Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έκανα skan με το Kaspersky.

Βρήκε το Trojan W32.Swizzor.cx αλλά δεν μπορεί να το κάνει ολόκληρο delete.

Δεν μπόρεσα να βρω removal tools ούτε από F-Secure ούτε από Norton.

Any help? :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.gordano.com/Technology/Anti-Virus.htm

 

αυτοί ισχυρίζονται ότι τον καθαρίζουν το συγκεκριμένο. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως....

Σήμερα το Kaspersky δεν μου το βρήκε. :confused:

Αισιοδοξώ ότι τελικά το έσβησε! :rolleyes:

Thanks anyway. :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα skan με το Kaspersky.

Βρήκε το Trojan W32.Swizzor.cx αλλά δεν μπορεί να το κάνει ολόκληρο delete.

Δεν μπόρεσα να βρω removal tools ούτε από F-Secure ούτε από Norton.

Any help? :worry:

 

Ποιο ητανε το ακριβες μηνυμα που σου εβγαλε;

Εαν στο σκαν σου βγαζει σε ποιο αρχειο ειναι μεσα, πηγαινε και διεγραψε το αρχειο αυτο (πολυ πιθανον να ειναι καποιο *.exe και ακομα πιο πιθανον να σου ειναι αχρηστο)

Θα βρισκεται στον φακελο WINNT και system32 (o WINNT αλλαζει ονομα αναλογα με την εκδοση των Windows που εχεις - προσωπικα, W2000)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καποιες μερες δεν μπορω να δω τα mail μου στο Hotmail,ειτε μεσω του Msn ειτε απλα πληκτρολογωντας τη διευθυνση του site (http://www.hotmail.com) Στην μεν πρωτη περιπτωση,μου κανει redirect στη σελιδα οπου μπορω απλα να αλλαξω το .Net Passport μου, στη δευτερη δε γινεται redirect στο myphone (το οποιο ειναι η homepage μου)!Να τονισω οτι αυτο συμβαινει ειτε χρησιμοποιω τον IE ειτε Mozilla Firefox . Αρχικα θεωρησα προφανες οτι ειναι καποιο adware αλλα scan-αρα και με Ad-Aware Se και με Spybot - Search & Destroy (με τα τελευταια updates) και δεν βρηκαν τιποτα (μονο το Spybot brhke to MySoft, το οποιο και αφαιρεσε) Τι αλλες κινησεις μπορω να κανω (μπορει να το προκαλει ιος; :O ) και τι μπορειτε να υποθεσετε οτι φταιει;

Υ.Γ: Μια προχειρη λυση που εχω βρει για να "παρακαμψω "το προβλημα ειναι αντι να πηγαινω στο http://login.passport.net/uilogin.srf?id=2 αντι για το http://www.hotmail.com ...

Υ.Γ 2: Ειπα να μην ανοιξω καινουργιο θεμα μιας και αυτο μου φανηκε αρκετα παρεμφερες!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Δυστυχως μαλλον κολλησα καποιο ιο.Μου ηρθε χθες ενα μειλ με ενα ζιπακι μεσα,του εκανα σκαν με το νορτον,δεν βρηκε τιποτα και δυστυχως το ανοιξα.Μεσα στο ζιπ υπηρχε ενα αρχειο word που ελεγε ''σορρυ''.Δυστυχως δεν ειχα αντιβιοτικο(και δεν εχω).Καμια ιδεα τι να κανω?Ο υπολογιστης σερνεται,κολλαει και σε μερικα σαιτ δεν μπαινει.Το ονομα του αρχειου ηταν ''Forest''.Oποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες κάτι και μπλοκάρεις το cookie που στέλνει το hotmail;

Οχι δεν νομιζω να εχει συμβει κατι τετοιο...Ασε που δεν νομιζω αυτο να ειχε ως συνεπεια να με "στελνει" σε αλλη σελιδα ή να ανοιγει τελικα το hotmail μεσω αλλου link... :(

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Δυστυχως μαλλον κολλησα καποιο ιο.Μου ηρθε χθες ενα μειλ με ενα ζιπακι μεσα,του εκανα σκαν με το νορτον,δεν βρηκε τιποτα και δυστυχως το ανοιξα.Μεσα στο ζιπ υπηρχε ενα αρχειο word που ελεγε ''σορρυ''.Δυστυχως δεν ειχα αντιβιοτικο(και δεν εχω).Καμια ιδεα τι να κανω?Ο υπολογιστης σερνεται,κολλαει και σε μερικα σαιτ δεν μπαινει.Το ονομα του αρχειου ηταν ''Forest''.Oποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη.

 

Το πιο λογικό είναι να περάσεις κανένα McAffe ή Panda Antivirus και να κάνεις scan. Από εκεί και πέρα παρακάλα να βρούνε κάτι αν όντως είναι ιός ώστε να τον σβήσουν και να ξεμπερδεύεις…. ελπίζω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε το προβλημα.Το Panda online scan βρηκε 4-5 ιους και τους εσβησε και το Κασπερκι που το εβαλε την επομενη,βρηκε οτι ειχε μεινει:p
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια γνωριζει κανεις τιποτε για το norton που εμφανιζει οτι "your subscription to virus protection has expired".Τι να κανω το ειχα βαλει περυσι.
Akis....
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια γνωριζει κανεις τιποτε για το norton που εμφανιζει οτι "your subscription to virus protection has expired".Τι να κανω το ειχα βαλει περυσι.

 

Τα antivirus φίλε ισχύουν για 1 χρόνο. Σου έχει λήξει. Πρέπει να αγοράσεις άλλο ή να ανανεώσεις από το site της εταιρείας

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα... μαλλον χθεσ εβαλα το kaspersky anti-virus pro v5 και μου βρηκε 103!!! Φανταστικο!!! Σιγουρα ειναι το καλυτερο! Αν και τα εσβησε ολα εμειναν 4 τα οποια βρησκονται στο φακελο C\System Volume Information\... τα οποια δεν σβηνονται. Μπορουν να μου κανουν τπτ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα... μαλλον χθεσ εβαλα το kaspersky anti-virus pro v5 και μου βρηκε 103!!! Φανταστικο!!! Σιγουρα ειναι το καλυτερο! Αν και τα εσβησε ολα εμειναν 4 τα οποια βρησκονται στο φακελο C\System Volume Information\... τα οποια δεν σβηνονται. Μπορουν να μου κανουν τπτ;

 

Απενεργοποίησε το System Restore, κάνε restart και μετά ξαναενεργοποίησέ το αν το θέλεις. Το πρόβλημα δημιουργείται διότι κρατά κάποιους ιούς στο restore ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

H f-secure πριν απο λίγες ημέρες ανακάλυψε την ύπαρξη ενός site που μεταδίδει όταν μπαίνεις ένα script που περιέχει ιο.

 

Aπο την f-secure

 

 

F-Secure staff has found a malicious website that utilizes a spelling error when typing the name of the popular search engine - 'Google.com'. If a user opens a malicious website, his/her computer gets hijacked - a lot of different malware gets automatically downloaded and installed: trojan droppers, trojan downloaders, backdoors, a proxy trojan and a spying trojan. Also a few adware-related files are installed.

 

The name of the malicious website is 'Googkle.com'. PLEASE DO NOT GO TO THIS WEBSITE! Otherwise your computer will get infected! We have reported the case to the authorities.

 

Περισσότερα ΕΔΩ!

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Επισης πριν απο λιγες μερες το McAfee μου εβγαλε το dvdsanta.exe (προγραμμα για dvd,vcd,svcd κλπ) ως "μολυσμενο" (δεν θυμαμαι αν ηταν spyware ή trojan) οποτε προσοχη.

Το ειχα κατεβασει απο το επισημο site τους.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Help!Μου ήρθε ένα mail με αποστολέα ath.forthnet.gr το οποίο είχε subject HERE IS YOUR DOCUMENTS και όταν το άνοιξα εκτός το ότι δεν διαβαζόταν,το norton άρχισε να κάνει scanning e-mails και να μην σταματάει ποτέ κι επίσης δεν ανοίγει το task manager :worry: έχω την εντύπωση ότι στέλνω συνεχώς mails! :worry: :worry: Έχει κανείς ιδέα τι μου συμβαίνει?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Help!Μου ήρθε ένα mail με αποστολέα ath.forthnet.gr το οποίο είχε subject HERE IS YOUR DOCUMENTS και όταν το άνοιξα εκτός το ότι δεν διαβαζόταν,το norton άρχισε να κάνει scanning e-mails και να μην σταματάει ποτέ κι επίσης δεν ανοίγει το task manager :worry: έχω την εντύπωση ότι στέλνω συνεχώς mails! :worry: :worry: Έχει κανείς ιδέα τι μου συμβαίνει?

 

Προφανως ειναι καποιο worm.Κανε ενα Search για να δεις ποια worms χρησιμοποιουν την συγκεκριμενη φραση ("Here is your documents") και να δεις τι πρεπει να κανεις για απαλλαγεις απο αυτα. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν λειτουργει;;Εμενα μου ανοιγει κανονικα εσενα τι σου βγαζει;; :confused:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει "Δεν είναι δυνατή η εμφάνιση της σελίδας" :worry: Γιατί??? :cry:

 

Δεν ξερω γιατι δεν σου ανοιγει.Παντως απ'οτι ειδα τα 3 ποιο relevant που σαν subject στο Mail εχουν "Here is your documents" ειναι τα παρακατω :

 

W32.Mydoom.BN@mm

 

W32.Mytob.BV@mm

 

W32.Mytob.BT@mm

 

 

Ελπιζω αυτα τα Links να μπορεις να τα δεις. :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...