Jump to content

Xiaomi 12


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μετά την αναβάθμιση σε HyperOS δεν μου δουλεύει η δόνηση στο πληκτρολόγιο.

Έχω δοκιμάσει swiftkey και Gboard.

Η δόνηση του κινητού δουλεύει κανονικά.

Είναι γενικό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αφου κανεις την ρυθμιση στην ενοτητα ηχος και δονηση στις ρυθμισεις του κινητου (απτικη αναδραση ενεργη) μετα πας στις ρυθμισεις του Gboard (προτιμησεις-αναδραση αφης κατα το πατημα πλήκτρου ) και εισαι ετοιμος. Σε εμενα λειτουργει αψογα η δονηση στον Gboard.

Μετα απο χειροκινητο update, το συστημα google play ισοφαρισε το συστημα σε 1-1-2024.

 

ΥΓ: Απενεργοποιησε και την εξοικονομηση ενεργειας γιατι απενεργοποιει την δονηση αυτη.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγόρασα από Γερμανό 1.9 το τζαμακι έχει τρύπα για το δακτυλικό δεν είναι uv αλλά το παιδί εκεί που έκανε τοποθέτηση(φόραγε την ζελατίνα της μαμάς)την έβαλε τέλεια και είναι μια χαρά η θήκη απλή σιλικόνης οκ δεν την έβαλα έχω την διάφανη για 1.9 υπέρ ευχαριστημένος 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, doomgeorge said:

Αγόρασα από Γερμανό 1.9 το τζαμακι έχει τρύπα για το δακτυλικό δεν είναι uv αλλά το παιδί εκεί που έκανε τοποθέτηση(φόραγε την ζελατίνα της μαμάς)την έβαλε τέλεια και είναι μια χαρά η θήκη απλή σιλικόνης οκ δεν την έβαλα έχω την διάφανη για 1.9 υπέρ ευχαριστημένος 

Μια χαρά, αφού έχεις την μαμά θήκη και έβαλες τζαμακι και δεν στο πετάει είναι καλά γιατί συνήθως τα πετάει τα απλά τζαμακια χωρίς  uv στο πλάι η μαμά θήκη. Εμένα η μαμά θήκη που δοκίμασα και η Spigen που χρησιμοποιώ τα πετάνε στις άκρες τα τζαμακια τα απλά χωρίς uv. Εδώ και τις μεμβράνες που χρησιμοποιώ οριακά δεν τις πετάει στο πλάι η Spigen.

Edited by Moralex

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Όποιος θέλει να μπορεί να προσθέτει widgets όπως στις κινεζικές rom μπορεί να κατεβάσει αυτή την ενημέρωση στον launcher εδώ https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc/miui-launcher/miui-launcher-release-4-39-14-7939-02272101-release/

Ήδη το έχω κάνει και περιττό να πω ότι είναι γαμάτο. Αν θέλετε να πάτε στα κλασσικά widget πατάτε κάτω όπως δείχνει η πρώτη εικόνα android widgets. Με αυτή την δυνατότητα πλέον το hyper os είναι σχεδόν ίδιο σε δυνατότητες όπως οι κινεζική rom.

61959a6c133ec15e7423b8729088751946df406e867340da5717412ff7aee464.jpg

edcd3e100a96dd2e1424272f7697723ac64804d13eb574a7842e2ae4039c2d52.jpg

Edited by Moralex

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το επίπεδο ενημέρωσης συστήματος google play έγινε 1 Μαρτίου 2024 με χειροκίνητο update απο τις ρυθμίσεις της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Όποιος είχε κάνει το update στον launcher που είχα ανεβάσει πριν κάτι μέρες που προσθέτει την δυνατότητα να βάζεις widget από την αποθήκη εφαρμογών όπως στις κινεζικές rom μπορεί να κάνει το καινούριο update που βγήκε Xiaomi System Launcher RELEASE-4.39.14.7947-03112043 (arm64-v8a) (Android 11+) https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc/miui-launcher/miui-launcher-release-4-39-14-7947-03112043-release/xiaomi-system-launcher-release-4-39-14-7947-03112043-2-android-apk-download/. Διορθώνει κάποια bugs και κάποιες ελλείψεις που είχε στην μετάφραση όπως το android widgets έγινε πλέον Γραφικά στοιχεία android. Και να μην έχει κάνει κάποιος το προηγούμενο update που είχα ανεβάσει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν θέλει να κατεβάσει αυτό κατευθείαν αν θέλει να προσθέσει αυτή την δυνατότητα.

Screenshot_2024-03-27-13-12-50-558_com.mi.globalminusscreen.jpg

Edited by Moralex

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο χθες κατηργησα δομιμαστικα την επιπλεον ram γιατι καπου διαβασα ειναι ενεργοβορα κατα  αντικειμενικα δεν τη χρειαζομαι στην χρηση που κανω και το γυρισα σε λειτουργια αποδοσης. Δεν ξερω τι απο τα δυο ευθυνεται αλλα μου φαινεται το κινητο ακομα πιο γρηγορο και μια μικρη βελτιωση της μπαταριας. Εχει κανει κανενας αντιστοιχη δοκιμη;

Link to comment
Share on other sites

Πριν κατι μερες εκανα πρωτη φορα ανααθμιση το hyper os. Εχω την εντυπωση είμαι σχεδόν σιγουρος πως εχω χειροτερη διαχειρηση της μπαταριας μονο εγω ειμαι;;πρεπει να πειραξω κάποια ρυθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα καλυτερη με το HyperOs. Μετα απο μερικους κυκλους και μερικα restart θα δεις πραγματικά. Μηπως καποια εφαρμογη στυλ facebook σου κανει ζημια; Ακομα και μια επανεγκατασταση αυτης ισως βοηθησει, αν φταιει καποια εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα χθες αναγκαστηκα να βγαλω την εργοστασιακη μεμβρανη και να βαλω αυτες που ειχα αγορασει προσφατα απο Κινα.

Επεσα σε ελαττωματικη παρτιδα και οι 5 εχουν μια ατελεια στην κατω πλευρα τους, κατι το οποιο φαινεται αφου τις τοποθετησα στην οθονη. Δοκιμασα 2 αλλα μετα τσεκαρα και τις αλλες 3 που εχω στην ακρη. Σαν μεμβρανη ειναι καλυτερη, πιο μαλακη και λεπτη σε σχεση με την εργοστασιακη η οποια μολις την αφαιρεσα,σκιστηκε-κοπηκε. Η τοποθετηση ειναι αστεια και αφου κολληθει και πιεστει και περιμετρικα,αφαιρεις το εξτρα προστατευτικο απο επανω. Η αισθηση στο χερι επισης ειναι καλυτερη και καλυτερη ευκρινεια κά ζωντανια χρωματων. Λες ηταν καπως πιο θαμπη η εργοστασιακη ισως και λογω παχους και υλικου.

Θα το αφησω 2-3 μερες μη τυχον εξαφανιστουν οι ατελειες του ελαττωματος αλλα δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος. Υπολοιπες φουσκιτσες κλπ εξαφανιστηκαν ηδη απο χθες. Και σαν διασταση ειναι τελεια πανω στην οθονη και στα καμπυλωτα ακρα κολλαει μια χαρα.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όντως η επέκταση μνήμης καταναλώνει περισσότερη μπαταρία και κάπου το είχα το δει ότι και τη μπαταρία μειώνει και κάνει και κολλήματα και την έχω κλεισμένη καιρό τώρα και όντως ισχύει. Για τις μεμβράνες από το AliExpress εγώ έχω βάλει ήδη μια κάνα δίμηνο τώρα καί όντως είναι πολύ καλές και ίδιες σε ποιότητα με αυτές που βάζει το irepair και είχα πριν. Εμένα δεν έχουν κάποιο ελάττωμα οπότε είσαι άτυχος μάλλον και έπεσες στην παρτίδα.

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Moralex said:

Καλησπέρα, όντως η επέκταση μνήμης καταναλώνει περισσότερη μπαταρία και κάπου το είχα το δει ότι και τη μπαταρία μειώνει και κάνει και κολλήματα και την έχω κλεισμένη καιρό τώρα και όντως ισχύει. Για τις μεμβράνες από το AliExpress εγώ έχω βάλει ήδη μια κάνα δίμηνο τώρα καί όντως είναι πολύ καλές και ίδιες σε ποιότητα με αυτές που βάζει το irepair και είχα πριν. Εμένα δεν έχουν κάποιο ελάττωμα οπότε είσαι άτυχος μάλλον και έπεσες στην παρτίδα.

Ναι γι αυτό παρηγγειλα ηδη αλλη μια 5αδα με 2.5€. δεν ειναι σε ενοχλητικο σημείο η ατελεια και γινεται αντιληπτη μόνο σε μαυρο φόντο ή σβηστη οθονη. Ειναι εκει που ειναι τα soft buttons. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Βάλτε χώρα Ινδία στις ρυθμίσεις και δοκιμάστε να δείτε αν υπάρχει ενημέρωση. Εγώ το έβαλα Ινδία και με το που πήγα να δω έσκασε ενημέρωση hyper os 1.0.7.0 με ενημέρωση ασφαλείας Απριλίου. 

Screenshot_2024-04-15-10-13-18-141_com.android.updater.jpg

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...