Jump to content

Έξω φρενών οι άνθρωποι του Spotify με τις χρεώσεις που εφαρμόζει η Apple


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο στόχαστρο της ΕΕ βρίσκεται και πάλι η Apple με αφορμή την αντιμονοπωλιακή της πολιτική που εφαρμόζει και στην υπηρεσία Spotify. Η περίφημη υπηρεσία streaming μουσικές έκανε σχετική καταγγελία και η ΕΕ ξεκίνησε να ερευνά το θέμα.

Δημοσίευμα του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, επισημαίνει πως οι τελευταίες κατηγορίες αποτελούν μέρος μιας συνεχιζόμενης έρευνας από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Αυτή η έρευνα σχετίζεται με κατηγορίες κατά του ανταγωνισμού που κατατέθηκαν από τη δημοφιλή πλατφόρμα Spotify. Αυτό πιθανότατα θα ενισχύσει περαιτέρω την υπόθεση της ΕΕ κατά του γίγαντα με έδρα το Cupertino και άλλων μεγάλων εταιρειών τεχνολογίας στην περιοχή. Για όσους δεν γνωρίζουν, η Ευρωπαϊκή Ένωση προσπαθεί να χαλιναγωγήσει τους τεχνολογικούς γίγαντες, οι οποίοι έχουν αναπτυχθεί εκθετικά σε ολόκληρο τον κόσμο τα τελευταία χρόνια.

Είχαμε και στο πρόσφατο παρελθόν καταγγελία ξανά από το Spotify

Με αφορμή την επιβολή κανόνων που είχε επιβάλλει η Apple στο App Store, το 2019, η ομάδα του Spotify υπέβαλλε καταγγελία στην ΕΕ και ανέφερε πως όλα γίνονται για να περιοριστούν σκόπιμα οι επιλογές του χρήστη. Η πλατφόρμα streaming μουσικής ανέφερε επίσης την προμήθεια 30% της Apple στο App Store στα επιχειρήματά της, καθώς αυτό ανάγκασε την εταιρεία να αυξήσει τις χρεώσεις των πακέτων συνδρομής της για να αντισταθμίσει την προμήθεια που χρεώνει η Apple.

Το Spotify πρόσθεσε επίσης ότι αυτό έδινε στον κατασκευαστή του iPhone ένα “άδικο μειονέκτημα”, καθώς το Spotify δεν ήταν σε θέση να ανταγωνιστεί την υπηρεσία Apple Music με ίσους όρους ανταγωνισμού. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή σχεδιάζει τώρα να χρεώσει την εταιρεία με άλλη αντιμονοπωλιακή επιβάρυνση και θα αποτελέσει μια συμπληρωματική ανακοίνωση. Έτσι, οι νέες χρεώσεις θα μπορούσαν να εκδοθούν τις επόμενες εβδομάδες.

[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Spotify, δικαίωμα της να κάνει ότι θέλει. 
Σε φιλοξενεί σε δικό της πλήρες οικοσύστημα, software hardware. 
Βγάλε δικό σου και δώσε το και δωρεάν αν γουστάρεις. 
Το αν είναι ληστρικό ή όχι την ώρα που είσαι ξένος σε ξένο χωράφι μην μιλάς. 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εάν δηλαδή αγοράσω συνδρομή Spotify από το PC μου ή από το Android smartphone μου  και απλά κάνω login και απο την iOS συσκευή μου ?

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Konstantine73 said:

Εάν δηλαδή αγοράσω συνδρομή Spotify από το PC μου ή από το Android smartphone μου  και απλά κάνω login και απο την iOS συσκευή μου ?

Μπορείς να το κάνεις, ναι. Απλα επειδη οι περισσότεροι κοιτάνε την ευκολία τους και κάνουν συνδρομή από το store γι'αυτό κάνει έτσι το spotify

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια παντελακη μου τα ίδια παντελή μου.
Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα.
Ρητά που εφαρμόζουν τέλεια σε σκουπιδοεταιριες όπως η apple. Δεν θα χορτάσουν.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις, ναι. Απλα επειδη οι περισσότεροι κοιτάνε την ευκολία τους και κάνουν συνδρομή από το store γι'αυτό κάνει έτσι το spotify
Οι απλ users φημίζονται για την εμμονή τους να τα έχουν όλα από το απλ στορ... εκεί στηρίζεται η απλ ...

Προσωπικά επειδη εχω όλες τις πλατφόρμες (win - android -ios) αυτό που έγραψα επάνω το είχα κάνει ήδη....

Προτιμώ όμως πλέον το YouTube music που μου βγαίνει 1€ τον μήνα και κάνω login επίσης από παντού...

sent from my Poco F3 8/256



Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, king2009 said:

Τα ίδια παντελακη μου τα ίδια παντελή μου.
Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα.
Ρητά που εφαρμόζουν τέλεια σε σκουπιδοεταιριες όπως η apple. Δεν θα χορτάσουν.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

μιλησε μας για τις σκουπιδοεταιρειες! ξερεις εσυ! τα εχεις φαει με το κουταλι ολα αυτα τοσα χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος αλλάζει. 
πλέον οποία χώρα δεν έχει τεχνολογία θα είναι μέσα στον φόβο. 
Όλα πλέον θα συνδέονται. 
η σημερινή τεχνολογία δεν έχει δείξει σχεδόν τίποτα από αυτό που έρχεται. 
Με τα καλά και τα κακά. 
Η αλλαγή θα είναι τεράστια. 
καλα κάνουν οι ΗΠΑ. 
Εμείς  εδώ τσίπουρο να έχουμε και όλα καλά. 
Μεχρι να μας χτυπήσει το κακό την πόρτα. 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...