Jump to content

My CB: Για του φίλους του myphone.gr στα 27 MHz


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν κάποιον θέλει να κάτσει σε ακρόαση στο CB σε ποιο κανάλι ακούει?

έχουν modes τα CB ή μόνο κανάλια αλλάζεις?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 339
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλό ΣΚ.

 

Ωραία η ιστορία σου φίλε malamadre. Εγώ είμαι καινούριος στα cb,ασχολούμαι εδώ και 1,5 χρόνο περίπου,αν και είχα cb και πριν καμια 15 χρόνια αλλά κάηκε και το παράτησα(μου έμεινε η κεραία).

 

Τώρα πήρα ένα φορητό alan42 multi και έχω και ένα albrecht ΑΕ6110. Προς το παρόν είμαι κ εγώ με μια mobile κεραία και περιμένω να αλλάξει ο νόμος για να βάλω κεραία βάσεως στην ταράτσα. Σίγουρα δεν έχει πολύ κόσμο αλλά κάτι γίνετε. Στα κανάλια 13αμ,14αμ,25φμ και 33φμ θα ακούσεις συνέχεια κόσμο. Εγώ βγαίνω καμιά φορά στο 25φμ και στο 14αμ. Όταν ανοίγει η διάδοση θα ακούσεις και πολλούς ξένους.

 

Με την νέα νομοθεσία που θα βγει σύντομα θα ζωντανέψει πάλι η μπάντα. Αφού πλέον δεν θα χρειάζεται καμία άδεια και θα επιτρέπονται και τα ssb αλλά και τα cb βάσεως. εδώ και μία ομάδα στο φβ αν θες να έρθεις στην παρέα μας: https://www.facebook.com/groups/581907471834241/

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις και εσύ να μιλήσεις? Ιδικά στο 25φμ είναι πολύ καλή παρέα. Εχτές πάλι ήταν μέχρι τις 2 το βράδυ και τα έλεγαν.

Το "κουρτίνα" τι είναι? :p

 

atrias,σε όποιο κανάλι θες ή σε όποιο ακούσεις κόσμο. Κανάλια αλλάζεις,μπάντες και διαμορφώσεις.

Edited by Tribal21
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα αν και λίγο καθυστερημενα.

Προχτές παρέλαβα το παλιο αλλά καλό cobra 29ltd classic από το service.

Tα παιδια στο επίσημο service της cobra εκαναν πραγματικά πολύ καλή δουλεια και το μηχανακι πετάει κυριολεκτικά.

Τώρα στα σημαντικά.

Τοποθετησα μια κεραια αυτοκινητου προσωρινά στο μπαλκονι μεχρι να βρω μια πιό μόνιμη λύση στην ταράτσα.

Χρειάζομαι ακόμα αρκετά πραγματάκια οπως ένα καλύτερο και πιό ισχυρό τροφοδοτικό μιάς και εχω και μια παντοφλίτσα στα 300 w που κάποια στιγμή θα πρέπει να την τοποθετήσω και αυτη.

Εχθες το βράδυ στο κάνάλι 14 ακουσα συζητηση όμως δυστυχως δεν με ακουγαν μιας και ειχα αρκετά στάσιμα αλλά και λόγω του μπαλκονιου δεν ηταν δυνατο να με ακουσουν.

Οσο για το τί ειναι κουρτινα.Κουρτινα λέγαμε οτι καθομαστε, οταν θελαμε να αποσυρθουμε από το μικρόφωνο αλλά συνεχίζαμε να κάνουμε ακρόαση.Ειμαστε δηλαδη κοντα στο cb ακουμε τι λένε στο κανάλι αλλα δεν συμμετέχουμε λόγω πχ μιας άλλης απασχόλησης.

 

ΥΓ την συζητηση την άκουσα στο καναλι 14 ΑΜ.

Εχω στειλει το alan 78 plus για service που εχει δυνατοτητα και fm διαμορφωσης.Ελπίζω να το επιτρεψουν τα οικονομικά μου και να μπορεσετε να με ακουσετε.

Εκανα και αιτηση για να μπω στην παρεα σας στο fb

Edited by malamadre
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συγμώμη και από μένα για την μεγάλη καθυστέρηση αλλά είχα τρεχάματα!

 

Ο νέος νόμος είναι έτοιμος: https://www.e-nomothesia.gr/kat-epikoinonies-telepikoinonies-telephonia/upourgike-apophase-oik-4253-128-ph-320-2017.html

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς άδειες τα cb ακόμα και στις βάσεις ; Θα γίνει λίγο ψιλο-χαμός...

 

"5. Όταν ο χρήστης CB αντιλαμβάνεται την λειτουργία

παράνομου σταθμού ή οποιαδήποτε αντικανονική εκ-

πομπή εντός των συχνοτήτων CB, καλεί τον παράνομο

σταθμό να παύσει να εκπέμπει και ενημερώνει σχετικά

την ΕΕΤΤ που είναι επιφορτισμένη με τον έλεγχο και την

επιτήρηση του φάσματος ραδιοσυχνοτήτων"

 

μα αφού όλοι πλέον είναι νόμιμοι....

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Ναι χωρίς άδειες και επιτέλους βάσεις!!

 

Αν αυτός "βγαίνει" πχ με πάνω απο 4w αμ-φμ και 12w ssb είναι παράνομος! Αν βάζει μουσική,βρίζει κτλπ επίσης είναι παράνομος!

 

Το ότι πλεον έχουμε βάσεις και μάλιστα χωρίς άδεια,δεν σημαίνει ότι κάνουμε ότι θέλουμε γιατί είμαστε νόμιμοι...

Link to comment
Share on other sites

Tribal21 δεν μπορείς εσύ να ξέρεις τις περισσότερες φορές αν κάποιος βγαίνει με 4 ή 40 ή 400w....παλιότερα π.χ όταν κάποιος έβαζε ενισχυτή, 'πατούσε' η διαμόρφωση του...δεν ξέρω αν και τα νέα cb έχουν τέτοια, ώστε να καταλάβεις αν έχει κάποιος ενισχυτή. Όπως επίσης τα παλιότερα cb δεν είχαν μόνο 4w...αλλά πήγαιναν μέχρι 12-15 και μερικά και 20 watt...Για να δούμε αν θα αρχίσουν να ξεφυτρώνουν πάλι κεραίες βάσεων cb.
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο,δεν γίνετε να το καταλαβαίνουμε πάντα. Γιαυτό και λέει " Όταν ο χρήστης CB αντιλαμβάνεται..." Επίσης αυτό είναι εύκολο καμιά φορά να το καταλάβεις με ένα κοντρόλ,αν αυτός σε ακούει πχ με 3 μονάδες και εσύ το ακούς με 7 κάτι δεν πάει καλά!! Και εντάξει άλλο τα 10-12-15watt που λες και άλλο τα 100-200. Όχι οτι τα 10 δεν είναι παράνομα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Λογικά σιγά-σιγά θα αρχίσουν να ξεπετάγονται και πάλι κεραίες,βέβαια όχι όπως παλιά αλλά δεν θα υπάρχει αυτή η νέκρα που επικρατεί τώρα!

 

Εσύ έχεις cb ή μόνο με ham ασχολήσε?

Link to comment
Share on other sites

Έγω τα έχω παρατήσει τα cb, ασχολούμαι μόνο με βραχέα και v/u λόγο της άδειας ραδιοερασιτέχνη. Όμως θα ήθελα να είχα και μια επαφή τώρα με τα cb αφού δεν χρειάζεται άδεια. Το βραχέο μου βγαίνει εκεί, αλλά όχι η κεραία μου πλέον που είναι ένα απλό σύρμα. Βγαίνει αλλά δεν θα εκπέμπει σωστά. Τέλος πάντων, συγγενικά πρόσωπα ίσως αρχίσουν να τα χρησιμοποιούν πλέον, τα έχουν στα ντουλάπια/αποθήκη.

 

υ.γ 5-10-15 πάει στα κομμάτια, τα περισσότερα να προσέχεται όσοι τα χρησιμοποιείται είναι κρίμα να υπάρξουν προβλήματα και να ταλαιπωρούνται όλοι (γείτονες, άλλες κεραίες κ.τ.λ)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ακούσουμε και εσένα στην μπάντα των cb! Και πες και στους γνωστούς σου τα νέα να βγούνε και αυτοί! Μακάρι να έρθει κόσμος!

Εγώ ετοιμάζομαι σιγα-σιγα,η κεραία λείπει βασικά γιατί περίμενα να βγει ο νόμος.Έχω κάνει την υπόλοιπη εγκατάσταση(cb,κάθοδος,ιστός).

 

Με 4w δεν έχεις θέμα παρεμβολών σε άλλες κεραίες,ούτε με 10-15 πιστεύω αλλά καλό είναι να μην είμαστε πάνω από 4 αφού αυτό λέει κ ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ακούσουμε και εσένα στην μπάντα των cb! Και πες και στους γνωστούς σου τα νέα να βγούνε και αυτοί! Μακάρι να έρθει κόσμος!

Εγώ ετοιμάζομαι σιγα-σιγα,η κεραία λείπει βασικά γιατί περίμενα να βγει ο νόμος.Έχω κάνει την υπόλοιπη εγκατάσταση(cb,κάθοδος,ιστός).

 

Με 4w δεν έχεις θέμα παρεμβολών σε άλλες κεραίες,ούτε με 10-15 πιστεύω αλλά καλό είναι να μην είμαστε πάνω από 4 αφού αυτό λέει κ ο νόμος.

Ναι, ούτε τα 5 ούτε τα 15w αν η εγκατάσταση είναι εντάξει θεωρητικά δεν προκαλούν παρεμβολές εκτός και αν μιλάμε για κακή εγκατασταση. Εγώ θα βγω όταν θα είμαι πιο έτοιμος, προς το παρών το βραχέο μου βγαίνει στην συγκεκριμένη ζώνη αλλά δεν θα το επιχειρήσω λόγο κεραίας που δεν συντονίζει εκεί. Θεσσαλονίκη δεν νομίζω ότι υπάρχει πολύ κόσμος.

 

Μακάρι να το μάθουν, ας βγει και σε καμιά σελίδα/portal/περιοδικό....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κάποιος παράγοντας - φορέας που θα ενημερώσει αρχές και αρμόδιους για τις αλλαγές;
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι για να μπορούν αυτοί που τα χρησιμοποιούν να μην έχουν προβλήματα (εγώ δεν έχω πλέον, αλλά έχω ακούσει διάφορα) πολύ παλιά.
Link to comment
Share on other sites

Τα cb έχουν εξαφανιστεί, ψάχνω να βρω αγγελίες για μεταχειρισμένο μήπως και βάλω στο σπίτι αλλά δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Που ψάχνεις? Η αλήθεια είναι οτι γίνετε ένας χαμούλης τώρα αλλά θα βρεις!

Ο κόσμος στην μπάντα ήδη έχει αυξηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Σε online sites που πουλάνε ασύρματους και τέτοια...αλλά είναι πολύ λίγες οι αγγελίες...βλέπω και στο fb αλλά επίσης πολύ λίγα μηχανήματα και αυτά ακριβά.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το κόψουν,στειλε μου pm,ειδικά αν εχει απο θεσσαλονικη κατι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έτοιμη και εμένα η βάση μου! Αν είναι κανείς από Αθήνα και θέλει να τα πούμε ή να κάνουμε καμιά δοκιμή ας το πει να δώσουμε ραντεβού σε κάποιο κανάλι.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλημέρα και καλό ΣΚ σε όλους. Πρώτη ανάρτηση σε αυτό το φόρουμ με μία ερώτηση αν και καταλαβαίνω ότι "ανασταίνω" ένα "νεκρό" νήμα αλλά θεωρώ ότι εδώ πρέπει να την κάνω. Έχει μείνει κανείς που να χρησιμοποιεί C.B.? Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου μία συσκευή ή οποία ήταν ξεχασμένη στην αποθήκη ενός οδηγού ταξί μαζί με μια παντόφλα 300W, τα οποία είπα να αναστήσω. Αγόρασα για αρχή μια κεραία αυτ/του μαγνητική Midland, του πέρασα και ένα φις αναπτήρα και βγήκα να το δοκιμάσω χωρίς την παντόφλα. Δυστυχώς μετά από σχεδόν 1 μήνα το μόνο που ακούω είναι παράσιτα σε όλες τις συχνότητες (1 ως 40), μπάντες (ΑΜ, FM, USB)... Μετά από αρκετό ψάξιμο στο internet βλέπω αρκετούς να δουλεύουν το CB αλλά δυστυχώς μόνο στο εξωτερικό, οι οποίοι κάνουν τρελές μόντες με τα μηχανάκια τους (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwi80Oiv87XXAhWSyKQKHQOGAtUQjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fwww.musicjinni.com%2Fqlo4QyLV6NM%2FCobra-25-LTD-Classic-Custom-Mr-X-CB-SHOP.html&psig=AOvVaw2aOPsk_PXZ2f5xORk8dVAB&ust=1510468342781277) φτιάχνουν κεραίες για τις βάσεις τους (πολλά βίντεο στο youtube) και γενικά το χρησιμοποιούν για πιο ευκολία σε σχέση με τον ραδιοερασιτεχνισμό που, όπως και να το κάνουμε, είναι πολύ ακριβό σπορ... Αν υπάρχει κάποιος που ασχολείται ακόμα ας ρίξει μια απάντηση εδώ να δούμε αν μαζευόμαστε :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Πέτρο και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Ναι στο σωστό νήμα είσαι και καλά που έκανες την ερώτηση.

Έχουν μείνει αρκετοί στα CB και συνέχεια βγαίνουν κ άλλοι. Με την αλλαγή του νόμου η μπάντα των 27 έχει αναστηθεί.

Την παντόφλα καλό είναι να μην την χρησιμοποιείς,απο κει κ πέρα αν είσαι Αθήνα λίγο δύσκολο ένα μήνα να μην άκουσες κάτι στην 40άδα. Είναι αρκετά άτομα που μιλάνε καθημερινά! Είσαι σίγουρος ότι το μηχάνημα που σου έδωσαν ότι δουλεύει? Κοίταξες να δεις μήπως έχεις στάσιμα?

Γενικά τα κανάλια με περισσότερη κίνηση είναι το 28 και το 31. Επίσης κίνηση έχει και το 26,το 30,33 και 35. Σπάνια μπορεί να ακούσεις και στο 3,14 αλλά και στο 13 αν είσαι κοντά στην Εθνική.

Αν θες πες μου 2 πληροφορίες όπως από πια περιοχή έκανες/κανεις δοκιμές,πια κεραία πήρες και πιο cb σου έδωσαν.

Ότι άλλο θες πες μου να βοηθήσω και αν είναι να κανονίσουμε και κάποια δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω για το καλώς όρισμα :). Να τα πάρω ένα-ένα από την αρχή, το μηχάνημα είναι ένα Lafayette Ceylon,

http://www.cbradio.nl/lafayette/Lafayette_Caylon.jpg το οποίο έβγαινε και σε Albrecht Empire 2000.

Προμηθεύτηκα μία κεραία με μαγνήτη Midland 18-244m

https://www.fernfahrerdepot.de/item/images/1469/3000x3000/1469-1469-1469-0.jpg για αρχή ώστε να μη μπαίνω σε έξοδα με την προοπτική να πάρω μια καλύτερη αργότερα και μία boomerang για το μπαλκόνι μου.

Το μηχανάκι αυτός που μου το έδωσε μου είπε ότι είναι επισκευασμένο άρα και εγώ μένω στα λεγόμενα του. :confused:

Η περιοχές που μένω και κινούμαι είναι Άνω Πατήσια, Άγιοι Ανάργυροι (εκ των πραγμάτων δίπλα στην Ε.Ο. Λαμίας) και όχι μόνο, λόγω δουλειάς (παραδόσεις εμπορευμάτων από κατάστημα) μπορεί να βρεθώ όπως σήμερα στα Καλύβια Θωρικού. Βέβαια ενδεχομένως να παίζει ρόλο και η ώρα που δοκιμάζω η οποία είναι συνήθως μεσημβρινή και σπανιότερα βραδινή και αυτό γιατί δοκιμάζω στο δικό μου αυτοκίνητο και όχι στης δουλειάς.

Το απογοητευτικό είναι ότι μόνο μία (1) φορά έπιασα μία συνομιλία στο 5 εν μέσω heavy παράσιτων και αυτή σε μία ξένη γλώσσα που δεν μπορούσα να καταλάβω τίποτα. Πάντως όσες φορές και να δοκίμασα να "βγω" αέρα σε ΌΛΑ τα κανάλια (από το 11 και πάνω και εξαιρουμένου του 19), είτε σε ΑΜ, είτε σε FM, είτε σε USB, είτε σε LSB και με εναλλασσόμενο το κουμπί με τα A/F, B/G, C/H, D/I, E/J το οποίο παρεμπιπτόντως δεν έχω καταλάβει τι είναι, δεν υπήρξε απάντηση.

Τώρα για τα στάσιμα πρέπει να έχω θέμα... Επειδή δεν διαθέτω γέφυρα ακόμα προσπαθώ να τα ρυθμίσω με την βελόνα στο μηχανάκι, δυστυχώς όμως στο 40 μου βγαίνουν στο Θεό (στα κόκκινα :blink:) και στο 1 σχετικά καλά όσο μπορώ να δω (άτιμη πρεσβυωπία) δηλαδή στην πράσινη περιοχή και ύστερα από πολλές δοκιμές σε διάφορα σημεία του αυτοκινήτου και σε διάφορα ύψη του μαστίγιου, οπότε τις δοκιμές τις κάνω με ρέγουλα για να μη κάψω τίποτα... Κάπου διάβασα ότι όταν υπάρχουν υψηλά στάσιμα στο 40 σημαίνει "ψηλή" κεραία, ισχύει? Αν είναι να κόψω 1-2 χιλιοστά από το μαστίγιο μπας και πέσουν.

Αν μπορούσαμε να κανονίσουμε κάποια δοκιμή χωρίς να επιβαρύνω το πρόγραμμα ή την ξεκούραση σου θα το εκτιμούσα πολύ για να δω τελικά αν δουλεύει το ρημάδι ή να το πάω σε "γιατρό" μπας και στρώσει! Επίσης να προσθέσω ότι αυτό το μηχανάκι θα καταλήξει κατά πάσα πιθανότητα για σταθμό βάσης στο σπίτι σε συνδυασμό με ένα τροφοδοτικό Midland, την προσθήκη της παντόφλας, αν φυσικά βρω τροφοδοτικό που να την σηκώνει και να είναι εντός οικονομικού budget και την boomerang που έλεγα πιο πάνω και προσανατολίζομαι σε αγορά καινούργιου μηχανακίου, ένα από τα καινούργια που κυκλοφορούν, τα οποία είναι σαφώς μικρότερου μεγέθους και όχι σαν την γκουμούτσα το Lafayette το οποίο θα μπορώ να το βάλω στο αμάξι πιο εύκολα αλλά θα μου άρεσε να μπορώ να το βάλω και στη μοτό μου σε κάποια εκδρομή.

Ευχαριστώ πολύ και καλό Σαββατόβραδο :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα προσπαθήσω να απαντήσω και εγώ με την σειρά! :p

 

Από αυτά που μου λες κατα 99% το μηχάνημα είναι οκ αλλά είσαι σε λάθος 40νταδα. Τα A/F, B/G, C/H, D/I, E/J είναι οι 40ντάδες,η κανονική(και νόμιμη) είναι λογικά η D. Και λέω λογικά γιατί σε κάποια cb την έχουν και σαν C αλλά επειδή έχει 10 40ντάδες το δικό σου είμαι σίγουρος πως είναι η D. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην ίδια θέση έχει 2 40ντάδες,λογικά θα έχει κάποιο κουμπάκι που θα τις ξεχωρίζει,ίσως ο διακόπτης να τραβιέται για να πάει απο την D πχ στην I. Δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες σε αυτό μιας και δεν βρίσκω ούτε το μάνιουαλ. Προσπάθησε όμως να το πας στην D.

 

Έχε στο νου σου ότι κανα 90%,εδώ στην αττική τουλάχιστον μιλάμε σε fm διαμόρφωση. Από όλα τα κανάλια που σου είπα πριν μόνο στο 13 και στο 14 μιλάνε σε am.

 

To cbάκι σου φαίνεται καλό,έχει όλες τις διαμορφώσεις και μπάντες και βγάζει και 10watt,να υπενθυμίσω όμως οτι η νόμιμη είναι η D και τα νόμιμα watt τα 4. Γιαυτό καλό είναι να μην χρησιμοποιήσεις και την παντόφλα. Αν την κεραία την φτιάξεις σωστά ακόμα και με 4 βατ ακούγεσαι πολύ καλά! Έτσι και αλλιώς δεν έχει νόημα να ακούγεσαι αλλά να μην ακούς...

 

Για την κεραία που πήρες εντάξει όπως είπες καλή είναι για αρχή,την έχει ένα φίλος μου,καλή αλλα οκ..μέχρι εκεί! Μην περιμένεις και πολλά.Η καλύτερη θέση είναι στο κέντρο του ουρανού. Για την Boomerang έχω να πω τα καλύτερα αρκεί να την βάλεις στην ταράτσα και όχι στο μπαλκόνι! Και εγώ με αυτή βγαίνω στον αέρα και δεν την αλλάζω! Δεν είναι 5/8 αλλά έχει πάρα πολύ καλή απόδοση. Ότι πρέπει αν θες να είσαι διακριτικός αλλά να έχεις και απόδοση. Ξαναλέω όμως προσπάθησε να την βάλεις στην ταράτσα και όχι στο μπαλκόνι. Και καλό θα ήταν να μην πατήσεις με 300w απο το μπαλκόνι και ειδικά σε αμ διαμόρφωση!!!!! :lol:

 

Στάσιμα όπως το είπες αν έχεις πολλά στο 40 η κεραία θέλει χαμήλωμα και το ανάποδο αν έχεις πολλά στο 1. Αλλά αυτό γίνετε γιατί είσαι στην λάθος 40ντάδα. Αν πας στην D θα είσαι οκ ή έστω δεν θα έχεις τόσα πολλά. Με τίποτα μην κόψεις την κεραία αν δεν είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Άσε που με 1-2 χιλιοστά δεν θα αλλάξει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!!

 

Επίσης είμαστε πολύ κοντά! Θα μιλάμε με πολύ καλά σήματα και από Πατήσια και από Αγ. Ανάργυρους. ;)

Εγώ βγαίνω στο 31fm και πάντα από το μεσημέρι και μετά.

Ελπίζω να βοήθησα και σύντομα να τα πούμε και από τον αέρα. Ότι άλλο θες ρώτα με και αν θες κανονίζουμε και για δοκιμή.

 

Μην ξεχάσω να σου πω,πως καλό είναι στο αμάξι να έχεις μια φωτοτυπία του μάνουαλ αλλά και την καινούρια νομοθεσία για τα cb σε περίπτωση ελέγχου. Το μάνουαλ χρειάζεται για να μπορέσεις να αποδείξεις ότι είναι cb αυτό που έχεις στο αμάξι σου και το φεκ σε περίπτωση που πέσεις σε κάποιον που δεν έχει ιδέα για την αλλαγή της νομοθεσίας.

Edited by Tribal21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...