Jump to content

Xiaomi 12


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηταν και το NFC διπλα. 

Αλλη μια σοβαρη αλλαγη. Απενεργοποιηση καποιων εφαρμογων της google που φευγουν και απο το συρταρι εφαρμογων (Chrome,gmail,google,βοηθος google,youtube).

Οι ειδησεις και το meet που εγκατασταθηκαν εφαγαν ποδι κατευθειαν.

Την ram την εκανα πλεον 8+8GB. Νομιζω μεχρι 8+4 ηταν. Διορθωστε με αν κανω λαθος

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι το meet και γω το εστειλα. Οι μεμβρανες τι λενε ποιοτικα? Αξιζουν? Ναι σωστα αυξησαν την ram. Το ανωτερο πριν ηταν 5gb στην ram.

Edited by Moralex

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις δοκιμασα γιατι η εργοστασιακη ειναι σε αριστη κατασταση. Φαίνονται καλες παντως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. την πέρασα και εγώ παιδιά. Για δείτε πάνω αριστερά στις ειδοποιήσεις όταν ειναι δύο φαίνονται 3 τελίτσες και όχι η ειδοποίηση. Όταν είναι μία φαίνεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, mplets7 said:

Καλημέρα.. την πέρασα και εγώ παιδιά. Για δείτε πάνω αριστερά στις ειδοποιήσεις όταν ειναι δύο φαίνονται 3 τελίτσες και όχι η ειδοποίηση. Όταν είναι μία φαίνεται κανονικά.

Καλημέρα φίλε, προφανώς όταν έχεις πάνω από μία ειδοποίηση βγάζει τις 3 τελείες από το να γέμιζε εικονίδια από την κάθε ειδοποίηση.

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Moralex said:

Καλημέρα φίλε, προφανώς όταν έχεις πάνω από μία ειδοποίηση βγάζει τις 3 τελείες από το να γέμιζε εικονίδια από την κάθε ειδοποίηση.

Απλώς πριν δεν το έκανε τις εμφάνιζε κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mplets7 said:

Απλώς πριν δεν το έκανε τις εμφάνιζε κανονικά..

Νομίζω ότι είναι καλύτερα έτσι από πριν. Τελικά αν πας στις ρυθμίσεις και στις ειδοποιήσεις έχει ρύθμιση για να βλέπεις 1 ή 3 εικονίδια ή κανένα στη γραμμή κατάστασης.

Edited by Moralex

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Moralex said:

Νομίζω ότι είναι καλύτερα έτσι από πριν. Τελικά αν πας στις ρυθμίσεις και στις ειδοποιήσεις έχει ρύθμιση για να βλέπεις 1 ή 3 εικονίδια ή κανένα στη γραμμή κατάστασης.

Ευχαριστώ φίλε είχες δίκαιο..

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας δε χρειαστηκε αλλαγη χωρας κλπ. Ηρθε ειδοποιηση σημερα το πρωι και το καναμε. Καλυτερα περιμενε λιγο σ αυτη την αναβαθμιση.

 

Ξαναπροσπαθησα να βαλω αλλον launcher και χρηση με χειρονομιες αλλα τζιφος και στο hyper os.

Αλλαγες εμφανισης στον καιρο, δυνατοτητα εμφανισης-αναζητησης εφαρμογων στο συρταρι ανα χρωμα.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, r31134 said:

Σε εμας δε χρειαστηκε αλλαγη χωρας κλπ. Ηρθε ειδοποιηση σημερα το πρωι και το καναμε. Καλυτερα περιμενε λιγο σ αυτη την αναβαθμιση.

 

Ξαναπροσπαθησα να βαλω αλλον launcher και χρηση με χειρονομιες αλλα τζιφος και στο hyper os.

Αλλαγες εμφανισης στον καιρο, δυνατοτητα εμφανισης-αναζητησης εφαρμογων στο συρταρι ανα χρωμα.

Διαφορές?η τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελάκη μου?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λιγα πραγματα. Η απενεργοποιηση εφαρμογων της google παντως ηταν η εκπληξη για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Καμια γραμματοσειρα που να δειχνει και ελληνικους χαρακτηρες ιδια με τους λατινικους, ξερετε;

Το κινητο παει ταπα, κρεμα που λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω εμένα τίποτα και έχει πάρει μέχρι και το x5 pro του πατέρα hyperos και με κοροϊδεύει χαχα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, r31134 said:

Καμια γραμματοσειρα που να δειχνει και ελληνικους χαρακτηρες ιδια με τους λατινικους, ξερετε;

Το κινητο παει ταπα, κρεμα που λεμε.

Όντως φίλε πάει βούτυρο. Αν βρω καμιά γραμματοσειρά που να δείχνει ίδια με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες θα σου πω.

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι τα χρωματα στις φωτογραφιες της καμερας, πλεον δεν ειναι υπερκορεσμενα και αποτυπωνουν καλυτερα τα χρωματα που βλεπει το ματι. Αυτο ηταν που λατρευα στο sony xperia 5 ii και χαίρομαι αν επιβεβαιωθει η πρωτη αισθηση μεχρι στιγμης. Προς ωρας δοκιμασα μονο σε κλειστο χωρο,με τεχνητο φως,δυνατο και χαμηλο. Θα το τσεκαρω στις ημερησιες. Η συγκριση γινεται με το δεδομενο οτι εχω επιλογη σχεδιου χρωματος την ζωντανια. Στο σχεδιο χρωματος προτοτυπο μου φαινονται 100% αποτυπωση αυτου που βλεπω. Στις καμερα παντως εγιναν  αισθητικες αλλαγες στο μενού.

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2024 at 10:06 ΜΜ, r31134 said:

Εχω την αισθηση οτι τα χρωματα στις φωτογραφιες της καμερας, πλεον δεν ειναι υπερκορεσμενα και αποτυπωνουν καλυτερα τα χρωματα που βλεπει το ματι. Αυτο ηταν που λατρευα στο sony xperia 5 ii και χαίρομαι αν επιβεβαιωθει η πρωτη αισθηση μεχρι στιγμης. Προς ωρας δοκιμασα μονο σε κλειστο χωρο,με τεχνητο φως,δυνατο και χαμηλο. Θα το τσεκαρω στις ημερησιες. Η συγκριση γινεται με το δεδομενο οτι εχω επιλογη σχεδιου χρωματος την ζωντανια. Στο σχεδιο χρωματος προτοτυπο μου φαινονται 100% αποτυπωση αυτου που βλεπω. Στις καμερα παντως εγιναν  αισθητικες αλλαγες στο μενού.

Μου λες τι ρυθμίσεις έχεις στην κάμερα και στο βίντεο τι χρησιμοποιείς ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωματα της καμερας οσο τα βλεπω στις ημερησιες φωτο ειναι καλυτερα πλεον, οχι εκεινα τα έντονα υοερκορεσμενα. Δειτε και εσεις αν βλεπετε καμια διαφορα ή ειναι στην φαντασια μου.

Παρατηρησα αισθητη βελτιωση μπαταριας με την καθημερινη μου χρηση και το υπολοιπο ποσοστο που μενει στο τελος καθε μερας, ξεκινώντας απο 100%.

Ειδικα με το stand by και με την χρηση 5G.Μετα απο 4-5 κυκλους φορτισης που εχω κανει με το HyperOs και φυσικα Android 14.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, r31134 said:

Τα χρωματα της καμερας οσο τα βλεπω στις ημερησιες φωτο ειναι καλυτερα πλεον, οχι εκεινα τα έντονα υοερκορεσμενα. Δειτε και εσεις αν βλεπετε καμια διαφορα ή ειναι στην φαντασια μου.

Παρατηρησα αισθητη βελτιωση μπαταριας με την καθημερινη μου χρηση και το υπολοιπο ποσοστο που μενει στο τελος καθε μερας, ξεκινώντας απο 100%.

Ειδικα με το stand by και με την χρηση 5G.Μετα απο 4-5 κυκλους φορτισης που εχω κανει με το HyperOs και φυσικα Android 14.

Ναι οι φωτογραφίες έχουν όντως βελτίωση στα χρώματα και όντως παρατηρώ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και μνήμης. Γενικά από ότι έχω δει σε διάφορα φόρουμ το hyper os είναι καλύτερο σε διαχείριση μπαταρίας και μνήμης γενικά στις περισσότερες συσκευές σε σχέση με το MIUI εκτός από κάποιες περιπτώσεις που υπήρχαν bug. Έτσι αναφέρουν οι πιο πολλοί από ότι έχω δει.

Edited by Moralex

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα ήρθαν τελικά και οι δικές μου μεμβράνες από Ali.

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Moralex said:

Καλησπέρα, σήμερα ήρθαν τελικά και οι δικές μου μεμβράνες από Ali.

Εγώ που είμαι κουλός και δεν μπορώ να βάλω μεμβράνη τζαμακι κλπ ξέρουμε κάνα μαγαζί που να βάζει?

 

Edited by doomgeorge
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, doomgeorge said:

Εγώ που είμαι κουλός και δεν μπορώ να βάλω μεμβράνη τζαμακι κλπ ξέρουμε κάνα μαγαζί που να βάζει?

 

Το i-repair με 10-20€ ευρω, αναλογα την ποιοτητα, σου κοβει και σου βαζει επιτοπου μεμβρανη υδροτζελ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φίλε βάζουν στο Irepair με 10 και 15 ευρώ ανάλογα τι θέλεις. Εγώ προσωπικά που πήγα μου είπε το παιδί εκεί να βάλω αυτή με τα 10 ευρώ και είναι όντως καλή και διορθώνει μόνη της όντως κάποιες μικρογρατζουνιες. Μεμβράνες βάζει και ο Κωτσόβολος με 20. Την κόβουν επιτόπου εκεί όπως το Irepair και την περνάνε. Εγώ αυτή την φορά θα πάω και θα του πω να μου βάλει μία από αυτές που πήρα από AliExpress να δω τι λένε κιόλας.

Edited by Moralex

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε τες μονοι. Τις πρωτες ωρες με απαλες κινήσεις μπορειτε να τις μετακινησετε για να ερθουν ακριβως.  Οι τυχον φουσκιτσεε φευγουν μονες σε 2-3 μερες. Μονο χνουδια,σκουπιδακια μην παρουν οσο κανετε τη διαδικασια.

Εχω βαλει πολλες φορες υδροτζελ μεμβρανη σε κινητα μου,μη φοβαστε την τελικη θεση αν κατσει λιγο εκτος θεσης στην αρχης. Αυτοθεραπευονται μονες του ακομα και του AliExpress με μικρογρατζουνιες και παραμορφωσεις απο πιεση (πχ. Νυχι)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...