Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι θα γίνει πια με τη βόνταφον?:rocket:

 

στην ελλάδα χρησιμοποιώ σύνδεση βόντα και στο εξωτερικό α λα καρτ ή τοπικά καρτοκινητά.

 

είχα 6310i και τώρα t610. Στην ελλάδα τα φορτίζω κάθε 5 και 3 μέρες αντίστοιχα.

 

Στο εξωτερικό όμως, όπου κι αν τα χρησιμοποίησα, σε δίκτυα όπως:

 

P Vodafone, E vodafone, Movistar, SFR (france), F Bouygtel, D2, Orange F, Itineris, I TIM, Omnitel και πολλά άλλα,

 

η αναμονή έφτανε τις 8 και 5 μέρες αντίστοιχα. Το μόνο συμπερασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι η διαφορά στους χρόνους αναμονής οφείλεται στην ποιότητα του σήματος. Γιατί όμως ρε π***** μου??? Γιατί να είμαστε τριτοκοσμικοί ΚΑΙ σε αυτό? Δηλαδή πιο μάγκες είναι πχ. οι Πορτογάλοι και οι Βέλγοι που τα δίκτυά τους ανταποκρίνονται ικανοποιητικά? Γιατί να έχω συνέχεια αποτυχημένες κλήσεις μέσα στο σπίτι μου με φουλ σήμα και στο εξωτερικό σχεδόν ποτέ???

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α ωστε δεν ειναι η ιδεα μου οτι κραταει περισσοτερο το κινητο στην αγγλια ε? :mad:

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

ιδέα σου???

ε όχι δα :!:

 

και πίστεψέ με φίλε Κώστα, σε όλη την Ευρώπη τα ίδια. Δηλαδή εδώ ψωριάρηδες είμαστε ρε γμτ? Κάποιος έλεγε ότι αυτό στην ελλάδα οφείλεται (για τη βόντα πάντα) στο ότι δε βάζουν επιπλέον κεραίες για να καλύψουν τη ζήτηση, απλά λειτουργούν τις ήδη υπάρχουσες στο φουλ....

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το θέμα της κάλυψης είναι και θέμα του κάθε πότε είναι ρυθμισμένο από την εταιρεία να επικοινωνεί το κινητό με την "κεραία". Ως γνωστόν η Cosmote το ξεσκίζει και η μπαταρία σε Cosmote διαρκεί λιγότερο από τις άλλες.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στην Κοσμοτε κρατάει λίγο γιατι η Κοσμοτε παίζει στα 1800. Εχώ ο2 UΚ η οποία παίζει στα 1800 και η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο απο Βονταφον GR η οποία παίζει στα 900 κυρίως...Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί...

By all means marry; if you get a good wife, you'll be happy. If you get a bad one, you'll become a philosopher. :X :whistle:

Socrates

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lemanis

 

ιδέα σου???

ε όχι δα :!:

 

και πίστεψέ με φίλε Κώστα, σε όλη την Ευρώπη τα ίδια. Δηλαδή εδώ ψωριάρηδες είμαστε ρε γμτ? Κάποιος έλεγε ότι αυτό στην ελλάδα οφείλεται (για τη βόντα πάντα) στο ότι δε βάζουν επιπλέον κεραίες για να καλύψουν τη ζήτηση, απλά λειτουργούν τις ήδη υπάρχουσες στο φουλ....

 

Σπύρος

 

 

υπομονή ρε παιδιά, είμαστε μικρή χώρα.....

είπαμε γινόμαστε ευρώπη σιγά σιγά αλλα μην συγκρίνεις αμέσως αμέσως ελλάδα με UK...

Link to comment
Share on other sites

ε σίγουρα..να ήταν μόνο η διάρκεια της μπαταρίας το πρόβλημα...

By all means marry; if you get a good wife, you'll be happy. If you get a bad one, you'll become a philosopher. :X :whistle:

Socrates

Link to comment
Share on other sites

Nai alla me cosmote exeis megalytero talktime :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον alfa 156

 

υπομονή ρε παιδιά, είμαστε μικρή χώρα.....

είπαμε γινόμαστε ευρώπη σιγά σιγά αλλα μην συγκρίνεις αμέσως αμέσως ελλάδα με UK...

 

 

με UK???

αν δεις πιο πάνω αναφέρω τόσα δίκτυα...όπως της πορτογαλίας ας πούμε.

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!

 

αυτό μάλλον θα μπορούσες να το πεις ποσότητα.

 

δίνω πιο πάνω ένα παράδειγμα του τι εννοώ ποιότητα: σπίτι μου έχω φουλ σήμα (σε μπάρες στην οθόνη) κι όμως μία στις δύο κλήσεις βγάζει αποτυχία. Επίσης τα μηνύματα καμιά φορά θέλει δυο και τρεις προσπάθειες για να τα στείλω :mad:

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lemanis

 

ΟΧΙ!

 

αυτό μάλλον θα μπορούσες να το πεις ποσότητα.

 

δίνω πιο πάνω ένα παράδειγμα του τι εννοώ ποιότητα: σπίτι μου έχω φουλ σήμα (σε μπάρες στην οθόνη) κι όμως μία στις δύο κλήσεις βγάζει αποτυχία. Επίσης τα μηνύματα καμιά φορά θέλει δυο και τρεις προσπάθειες για να τα στείλω :mad:

 

Σπύρος

 

 

υπάρχει τρόπος να βλέπεις την ποιότητα του σήματος?

Link to comment
Share on other sites

Μα σαφώς. Στο εξωτερικό έχω φτάσει και εγώ τις 8 μέρες. Πέρα από το ping είναι και το γεγονός ότι στο εξωτερικό είναι όλα επίπεδα μέρη και το κινητό παίζει μονίμως σε full σήμα. ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nicktsak

...Εχώ ο2 UΚ η οποία παίζει στα 1800...

 

Έχω την εντύπωση πως η Ο2 παίζει στα 900 και στα 1800 στις μεγάλες πόλεις...

Κάντε οικονομία στα SMS χρησιμοποιώντας το JSaveSMS!

Σχολιάστε το JSaveSMS

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Dionisos

 

Έχω την εντύπωση πως η Ο2 παίζει στα 900 και στα 1800 στις μεγάλες πόλεις...

 

Όντως θυμάμαι που έπιανα την 02 με gsm900 κινητό...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eNeRGy

poli spania sto eksoteriko tha paizei to sima opos stin ellada... alla afto einai logo ton ipsometrikon diaforon kai ton lofon pou iparxoun ouk oligoi sti xora mas!!!!

 

... και του κράτους που ΔΕΝ υπάρχει στη χώρα μας, που είτε δεν δίνει άδειες για σταθμούς βάσης, είτε ακόμα και όταν τις δίνει, αφήνει τους πολιτευτάδες να τις μετατρέπουν σε κουρελόχαρτα... :mad:

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον alfa 156

 

υπάρχει τρόπος να βλέπεις την ποιότητα του σήματος?

 

 

Άν έχεισ Nokia, τότε με το logomanager ίσως να μπορείς να ενεργοποιήσεις το κρυφό μενού "Net Monitor". Εκεί όλα είναι crystal clear;)

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

... και του κράτους που ΔΕΝ υπάρχει στη χώρα μας, που είτε δεν δίνει άδειες για σταθμούς βάσης, είτε ακόμα και όταν τις δίνει, αφήνει τους πολιτευτάδες να τις μετατρέπουν σε κουρελόχαρτα... :mad:

 

 

πέστα, γιατί μετά μόνο εμένα θα λένε γκρινιάρη :p :p :p

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, για επικοινωνία Ελλάδα-Αγγλία ποια λέτε να είναι η πιο φθηνή χρέσωση? Για μηνύματα κυρίως. Συμφέρει ένα άτομο που είναι Ελλάδα να έχει κάρτα από Αγγλία και να το δουλεύει με περιαγωγή ώστε να είναι στο ίδιο δίκτυο με το άλλο άτομο στην Αγγλία? Υπάρχει κάποια έκτπωση σε αυτή την περίπτωση? μπορεί να μου πει κάποιος ενδεικτικά χρεώσεις από Αγγλία για Ελλάδα? Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

OXi to roaming σε καποιμα περιπτωση δε συμφερει, εκτος ισως απο το να στελνεις SMS με μιση χρεωση στον αλλο Ελλαδα και να εχεις και εσυ μια ελληνικη καρτα για να σου απανταει επισης με μιση χρεωση.

 

Οσο για τηλεφωνα, εγω εδω και χρονια χρησιμοποιω τη Just Dial. Πολυ καλες τιμες και το κυριοτερο περνο απο το κινιτο μου...

 

http://www.just-dial.com/pages/result.asp?destination=Greece&Access_number_set=

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν κατάλαβα καλά αν εγώ στείλω από Ελλάδα μήνυμα σε νούμερο από Ελλάδα αλλά που είναι Αγγλία με περιαγωγή θα είναι μισή η χρέωση?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Basika tha exeis apla kanonikh xreosh, eno an steileis apo to aggliko kinito se ellhniko tha exeis diplasia... Kanoyn tora kai sthn agglia thn ellhnikh e3ypnada....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...