Jump to content

Κάνει την υπέρβαση η Xiaomi και θα επιλέξει αισθητήρα των 200MP!


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πού είναι το νήμα για να δω τι έχει τραβηχτεί κι επίσης σε τι monitor το βλέπεις; Προσωπικά δε θέλω τις φώτο μου να τις ανεβάσω σε κάποιο insta ή κάτι. Θέλω να τις κοτσάρω για background ή να τις χαζεύω ή ό,τι άλλο.

Επίσης, όπως ανέφερα και πριν, για μένα το να μπορώ να κάνω crop αφού βγάλω μια φώτο, είναι σημαντικό ατού. Αν όντως υπάρχει συγκριτικό με σωστές φώτο, 108mp vs 12mp είμαι σίγουρος πως θα δείχνει ξεκάθαρα αυτό που είδα κι εγώ όταν το έκανα.

EDIT: Ξαναγράφω ότι δε θεωρώ προφανώς "must" τα 3ψήφια mp. Αλλά ναι, θέλω πάνω από 12mp.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8188431#post8188431

Επίσης να σου θυμίσω ότι όσοι έχουν συσκευές με 3 ψήφια νούμερα,ακόμα τραβάνε στα 12mp

Εγώ πάλι τα 12mp μου είναι αρκετά ακόμα και όταν κάνω την φωτο zoom,αυτό που θέλω είναι να μην χάνει το focus!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή η ανάλυση αντε και το να κάνεις crop αλλά μόνο σε ιδανικές συνθήκες με πολύ φως, όσο όμως σουρουπωνει ο αισθητηρας αυτός τα σκ@τωνει. Επίσης τι να την κάνω την ανάλυση μόνο αν ο αισθητηρας έτσι όπως είναι στημένο τα κάνει χάλια σε white balance, color accuracy και μου τα δείχνει όλα σαν πίνακα το κύματος του σουρεαλισμου;
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8188431#post8188431

Επίσης να σου θυμίσω ότι όσοι έχουν συσκευές με 3 ψήφια νούμερα,ακόμα τραβάνε στα 12mp

Εγώ πάλι τα 12mp μου είναι αρκετά ακόμα και όταν κάνω την φωτο zoom,αυτό που θέλω είναι να μην χάνει το focus!

Ο 64άρης που έχω στα 12mp πάει όταν τραβάω αυτόματα. Πρέπει να πάω στη ρύθμιση που λέει 64 για να βγει στα 64mp. Φαντάζομαι και στον 108 το ίδιο θα γίνετε. Αλλά να γυρνάει στα 12mp και ο 108άρης αισθητήρας, περίεργο μου φαίνεται.

Δεν μου βγάζει το μέγεθος των mp σε καμμία από τις δύο στο Flickr.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ο 64άρης που έχω στα 12mp πάει όταν τραβάω αυτόματα. Πρέπει να πάω στη ρύθμιση που λέει 64 για να βγει στα 64mp. Φαντάζομαι και στον 108 το ίδιο θα γίνετε. Αλλά να γυρνάει στα 12mp και ο 108άρης αισθητήρας, περίεργο μου φαίνεται.

Δεν μου βγάζει το μέγεθος των mp σε καμμία από τις δύο στο Flickr.

 

αναφέρεσαι στις φωτογραφίες του τύπου στο αντίστοιχο thread?

Μου επιτρέπεις να ειρωνευτώ λιγάκι?:p

Μα με το μάτι αφού έχει τόση μεγάλη διαφορά τα 12mp με τα 108 δεν μπορείτε να το διακρίνετε ποια είναι ποια?:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευτυχώς μπαίνουμε στο myphone να διαβάσουμε αντιδράσεις επειδή κάποιος θα χει πολλά mp στην κάμερα.

Αντικειμενικά τελείως, όποιος θέλει κι έχει τις συσκευές, ας κάνει vs σε 100αρα φώτο από Sammy με Pixel ή iPhone σε θέμα ανάλυσης.

 

Από κει και πέρα, εφόσον πολλοί φίλοι ασχολούνται με κάμερα, θα γνωρίζουν πως η δυνατότητα crop ανά πάσα στιγμή "σώζει" λήψεις που είναι για πέταμα. Με τα 12mp σε iPhones κ pixel η δυνατότητα αυτή είναι μηδαμινή ως ανύπαρκτη.

 

Λάθος!

https://www.pcsteps.gr/126807-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82/

https://techingreek.com/telika-poso-simantikos-inai-o-rolos-ton-mp-tis-kameras-sas/

 

όποιον επαγγελματία του είδους και ν διαβάσεις θα σου πει αυτό που έγραψα!

Τα πολλά mp είναι όμορφα όταν θες να κάνεις αφίσες!

Τα υπόλοιπα είναι περιττά!

Και crop να κάνεις στην οθόνη του κινητού σου ή του υπολογιστή σου, δεν θα βρεις διαφορές όπως το παλικάρι που ανέβασε τις 2 φωτογραφίες!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Λάθος!

https://www.pcsteps.gr/126807-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82/

https://techingreek.com/telika-poso-simantikos-inai-o-rolos-ton-mp-tis-kameras-sas/

 

όποιον επαγγελματία του είδους και ν διαβάσεις θα σου πει αυτό που έγραψα!

Τα πολλά mp είναι όμορφα όταν θες να κάνεις αφίσες!

Τα υπόλοιπα είναι περιττά!

Και crop να κάνεις στην οθόνη του κινητού σου ή του υπολογιστή σου, δεν θα βρεις διαφορές όπως το παλικάρι που ανέβασε τις 2 φωτογραφίες!

Φοβερά άρθρα, φουλ ξεπερασμένα, όσο και οι απόψεις ότι δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω megapixel. Έχουν μείνει 3 ποιοτικές κάμερες στα 12mp, όλοι έχουν πάει στα 24, 50, και 100. Κανείς σοβαρός επαγγελματίας θα σου πει ότι ΔΕ θέλει παραπάνω mp.

Επίσης, έχω γράψει 3 φορές πως θέλω να κάνω crop για βέλτιστο αποτέλεσμα. Με 12mp το αποτέλεσμα ήταν οκ το 2013.

Συνεργάζεται ο αδερφός μου με κορυφαίο φωτογράφο, μάντεψε τι κάμερα έχει. Hasselblad στα 100mp. Ναι, μπορεί σε εσένα να φτάνει και η vga. Εγώ θέλω cropped αποτέλεσμα άνω των 10mp. Νομίζω είναι δικαίωμα μου σε τελική ανάλυση (pun intended).

Link to comment
Share on other sites

Για να βάζουν πολλά mp όλοι οι κατασκευαστές κινητών, κάτι παραπάνω θα κάνουν από τα 12mp. Δεν είναι μόνο το Software. Τι Software είχαν οι φωτογραφικές μηχανές τότε;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

εντάξει παιδιά!

Να πω ότι τα γράφω μόνο εγώ,σας τα έχουν γράψει κι άλλοι!

Τα άρθρα τα σνομπάρετε λες και τα βασικά της φωτογραφίας έχουν χρονολογία.

Σας παραθέτω στο thread που είναι ανεβασμένες 2 φωτογραφίες μια με 108 και μια στα 12 και όσο crop κι αν κάνεις δεν βλεπετε καμία διαφορά και το έχετε κάνει αβαβά αυτό!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8188431#post8188431

εν τω μεταξύ @evris δεν ξέρεις καν στα exif που να κοιτάξεις για να δεις ποια ειναι με 108 και ποια με 12mp

Ουτως η αλλως αυτό δηλώνεις ότι δεν βλέπεις καμία διαφορά,αλλά έτσι για την ιστορία να κοιτάς τα Image Width & image height!

Σας βάζω την Νο1 σε πωλήσεις αυτή την στιγμή Sony σε mirrorless ότι δεν έχει την τάση με πολλά Mp ακόμα και σε τιμές των 3000€ και 4000€ και μου γράφετε ότι είναι εξαίρεση.

Όλες οι συσκευές στο αυτόματο,τραβάνε στα 12mp και όχι στα 108-200-400 mp

Δεν θα σας αλλάξω εγώ την λανθασμένη άποψη που έχετε και ούτε έχω την όρεξη να σας πω την αλήθεια!

Απλά ευτυχώς που υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα που σκαμπάζουν 2-3 πράγματα και όσοι επισκέπτες μπαίνουν στο τεχνολογικό (ο θεος να το κάνει) forum μπορούν να διαβάσουν και κάποια σωστά πράγματα!

Καλή σας συνέχεια με ευγένεια και πολιτισμό γιατί δεν θέλω να τον χάσω και αυτόν μιας και σε λίγο θα ξεχάσουμε και τα βασικά!:)

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Kαι εδώ άρθρο πρόσφατο που λέει ακριβώς τα ίδια με τα "παλια" όπως τα χαρακτηρίσατε προηγούμενα.

 

https://thesmartphonephotographer.com/truth-about-phone-megapixels/

Why do some smartphone cameras have so many megapixels?

In the past, a reason some smartphone companies padded their cameras with a lot of megapixels was so that the digital zoom wouldn’t degrade the quality of the photo too much when the image was cropped and expanded to fit the frame.

 

Today, many high-end smartphone cameras have optical zoom and thanks to periscope cameras, some of them can reach up to 5x optical zoom. However, they still do rely on high megapixels for hybrid zoom and digital zoom.

 

But, to be honest, it’s all a marketing tactic. The idea of having tons of megapixels on their mobile camera is exciting for some people. It gives them something to brag about. Smartphone manufacturers use that to entice people into buying their product.

 

As proof of this, most mobile cameras with high megapixel counts pixel bin by default. They are set to take pictures at a lower resolution automatically because there is really no need for anybody to take such large-resolution photos with their phones.

 

If you’re going to sell your photos or make large prints and posters, then even a phone camera with 12 or 16 megapixels or more will work well for you.

 

Καλό σας βράδυ!:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εντάξει παιδιά!

Να πω ότι τα γράφω μόνο εγώ,σας τα έχουν γράψει κι άλλοι!

Τα άρθρα τα σνομπάρετε λες και τα βασικά της φωτογραφίας έχουν χρονολογία.

Σας παραθέτω στο thread που είναι ανεβασμένες 2 φωτογραφίες μια με 108 και μια στα 12 και όσο crop κι αν κάνεις δεν βλεπετε καμία διαφορά και το έχετε κάνει αβαβά αυτό!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8188431#post8188431

εν τω μεταξύ @evris δεν ξέρεις καν στα exif που να κοιτάξεις για να δεις ποια ειναι με 108 και ποια με 12mp

Ουτως η αλλως αυτό δηλώνεις ότι δεν βλέπεις καμία διαφορά,αλλά έτσι για την ιστορία να κοιτάς τα Image Width & image height!

Σας βάζω την Νο1 σε πωλήσεις αυτή την στιγμή Sony σε mirrorless ότι δεν έχει την τάση με πολλά Mp ακόμα και σε τιμές των 3000€ και 4000€ και μου γράφετε ότι είναι εξαίρεση.

Όλες οι συσκευές στο αυτόματο,τραβάνε στα 12mp και όχι στα 108-200-400 mp

Δεν θα σας αλλάξω εγώ την λανθασμένη άποψη που έχετε και ούτε έχω την όρεξη να σας πω την αλήθεια!

Απλά ευτυχώς που υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα που σκαμπάζουν 2-3 πράγματα και όσοι επισκέπτες μπαίνουν στο τεχνολογικό (ο θεος να το κάνει) forum μπορούν να διαβάσουν και κάποια σωστά πράγματα!

Καλή σας συνέχεια με ευγένεια και πολιτισμό γιατί δεν θέλω να τον χάσω και αυτόν μιας και σε λίγο θα ξεχάσουμε και τα βασικά!:)

Το προσπέρασα γιατί είμαι από κινητό.

Ας ξαναγράφω όμως το εξής: έχω κάνει ο ίδιος συγκριτικό και η διαφορά είναι εμφανέστατη. Φαίνεται άνετα στο zoom. Πας να βγάλεις ότι δεν ισχύει κάτι που είδα με τα μάτια μου.

 

Το τραγικό είναι ότι είμαστε τεχνολογικό φόρουμ και δεν έχεις καταλάβει ότι η τεχνολογία εξελίσσεται.

 

Μου γράφεις για τα 12mp στη Sony.

https://www.skroutz.gr/c/1914/mirrorless-fwtografikes-mhxanes/m/2/Sony.html?order_by=pricevat&order_dir=desc

40 κάμερες, μόνο 3 έχουν 12mp sensor. Αν βάλουμε μέσα κι άλλα brands η φάση ξεφεύγει.

Edited by Nagata
Link to comment
Share on other sites

Το προσπέρασα γιατί είμαι από κινητό.

Ας ξαναγράφω όμως το εξής: έχω κάνει ο ίδιος συγκριτικό και η διαφορά είναι εμφανέστατη. Φαίνεται άνετα στο zoom. Πας να βγάλεις ότι δεν ισχύει κάτι που είδα με τα μάτια μου.

 

Το τραγικό είναι ότι είμαστε τεχνολογικό φόρουμ και δεν έχεις καταλάβει ότι η τεχνολογία εξελίσσεται. Αν η τεχνολογία στις κάμερες δεν αλλάζει πήγαινε βγάλε ασπρόμαυρη με φιλμ, μη στο χαλάσω. Θα ταιριάζει με τα αστεία άρθρα που παραθέτεις.

 

Μου γράφεις για τα 12mp στη Sony.

https://www.skroutz.gr/c/1914/mirrorless-fwtografikes-mhxanes/m/2/Sony.html?order_by=pricevat&order_dir=desc

40 κάμερες, μόνο 3 έχουν 12mp sensor. Αν βάλουμε μέσα κι άλλα brands η φάση ξεφεύγει. Αλλά ναι, μη στο χαλάσουμε, τα ίδια γράφατε με τα 8mp στο τεχνοφοβικο forum.

 

Διάβασε το τελευταίο πρόσφατο άρθρο σε παρακαλώ!

Δεν μπορείτε να δείτε διαφορές στην φωτογραφία που παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω, στο λένε ΠΡΟΣΦΑΤΑ αρθρα ότι δεν θα δείτε διαφορές και εσύ μου λες ότι έχεις δει με τα μάτια σου!

Edited by Nagata

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο άχρηστα όσο τα παρουσιάζεις τα πολλά mp. Αντικαθιστούν και με κάποιο τρόπο το οπτικό ζουμ.

Κάνει σύγκριση ανάμεσα στα 20 και τα 12mp πιο πολύ. Επίσης μόνο 2-3 εταιρείες κινητών έχουν 12 με 16mp κύριες κάμερες. Οι περισσότεροι έχουν πάνω από 40mp. Από αυτό και μόνο συμπεραίνω ότι δεν είναι μόνο μάρκετινγκ τα πολλά mp.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το τελευταίο πρόσφατο άρθρο σε παρακαλώ!

Δεν μπορείτε να δείτε διαφορές στην φωτογραφία που παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω, στο λένε ΠΡΟΣΦΑΤΑ αρθρα ότι δεν θα δείτε διαφορές και εσύ μου λες ότι έχεις δει με τα μάτια σου!

Έκανες κριτική στον φίλο για το exif αλλά κι εσύ δε χρησιμοποιείς σωστά το flickr όπως όλα δείχνουν...

Επειδή ήμουν σίγουρος ότι ακόμα κι αν δεν είναι ιδανικό το συγκριτικό, θα βρω διαφορές, μπήκα στον κόπο και τα κατέβασα.

 

 

Χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες κριτική στον φίλο για το exif αλλά κι εσύ δε χρησιμοποιείς σωστά το flickr όπως όλα δείχνουν...

Επειδή ήμουν σίγουρος ότι ακόμα κι αν δεν είναι ιδανικό το συγκριτικό, θα βρω διαφορές, μπήκα στον κόπο και τα κατέβασα.

 

 

Χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο;

Αρκετή διαφορά.... ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

έγραψα πιο πάνω ότι μόνο για poster ενδείκνυται!

Για να καταλάβεις διαφορά θα πρέπει να κάνεις crop ακριβώς τόσο πολύ!

Λυπάμαι δεν το συνεχίζω!

Κρατάτε αυτά που σας συμφέρουν και πετάτε όλα τα τεχνολογικά θέματα στην άκρη!

Και να πω οτι το αναφέρω μόνο εγώ, εδώ τα γράφουν πρόσφατα τεχνολογικά άρθρα

Εσεις οι 2 θα ξέρετε καλύτερα!

Επειδή έδωσα την υπόσχεση μου στον admin να μην το συνεχίσω γιατί δεν έχει νόημα και επειδή αυτό το κακό έχουν τα forums,μπορεί ο καθε ένας να πετάει το μακρύ και το κοντό του και να ισχυρίζεται ότι θέλει και όπως τον συμφέρει, το σταματάω εδώ!

Έχετε δίκιο, τα πολλα mp κάνουν μεγάλη διαφορά!

Οι κατασκευαστές mirrorless δεν ξέρουν

και τα τεχνολογικά ΠΡΟΣΦΑΤΑ άρθρα είναι για τα σκουπίδια!

Την καλησπέρα μου:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

έγραψα πιο πάνω ότι μόνο για poster ενδείκνυται!

Για να καταλάβεις διαφορά θα πρέπει να κάνεις crop ακριβώς τόσο πολύ!

Λυπάμαι δεν το συνεχίζω!

Κρατάτε αυτά που σας συμφέρουν και πετάτε όλα τα τεχνολογικά θέματα στην άκρη!

Και να πω οτι το αναφέρω μόνο εγώ, εδώ τα γράφουν πρόσφατα τεχνολογικά άρθρα

Εσεις οι 2 θα ξέρετε καλύτερα!

Επειδή έδωσα την υπόσχεση μου στον admin να μην το συνεχίσω γιατί δεν έχει νόημα και επειδή αυτό το κακό έχουν τα forums,μπορεί ο καθε ένας να πετάει το μακρύ και το κοντό του και να ισχυρίζεται ότι θέλει και όπως τον συμφέρει, το σταματάω εδώ!

Έχετε δίκιο, τα πολλα mp κάνουν μεγάλη διαφορά!

Οι κατασκευαστές mirrorless δεν ξέρουν

και τα τεχνολογικά ΠΡΟΣΦΑΤΑ άρθρα είναι για τα σκουπίδια!

Την καλησπέρα μου:)

Λοιπόν επειδή εσύ δε βλέπεις τα όσα παραθέτω, καλώ όσους για κάποιο λόγο φτάσουν ως εδώ την ανάγνωση, να μπουν στο skroutz ή όπου θέλουν και να δουν που έχουν πάει τελικά οι κατασκευαστές. Είναι στα 12mp ή στα 20+??? Εσύ επιλέγεις να δεις ό,τι εξυπηρετεί την οπτική σου.

Γράφω για τελευταία φορά και το κλείνω κι εγώ. Είδες μόνος σου ότι υπάρχει διαφορά στα samples που είχαμε ενώ έλεγες πως δεν υπάρχει. Όποιος θέλει βλέπει το παραπάνω link. Γιατί έχει σημασία αυτή η διαφορά για εμένα; Γιατί πολλές φορές κρατάω cropped image ως αποτέλεσμα. Έχω mirrorless 24mp και δε μου φτάνουν. Ο λόγος είναι ότι καταλήγω με final image στα 7mp που αντικειμενικά δεν είναι πολύ. Με 12mp το παραπάνω αποτέλεσμα θα ήταν 3.5mp. Εμένα αυτό δε μου φτάνει κι ας γράφεις ό,τι θες.

Τα links που παρέθεσα είναι όλα διαθέσιμα σε όλους για να κρίνουν την ανύπαρκτη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και οι ίδιες οι φωτογραφικές μηχανές έχουν φτάσει στα διπλάσια mp από τα 12. Αν τα 12mp είναι ιδανικά τότε γιατί τα διπλασίασαν και οι φωτογραφικές μηχανές;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και από δω και πέρα γυρνάμε σε πιο ήρεμο κλίμα συζήτησης :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...