Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Stitch, γιατί δεν βάζεις την ιστοσελίδα σου στο MyLinks?

 

Άκυρό, το πρόσθεσα εγώ. Μόλις εγκριθεί θα δώσω το link από δω

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή στην Ελλάδα χρεώνεται;

 

...οχι...δεν χρεωθηκε τιποτα...:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Περιπου στο ιδιο θεμα..επειδη θα παω την αλλη εβδομαδα για 3 μερες στην ρουμανια μπορει να μου πει καποιος πιο καρτοκινητο με συμφερει;το θελω μονο για να με βρισκουν και για sms!Kserei kaνεις ποσο πανε εκει;
[sIGPIC][/sIGPIC]http://www.dr-bet.com ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ....ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΟΥΒΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει ενα καρτοκινητο της cosmote στην Ρουμανία?Πρέπει να ενεργοποιειθεί στην Ρουμανία ή μπορεί και στην Ελλάδα?

 

αυτο μαλλον θα σας βοηθησει....

 

http://www.prepaidgsm.net/en/romania.html

 

...απο οτι ξερω...εγγλεζικα νουμερα που εχω παραγγειλει και παραλαβει στην Ελλαδα....μπορεις να τα ενεργοποιησεις και απο εδω...

 

...υποθετω το ιδιο μπορει να γινει και με τα ρουμανικα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

milame gia polli essential maintenance pantws

 

 

..ναι...τζιφος η υποθεση...:wacko:...ευτυχως ομως προλαβα :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Θα στην στείλω, αλλά απ' ότι βλέπω γράφει πως θα κλείσει σύντομα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ενδιαφέρονται για φθηνές κλήσεις από κινητό (στο εσωτερικό αλλά και προς Ελλάδα) στις χώρες Ηνωμένο Βασίλειο, Ολλανδία, Νορβηγία, Δανία, Σουηδία, Ισπανία, Ελβετία, http://www.lebara.com/.

Το χρησιμοποιεί κανείς? Πρόσφατα ήμουν Λονδίνο και έπεσε στα χέρια μου μια τέτοια sim card και οι χρεώσεις προς Ελλάδα, ήταν πράγματι φτηνές.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ενδιαφέρονται για φθηνές κλήσεις από κινητό (στο εσωτερικό αλλά και προς Ελλάδα) στις χώρες Ηνωμένο Βασίλειο, Ολλανδία, Νορβηγία, Δανία, Σουηδία, Ισπανία, Ελβετία, http://www.lebara.com/.

Το χρησιμοποιεί κανείς? Πρόσφατα ήμουν Λονδίνο και έπεσε στα χέρια μου μια τέτοια sim card και οι χρεώσεις προς Ελλάδα, ήταν πράγματι φτηνές.

 

 

...καλη φαση...θα ειμαι Λονδινο σε λιγες μερες...θα παρω και εγω μια και θα σας πω εντυπωσεις....:)

 

ΥΓ...βλεπω ενα μικρο αρνητικο στην καρτα...γραφει στην ηλ. ανανεωση οτι "Please note: you must have a UK issued Credit / Debit Card to top-up online"...αυτο λιγο δυσχεραίνει την χρηση της αν εισαι εκτος UK

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ναι το είδα και εγώ αυτό με την ανανέωση, ωστόσο, όπως μου είπαν όταν την πήρα, μπορεί να είναι με μηδέν υπόλοιπο μέχρι και 18 μήνες. Οπότε αν πράγματι χρειάζεται η κάρτα σε κάποιον, τότε μάλλον είναι πιθανό να ταξειδεύει πιό συχνά από κάθε 18 μήνες. Αλλωστε μπορείς να κρατήσεις μια κάρτα ανανέωσης (top up όπως λέγονται) και πάνω στο 18μηνο να την ανανεώσεις και να κάνεις μια χρεώσιμη κλήση, οπότε πάς για άλλους 18 μήνες. Πάντως εγω που την χρησιμοποίησα τις προάλλες στο Λονδίνο, σώθηκα.... Κάρτες βρίσκεις εύκολα στο Post Office και στα phones4u που είναι αλυσίδα καταστημάτων και έχει πολλά outlets. Ας πεί και όποιος άλλος τις εντυπώσεις του.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω ενα προβλημα με την επεκταση εγγυησης toshiba και πρεπει να παρω τηλ σε αυτο το νουμερο. το ερωτημα ειναι πως γινεται αυτο? δηλαδη τι πρεπει να πληκτρολογησω για να επικοινωνησω?
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να βγει νεότερη έκδοση, να ξέρω πως στην Ελλάδα δουλεύει και μετά

 

Για δες εδω ειδη δουλευει σε Ελλαδα

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=18364&page=3

Link to comment
Share on other sites

Η Thuraya είναι μια εταιρεία δορυφορικής τηλεφωνίας [όπως οι Iridium, Globalstar κλπ.] η οποια καλύπτει ένα μεγάλο μέρος του Βορειου Ημισφαιρίου.

 

Διαβάζοντας προσεκτικά στο site της, διαπίστωσα πως μεταξύ άλλων, οι πελάτες συμβολαίου της Wind και της Vodafone, είναι ελεύθεροι στο να χρησιμοποιήσουν το Satellite Roaming Μέσο της Thuraya, αρκεί το Roaming τους να είναι ανοιχτό, και φυσικά να διαθέτουν μια δορυφορική συσκευή της εταιρείας.

 

Αυτό που μου προξένησε ιδιαίτερη εντύπωση είναι πως οι εισερχόμενες κλήσεις μέσω δορυφόρου είναι χωρίς χρέωση, συγκεκριμένα στο Site γραφει: All incoming calls on Thuraya satellite mode are free of charge

 

Σε επικοινωνία μου με το Customer Service της Wind, δεν ήξεραν να μου δώσουν μια σαφή απάντηση για το αν πράγματι οι εισερχόμενες κλήσεις είναι δωρεάν, και δεσμεύτηκαν να με καλέσουν μόλις έχουν κάποια σαφή ενημέρωση, εν το μεταξύ, έστειλα e-mail στη Thuraya για να με ενημερώσουν τι ισχύει από τη πλευρά τους.

 

Πάντως στη περίπτωση που οι εισερχόμενες κλήσεις είναι όντως Free of Charge, η υπηρεσία φαίνεται άκρως ανταγωνιστική για αυτούς που κάνουν Romaing και δέχονται κλήσεις, αρκεί να έχουν ένα δορυφορικό τηλέφωνο της Thuraya και να βρίσκονται σε ανοιχτό χώρο.

 

Γνωρίζει κανεις τίποτε περισσότερο για αυτό το θέμα η γενικότερα για την ποιότητα της Thuraya?

Link to comment
Share on other sites

έστειλα e-mail στη Thuraya για να με ενημερώσουν τι ισχύει από τη πλευρά τους.

Dear Sir,

 

Thank you for your email. Please note that all incoming calls are free of charge when using Thuraya phone with Thuraya simcard only on satellite mode.

 

For any further queries or assistance on Thuraya service, please feel free to write to us or call 0088216100100.

 

Best regards

 

Από όσο φαίνεται, οι εισερχόμενες είναι Free μονο αν έχει κανεις SIM της Thuraya και είναι εντός δορυφορικής κάλυψης... :O

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Αλλιώς δε θα είχε λογική. Θα έπαιρναν όλοι δορυφορικό κινητό και η εταιρια θα παρείχε κάλυψη χωρίς να βγάζει κανένα κέρδος.

 

Οι κλήσεις προς κινητά thuraya έχουν πάντως το χαμηλότερο κόστος σε συγκριση με άλλες εταιρίες (π.χ. iridium, globalstar)

Link to comment
Share on other sites

Από όσο φαίνεται, οι εισερχόμενες είναι Free μονο αν έχει κανεις SIM της Thuraya και είναι εντός δορυφορικής κάλυψης... :O

 

βλεπω οτι εχει και καρτοκινητα η Thuraya :p :p

 

http://eshop.thuraya.com/Thuraya/Catalogs/....

 

...και με 60 $ = 38 € κοστος ανα ετος το κανει ενδιαφερον :)

 

..βεβαια...δεν βλεπω να γραφει τιμες για τα κινητα της...:wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΗΟ, η δορυφορική τηλεφωνία δεν είναι ανταγωνιστής προς την παραδοσιακή κινητή τηλεφωνία. Απευθύνεται σε ειδικό κοινό που χρειάζεται τηλέφωνο σε μέρη που δεν μπορεί η κινητή τηλεφωνία να έχει κάλυψη (θάλασσες, ωκεανοί, έρημος) και γι' αυτό είναι και πιο ακριβή. Αν θέλετε τη γνώμη μου, μην την ψάχνετε ως εναλλακτική επιλογή.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΗΟ, η δορυφορική τηλεφωνία δεν είναι ανταγωνιστής προς την παραδοσιακή κινητή τηλεφωνία. Απευθύνεται σε ειδικό κοινό που χρειάζεται τηλέφωνο σε μέρη που δεν μπορεί η κινητή τηλεφωνία να έχει κάλυψη (θάλασσες, ωκεανοί, έρημος) και γι' αυτό είναι και πιο ακριβή. Αν θέλετε τη γνώμη μου, μην την ψάχνετε ως εναλλακτική επιλογή.

 

Συμφωνώ με αυτό. Παρόλαυτα υπάρχουν κάποιες χώρες (π.χ. Ινδία) οι οποίες χρεώνουν πανάκριβα για περιαγωγή χωρίς να είναι ιδιαίτερα εύκολα να πάρεις τοπική κάρτα. Σε αυτές τις περιπτώσεις ενδεχόμενα (πρέπει να συμπεριληφθεί το κόστος της συσκευής) να συμφέρει η δορυφορική.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...