

Link to comment
Share on other sites

απλα, εδω μεσα εχει γινει πιο πολυπλοκο το σεναριο, παρα στο μυαλο του καΠΟΥΣΤΡιβει.

 

συμφωνω, οτι η αγγελα ο φωτης εχουν ανυπαρκτη προσωπικη ζωη. και ουτε καταλαβα απο που προηλθε ολη αυτη η παραφιλολογια για το..πνευμα της αμαλιας.

εξυπνες ατακες εχει..(το νηστικο αρκουδι εχει περρισσοτερες) αλλα σεναριο του βαζω.. 3!

 

Μην ξεχνάτε πως δεν μιλάμε για το 24 ή το Lost αλλά για κωμική σειρά...

Ακόμα και στις ξένες σειρές (που καλώς ή κακώς τις έχουμε ως υπόδειγμα) όσες ΚΩΜΙΚΕΣ σειρές ασχολούνται με λύση μυστηρίων, στηρίζονται περισσότερο στις

"φονικές" ατάκες και στις αστείες καταστάσεις παρά στο "άρρωστο" σενάριο...

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί του βάζεις 3...Δηλαδή το συγκρίνεις με τι;; Γιατί εγώ αν εξαιρέσω 2-3 άλλες ελληνικές σειρές του βάζω 20 στα 10... π.χ. Αν τη συγκρίνω με τον Έρωτα με επιδότηση ΟΓΑ (που επίσης είναι κωμωδία) ή με το Θα Βρεις Το Δάσκαλό Σου...τι θα πρέπει να βάλουμε σε αυτά αν βάλουμε 3 στο Παρα Πέντε;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

πειραζει αν συμφωνησω με το...γ' σεναριο?:p

κοιτα,δε θελω να γινω επιθετικη ουτε προσβλητικη αλλα νομιζω οτι μερικοι εχουν πορωθει τοσο πολυ με τη σειρα που βγαζουν συνεχεια σεναρια με το παραμικρο με αποτελεσμα μερικες φορες να λενε..αρλουμπες.κ εμενα μου αρεσουν οι προβλεψεις κλπ,αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.

σε σχεση με τα στοιχεια που δινεις:

1)το οτι η αμαλια ειπε οτι η ζουμπι εφυγε για παντα,ενω η ζουμπι ξαναγυρισε μου εκανε κ εμενα εντυπωση.ισως εννοουσε οτι Η ΖΟΥΜΠΙ ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ.γενικα παντως η ζουμπι εχει μια...ταση φυγης απ'την 5αδα.

2)οχι δεν μοιαζει με ταφο.με λακκουβα μοιαζει.καταρχας του λειπουν τα λουλουδια.:p (σοβαρα τωρα για πλακα την εβαλε ο καπ. να πεσει.για να ακουσουμε το 'ιιιιι!')

3)της το κλεινει γιατι δε θελει να της μιλησει επειδη ειχε αποφασισει να σταματησει τις ερευνες.παλι δε σημαινει τιποτα.το νεκροταφειο ουτε που το προσεξα,αν κ δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω,γιατι απ'οτι βλεπω παρακολουθεις λεπτομερως.αλλα κ παλι..δε νομιζω οτι σημαινει τιποτα.

4,5,6)η ζουμπι αναφερεται καθαρα στο χωριο της.εφυγε απ'το χωριο της για να παει αθηνα κ τωρα θεωρειται ξενη,αναμενομενο.

 

οσο για το αλλο σου σεναριο που μου φαινεται ακομα πιο απιθανο.

1)ο,τι τι???:wacko:

2)τη χαιδευε γιατι της ελειπαν οι φιλοι της τους οποιους ειχε αποφασισει να τους εγκαταλειψει ντε!!

3)κ παλι πιστευω οτι εννοει οτι ηθελε να αφησει τις ερευνες κ τις περιπετειες που περασε.αλλα τελικα οταν ειδε ποσο χαλια ηταν πλεον η ζωη της στο χωριο(ξερουμε τους λογους),αποφασισε να γυρισει κ το εκανε ΓΙΑ ΚΕΙΝΗ.επιδη την ευχαριστουσε αν κ αργησε να το καταλαβει.

νομιζω πως αυτες οι εξηγησεις ειναι πιο λογικες.τα σεναρια με τους μισους πεθαμενους κ φαντασματα ισως ειναι λιγο τραβηγμενα για ελληνικη κωμικη σειρα,δε συμφωνεις?:)

Ναι,αλλά ο ιδιος ο Καπουτζιδης ειπε να ειμαστε παρατηρητικοι για να καταλαβουμε το τελος της σειρας.Αν ολα τα λαμβανουμε υπ'οψη μας με μια ωμη,ρεαλιστικη λογικη,τοτε δεν θα καταλαβουμε τιποτα.Ειδικα αυτο που λες:

ισως εννοουσε οτι Η ΖΟΥΜΠΙ ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ.
,δεν το καταλαβαινω.

Αν εννοουσε αυτο,γιατι δεν το ειπε ξεκαθαρα? Για πλακα?Λογικα οχι,γιατι οταν μας λεει οτι δεν θα ειναι τεσσερις αλλά πεντε και σε ενα αλλο σημειο λεει οτι η επισκεψη της στο χωριο ηταν για παντα,τοτε μας δινει τη λυση.Η Ζουμπουλια θα λειπει.Ενταξει δεν ειναι αναγκη να ειναι νεκρη,αλλά δεν ειναι τυχαιο με τιποτα και σιγουρα δεν ειναι αρλουμπα! :p

Και κατι αλλο,λες:

2)οχι δεν μοιαζει με ταφο.με λακκουβα μοιαζει.καταρχας του λειπουν τα λουλουδια.:p (σοβαρα τωρα για πλακα την εβαλε ο καπ. να πεσει.για να ακουσουμε το 'ιιιιι!')

Λακκουβα ειναι και γι αυτο δεν εχει λουλουδια,αλλά κατι θα συμβολιζει.Το "ΙΙΙΙ" το ακουμε χιλιαδες φορες μεσα στη σειρα και αν το εβαλε εκει,ηταν μαλλον για να μην υποψιαστουμε.

Αλλωστε μην ξεχνας οτι μιλαμε για την εισαγωγητου 1ου επεισοδιου του 2ου κυκλου και το μηνυμα ειναι σημαντικο,οπως αλλωστε ηταν και στην εισαγωγη του 1ου επεισοδιου του 1ου κυκλου με τις ραγες του τρενου.Δεν λεω οτι πεθαινει κατ'αναγκην η Ζουμπουλια,αλλά μπορει απλως να εφτασε κοντα στον θανατο,ή πραγματι να μην εχει "her eyes open" και να κινδυνευσει.

 

Και δεν ειναι μονο αυτα,ειναι αρκετα τα περιεργα σημεια του 1ου επεισοδιου,οπως οταν την παιρνουν οι αλλοι και ειναι στο νεκροταφειο,οπως οταν λεει στους συγχωριανους της "να με θυμαστε",κτλ.

 

Και να προσθεσω και τα περιεργα ονειρα που ελεγε για την κορη της,οτι βγαζει φτερα και πεταει πισω απ'του..Ζαπρουδη τα χωραφια ή οτι ειναι αγαλμα και της μιλαει και δεν καταλαβαινει...

 

Αρα λοιπον,εχοντας ως δεδομενο οτι θα ειναι τεσσερις και οχι πεντε,εσυ ποιος θα τζογαρες οτι θα ειναι εξω απο τους πεντε(ζωντανος ή νεκρος)...

 

Γι αυτο σου λεω το Γ'ΣΕΝΑΡΙΟ μαλλον απομακρυνεται!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε πως δεν μιλάμε για το 24 ή το Lost αλλά για κωμική σειρά...

Ακόμα και στις ξένες σειρές (που καλώς ή κακώς τις έχουμε ως υπόδειγμα) όσες ΚΩΜΙΚΕΣ σειρές ασχολούνται με λύση μυστηρίων, στηρίζονται περισσότερο στις

"φονικές" ατάκες και στις αστείες καταστάσεις παρά στο "άρρωστο" σενάριο...

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί του βάζεις 3...Δηλαδή το συγκρίνεις με τι;; Γιατί εγώ αν εξαιρέσω 2-3 άλλες ελληνικές σειρές του βάζω 20 στα 10... π.χ. Αν τη συγκρίνω με τον Έρωτα με επιδότηση ΟΓΑ (που επίσης είναι κωμωδία) ή με το Θα Βρεις Το Δάσκαλό Σου...τι θα πρέπει να βάλουμε σε αυτά αν βάλουμε 3 στο Παρα Πέντε;;

 

Αν βαλουμε 3 στο "παρα πεντε",τοτε η υπολοιπη ελληνικη τηλεοραση πρεπει να καταργηθει δια νομου και στρατευματα πρεπει να πανε να ξηλωσουν τους πομπους των καναλιων και να στειλουν τους καναλαρχες στη Μακρονησο και τη Γυαρο!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.1; U; en-us) AppleWebKit/413 (KHTML, like Gecko) Safari/413)

 

To mono stixeio pou vriskw sta teleutaia lepta tou episodiou einai i leksi "konos" apo tio pinakida tou ploiou apo ti leksi "mukonos". O konos parapempei stin prwti skini tou episodiou kai stin ptwsi tis zoumpoulias. To pio pithano einai i zoumpoulia na einai auti pou tha leipei apo tous 5. ;)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.1; U; en-us) AppleWebKit/413 (KHTML, like Gecko) Safari/413)

 

To mono stixeio pou vriskw sta teleutaia lepta tou episodiou einai i leksi "konos" apo tio pinakida tou ploiou apo ti leksi "mukonos". O konos parapempei stin prwti skini tou episodiou kai stin ptwsi tis zoumpoulias. To pio pithano einai i zoumpoulia na einai auti pou tha leipei apo tous 5. ;)

 

μπορεις να το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα?:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ρώτησα ένα φιλαράκι ο οποίος είναι μπαντζανάκης του ξαδέρφου της αδερφής ενός καμεραμάν της σειράς και μου είπε ότι η λέξη "ΚΟΝΟΣ" είναι ο τρόπος ο οποίος θα πεθάνει η Ζουμπουλία.Μου είπε ότι την ώρα που προχωράει η Ζουμπουλία στο πεζοδρόμιο πέφτει από ψηλά ένας κόνος στο κεφάλι της και μένει στον τόπο.Ευχαριστώ πολύ τον μπαντζανάκη για την πληροφορία που μου έδωσε..Όποιος κρίνει ότι πρέπει να μαυρίσει την αποκάλυψη που έκανα ας το κάνει.. :p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ρώτησα ένα φιλαράκι ο οποίος είναι μπαντζανάκης του ξαδέρφου της αδερφής ενός καμεραμάν της σειράς και μου είπε ότι η λέξη "ΚΟΝΟΣ" είναι ο τρόπος ο οποίος θα πεθάνει η Ζουμπουλία.Μου είπε ότι την ώρα που προχωράει η Ζουμπουλία στο πεζοδρόμιο πέφτει από ψηλά ένας κόνος στο κεφάλι της και μένει στον τόπο.Ευχαριστώ πολύ τον μπαντζανάκη για την πληροφορία που μου έδωσε..Όποιος κρίνει ότι πρέπει να μαυρίσει την αποκάλυψη που έκανα ας το κάνει.. :p

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Καλός!!!!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν για τη λέξη "ΚΟΝΟΣ" έγραφε "ΚΟΛΟΣ" τί πιστεύετε ότι θα σήμαινε; Ότι θα πήγαινε η Ζουμπουλία από χέσιμο;:lol:

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Αν για τη λέξη "ΚΟΝΟΣ" έγραφε "ΚΟΛΟΣ" τί πιστεύετε ότι θα σήμαινε; Ότι θα πήγαινε η Ζουμπουλία από χέσιμο;:lol:

 

Χαχαχα :lol: :lol: :lol:

Καλό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν για τη λέξη "ΚΟΝΟΣ" έγραφε "ΚΟΛΟΣ" τί πιστεύετε ότι θα σήμαινε; Ότι θα πήγαινε η Ζουμπουλία από χέσιμο;:lol:

 

E...προφανώς ναι...αλλά δεν ξέρω...υπάρχουν ειδικοί εδώ μέσα που θα μας το εξηγήσουν (και αναλύσουν) εκτενέστατα!!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Να το προχωρήσω πιο μπροστά παιδιά;Αν αντικαταστήσουμε το Κ με το Φ τι έχουμε;ΦΟΝΟΣ..

 

Έλεος...

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

ok και κάποιος να μην ΄ξερε τι θα σειμβεί το πιο πιθανό ήταν να παιθάνει η Ζουμπουλία.. είναι η πιο ευάλωτη...

[sIGPIC][/sIGPIC]

που παω???

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε σημερα το επεισοδιο να μας λυθει η απορια για το τη θα γινει!
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε σημερα το επεισοδιο να μας λυθει η απορια για το τη θα γινει!

 

Πως και πως το περιμένουμε. :D

Κι απ' ότι έδειξε στο τρειλερ θα πάνε στην Μύκονο.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ ειδα το τρειλερ και ηταν πολυ καλο,θα γελασουμε πολυ!:lol:
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...