Jump to content

Απίστευτο και όμως αληθινό


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακούστε παιδιά τι συμβαίνει με την Tellas.Εχω ADSL και σταθερή τηλεφωνία από Tellas και έτυχε τον περασμένο Αύγουστο να έχω συνεχείς διακοπές στο ADSL που οφειλόταν στην εταιρεία(έχω και πρόσβαση και παροχέα την tellas) και αναγκαστικά έπαιρνα συνέχεια τηλέφωνο το 13800 το οποίο απαντούσε,λόγω απασχόλησης των υπαλλήλων όπως έλεγε,πολύ καθυστερημένα, πότε 15 και πότε 20 λεπτά καθυστέρηση και αναγκαστικά ακούγοντας τις διαφημίσεις της Tellas. Πριν λίγες μέρες πήρα το λογαριασμό του ΟΤΕ και είδα ότι όλα αυτά τα τηλέφωνα μου(δηλ. το 13800) μου τα χρέωσε ο ΟΤΕ και μάλιστα ανάλογα με το χρόνο που μιλούσα. Οταν πήρα τηλέφωνο την tellas και ζήτησα εξηγήσεις μου είπαν ότι δυστυχώς από τον περασμένο Ιούλιο το 13800 χρεώνεται και στην επιμονή μου ότι πρέπει να μου δώσουν ένα τηλέφωνο βλαβών χωρίς χρέωση μου είπαν ότι αδυνατούν.

Πρωτοπορεία στην διαφήμιση. ΑΚΟΥΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η Τρελλάς το έπαιξε πολύ έξυπνα...Είχε αφήσει το τηλέφωνο δωρεάν για ~2 χρόνια, και τώρα το έκανε σχεδόν υπεραστική :!: χρέωση...

 

Αλλά θα έπρεπε να είχε τμήμα υποστήριξης με αστική χρέωση...Κρίμα στο λαιμό τους!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν επιλέγεις Tellas πρεπει να έχεις τα μάτια σου 14.

Δεν εκπλήσομαι με αυτην την ενέργεια

Link to comment
Share on other sites

Η Τρελλάς το έπαιξε πολύ έξυπνα...Είχε αφήσει το τηλέφωνο δωρεάν για ~2 χρόνια, και τώρα το έκανε σχεδόν υπεραστική :!: χρέωση...

 

Αλλά θα έπρεπε να είχε τμήμα υποστήριξης με αστική χρέωση...Κρίμα στο λαιμό τους!

Οντως ετσι το εκανε... Εντελως απαραδεκτο εκ μερους τους... Ειναι αγυρτες!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Oi perissoteres eteries statheris exoun hxografimena myn ti enow

px kaneis ti plaka sou kai pas na kaleseis me 1738 eno de ise syndromhths tellas ok vgainei mynhma apo to Pc ths Tellas pou leei

GIA TH KLISI AYTH EINAI APARAITHTH H ENERGOPOIHSH THS YPIRESIAS

GIA PERISSOTERES INFO I GIA ENERGOPOIHSH THS YPIRESIAS KALESTE XORIS XREOSI APO STATHERO STO 13800 INE XEKATHARO OTI TO TILEFONHMA DE XREONETAI

SYNDETHIKA PROXTES MAZI TOUS MOU THN EIXE DOSEI I VIVODI ME TO XARVALODIKTIO TOUS TOUS EKOPSA KAI STH THESI TOUS EVALA TELLAS

EXW KAI Q ME PROEPILOGI ALLA EVALA KAI TH TELLAS THESI VIVODI

DE XREONETE TO THL 13800

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου THESSCITY κάλεσε μόνος σου το 13800 και ρώτησέ τους να σου επιβεβαιώσουν οι ίδιοι ότι από τον Ιούλιο 2005 το 13800 χρεώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα δεν είναι η ΤΕΛΛΑΣ. Η χρέωση είναι στον λογαριασμό ΟΤΕ.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο ΟΤΕ πλέον χρεώνει για να καλέσεις Κέντρα Εξυπηρέτησης εναλλακτικών παρόχων.

Προφανώς αυτό λειτουργεί ως αντικίνητρο για να τους καλέσεις κανείς.

Μάλιστα η ΤΕΛΛΑΣ φαίνεται να είναι ο φθηνότερος "προορισμός", μεταξύ των υπολοίπων εκτός αυτών που είναι ακόμα δωρεάν (αλλά ρεαλιστικά θα ακολουθήσουν).

 

http://www.ote-shop.gr/alladiktya.pdf

 

Έχω την εντύπωση πως έχει μπει και ένα 801 για φθηνότερη επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως οι αυξησεις προκαλουνται απο τον οτε αλλα απο τα αδηφαγα κτηνη που ειναι ορισμενοι εναλλακτικοι και θελουν να χρεωνουν ακομα και τον υποψηφιο συνδρομητη!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Οι αυξήσεις φυσικά και δεν προκαλούνται από τον ΟΤΕ. αν είναι δυνατόν! Απλά οι πάροχοι (tellas και λοιποί) δεν θεωρούν ότι τις συμφέρει να έχουν πλέον δωρεάν νούμερο......
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά.Είναι δυνατόν να έχω βλάβη στο adsl της τρελλας(izy by tellas) να τους το αναγγέλω γιατί είναι βλάβη δική τους στο 13800 να με αναγκάζουν να ακούω τις διαφημίσεις τους και από πάνω να πληρώνω;Και όταν τους ζητάω τουλάχιστον νούμερο για τις βλάβες χωρίς χρέωση να μου λέν ότι δεν έχουν και ότι δεν γίνεται;φτου σκουληκομυρμηγκότρυπα.
Link to comment
Share on other sites

Μα η χρέωση είναι στον λογαριασμό ΟΤΕ!

Να το θέσω αλλιώς, πρέπει απλά να δούμε ποιός έχει συμφέρον: οι εναλλακτικοί δεν έχουν κανένα λόγο να το κάνουν γιατί προκαλεί αντιδράσεις και ίσως εμπόδιο στις πωλήσεις, ενώ ο ΟΤΕ έχει λόγο να το στήσει ακριβώς για να τους δημιουργήσει πρόβλημα.

Άσε που έτσι, τσιμπάει και κανένα φράγκο από τους συνδρομητές που απευθύνονται σε εναλλακτικούς!

Link to comment
Share on other sites

Μα τι συζητάμε; Προφανώς και είναι στο λογαριασμό ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ αποδίδει ένα μέρος από αυτά στην τελλας αργότερα. Αλλά το αν θα χρεώνονται ή οχι δεν είναι προφανώς θέμα δικής του απόφασης
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λες φίλε spartak.Δεν είναι θέμα ΟΤΕ.Ειναι θέμα tellas και ο ΟΤΕ πράττει αναλόγως με τις επιθυμίες της τελλας.Γιατί μέχρι τον Ιούλιο που ήταν free λέτε ο ΟΤΕ να το πρόσφερε τζάμπα;
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και αποδίδει κάτι στην ΤΕΛΛΑΣ, αυτό είναι υποχρέωση για οποιαδήποτε κλήση καταλήγει στο δίκτυο εναλλακτικού.

Η διαπίστωση όμως είναι ότι ο ΟΤΕ έχει το μεγαλύτερο συμφέρον, και οικονομικό (εισπράττει από τις πωλήσεις άλλων) και εμπορικό (η δυσαρέσκειά μας ως συνδρομητές), από την καινούργια κατάσταση.

Μάλιστα αποκτά και ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε σχέση με τους εναλλακτικούς από την στιγμή που το 134 είναι δωρεάν.

Άντε και να είναι ένας εναλλακτικός ηλίθιος και να το κάνει. Οι άλλοι γιατί προσαρμόζονται;

Για αυτό υποψιάζομαι ότι είναι κίνηση του Οργανισμού Ταλαιπωρίας Ελλήνων.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για να δείτε την απάτη με το 13800 που άρχισε να το χρεώνει από 1/7 χωρίς καμμία ανακοίνωση, δοκιμάστε το εξής:

Πάτε σε μία τηλεφωνική γραμμή που δεν έχει ενεργοποιηθεί στην Τελλάς και καλέστε 1738+οποιονδήποτε αριθμό τηλεφώνου.

 

Θα ακούσετε ότι η τηλεφωνική γραμμή από την οποία καλείτε δεν έχει ενεργοποιηθεί στο δίκτυο της Τελλάς και ότι πρέπει να καλέσετε το 13800 δωρεάν από σταθερό τηλέφωνο για να κάνετε αίτηση εγγραφής στην Τελλάς!!!

 

Η εταιρεία έχει αποσύρει διακριτικά τη λέξη ΔΩΡΕΑΝ από πολλά ηχογραφημένα μηνύματα και από το site αλλά δεν την έχει αποσύρει από παντού! Δοκιμάστε το παραπάνω για να το διαπιστώσετε! Ακόμα και σήμερα, 3 μήνες μετά την έναρξη χρεώσεων προς το 13800 συνεχίζουν σε μερικά μηνύματά τους να λένε ότι το 13800 είναι δωρεάν...

 

Κρίμα που είναι ο μεγαλύτερος εναλλακτικός γιατί εκτός των άλλων η Tellas είναι και ο μεγαλύτερος απατεώνας (και δεν ακούω κουβέντα, εμένα μου είχε βάλει προεπιλογή χωρίς να το ζητήσω και χωρίς κανένας να μπορεί να μου εξηγήσει γιατί είχε συμβεί αυτό, μέχρι τρελό κοντέψανε να με βγάλουνε από την Tellas...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εαν σου εβαλε προεπιλογη χωρις να το ζητησεις (το εχει κανει σε πολλους η Τρελλας), ζητας να σου δειξουν την υπογραφη σου, η, την εξουσιοδοτηση απο το προσωπο που ανηκει ο αριθμος. Εαν οντως δεν γνωριζετε τιποτα, απλα δεν πληρωνετε τιποτα. Εαν επιμεινουν, η, τους γειωνετε, η, τους καταγγελετε για πλαστογραφια. Ειναι απλη και ευκολη διαδικασια και να εισαι σιγουρος πως θα το αφησουν το θεμα εκει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...