Jump to content

iPhone 13 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 minutes ago, pol2410 said:

Τάσο just for the record ( αναφέρομαι στο ρολόι ) το ποσοστό που έδειχνε 100% ήταν πραγματικό διότι και μετά από τόσες αναβαθμίσεις τώρα είναι στο 97%. Εικάζω ότι είχε γίνει μάλλον  αντικατάσταση. 
Ισως εδώ βολεύει το ποσοστό μπαταρίας βάσει ηλικίας μιας συσκευής. 
Τελος εννοείτε ότι τίποτα δεν είναι ή δουλεύει τέλεια και τα μήλα έχουν τα θέματα τους οπότε να είχαμε να λέγαμε. 😜

Δεν κατάλαβα 

Με μπέρδεψες με το ρολόι και το κινητό 

Που από τα δυο έχεις το πρόβλημα; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2022 at 12:00 ΜΜ, Tasos19s said:

Δεν κατάλαβα 

Με μπέρδεψες με το ρολόι και το κινητό 

Που από τα δυο έχεις το πρόβλημα; 

Τάσο μπερδεύτηκες. 
Ας το διευκρινήσουμε σύντομα για να μην χαλάμε και το post

αυτό που λέω ως προς την ένδειξη υγείας της μπαταρίας βολεύει κυρίως όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι (πχ ρολόι σειράς 5/6) έτσι ώστε να γνωρίζεις περίπου και τι χρήση έχει υποστεί. ( στην δίκη μου περίπτωση λέω ότι βρήκα σειρά 5 με 100% μπαταρία). 
Στα κινητά σειρά 13 κυρίως όσο και να ξεσκίζεις την μπαταρία δύσκολα θα δεις κάτω από 91-93% ( βέβαια μπορεί να βρεθούν κάποια με λιγότερο ποσοστό) αλλά ο κύριος  όγκος είναι εκεί. 
Σε κινητά σειράς 11 - 12 στατιστικά η Υγεία της μπαταρίας σου δείχνει περίπου πως έχει κάποιος δουλέψει το τηλέφωνο του, αλλά και πάλι αυτό 100% αξιόπιστο δεν είναι. 
Αυτο που εγώ λέω είναι ότι όταν κάποιος θέλει να αγοράσει ένα  κινητό μεταχειρισμένο σειρά 13 από το να το πάρει κάτω της τιμής κατά 150-180€ vs του ίδιου Καινούργιου το 50% να προτιμήσει το καινούργιο η ΕΤΑΙΡΙΑ έχει πετύχει τον σκοπό της ( αυτό ονομάζετε κατευθυνόμενο marketing/ και το στηρίζει η ΕΤΑΙΡΙΑ μέσα από το ψυχολογικό κομμάτι που ονομάζετε Υγεία μπαταρίας). 😜

Edited by pol2410
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, pol2410 said:

Τάσο μπερδεύτηκες. 
Ας το διευκρινήσουμε σύντομα για να μην χαλάμε και το post

αυτό που λέω ως προς την ένδειξη υγείας της μπαταρίας βολεύει κυρίως όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι (πχ ρολόι σειράς 5/6) έτσι ώστε να γνωρίζεις περίπου και τι χρήση έχει υποστεί. ( στην δίκη μου περίπτωση λέω ότι βρήκα σειρά 5 με 100% μπαταρία). 
Στα κινητά σειρά 13 κυρίως όσο και να ξεσκίζεις την μπαταρία δύσκολα θα δεις κάτω από 91-93% ( βέβαια μπορεί να βρεθούν κάποια με λιγότερο ποσοστό) αλλά ο κύριος  όγκος είναι εκεί. 
Σε κινητά σειράς 11 - 12 στατιστικά η Υγεία της μπαταρίας σου δείχνει περίπου πως έχει κάποιος δουλέψει το τηλέφωνο του, αλλά και πάλι αυτό 100% αξιόπιστο δεν είναι. 
Αυτο που εγώ λέω είναι ότι όταν κάποιος θέλει να αγοράσει ένα  κινητό μεταχειρισμένο σειρά 13 από το να το πάρει κάτω της τιμής κατά 150-180€ vs του ίδιου Καινούργιου το 50% να προτιμήσει το καινούργιο η ΕΤΑΙΡΙΑ έχει πετύχει τον σκοπό της ( αυτό ονομάζετε κατευθυνόμενο marketing/ και το στηρίζει η ΕΤΑΙΡΙΑ μέσα από το ψυχολογικό κομμάτι που ονομάζετε Υγεία μπαταρίας). 😜

Δεν κάθεται η apple να ασχοληθεί με την αγορά μεταχειρισμένου 

Επι εποχής 6s και λίγο πριν είχε βάλει η apple στο λογισμικό τον μηχανισμό εάν η μπαταρία πέσει κάτω από το 80% να ρίχνει την απόδοση του επεξεργαστή γιατί είχαμε θέματα έκλειναν τα iPhone στα ξαφνικά με 30% μπαταρία 

Καποιοι το καταλάβανε είχε γίνει θέμα, είχαν γίνει και μηνύσεις, υπήρξε και δικαστική μάχη της εταιρείας με καταναλωτές 

Ετσι οδηγήθηκαν να βάλουν επιλογή στον χρήστη της συσκευής να βλέπει πόση υγεία έχει και όταν φτάσει στο 80% να του δίνεται επιλογή να κόψει απόδοση από τον επεξεργαστή ώστε να αποφεύγονται τα φαινόμενα που κλείνει ενώ έχεις 30% μπαταρία 

Ομως εάν κάποιος θέλει μπορεί να αφήσει και να λειτουργεί κανονικά από θέμα επιδόσεων αλλά με το τίμημα που είπαμε παραπάνω 

 

Απο εκεί και μετά όμως η apple εκμεταλλεύτηκε αυτό το ποσοστό και αλλάζει πλέον ο κόσμος μπαταρίες σε αυτούς πληρώνοντας 79€ και όχι στο μαγαζάκι της γειτονιάς με 15€

Βεβαια έβαλαν και έξτρα «προστασίες» για την τσέπη τους και μιλάω για τις ειδοποιήσεις που λένε μέσα στην συσκευή ότι πχ έχεις αλλάξει μπαταρία, έχεις αλλάξει οθόνη και λοιπά και λοιπά 

Όλο αυτό δεν έχει καμία σχέση απολύτως με το μεταχειρισμένο από πλευράς apple 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pol2410 said:

Τάσο μπερδεύτηκες. 
Ας το διευκρινήσουμε σύντομα για να μην χαλάμε και το post

αυτό που λέω ως προς την ένδειξη υγείας της μπαταρίας βολεύει κυρίως όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι (πχ ρολόι σειράς 5/6) έτσι ώστε να γνωρίζεις περίπου και τι χρήση έχει υποστεί. ( στην δίκη μου περίπτωση λέω ότι βρήκα σειρά 5 με 100% μπαταρία). 
Στα κινητά σειρά 13 κυρίως όσο και να ξεσκίζεις την μπαταρία δύσκολα θα δεις κάτω από 91-93% ( βέβαια μπορεί να βρεθούν κάποια με λιγότερο ποσοστό) αλλά ο κύριος  όγκος είναι εκεί. 
Σε κινητά σειράς 11 - 12 στατιστικά η Υγεία της μπαταρίας σου δείχνει περίπου πως έχει κάποιος δουλέψει το τηλέφωνο του, αλλά και πάλι αυτό 100% αξιόπιστο δεν είναι. 
Αυτο που εγώ λέω είναι ότι όταν κάποιος θέλει να αγοράσει ένα  κινητό μεταχειρισμένο σειρά 13 από το να το πάρει κάτω της τιμής κατά 150-180€ vs του ίδιου Καινούργιου το 50% να προτιμήσει το καινούργιο η ΕΤΑΙΡΙΑ έχει πετύχει τον σκοπό της ( αυτό ονομάζετε κατευθυνόμενο marketing/ και το στηρίζει η ΕΤΑΙΡΙΑ μέσα από το ψυχολογικό κομμάτι που ονομάζετε Υγεία μπαταρίας). 😜

Δεν ασχολείται η Apple με τέτοια θέματα που περιγράφεις. Έχει πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθεί 😉 επίσης η διαφορά καινούργιου με μεταχειρισμένο δεν είναι μόνο 150€ στο 13αρι. Εκτός αν κάποιος θέλει να αισχροκερδίσει!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, koutsis said:

Δεν ασχολείται η Apple με τέτοια θέματα που περιγράφεις. Έχει πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθεί 😉 επίσης η διαφορά καινούργιου με μεταχειρισμένο δεν είναι μόνο 150€ στο 13αρι. Εκτός αν κάποιος θέλει να αισχροκερδίσει!

Εγώ πάντως αν έφτανα τα 900€ δεν τα έδινα στο χέρι σε κάποιον για να πάρω μεταχειρισμένο 

Βαζεις ακόμα 150€ και παίρνει καινούργιο 

Σιγουρα η διαφορά τιμής είναι μεγαλύτερη 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Tasos19s said:

Εγώ πάντως αν έφτανα τα 900€ δεν τα έδινα στο χέρι σε κάποιον για να πάρω μεταχειρισμένο 

Βαζεις ακόμα 150€ και παίρνει καινούργιο 

Σιγουρα η διαφορά τιμής είναι μεγαλύτερη 

Με 900€ παίρνεις 13 pro max μεταχειρισμένο. Με 1050€ τι iphone  καινούργιο παίρνεις; το 14 που είναι πολύ χειρότερο! Άρα γιατί να προτιμήσω καινούργιο; 

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, koutsis said:

Με 900€ παίρνεις 13 pro max μεταχειρισμένο. Με 1050€ τι iphone  καινούργιο παίρνεις; το 14 που είναι πολύ χειρότερο! Άρα γιατί να προτιμήσω καινούργιο; 

Με τα δεδομένα του φίλου εννοώ ότι αν ήταν η διαφορά μόνο τόσο μικρή στα 1000€ δεν αξίζει να πάρεις μεταχειρισμένο 

Για την κάθε συσκευή αυτό είναι διαφορετικό 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλές όλες οι απαντήσεις και οι διάφορες τοποθετήσεις περί των πρακτικών της apple , πέραν αυτών που λέει ο Τάσος έχω να υπενθυμίσω ότι η μήλο ΕΤΑΙΡΙΑ έβγαζε μέχρι και διαφορετικούς επεξεργαστές κλπ κλπ. 
Ως προς τις τιμές λέω να μην ασχοληθούμε διότι διαφορές / αισχροκέρδεια / πάντα θα υπάρχει οπότε χαμένος κόπος να κάνουμε υποθετικές αναλύσεις. 
Το μόνο σίγουρο ότι η μήλο ΕΤΑΙΡΙΑ πάντα τα πάντα που κάνει τα κάνει για κάποιον δικό της λόγο. 
Τέλος σε αυτό που αναφέρεται για την αλλαγή της μπαταρίας ή την διάθεση γνήσιων ανταλλακτικών και σε εξειδικευμένων vs των εξουσιοδοτημένων η apple επειδή ‘ καιγεται’ και για αυτό το μερίδιο της πίτας δεν πρόκειται ποτέ να κάνει υποχωρήσεις. 
Αυτα……………

Υς- καλά που ήρθε η 16.1 και διόρθωσε τα κακώς κείμενα της μπαταρίας. Καλά πάμε!😜

Edited by pol2410
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, pol2410 said:

Παίδες καλές όλες οι απαντήσεις και οι διάφορες τοποθετήσεις περί των πρακτικών της apple , πέραν αυτών που λέει ο Τάσος έχω να υπενθυμίσω ότι η μήλο ΕΤΑΙΡΙΑ έβγαζε μέχρι και διαφορετικούς επεξεργαστές κλπ κλπ. 
Ως προς τις τιμές λέω να μην ασχοληθούμε διότι διαφορές / αισχροκέρδεια / πάντα θα υπάρχει οπότε χαμένος κόπος να κάνουμε υποθετικές αναλύσεις. 
Το μόνο σίγουρο ότι η μήλο ΕΤΑΙΡΙΑ πάντα τα πάντα που κάνει τα κάνει για κάποιον δικό της λόγο. 
Τέλος σε αυτό που αναφέρεται για την αλλαγή της μπαταρίας ή την διάθεση γνήσιων ανταλλακτικών και σε εξειδικευμένων vs των εξουσιοδοτημένων η apple επειδή ‘ καιγεται’ και για αυτό το μερίδιο της πίτας δεν πρόκειται ποτέ να κάνει υποχωρήσεις. 
Αυτα……………

Υς- καλά που ήρθε η 16.1 και διόρθωσε τα κακώς κείμενα της μπαταρίας. Καλά πάμε!😜

Τότε ναι προμηθευόταν επεξεργαστές από 2 εργοστάσια και ψάχναμε πιο κινητό να πάρουμε αυτό με Samsung ή με TSMC

Εννοείται οι διαβασμένοι εναγωνίως ψάχναμε με TSMC


Ακομα όμως προμηθεύεται ανταλλακτικά από διάφορους κατασκευαστές όχι μόνο από έναν 

Οι οθόνες πχ τα προηγούμενα χρόνια είχαν διάφορες αν τις έβαζες δίπλα δίπλα. Προερχόταν από 3 διαφορετικά εργοστάσια-φίρμες 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Tasos19s said:

Τότε ναι προμηθευόταν επεξεργαστές από 2 εργοστάσια και ψάχναμε πιο κινητό να πάρουμε αυτό με Samsung ή με TSMC

Εννοείται οι διαβασμένοι εναγωνίως ψάχναμε με TSMC


Ακομα όμως προμηθεύεται ανταλλακτικά από διάφορους κατασκευαστές όχι μόνο από έναν 

Οι οθόνες πχ τα προηγούμενα χρόνια είχαν διάφορες αν τις έβαζες δίπλα δίπλα. Προερχόταν από 3 διαφορετικά εργοστάσια-φίρμες 

Μεγάλη τρέμουλα τότε όλοι να βρούνε μήλο  με TSMC επεξεργαστή ( βέβαια η apple είχε ψηλό παραδεχτεί ότι υπήρχε μια διαφορά αλλά ανεφ σημασίας και καλά). 
Ευτυχως όλο το οικοσύστημα μου είναι by T- Mobile οπότε πάντα έπαιζα με US standards. 
Εξαίρεση ( δεν θυμάμαι σε πιο plus ) είχα φέρει από Κίνα το πρώτο μήλο με 2 SIM cards. Τίμιο αλλά εννοείτε ότι δεν έκανες το λάθος να κάνεις αναβάθμιση ( τι μλκιες έχουμε κάνει για αυτήν την εταιρεία).

Πιστευω ότι όταν έρθει το μήλο σειρά 17-18 με την τρέλα που μας δέρνει θα ψάχνουμε όλοι σειρές 14 και κάτω να το παίζουμε vintage / elegant 😜
Οπότε ας κρατήσουμε κάβα κανέναν φορτιστή γιατί ποτέ δεν ξέρεις!!!😂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pol2410 said:

Μεγάλη τρέμουλα τότε όλοι να βρούνε μήλο  με TSMC επεξεργαστή ( βέβαια η apple είχε ψηλό παραδεχτεί ότι υπήρχε μια διαφορά αλλά ανεφ σημασίας και καλά). 
Ευτυχως όλο το οικοσύστημα μου είναι by T- Mobile οπότε πάντα έπαιζα με US standards. 
Εξαίρεση ( δεν θυμάμαι σε πιο plus ) είχα φέρει από Κίνα το πρώτο μήλο με 2 SIM cards. Τίμιο αλλά εννοείτε ότι δεν έκανες το λάθος να κάνεις αναβάθμιση ( τι μλκιες έχουμε κάνει για αυτήν την εταιρεία).

Πιστευω ότι όταν έρθει το μήλο σειρά 17-18 με την τρέλα που μας δέρνει θα ψάχνουμε όλοι σειρές 14 και κάτω να το παίζουμε vintage / elegant 😜
Οπότε ας κρατήσουμε κάβα κανέναν φορτιστή γιατί ποτέ δεν ξέρεις!!!😂

Vintage έχω την συσκευή της υπογραφής μου 

Τέλος πάντων είπαμε πολλά και είμαστε εντελώς πλέον εκτός θέματος 

Κλείνουμε εδω να μην κουράζουμε τους υπόλοιπους…

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση ως πρώην χρήστης android. Όταν συνέδεα το τηλ με bluetooth σε κάποιο ηχείο ή στο αυτοκίνητο, είχα επιλογή για α) σύνδεση για τηλεφωνικές κλήσεις β) χρήση για πολυμέσα. Είχα πάντα επιλεγμένο το πρώτο ώστε να μπορώ να ακούω τους ήχους των μηνυμάτων κ λοιπών εφαρμογών εκτός κλήσεων από την συσκευή μου. Στο ios μπορώ να το κάνω με κάποιο τρόπο;

Στάλθηκε από το IN2023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, fotgold said:

Ερώτηση ως πρώην χρήστης android. Όταν συνέδεα το τηλ με bluetooth σε κάποιο ηχείο ή στο αυτοκίνητο, είχα επιλογή για α) σύνδεση για τηλεφωνικές κλήσεις β) χρήση για πολυμέσα. Είχα πάντα επιλεγμένο το πρώτο ώστε να μπορώ να ακούω τους ήχους των μηνυμάτων κ λοιπών εφαρμογών εκτός κλήσεων από την συσκευή μου. Στο ios μπορώ να το κάνω με κάποιο τρόπο;

Στάλθηκε από το IN2023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι κάθε φορά που συνδέεις την συσκευή με το Bluetooth 

Δυστυχώς όμως κάθε φορά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Παιδιά θέλω παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάστημα για αντικατάσταση οθόνης διότι μετά από μία πτώση (ελεύθερη) κάτω χαμηλά έβγαλε περίπου ατο 1/5 της ένα πράσινο τμήμα

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη

Samsung Note 9

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ρώτησες σε επίσημο service για κόστος επισκευής; Η επόμενη πιο οικονομική λύση είναι καταστήματα τύπου iRepair.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, theke said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Παιδιά θέλω παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάστημα για αντικατάσταση οθόνης διότι μετά από μία πτώση (ελεύθερη) κάτω χαμηλά έβγαλε περίπου ατο 1/5 της ένα πράσινο τμήμα

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη

orange box Νέα Ιωνία. Πολύ καλή δουλειά και νορμάλ τιμές

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

ήθελα την εξής ερώτηση, που πιο πολύ ερώτηση για IOS είναι, παρά της συσκευής που έχουμε (13 pro):

Υπάρχει η δυνατότητα, με σύδεση cosmote, να ενεργοποιηθεί το e-sim, για να έχεις 2 αριθμούς στο iphone, και στην συνέχεια να έχεις παράλληλα 2 accounts στο viber & watsapp!? 1 account για κάθε αριθμό?!

 

θενκς apriori

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vaniasgr said:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

ήθελα την εξής ερώτηση, που πιο πολύ ερώτηση για IOS είναι, παρά της συσκευής που έχουμε (13 pro):

Υπάρχει η δυνατότητα, με σύδεση cosmote, να ενεργοποιηθεί το e-sim, για να έχεις 2 αριθμούς στο iphone, και στην συνέχεια να έχεις παράλληλα 2 accounts στο viber & watsapp!? 1 account για κάθε αριθμό?!

 

θενκς apriori

Ως προς το πρώτο ναι, μπορείς να έχεις δύο sim, μία φυσική και μία e-sim. Ως προς το δεύτερο, δυστυχώς όχι (τουλάχιστον επίσημα). Εγώ έχω βάλει στον έναν αριθμό viber, και στον δεύτερο το WhatsApp γιατι δεν εμπιστευομαι τις λύσεις που υπάρχουν από τρίτους στο App Store.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, kastorakos84 said:

Ως προς το πρώτο ναι, μπορείς να έχεις δύο sim, μία φυσική και μία e-sim. Ως προς το δεύτερο, δυστυχώς όχι (τουλάχιστον επίσημα). Εγώ έχω βάλει στον έναν αριθμό viber, και στον δεύτερο το WhatsApp γιατι δεν εμπιστευομαι τις λύσεις που υπάρχουν από τρίτους στο App Store.

Καλημέρα φίλε μου,

σε ευχαριστώ πρώτα από όλα για την απάντηση. Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ, γιατί δεν θέλω να μπλέξω με εφαρμογές αν δεν το υποστηρίζει από μόνη της η υπηρεσία...διάβαζα και κάτι 'περίεργα' στο ίντερνετ περί cloning της συσκευής για να το πετύχεις.. αλλά δεν θέλω να ....'ανοίξω πληγές'...anyway σε ευχαριστώ και πάλι.

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...