Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να γιατι δεν ηθελα 6μηνη συνδεση ή μεγαλυτερης διαρκειας...

Vivodi 1024 με 23,7 ευρω το μηνα (με ΦΠΑ!!!)

Αχ.....

.........απο παλιοτερο μου μηνυμα:

"ο χαμος με τις προσφορες ολων των εταιρειων θα γινει 2 βδομαδες πριν το Πασχα. Αλλωστε πως θα μας φανε το δωρο?

το 2ο κυμα θαρθει λιγο πριν το καλοκαιρι. τοτε, γιατι αφενος τελειωνουν τα 6μηνα πακετα, αφετερου πιος νοιαζεται για DSL κατακαλοκαιρο-αρα πεφτουν οι πωλησεις τους."

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά πόσο πληρώνουμε το 6μηνό ??

Εννοώ όλα μαζί... ( κουτί,πάγια κ ΟΤΕ).

ολα μαζι τα εχει το κουτι που θα παρεις, δεν πληρωνεις τιποτα αλλο ;)

 

edit:

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 419 Kbps about 0.4 Mbps (tested with 579 kB)

Download Speed is:: 51 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server1)

Test Time:: 2006/03/16 - 5:28pm

Bottom Line:: 7X faster than 56K 1MB Download in 20.08 sec

Tested from a 579 kB file and took 11.31 seconds to complete

Mozilla/5.0 (Windows; U; Win 9x 4.90; el-GR; rv:1.7.8) Gecko/20050511 Firefox/1.0.4

Diagnosis: Looks Great : 10.55 % faster than the average for host (forthnet.gr)

 

με 384 :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πάω αγοράζω το κουτί κ μετά μόνο τα πάγια στον ΟΤΕ 40euro το 2μηνό??

Αν είναι έτσι έφυγα για σύνδεση.................:) :)

κ ξαφνικά το απόλυτο κενό.... :(
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πάω αγοράζω το κουτί κ μετά μόνο τα πάγια στον ΟΤΕ 40euro το 2μηνό??

Αν είναι έτσι έφυγα για σύνδεση.................:) :)

και παλι οχι. αγοραζεις το κουτι και ειναι ολα πληρωμενα, ολα ομως. παγιο ΟΤΕ, συνδρομη φορθνετ και εξοπλισμος. το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να συμπληρωσεις την αιτηση και να κανεις υπομονη μεχρι την ενεργοποιηση :)

 

μπες και στο site της forthnet http://www.forthnet.gr να δεις που τα λεει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πάω αγοράζω το κουτί κ μετά μόνο τα πάγια στον ΟΤΕ 40euro το 2μηνό??

Αν είναι έτσι έφυγα για σύνδεση.................:) :)

 

Μόνο τα πάγια της τηλεφωνικής σου γραμμής (απλής ή ISDN) θα πληρώνεις, όπως ακριβώς και τώρα. Τα πάγια του ADSL (και για τη γραμμή και για τη συνδρομή) συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο. Δηλαδή για το ADSL το κόστος σου είναι αποκλειστικά και μόνο το κόστος του πακέτου, δεν υπάρχει καμία απολύτως επιπλέον χρέωση!

Link to comment
Share on other sites

μετά λέτε για την otenet.

εγώ μες το κέντρο της Αθήνας και απο τη μέρα που την έβαλα δεν έχω κανένα παράπονο. και αν καταβάζω απο καλό server μέσω http πιάνω και 40άρια.

 

και τι δεν είχα ακούσει πριν βάλω, για την Otenet και εν τέλη όλα μια χαρά!

λες και έχει και κανένας ΟΤΕΝΕΤ.Λογικό είναι να πάει καλά ή έστω καλύτερα από άλλες που σηκώνουν εκατοντάδες χιλιάδες συνδρομητές κάθε μέρα...

Τώρα με τη forthnet εγώ κατεβάζω με 41kb/sec.

Επίσης,επειδή τα torrents βασίζονται στην P2p τεχνολογία ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ η ταχύτητα αυτού που αποστέλει το αρχείο:blink:

και για του λόγου το αληθές:

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 328 Kbps about 0.3 Mbps (tested with 1013 kB)

Download Speed is:: 40 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server1)

Test Time:: 2006/03/18 - 6:35am

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να γιατι δεν ηθελα 6μηνη συνδεση ή μεγαλυτερης διαρκειας...

Vivodi 1024 με 23,7 ευρω το μηνα (με ΦΠΑ!!!)

Αχ.....

τελικα δεν καταλαβα αν και πηγα στο vivodi site:

1024=23,7 ευρω ....... με τι δεσμευσεις? εφαπαξ το ποσο, παγια πΟΤΕ, κ.λ.π........

αν ξερει καποιος κατι περισσοτερο ή συνδεθηκε ας μας πει.

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 184 Kbps about 0.2 Mbps (tested with 579 kB)

Download Speed is:: 22 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server1)

Test Time:: 2006/03/18 - 7:35am

Bottom Line:: 3X faster than 56K 1MB Download in 46.55 sec

Tested from a 579 kB file and took 25.837 seconds to complete

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Diagnosis: May need help : running at only 48.55 % of your hosts average (forthnet.gr) :(

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

για τους χρήστες του router linksys που παρέχεται στο πακέτο του adsl in a box plus: αν χρησιμοποιείτε αυτό το router,τότε πληροφοριακά έχει ενσωματωμένο ένα πολύ έξυπνο firewall που καταλαβαίνει αν έχετε spyware,adware και ότι άλλο τέλος πάντων χρησιμοποιεί σύνδεση στο Internet.Αν λοιπόν είναι ενεργοποιημένο(καλό είναι να είναι ενεργοποιημένο) μόλις εντοπίσει ότι γίνεται "διαρροή δεδομένων" παγώνουν τα πάντα και ρίχνει υπερβολικά την ταχύτητα της σύνδεσης για να εμποδίσει κάτι τέτοιο(Cisco security algorithm)

Έτσι λοιπόν,όσοι έχετε χαμηλές ταχύτητες για κάντε ένα format στον υπολογιστή σας και εφοδιάστε τον την επόμενη φορά με ένα καλό firewall και ένα καλό antivirus:) ή φροντίστε να αποφεύγεται το Windows στις ευρυζωνικές συνδέσεις.

Από την άλλη όσοι έχετε Crypto modem δε νομίζω να έχετε τέτοιο μηχανισμό αλλά μπορείτε να βάλετε ένα netmeter για να δείτε πόσα kbps της σύνδεσής χρησιμοιούνται όταν δεν κάνετε κάποια εργασία.Aν χρησιμοποιούνται...τη βάψατε!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω forthnet 384 αορίστου. Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ νεκρά διαστήματα στη σύνδεση που διαρκούν το πολύ 1-1,5 λεπτό χωρίς να κόβεται η σύνδεση εντελώς. Και δεν είναι και πολύ σπάνια... Είναι αρκετά συχνά. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο αυτό; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Eπιβεβαιωνω και εγω.Αν θυμαμαι καλα αυτο συμβαινει εδω και 1-2 βδομαδες.Και δυστυχως οι τεχνικοι της Forthnet δε παραδεχονται οτι ειναι γενικο το προβλημα και σε πλακωνουν στις ερωτησεις σχετικα με τον ειναι σωστες οι ρυθμισεις μας,τα λαμπακια του modem κτλ.
Link to comment
Share on other sites

γενικώς πρέπει να γίνονται εργασίες στο δίκτυο γιατί ανανεώνονται συχνά οι IP's.Αυτό φαίνεται από το MSN και από άλλες εφαρμογές που απαιτούν συνεχή σύνδεση(πχ Skype) Αλλά φαίνεται ότι είναι θέμα εργασιών...Το βράδυ δεν έχεις παγώματα 40δευτερολέπτων όπως τη μέρα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αλλά φαίνεται ότι είναι θέμα εργασιών...Το βράδυ δεν έχεις παγώματα 40δευτερολέπτων όπως τη μέρα...

 

Εγω παντως τα παγωματα τα παρατηρω ακομα και το βραδυ.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τα παγωματα τα παρατηρω ακομα και το βραδυ.:mad:

μήπως έχεις το linksys με το παλιό firmware; Η ανανέωση IP πάντως εφόσον είναι dynamic η σύνδεση είναι αποδεκτή αλλά και τόσο συχνά αν σου κάνει κάτι παίζει είτε με ιούς στον υπολογιστή σου(οπότε το firewall του linksys κάνει κόλπα,αν έχεις router φυσικά) ή έχεις πρόβλημα στη γραμμή σου...!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή Χολαργού πετάει σήμερα!!!

Γιατί όταν είναι down το DSL, δε πιάνω ποτέ γραμμή στο τεχνικό τμήμα; :mad: Είναι συνεχώς κατειλημμένο... Άρα υποθέτω ότι είναι κάπως γενικότερο το πρόβλημα και πολλοί προσπαθούν να καλέσουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα αυτή την ώρα με forthnet; Εδώ και μια ώρα το DSL (περιοχή Αμπελοκήπων) είναι down... :cry:

Εγώ.... Τα ίδια με σένα αλλά είμαι Θεσσαλονίκη.... 3 λεπτά πριν κάνω το ποστ επανήλθε

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα αυτή την ώρα με forthnet; Εδώ και μια ώρα το DSL (περιοχή Αμπελοκήπων) είναι down... :cry:

υπηρξε οντως αποσυνδεση...αλλα για 5'.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ.... Τα ίδια με σένα αλλά είμαι Θεσσαλονίκη.... 3 λεπτά πριν κάνω το ποστ επανήλθε

Το ιδιο και με μενα.

Πηρα τηλ. στην εξυπηρετηση πελατων και οση ωρα ειμουν στην αναμονη εκανα μια προσπαθεια και μπηκε! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και με μενα.

Πηρα τηλ. στην εξυπηρετηση πελατων και οση ωρα ειμουν στην αναμονη εκανα μια προσπαθεια και μπηκε! :happy:

γιατι αραγε ομως;

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις το linksys με το παλιό firmware; Η ανανέωση IP πάντως εφόσον είναι dynamic η σύνδεση είναι αποδεκτή αλλά και τόσο συχνά αν σου κάνει κάτι παίζει είτε με ιούς στον υπολογιστή σου(οπότε το firewall του linksys κάνει κόλπα,αν έχεις router φυσικά) ή έχεις πρόβλημα στη γραμμή σου...!

 

Eχω περασει το τελευταιο firmware και δεν εχει καμια σχεση με ιους και firewall το προβλημα αφου το εχω ψαξει το θεμα.Ευτυχως σημερα παρατηρησα ελαχιστες διακοπες(και αυτες 5-10 sec) αν οχι καμια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν είναι down το DSL, δε πιάνω ποτέ γραμμή στο τεχνικό τμήμα; :mad: Είναι συνεχώς κατειλημμένο... Άρα υποθέτω ότι είναι κάπως γενικότερο το πρόβλημα και πολλοί προσπαθούν να καλέσουν...

εγώ πάλι σχεδόν ποτέ δεν πιάνω γραμμή στο cc της forthnet!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 2 μερες ολα ειναι μια χαρα παντως,σαν να εχει λυθει το προβλημα.:D
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...