Jump to content

Ποια ασφαλιστική εταιρία να επιλέξω για να ασφαλίσω το αυτοκίνητο μου?


panospet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,
Τις επόμενες ημέρες θα αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και κάνω έρευνα αγοράς για να επιλέξω ασφαλιστική.
Βασικά κριτήριά μου είναι η ασφαλιστική να έχει σχετικά καλό όνομα στην αγορά και φυσικά, χαμηλό κόστος ασφαλίστρων.
Μέχρι τώρα έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την Ευρωπαϊκή Πίστη, αλλά επειδή δε θέλω να πάρω γρήγορα απόφαση ήθελα να το ψάξω λίγο παραπάνω.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη από προσωπική εμπειρία;
Ευχαριστώ 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας θα σου πει το μακρύ του και το κοντό του

Γιατί δε μιλάς με κάποιον ασφαλιστή;

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

anytime χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας καθώς και πολλών πολύ κοντινών ατόμων.
Οπότε χρειάστηκε, από απλές μεταφορες σε συνεργεία έως σοβαρές,η εξυπηρέτηση και γενικά η διαδικασία ήταν πολύ καλή

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική η anytime, από κάθε άποψη.

Επαγγελματισμός και εξυπηρέτηση.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

anytime και για by the mile για έως 7.000 χλμ τον χρόνο,με προϋποθέσεις 147€ τον χρόνο και θραυση κρυστάλλων και οδική βοήθεια μέσα,για ένα βασικό πρόγραμμα ασφάλισης είναι ότι πρέπει αφού πληρώνεις ανάλογα τα χιλιόμετρα,107€ έως 3.000 χλμ ετήσιο
πέρα των άλλων που αναφέρθηκαν παραπάνω



Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω anytime και στη μηχανή και στο αυτοκίνητο.Απο θέμα τιμής τα ίδια ασφαλιστήρια συμβολαια 12μηνα (για μεγαλύτερη έκπτωση) στο σαιτ της anytime θα πλήρωνα για την μηχανή 147 ευρω τον χρόνο ενω μεσω cosmote insurance το ίδιο συμβόλαιο μου βγήκε 25 ευρώ φθηνότερα. Στα αρνητικά το ότι κάθε χρόνο ανεβάζουν ασφάλιστρα 2 ευρώ χωρίς να εχεις ποτέ ατύχημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θεωρώ ότι μία υποτιμημένη παροχή είναι η νομική προστασία, η οποία ίσως αξίζει να αποτελεί από μόνη της ανεξάρτητο συμβόλαιο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29/4/2022 at 11:05 ΠΜ, nargiles_82 said:

Θεωρώ ότι μία υποτιμημένη παροχή είναι η νομική προστασία, η οποία ίσως αξίζει να αποτελεί από μόνη της ανεξάρτητο συμβόλαιο

Καλησπέρα, τι εννοείς; Τι σου καλύπτει ακριβώς; Σου ορίζει δικηγόρο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τι εννοείς; Τι σου καλύπτει ακριβώς; Σου ορίζει δικηγόρο;

Η νομική προστασία στην ασφάλεια αυτοκινήτου είναι η κάλυψη που σας προσφέρει η ασφαλιστική εταιρεία, σε οποιοδήποτε νομικό θέμα χρειαστείτε συμβουλές ή ακόμα και δικηγόρο.

Με λίγα λόγια, αν γίνει κάποιο τρακάρισμα και αναζητάτε το δίκιο σας ή μεγαλύτερο αποζημίωση από την ασφαλιστική του υπαίτιου, τότε η δική σας ασφαλιστική σας προσφέρει δωρεάν νομικές υπηρεσίες καθώς και την παροχή δικηγόρου, για να σας βοηθήσει με την όλη διαδικασία.

Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να προσλάβετε το δικό σας δικηγόρο, με τα αντίστοιχα έξοδα να σας επιβαρύνουν.

Μπορείτε είτε να επιλέξετε κάποιον δικηγόρο που θα σας προτείνει η ασφαλιστική εταιρεία είτε να επιλέξετε οποιονδήποτε θέλετε εσείς, με τα έξοδα να καλύπτονται από την ασφαλιστική σας εταιρεία εφόσον έχετε ως κάλυψη την νομική προστασία.

Η συγκεκριμένη κάλυψη σας καλύπτει επίσης και τα έξοδα δικαστηρίου, εφόσον φτάσετε μέχρι εκεί.

Τι καλύπτει η νομική προστασία αυτοκινήτου
Η κάλυψη νομικής προστασίας στην ασφάλεια αυτοκινήτου, καλύπτει:

Έξοδα και αμοιβές δικηγόρων
Έξοδα δίκης όπως χαρτόσημα
Αποζημιώσεις για τους μάρτυρες που πρέπει να καταθέσουν
Έξοδα δικαστικών επιμελητών
Προκαταβολές δικαστικών εξόδων
Στις καλύψεις νομικής προστασίας δεν συμπεριλαμβάνονται τυχόν πρόστιμα ή όποιο ποσό επιδικαστεί στο δικαστήριο ως καταβλητέα αποζημίωση από εσάς, προς τρίτο πρόσωπο.

Σε κάθε περίπτωση, στην κάλυψη νομικής προστασίας μπορείτε να επιλέξετε ελεύθερα όποιον δικηγόρο επιθυμείτε και η ασφαλιστική εταιρεία θα πρέπει να καλύψει αντίστοιχα το κόστος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zerokill said:


Η νομική προστασία στην ασφάλεια αυτοκινήτου είναι η κάλυψη που σας προσφέρει η ασφαλιστική εταιρεία, σε οποιοδήποτε νομικό θέμα χρειαστείτε συμβουλές ή ακόμα και δικηγόρο.

Με λίγα λόγια, αν γίνει κάποιο τρακάρισμα και αναζητάτε το δίκιο σας ή μεγαλύτερο αποζημίωση από την ασφαλιστική του υπαίτιου, τότε η δική σας ασφαλιστική σας προσφέρει δωρεάν νομικές υπηρεσίες καθώς και την παροχή δικηγόρου, για να σας βοηθήσει με την όλη διαδικασία.

Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να προσλάβετε το δικό σας δικηγόρο, με τα αντίστοιχα έξοδα να σας επιβαρύνουν.

Μπορείτε είτε να επιλέξετε κάποιον δικηγόρο που θα σας προτείνει η ασφαλιστική εταιρεία είτε να επιλέξετε οποιονδήποτε θέλετε εσείς, με τα έξοδα να καλύπτονται από την ασφαλιστική σας εταιρεία εφόσον έχετε ως κάλυψη την νομική προστασία.

Η συγκεκριμένη κάλυψη σας καλύπτει επίσης και τα έξοδα δικαστηρίου, εφόσον φτάσετε μέχρι εκεί.

Τι καλύπτει η νομική προστασία αυτοκινήτου
Η κάλυψη νομικής προστασίας στην ασφάλεια αυτοκινήτου, καλύπτει:

Έξοδα και αμοιβές δικηγόρων
Έξοδα δίκης όπως χαρτόσημα
Αποζημιώσεις για τους μάρτυρες που πρέπει να καταθέσουν
Έξοδα δικαστικών επιμελητών
Προκαταβολές δικαστικών εξόδων
Στις καλύψεις νομικής προστασίας δεν συμπεριλαμβάνονται τυχόν πρόστιμα ή όποιο ποσό επιδικαστεί στο δικαστήριο ως καταβλητέα αποζημίωση από εσάς, προς τρίτο πρόσωπο.

Σε κάθε περίπτωση, στην κάλυψη νομικής προστασίας μπορείτε να επιλέξετε ελεύθερα όποιον δικηγόρο επιθυμείτε και η ασφαλιστική εταιρεία θα πρέπει να καλύψει αντίστοιχα το κόστος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, έχω κι εγώ νομική στο όχημά μου απλά δεν ήξερα πώς λειτουργεί γενικά. Ας ελπίσω να μη χρειαστεί γιατί αν οριστεί δικάσιμος καληνύχτα θα πάρει σίγουρα πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

νομική προστασια έχω πάντα μια φορά την χρειάστηκα με ένα τσογλανι ταξιτζή,ακόμα τρέχει μόλις ανέλαβε η anytime
Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2022 at 4:58 ΜΜ, akalos said:

νομική προστασια έχω πάντα μια φορά την χρειάστηκα με ένα τσογλανι ταξιτζή,ακόμα τρέχει μόλις ανέλαβε η anytime
Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




 

Πόσο καιρό τρέχεις δλδ; Εγώ αυτά φοβάμαι να πω την αλήθεια. Και μάλιστα κοιτούσα εδώ https://www.cosmoteinsurance.gr/car/odigos-asfalisis/vasiki-asfaleia-aftokinitou-prosthetes-kalypseis για να ξέρω τι ακριβώς σου καλύπτει κλπ, αλλά γενικά δε βλέπω με ποιά εταιρεία νομικής συνεργάζεται η ασφαλιστική μου, δε γράφει. Έκανα κι έναν γρήγορο έλεγχο και είδα ότι η πιο top που βγάζει στις αναζητήσεις είναι η Arag https://www.arag.gr/gr/arag- & https://www.arag.gr/gr/templates/arag/PdfDocs/IDD/2.IPID.pdf αλλά δε βλέπω τι ποσά καλύπτει, δλδ τι κεφάλαιο όπως σου λέει σε κάποιες μέχρι πχ 1,500€ ή 3,000€. Γιατί ανέφερε ένας προλαλήσαντας ότι συμφέρει καλύτερα να κάνεις χώρια τη νομική. Και ίσως για να ξέρεις με ποιά εταιρεία συνεργάζεσαι. Δεν ξέρω τι λέτε εσείς;

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2022 at 2:45 ΜΜ, KateNikolaou said:

Καλησπέρα, τι εννοείς; Τι σου καλύπτει ακριβώς; Σου ορίζει δικηγόρο;

Υπάρχουν δύο εταιρείες (das + ergo).
Καλύτερα να μιλήσεις μαζί τους για αναλυτικές πληροφορίες.

Όσον αφορά το ερώτημα σου, καλύπτει αμοιβές δικηγόρου, ο οποίος επιλέγεται ελεύθερα.

On 23/5/2022 at 10:22 ΠΜ, KateNikolaou said:

Πόσο καιρό τρέχεις δλδ; Εγώ αυτά φοβάμαι να πω την αλήθεια. Και μάλιστα κοιτούσα εδώ https://www.cosmoteinsurance.gr/car/odigos-asfalisis/vasiki-asfaleia-aftokinitou-prosthetes-kalypseis για να ξέρω τι ακριβώς σου καλύπτει κλπ, αλλά γενικά δε βλέπω με ποιά εταιρεία νομικής συνεργάζεται η ασφαλιστική μου, δε γράφει. Έκανα κι έναν γρήγορο έλεγχο και είδα ότι η πιο top που βγάζει στις αναζητήσεις είναι η Arag https://www.arag.gr/gr/arag- & https://www.arag.gr/gr/templates/arag/PdfDocs/IDD/2.IPID.pdf αλλά δε βλέπω τι ποσά καλύπτει, δλδ τι κεφάλαιο όπως σου λέει σε κάποιες μέχρι πχ 1,500€ ή 3,000€. Γιατί ανέφερε ένας προλαλήσαντας ότι συμφέρει καλύτερα να κάνεις χώρια τη νομική. Και ίσως για να ξέρεις με ποιά εταιρεία συνεργάζεσαι. Δεν ξέρω τι λέτε εσείς;

 


Από όσο γνωρίζω, η κάθε ασφαλιστική έχει το δικό της νομικό τμήμα, δεν συνεργάζονται με συγκεκριμένες εταιρείες.
Απλά, για μεγαλύτερη εξειδίκευση, υπάρχουν - από όσο γνωρίζω - 2 εταιρείες που ασχολούνται αποκλειστικά με την νομική προστασία, και έχουν διάφορα προγράμματα π.χ. εγώ έχω και την ατομική νομική προστασία, η οποία στην πορεία μπορεί να αναβαθμιστεί και σε ν.π. οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 2 ανεξάρτητες εταιρειες νομικής προστασίας στην Ελλάδα

Η DAS που πλέον ανήκει στον όμιλο της ERGO ασφαλιστικής  και η ARAG

Eίμαι στην ARAG εδώ και 2 χρόνια με συμβόλαιο οικογενειακής νομικής προστασίας και επιπλέον συμβόλαιο νομικής προστασίας  για το αυτοκίνητο. Πληρώνω 110 Ευρώ το χρόνο. Μέχρι στιγμής τους εχω χρειαστεί μόνο για νομικές συμβουλές και εχουν ανταποκριθεί άμεσα και άψογα.

 

 

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα, ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας, εφόσον είναι μόνο αυτές οι 2, θα το ψάξω, γιατί ακόμα δεν έχω πολυασχοηθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω αλλαξει αρκετες εταιριες τα τελευταια χρονια, θα προτεινω σιγουρα μεσω ιντερνετ, ειναι πιο οικονομικα για ιδιες παροχες. Σιγουρα παντως να εχει οδικη, θραυση κρυσταλλων και κλοπη.  Οσο καλη και να ειναι η εταιρια δεν εισαι καλλυμενος, μου ετυχε μικροτρακαρισμα, η εταιρια του αλλου δεν ειχε συνεργασια μεσω φιλικης δηλωσης (!), οποτε επρεπε να μιλησω εγω με τους αλλους. Οι αλλοι ειχαν εμπειρογνωμονες μονο καθημερινες πρωι (!) εγω δεν μπορουσα να το αφησω επειδη ειναι ο αποκλειστικος τροπος για να παω δουλεια και εν τελει εμεινε ετσι... Αν και δεν ηταν αποκλειστικη ευθυνη της εταιριας την αλλαξα και πηγα σε αλλη με τις ιδιες παροχες (και πιο φθηνα), επρεπε να υπηρχε λυση για κατι τετοια... 

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μάλλον θα κάνω κι εγώ επιστροφή στην anytime.

Τώρα έχω alliance.

Να πω την αλήθεια δεν μου έχει χρειαστεί όμως διαβάζω καλά σχόλια για την anytime όσον αφορά την εξυπηρέτησή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ταξιδιωτης22 said:

Μάλλον θα κάνω κι εγώ επιστροφή στην anytime.

Τώρα έχω alliance.

Να πω την αλήθεια δεν μου έχει χρειαστεί όμως διαβάζω καλά σχόλια για την anytime όσον αφορά την εξυπηρέτησή.

Χρόνια στην anytime, έχω να πω τα καλύτερα όσον αφορά την εξυπηρέτηση, ευκολία, ό,τι χρειάστηκα ήταν πάντοτε δίπλα μου.

Δεν την αλλάζω με καμία, καλημέρα φίλε.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Anytime

 

2021: 213€

2022: 214€

2023: 223€

 

Κανενα ατύχημα. Μόνη φορά (2021 μάλλον) που χρειάστηκε οδική όταν έμεινα από μπαταρία.

 

Γιατί τόση αυξηση? Μίλησα μαζί τους  και δεν μπορούν να κάνουν καλύτερη τιμή.  

Και νέο συμβόλαιο  που δοκίμασα βγαίνει πιο ακριβά απ τα 223€ (γύρω στα 240-250, δε θυμάμαι ακριβώς)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...