Jump to content

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 ώρες πριν, Iannis said:

Παίδες έχω το S8+ /256 WiFi

Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσω τα σκουπίδια (bloatware) της Samsung χωρίς να το κάνω root?

Εχει 8 GB ram και η διαθέσιμη λόγω σκουπιδιών είναι 3,5 GB

Έλεος πια

Εγκατέστησε την δωρεάν εφαρμογη Adbappcontrol στο pc, σου βγάζει λίστα με ότι έχεις εγκατεστημένο και με ενα τικ (ή επιλέγεις πχ και 100 μαζι, ή τα σωζεις /φορτώνεις απο λίστα απλου κειμένου) κανεις enable/disable οτι θες. Και οτι παγώσεις σωστο και σε μια λιστα (εχει επιλογη) ωστε να ξέρεις τι να επαναφέρεις. 

Λιγη προσοχή μονο σε αυτο:

Παγώνεις πχ 10 εφαρμογές. Οταν ξανα συνδέσεις μετα απο καιρο το κινητο θα δεις πχ οτι ειναι παγωμένες 80. Οτι βαζει αυτόματα η σαμσουνγκ σε αδρανοποιηση ουσιαστικά είναι παγωμενες και στις εμφανίζει ετσι και εκει. Φυσικά και απο εκει ξεπαγώνεις/παγώνεις οτι θες. Δουλευει ακόμα και σε Android tv η εφαρμογή μεσω σύνδεσης με wifi σε κοινο ρουτερ. Μακράν οτι ποιο απλο καλό και εύκολο υπάρχει. Προσωπικά μπορώ να πάγωσε ξεπαγώσω τα πάντα στην ταμπλετα χωρίς pc αλλα ειναι περίπλοκο στο πως γίνεται. 

Εχει και έτοιμη λίστα παρακάτω :

https://forum.xda-developers.com/t/debloat-list.4497545/

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 178
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μόλις ήρθε αναβάθμιση σρο 11αρι με 5g. Την έλαβε κάποιος από εσάς να δούμε αν όντως άλλαξε συμπεριφορά σε θέμα απόδοσης ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το βίντεο μου, το galaxy tab s8 ultra να τρέχω windows 11...

🙂

Μην είστε αρνητικοί αφού το δείτε, σας προειδοποιώ! 

https://forum.xda-developers.com/t/will-we-see-windows-11-running-in-tab-s8-ultra-when-it-updated-to-android-13.4481527/page-2#post-87913535

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sosimple2 said:

Δείτε το βίντεο μου, το galaxy tab s8 ultra να τρέχω windows 11...

🙂

Μην είστε αρνητικοί αφού το δείτε, σας προειδοποιώ! 

 

https://forum.xda-developers.com/t/will-we-see-windows-11-running-in-tab-s8-ultra-when-it-updated-to-android-13.4481527/page-2#post-87913535

 Θα γίνει και αυτό μια μέρα όμως κοντά είναι 🙂

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

 

με ασυρματο ΒΤ ποντικι δοκιμασες? το SPEN δε δουλευει φανταζομαι ?

 

Πως τα εβαλες ?

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kek said:

 

με ασυρματο ΒΤ ποντικι δοκιμασες? το SPEN δε δουλευει φανταζομαι ?

 

Πως τα εβαλες ?

Προφανώς δεν είδες το βίντεο.. 🙂

Πλάκα είναι δεν είναι πραγματικο. Η εφαρμογή πάντως ίσως γίνει ο τελειότερος windows launcher για Android κάποτε. Ηδη στο φόρουμ του έχουν κάνει πατέντες για να βάζεις τα δικά σου εικονίδια εφαρμογές στην επιφάνεια εργασίας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 Δείτε την πατέντα μου. Έφτιαξα μια arcade μίνι καμπίνα με περιστροφική μαγνητική βαση, για το galaxy tab s8 ultra.. 

Εχω πάνω απο 2500 επιλεγμένα παιχνίδια, μεταξύ των οποίων και 250 playstation 2 Portaible, καθώς και τα καλύτερα μοναδικά Games πρακτικά απο καθε κονσόλα του παρελθόντος. Αλλα στο συγκεκριμένο  μικρό βιντεο δείχνω τη βαση του ταμπλετ. 

https://forum.xda-developers.com/t/galaxy-tab-s8-ultra-as-a-custom-arcade-mini-cabinet.4590937

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

 Δείτε την πατέντα μου. Έφτιαξα μια arcade μίνι καμπίνα με περιστροφική μαγνητική βαση, για το galaxy tab s8 ultra.. 
Εχω πάνω απο 2500 επιλεγμένα παιχνίδια, μεταξύ των οποίων και 250 playstation 2 Portaible, καθώς και τα καλύτερα μοναδικά Games πρακτικά απο καθε κονσόλα του παρελθόντος. Αλλα στο συγκεκριμένο  μικρό βιντεο δείχνω τη βαση του ταμπλετ. 
https://forum.xda-developers.com/t/galaxy-tab-s8-ultra-as-a-custom-arcade-mini-cabinet.4590937
Καταπληκτικό!Αν θέλω την εφαρμογή που την βρίσκω;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panosfx said:
5 ώρες πριν, sosimple2 said:
 Δείτε την πατέντα μου. Έφτιαξα μια arcade μίνι καμπίνα με περιστροφική μαγνητική βαση, για το galaxy tab s8 ultra.. 
Εχω πάνω απο 2500 επιλεγμένα παιχνίδια, μεταξύ των οποίων και 250 playstation 2 Portaible, καθώς και τα καλύτερα μοναδικά Games πρακτικά απο καθε κονσόλα του παρελθόντος. Αλλα στο συγκεκριμένο  μικρό βιντεο δείχνω τη βαση του ταμπλετ. 
https://forum.xda-developers.com/t/galaxy-tab-s8-ultra-as-a-custom-arcade-mini-cabinet.4590937

Καταπληκτικό!Αν θέλω την εφαρμογή που την βρίσκω;

Στο playsτοre έχει 5 ευρώ  αλλά τις rom πρέπει να τις βρεις αλλού όπως πρέπει να κάνεις εγκατάσταση και τους emulators.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, panosfx said:
On 30/5/2023 at 2:51 ΜΜ, sosimple2 said:
 Δείτε την πατέντα μου. Έφτιαξα μια arcade μίνι καμπίνα με περιστροφική μαγνητική βαση, για το galaxy tab s8 ultra.. 
Εχω πάνω απο 2500 επιλεγμένα παιχνίδια, μεταξύ των οποίων και 250 playstation 2 Portaible, καθώς και τα καλύτερα μοναδικά Games πρακτικά απο καθε κονσόλα του παρελθόντος. Αλλα στο συγκεκριμένο  μικρό βιντεο δείχνω τη βαση του ταμπλετ. 
https://forum.xda-developers.com/t/galaxy-tab-s8-ultra-as-a-custom-arcade-mini-cabinet.4590937

Καταπληκτικό!Αν θέλω την εφαρμογή που την βρίσκω;

Η εφαρμογή είναι απλα ενα frontended. Δηλαδή απλα δείχνει ομορφα ολα τα games, με τους τίτλους για καθε game, screenshot, εξώφυλλο του cd ή δισκέτας κλπ. Αλλά απο μόνο του δεν παίζει τίποτα, δεν εχει emulator δηλαδή. Λέγεται reset collection όπως φαίνεται και στο βιντεο. Και αν έχεις και βίντεο του καθε game (έχω για καθε game) με το όνομά του βιντεο να είναι ίδιο με το rom-name, τότε μετά απο ενα δευτερόλεπτο, αντι για screenshot αρχίζει και παίζει το βίντεο του game. Αλλιώς παίζει μεσω youtube αυτόματα οσα εχει βρει ο dev (όχι ολα, και αργεί αρκετά). 

Για να παίζει τωρα το καθε game οταν το επιλέξεις πρέπει να του βάλεις κάποιον Emulators. Για τα περισσότερα games βαζεις το retroarch. Αυτος εχει μεσα επιλογή για να καταβάσεις core-Emulators. Πχ για τα mame (arcade) , που είναι και τα περισσότερα games καλύτερα να κατεβάσετε το finalburn neo μεσα απο το μενού του retroarch. Απο εκει κατεβάζεις και ότι άλλο Emulators θέλεις πχ playstation 2, Amiga, Amstrad cpc, commodore 64 κλπ, για να αναφέρω ορισμένα. Εχω 35 συστήματα, σχεδον καθε παλαιο pc, και κονσολα., 

Εκτος απο retroarch μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλους Emulators βέβαια. Πχ για dreamcast υπάρχει και το redream που είναι πολυ καλό. Τα έχω ρυθμίσει ετσι ωστε να φαίνεται ολο το σύστημά μια εφαρμογή πχ ενω παίζω ενα παιχνίδι στο retroarch πατώντας στο gamepad ενα σύνδιασμο κουμπιών, παει αυτόματα στο frontended reset collection για να επιλέξεις ενα αλλο game. Συμπεριφορεται ολο το σύστημα δηλαδή σαν να είναι μια εφαρμογή, για κάποιον που δεν ξέρει. 

Και τέλος πρέπει να βρεις τα rom για το κάθε game που θέλεις. Υπάρχουν ολα δωρεάν στο ίντερνετ, λίγο ψάξιμο θελει. Στο site archive.org θα βρεις τα περισσότερα. Πχ για mame κατεβάζεις ολόκληρα πακετα με 1000αδες ρομ. 

Αν θες να κανεις πολύ καλή δουλειά όμως, πρέπει να ξεχωρίσεις τα μοναδικά ρομ, να μην έχεις πολλες φορές τα ιδια, να ξεχωρίσεις ποια πραγματικά αξίζουν, να κατεβάσεις βιντεο για το καθένα απο αυτα. Ολόκληρη επίστημη καταλήγει. Πχ για καμια 100ρια δεν βρηκα βιντεο ή screenshot και τα έφτιαξα μόνος μου ενα ενα. Κυρίως για αλλα μηχανήματα, τα mame τα βρίσκεις. 

Προσωπικά τα μαζευω χρόνια, απο pentium 2..  Και σιγά σιγά τα εχω μεταφέρει σε Android. 

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω ενα βιντεο που θα τα δείχνω ενα ενα, με μια λίστα που θα δείχνει ποια αξίζουν, (ωστε να κατεβάζει καθένας συγκεκριμένα ρομ, στο παρελθόν είχα κάνει σε διάφορα σιτε οδηγούς) μιας και ασχολούμαι χρόνια και αξιζει ενα τέτοιο βίντεο. Για να βγει χρήσιμο όμως το βίντεο και να μη πάρει ώρες, πρέπει το reset collection να παίζει κατευθείαν το βίντεο του καθε game, και οχι να δείχνει 1-2 δευτερόλεπτα το screenshot όπως δουλεύει τωρα. Εχω πει στον developer και εχει απαντήσει οτι σε update που θα βγάλει, θα βάλει επιλογή να το κάνει, αλλά ακομα δεν το έκανε.. 

Αν θες απλα να παίζεις κάποια games και δε σε ενδιαφέρει να παίζει βιντεο του game και ολα τα υπόλοιπα artwork, μπορείς να βάλεις μονο το retroarch και να παίζεις κατευθείαν απο εκει, βλέποντας μονο ενα screenshot του καθε game, χωρις να πληρώσεις τίποτα δηλαδή.. 

Ο μοχλός που βλέπετε στο αυτοσχέδιο gamepad (το οποίο ηταν ξύλινη θήκη cd, και το έκανα gamepad) προέρχεται απο τον amstrad cpc 6128 που ειχα πριν 35+ χρόνια.. Μεταλλικός ιδιος με τα ουφαδικα που παίζαμε. Δεν βρίσκεις τετοιο μοχλο σήμερα. 

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζεσαι πόσο βοήθησες!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, iganiats said:

Μήπως έχεις να προτείνεις, από την εμπειρία σου, συμβατούς μοχλούς bluetooth?

Εβαλα οτι είχα.. 🙂

Συγκεκριμένα εβαλα ενα speedlink myon 6590, το οποίο είναι παλιο πλεον και δε θα το βρεις πιθανότατα. 

Ειναι αυτο: https://www.speedlink.com/MYON-Mobile-Gamepad-Bluetooth-black/SL-6590-BK

Δοκίμασα με gamepad του playstation 4, αν θυμάμαι καλα που κάνει και για Android, αλλά μη το δοκιμάσετε. Οι επαφές απο ολα τα κουμπιά είναι μεμβράνη. Μεμβράνη πατάει σε μεμβράνη δηλαδή. Δεν υπάρχει μέταλλο να κολλήσεις καλώδια με κολλητήρι. Αν και εκανα πατέντα να τα δέσω τα καλώδια, τελικά δε δουλεύαν ολα όπως ήθελα.  Αν πας στις επαφές που μπορείς να κολλήσεις καλώδια ειναι τοσο κοντά που θες μικροσκόπιο να δεις, απλα δεν γίνεται. Θες κάποιο bluetooth gamepad που να έχει μεταλλο στις επαφές. 

 

Δες το βιντεο μου στο YouTube πως είχα φτιάξει το συγκεκριμένο gamepad που βλέπεις σε αυτό το βίντεο, αλλα τοτε δεν ήταν bluetooth, ηταν μεν ασύρματο 2.4ghz και ήθελε να βάζεις το usb toggle στο tablet / κινητό, για να πιάνει. Η ίδια δουλειά ακριβώς είναι.

https://www.youtube.com/watch?v=7sB-s5v_XWo

Υπάρχουν και bluetooth kit gamepad, που είναι έτοιμα δηλαδή, δεν παιδεύεσαι να κολλήσεις καλώδια αλλα ειναι πανάκριβα και δεν τα βρίσκεις και εύκολα. Πάντως, οτι βάλεις κοίτα να είναι αρκετά γρήγορο, ωστε να μην έχει lag, αργή ανταπόκριση δηλαδή οταν πατάς ενα πληκτρο. Ειχα και αλλο φθηνότερο bluetooth gamepad, αλλα δεν το έβαλα γιατί έβλεπα οτι είχε αρκετό lag, και δεν έχει νόημα να φας τοσο χρόνο για να φτιάξεις κατι που τελικά δε θα δουλεύει καλα. 

Και υπάρχει και μια ποιο απλή έτοιμη λυση. Ίσως να αγοραζα αυτό σήμερα, αν δεν είχα ηδη έτοιμα πράγματα απο χρόνια. Πατσαρετε και βάζεις ολα τα mame σε microsd, και αλλα συστήματα. Κάνει κανα 200€ σε amazon. Δεν είναι τέλειο, ουτε πλήρως εξελίξιμο, αλλά δεν παιδεύεσαι καθόλου. Η οθονη την πατάς, βγαίνει λιγο εξω, περιστρέφεται ωστε να βλέπεις full screen και τα landscape και τα portrait games. Βασικά απο αυτο πηρα την ιδέα και έφτιαξα την περιστρέφομενη βαση. 

https://youtu.be/W6jdQw_yhSg

 

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα έχω το S8 Utra 512/16GB Wifi. Υποτίθεται ότι η μπαταρία του είναι 11.200 mAh αλλά σε εμένα είναι 10.880. Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο αυτό ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε προσφορά στα 799

Εξαιρετική τιμή για αυτό το εργαλείο. 

https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/242465-tablet-samsung-tab-s8-ultra-8-128-wifi-g

 

Για λίγες ώρες εχθές το είχε στα 700.

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Σε προσφορά στα 799
Εξαιρετική τιμή για αυτό το εργαλείο. 
https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/242465-tablet-samsung-tab-s8-ultra-8-128-wifi-g
 
Για λίγες ώρες εχθές το είχε στα 700.
Συνήθως ο Κωτσόβολος όταν λέει τελευταία τεμάχια ,εννοεί εκθεσιακά.
Αν κάνω λάθος απλά τσεκαρετε το πριν αγοράσετε.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες απόθεμα? Τι εννοείς? Απόθεμα θα είναι φυσικά 
Συγνώμη εκθεσιακά εννοούσα...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν περιμένει black Friday να πάρει το 9αρι φθηνότερο ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εκθεσιακό, σφραγισμένα είναι, πήρα ένα προχθές! 

Αν δεν καλώ λάθος είναι η χαμηλότερη που έχει υπάρξει για το Ultra.

Tο S9 ULTRA δε ξέρουμε τι τιμές θα έχει, με δεδομένο αυτό η τιμή για το S8 ULTRA είναι πολύ Δελεαστική. 😉

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Πότε περίμενετε να σκάσει η καινούρια αναβάθμιση; Να την κάνουμε με το που βγει ή να περιμένουμε;

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, kek said:

Σε προσφορά στα 799

Εξαιρετική τιμή για αυτό το εργαλείο. 

https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/242465-tablet-samsung-tab-s8-ultra-8-128-wifi-g

 

Για λίγες ώρες εχθές το είχε στα 700.

Σιγά την προσφορά. Τωρα που το δίνει τοσο ο κωτσοβολος, εχει φτασει 739€ στο bestPrice. Αλλα οκ για οποίον θέλει να πάρει απο φυσικό κατάστημα (άγνωστο για μενα γιατί, αλλα οκ) είναι προσφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Σιγά την προσφορά. Τωρα που το δίνει τοσο ο κωτσοβολος, εχει φτασει 739€ στο bestPrice. Αλλα οκ για οποίον θέλει να πάρει απο φυσικό κατάστημα (άγνωστο για μενα γιατί, αλλα οκ) είναι προσφορά. 
Γιατί είναι πιο εύκολο να συνδυάσεις κάποιο εκπτωτικό κουπόνι η να βάλεις δόσεις η να κάνεις πιο εύκολα αγορά με τιμολόγιο για την αποφορολογηση (τα σκρουτζομαγαζα σε βασανίζουν κάποιες φορές)

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panosfx said:
5 ώρες πριν, sosimple2 said:
Σιγά την προσφορά. Τωρα που το δίνει τοσο ο κωτσοβολος, εχει φτασει 739€ στο bestPrice. Αλλα οκ για οποίον θέλει να πάρει απο φυσικό κατάστημα (άγνωστο για μενα γιατί, αλλα οκ) είναι προσφορά. 

Γιατί είναι πιο εύκολο να συνδυάσεις κάποιο εκπτωτικό κουπόνι η να βάλεις δόσεις η να κάνεις πιο εύκολα αγορά με τιμολόγιο για την αποφορολογηση (τα σκρουτζομαγαζα σε βασανίζουν κάποιες φορές)

Αυτό ναι.. Σωστό. Δε με ενδιαφέρει τίποτα απο ολα αυτά γι αυτό δεν βλέπω την προσφορά..

🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...