Jump to content

My CB: Για του φίλους του myphone.gr στα 27 MHz


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α μάλιστα! και εγώ ψάχνω σαν τρελός στα ΑΜ...:lol::lol: Anyway το μάνουαλ το έχω σε pdf αλλά το βρήκα και εδώ και βάση αυτής της λίστας η νόμιμη 40αδα είναι η C... (το γράφει στην τελευταία σελίδα του manual :rtfm:)

Δυστυχώς για την boomerang δεν μπορώ να τη βάλω ταράτσα λόγω πολυκατοικίας οπότε θα περιοριστώ στο μπαλκόνι :(. Για του αμαξιού θα κατέβω σε λίγο να δοκιμάσω αυτό που λες για τα στάσιμα (θα πάρω και τα γυαλιά μου μαζί :p), όσο για την παντόφλα θα την έχω stand by και όποτε θα με πρήζει για τα κοινόχρηστα ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μου που είναι στο διπλανό διαμέρισμα θα την βάζω να του ισοπεδώνω τις τηλεοράσεις :shoot::shoot: Τα υπόλοιπα τα έχω πάντα στο νου μου (ΦΕΚ, μανουαλ κλπ) από τότε που είχα τα PMR ώστε να μην έχω προβλήματα σε τυχόν έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 339
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Πέτρο. Σε αυτό το μάνιουαλ λέει ότι έχει 5 40δες γιαυτό έχει την C σαν κανονική,το δικό σου όμως έχει 10,οπότε όπως σου είπα πριν λογικά η κανονική είναι η D.

Για την κεραία δεν μπορει να σου πει κανένας τίποτα απο την στιγμή που είναι όλα νόμιμα. Αλλά οκ δοκίμασε απο το μπαλκόνι και βλέπεις.

Για την Boomerang να πάρεις την 27Α,αυτή που είναι 2,75μ γιατί υπάρχει κ άλλη μια που είναι μικρότερη αλλά δεν αξίζει.

Μικρό cb για το αμάξι το οποίο είναι πραγματικά μικρό αλλά πολύ καλό είναι το albrecht ae6110. To έχω εγώ στο αμάξι και στο προτείνω.

Στην βάση έχω το crt 2000.

Link to comment
Share on other sites

Γηρασκω αει διδασκομενος... Έχεις δίκιο :O Λογικά πρέπει να είναι η D. Για την boomerang περισσότερο με απασχολεί το καλώδιο που θα πρέπει να περάσει από την φάτσα γιατί αν πάω να το περάσω από φωταγωγό τον ήπιαμε καλλιτεχνικά.

Προσπάθησα σήμερα να δω αν μπορώ να κάνω κάτι με τα στάσιμα αλλά μου έσπασαν τα νεύρα, η βελόνα κολλημένη στα κόκκινα, σχεδόν στο τέρμα. Δοκίμασα την κεραία παντού, οροφή στη μέση, πίσω πίσω, μπροστά, στις άκρες, στο πίσω καπώ, στο μπροστά καπώ, τίποτα... τα ίδια παντού... εκεί η π.....α κολλημένη σχεδόν όσο και στη ρύθμιση. Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση να πάω σε κάποιον τεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Θεσσαλονίκη υπάρχει κίνηση στα CB? Γνωρίζει κάποιος?

Υπάρχουν επαναλήπτες και δίκτυα επαναληπτών για τα CB όπως υπάρχουν για ραδιοερασιτέχνες?

Επιγραμματικά και εν συντομία τι έχει αλλάξει με το νεό νόμο για τα CB?

Ευχαριστώ πολύ

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο,είσαι σίγουρος οτι έβαλες την σωστή σαραντάδα? Στο λέω γιατι μαζί με την D έχει και την I. Αν είσαι στην I τότε είναι λογικό να έχεις στάσιμα! Πριν το πας σε γιατρό,πάρε μία γέφυρα,θα σου χρειαστεί και στην βάση και γενικά είναι χρήσιμη. Επίσης επειδή είμαστε κοντά,αν θες μπορούμε να κανονίσουμε να του ρίξω και εγώ μία ματιά. Αν θες στείλε μου pm να το κανονίσουμε.

Πάντως αν δεν είναι θέμα 40δας είναι θέμα γείωσης/βραχυκυκλώματος! Αλλιώς δεν θα πήγαιναν τέρμα! Εκτός και αν η γέφυρα του μηχανήματος δείχνει ότι να'ναι...

 

atrias,ναι έχει κόσμο στην Θεσσαλονίκη,όχι όσο στην Αθήνα αλλά έχει. Μάλιστα έχει και δικό της σύλλογο CB.

Επαναλήπτες στα cb όχι δεν υπάρχουν,απαγορεύονται! Υπάρχει μία περίπτωση όμως να έχουμε στο μέλλον,θα δείξει...

Με τον καινούριο νόμο δεν υπάρχουν πια άδειες και επιτρέπονται και οι βάσεις που μέχρι και τον Φλεβάρη απαγορεύονταν. Δηλαδή τώρα παίρνεις ένα cb και μια κεραία,τα συνδέεις και είσαι στον αέρα.Με κάποιους περιορισμούς στις κεραίες και στα βατ. Επίσης επιτρέπονται και τα ssb.

 

Ρίξτε μία ματιά και οι 2 στην αμέσως προηγούμενη σελίδα του νήματος,έχω ποστάρει και κάποια χρήσιμα link.

Link to comment
Share on other sites

@Tribal21 Τι να πω, έχω αγανακτήσει! Αν δεν θα σου είναι κόπος να βρεθούμε να του ρίξεις μια ματιά θα ήμουν υπόχρεος. Τσέκαρα και το καλώδιο για τυχόν προβλήματα, τσέκαρα και την βάση της κεραίας μήπως υπάρχει πρόβλημα στην ένωση αλλά δεν είδα κάτι, δεν θέλω βέβαια να την ξεκοιλιασω εντελώς γιατί την έχω ένα μήνα και είναι εντός εγγύησης. Τη γέφυρα θα την πάρω όπως και να έχει για την βαση, έχω βρει μια στο κομπρα σέντερ με 25 ευρώ και νομίζω ότι θα κάνω δουλειά. Τεσπα θα σου στείλω πμ για να συνεννοηθούμε. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Θεσσαλονίκη υπάρχει κίνηση στα CB? Γνωρίζει κάποιος?

Υπάρχουν επαναλήπτες και δίκτυα επαναληπτών για τα CB όπως υπάρχουν για ραδιοερασιτέχνες?

Επιγραμματικά και εν συντομία τι έχει αλλάξει με το νεό νόμο για τα CB?

Ευχαριστώ πολύ

Όλο και κάτι θα υπάρχει σαν κίνηση...δοκίμασε να ακούσεις πρώτα...επαναλήπτες στα cb όχι δεν έχει.

Η νέα νομοθεσία επιτρέπει τις βάσεις στα σπίτια και τα μηχανήματα σε αμάξι χωρίς άδεια πλέον αρκεί να είναι νόμιμα, δηλαδή όχι πάνω από τα 4w am/fm και 12w ssb.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια σας και πάλι. Μετά από αρκετό καιρό, με πολλές δοκιμές, απογοητεύσεις και ανούσιο ψάξιμο των καναλιών είχα σχεδόν παραδώσει τα όπλα και είχα μείνει μόνο με την ελπίδα της κεραίας βάσεως. Προμηθεύτηκα μία Sirio boomerang 1/4 η οποία είχα την εντύπωση ότι θα ήταν ότι πρέπει για το μπαλκόνι μου. Η κεραία λοιπόν εγκαταστάθηκε και στην πρώτη δοκιμή ξανά απογοήτευση, στάσιμα στο φουλ και ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Για να μη πολυλογώ, έφτιαξα το καλώδιο από την αρχή με καλύτερη μόνωση, ξαναέστησα την κεραία με ακρίβεια όπως έλεγαν οι οδηγίες της και... εγένετω RX!!!! Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν και θα τα λέμε και από τον αέρα από δω και πέρα. :)
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους Πέτρο!! Το καλωδίο έφταιγε δηλαδή? Θα τα πούμε σύντομα και από τον αέρα!! ;)

Οι συνιστώσες είναι περισσότερες πέραν του καλωδίου. Ίσως να ήταν και η κεραία πιο ψηλή γι' αυτό και την χαμήλωσα γύρω στους 10 πόντους, ίσως και η radial που άλλαξα τις μοίρες και την έκοψα 10mm... Πάντως με το που έκανα όλα αυτά, τα στάσιμα από το άπειρο (η βελόνα πήγαινε στο τέρμα δεξιά!!!!) έπεσαν στο 1:3! :happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το radial το έχω κόψει και εγώ! την κεραία την έχω 2.75 ακριβώς και το ράντιαλ στις 120 μοίρες.

1,3 στάσιμα καλά είναι... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Δωρεάν επικοινωνία και ο κόσμος δεν το ξέρει καθόλου...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουν επαναπαυθει στα κινητά και δεν ασχολείται κανένας, μόνο όσοι εχουν το μεράκι και την όρεξη για αυτού του είδους την επικοινωνία.
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, κρίμα...το cb είναι το πρώτο βήμα για να γίνει κάποιος ραδιοερασιτέχνης...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
γύρισα για πλάκα σήμερα το απόγευμα να ακούσω λίγο cb...80w λέει πατούσε ο άλλος...ωραία...νόμιμα και ωραία. ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...