Jump to content

Η Xiaomi πέτυχε ιστορικό ρεκόρ πωλήσεων μέσα στο Q1 2021


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είναι σαν ξαφνικά απέκτησες πολλές μετοχές της εταιρείας η κατά παραγγελία σου είπαν να γράψεις ένα πληρωμένο μονοστηλο σε εφήμεριδα για την πορεία της εταιρείας

ήρεμα λέμε ...ξέρω ξέρω τα σουβλάκια έχετε στην πίσω μεριά του μυαλού σας βλέπε mi 11t pro.....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

είναι σαν ξαφνικά απέκτησες πολλές μετοχές της εταιρείας η κατά παραγγελία σου είπαν να γράψεις ένα πληρωμένο μονοστηλο σε εφήμεριδα για την πορεία της εταιρείας

ήρεμα λέμε ...ξέρω ξέρω τα σουβλάκια έχετε στην πίσω μεριά του μυαλού σας βλέπε mi 11t pro.....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Κι εγώ με 1,5 χρόνο έχω τη συσκευή της υπογραφής μου που είναι και mid range και δουλεύει σχεδόν άψογα. Είναι και το μοναδικό Xiaomi που πήρα. Λες να έχω κι εγώ μετοχές χωρίς να το ξέρω;

Αστεία πράγματα....

Με κακό MIUI έφτασε σε αυτές τις θέσεις! Που να ήταν και καλύτερο! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κεμπάπ φιλαράκι μου ντομάτα κρεμμύδι μαϊντανό καθαρή γεύση ✌️ ;) :)
ε άμα τα βάλει όλα αυτά δεν θα είναι ( T )

ίσως το δώσει σκέτο και από τώρα σου το λέω ότι θα είναι πολύ ακριβότερο από τα 10T

άλλωστε Αύγουστο έρχεται s21 FE και εκεί θα δούμε πάλι αν είναι προς το σκέτο η θα έχει και ντομάτα κρεμμύδι και κτλ που αναφέρεις γιατί το σίγουρο θα είναι συγκριτικά με το σιαομι τα ξέρεις άλλωστε, αντιπροσωπεία,smartec,τρία χρόνια......

που από μόνα τους θα το κάνουν πιο ελκυστικό από το 11T

και εννοείται για μένα προσωπικά αγορασμενο από τα επίσημα κάναλια με επίσημη εγγύηση Samsung Hellas που αυτόματα η xiaomi βγαίνει εκτός σύγκρισης,βλέπε Σκρουτζ

άρα σούπερ ντουπερ ουαου δεν είναι.....

υ.γ μακάρι να είχα ένα κεμπάπ με όλα τώρα αλλά έχω κόψει το κρέας ....να σαι καλά πάντως ευχαριστώ!!!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Eιπα και το redmi note 10 καταρχας που'ναι η σειρα με τις περισσοτερες πωλησεις αλλα και το x3 pro που εχει κατω απο 300 ευρω κι αυτο και ειναι υπερπληρες αρα θα πουλησει πολυ, αλλα δε βαριεσαι, εσυ λεγε για το f3 μονο που κι αυτο μια χαρα θα πουλησει καθως για flagship killer εχει φοβερη τιμη, οχι 400 που ανεφερες αλλα ουτε 350. Και ναι, για να σε προλαβω, απ'το σκρουτζ απ'οπου αγοραζουν οι περισσοτεροι τα xiaomi.

Εδω μιλαμε για πωλησεις αλλωστε, οχι απο που αγοραζει ο καθενας.

 

 

Εσυ δεν εγραψες πιο πισω οτι η Xiaomi θα σαρωσει σε πωλησεις λογω των νεων κυκλοφοριων και δεν ανεφερες κυριως τα Poco,και αρα και το F3?

Για δες λοιπον ποια ειναι η επισημη τιμη του κινητου αυτου στην χωρα μας https://www.mistore-greece.gr/Smartphones/Poco-F3.aspx

Και πριν αρχισεις να λες τα δικα σου παλι,την Xiaomi στην Ελλαδα την ανεβασε η Infoquest και την εκανε αυτη που ειναι σημερα,μεσω φυσικα και των μεγαλων αλυσιδων.

 

Μπορει στα πολυ φθηνοτερα μοντελα ο κοσμος να αγοραζει μεσω skroutz με εγγυηση με εκαψες αλλα λες δεν βαριεσαι για 100-120ευρω.

Οταν ομως ανεβει το κασερι στα 200+ευρω,εκει ο κοσμος αρχιζει και κοιταζει μεγαλες αλυσιδες για τις διαφορες διευκολυνσεις που εχουν+εγγυηση και καλυψη.

Γιαυτο και ξεπεταχτηκαν και απο το πουθενα η Realme και η TCL. Εκτος εαν εσυ πιστευεις οτι αυτες

Και οχι αυτα τα στοιχεια δεν προηλθαν απο τις πωλησεις μεσω Skroutz που ο καθενας εισαγει τα κινητα απο οπου να ναι.

 

Τελος για αλλη μια φορα δυστηχως ξεχνας οτι τα Xiaomi αν και προσφερουν οντως φοβερο hardware για τα λεφτα τους,δεν προσφερουν αναλογη software εμπειρια,ειτε αυτη την λενε μεγαλα updates(τον συμφορουμιτη με το Mi 9tpro που ειναι ακομα με Android 10,γαργαρα το εκανες),ειτε σταθερη εμπειρια χρησης με bugs/glitches κλπ.

Τωρα ξερω οτι για σενα ολα αυτα δεν παιζουν ρολο,αλλα ελα μου που για τους περισσοτερους παιζουν. Και δεν εννοω τοσο τα updates,οσο τα διαφορα bugs και glitches που ανα καιρους εχει ο κοσμος με τα xiaomi κινητα.

 

Και αυτα συνηθως φαινονται σε βαθος χρονου με τα νεα Updates. Γιαυτο πολλοι δισταζουν στην αγορα και σε επιπεδο ναυαρχιδων ακομα και φθηνοτερων οπως του mi11.

Link to comment
Share on other sites

Evo πάντως μου κανει εντύπωση ότι σε ένα μήνα είδα εδώ μέσα στις αγγελίες τέσσερις για το mi 11.καινουργιο μοντέλο γιατί να θέλεις να το πουλήσεις;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αν είδες τέσσερα για το Μι 11 δες τί γίνεται στα s21U εδώ κι ένα δίμηνο περίπου στο γνωστό site αγγελιών ;)

Εξάλλου λογικό είναι να έχει πουλήσει πολλά περισσότερα η Sammy άλλοι αλλάζουν για δοκιμή, χόμπι, βίτσιο κλπ

Όπως και να χει η εταιρεία κάθε χρόνο εκτοξεύει τις πωλήσεις της και απλά παίζει δοκιμαστικά ( κατά την γνώμη μου) στην hi end κατηγορία. Ούτως συ άλλως στα χαμηλά και mid range είναι πρώτη με διαφορά...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

υπήρχε σχέδιο από παλιά να φτάσει στα ψηλά η εταιρεία αλλά πρώτα έπρεπε να εδραιωθεί αλλά δεν υπολόγισε το στραπατσο που θα φάει χωρίς να φτιάξει τις υποδομές της πρώτα,Samsung sony,Huawei κτλ δεν θα γίνει ποτέ χωρίς αυτές

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν εγραψες πιο πισω οτι η Xiaomi θα σαρωσει σε πωλησεις λογω των νεων κυκλοφοριων και δεν ανεφερες κυριως τα Poco,και αρα και το F3?

Για δες λοιπον ποια ειναι η επισημη τιμη του κινητου αυτου στην χωρα μας https://www.mistore-greece.gr/Smartphones/Poco-F3.aspx

Και πριν αρχισεις να λες τα δικα σου παλι,την Xiaomi στην Ελλαδα την ανεβασε η Infoquest και την εκανε αυτη που ειναι σημερα,μεσω φυσικα και των μεγαλων αλυσιδων.

 

Μπορει στα πολυ φθηνοτερα μοντελα ο κοσμος να αγοραζει μεσω skroutz με εγγυηση με εκαψες αλλα λες δεν βαριεσαι για 100-120ευρω.

Οταν ομως ανεβει το κασερι στα 200+ευρω,εκει ο κοσμος αρχιζει και κοιταζει μεγαλες αλυσιδες για τις διαφορες διευκολυνσεις που εχουν+εγγυηση και καλυψη.

Γιαυτο και ξεπεταχτηκαν και απο το πουθενα η Realme και η TCL. Εκτος εαν εσυ πιστευεις οτι αυτες

Και οχι αυτα τα στοιχεια δεν προηλθαν απο τις πωλησεις μεσω Skroutz που ο καθενας εισαγει τα κινητα απο οπου να ναι.

 

Τελος για αλλη μια φορα δυστηχως ξεχνας οτι τα Xiaomi αν και προσφερουν οντως φοβερο hardware για τα λεφτα τους,δεν προσφερουν αναλογη software εμπειρια,ειτε αυτη την λενε μεγαλα updates(τον συμφορουμιτη με το Mi 9tpro που ειναι ακομα με Android 10,γαργαρα το εκανες),ειτε σταθερη εμπειρια χρησης με bugs/glitches κλπ.

Τωρα ξερω οτι για σενα ολα αυτα δεν παιζουν ρολο,αλλα ελα μου που για τους περισσοτερους παιζουν. Και δεν εννοω τοσο τα updates,οσο τα διαφορα bugs και glitches που ανα καιρους εχει ο κοσμος με τα xiaomi κινητα.

 

Και αυτα συνηθως φαινονται σε βαθος χρονου με τα νεα Updates. Γιαυτο πολλοι δισταζουν στην αγορα και σε επιπεδο ναυαρχιδων ακομα και φθηνοτερων οπως του mi11.

Eπειδη λοιπον και στα 300 και στα 400 ευρω οσοι παιρνουν xiaomi δεν πληρωνουν +100 ευρω (δηλαδη το 1/3-1/4 της αξιας χοντρικα) στην κουεστ εξτρα αλλα κατα κανονα αγοραζουν ειτε απο σκρουτζ ειτε απο Κινα απευθειας, εγω σου λεω τι ισχυει.

Αν μπεις στο νημα του poco f3, μιας και το ανεφερες, αναθεμα κι αν το'χει αγορασει εστω κι ενας απο κουεστ και λογικο ειναι αφου το αγοραζουν με 300 ευρω ενω απο κουεστ εχει 400+. Ο καθενας σχεδον ειναι διατεθειμενος να παρει το οποιο ρισκο για τετοια διαφορα τιμης στα ποσα αυτα.

 

Απο εκει και περα τα ιδια και τα ιδια (software, αναβαθμισεις, οικοσυστηματα, οικοτροφεια κλπ κλπ) λες.

Εγω ειπα απλα οτι οι πωλησεις της xiaomi στο q2 θα ανεβουν κι αλλο γιατι εριξε στην αγορα τις 3 συσκευες της που θα εχουν ισως τις πιο πολλες πωλησεις και δεν υπηρχαν στο q1 κι εκτιμησα οτι θα περασει και τη samsung.

Θα δειξει στην πραξη τι θα γινει.

 

Οσο για τα updates, 2 μεγαλα παιρνουν τα xiaomi οπως και οι περισσοτεροι. Αν καθυστερουν λιγο παραπανω και για καποιον ειναι τοσο σοβαρο αυτο, ας παει αλλου.

Για εμενα και σχεδον οποιονδηποτε δεν ειναι updateολαγνος ειναι αδιαφορο μιας και οι διαφορες αναμεσα στις εκδοσεις android εδω και χρονια ειναι αστειες μεταξυ τους κι αν μια συσκευη λειτουργει απροβληματιστα, ενα update δεν φερνει καμια ουσιαστικη διαφορα.

Οποτε οσο και να λες τα ιδια και τα ιδια, δεν πειθεις οποιον του ειναι αδιαφορα ολα αυτα. Και για την πλειοψηφια των χρηστων, που δεν ξερειν καν τι εκδοση android φοραει, ειναι οντως αδιαφορα και ασημαντα.

Για οποιον δεν ειναι, καλυτερα να παει σε αλλη εταιρεια. Στον τομεα αυτο υπαρχουν προτιμοτερες.

Edited by EvO_Boss

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα updates, 2 μεγαλα παιρνουν τα xiaomi οπως και οι περισσοτεροι. Αν καθυστερουν λιγο παραπανω και για καποιον ειναι τοσο σοβαρο αυτο, ας παει αλλου.

Για εμενα και σχεδον οποιονδηποτε δεν ειναι updateολαγνος ειναι αδιαφορο μιας και οι διαφορες αναμεσα στις εκδοσεις android εδω και χρονια ειναι αστειες μεταξυ τους κι αν μια συσκευη λειτουργει απροβληματιστα, ενα update δεν φερνει καμια ουσιαστικη διαφορα.

 

Μαρεσει που εγραψα γενικα εμπειρια χρησης αναφεροντας και bugs/glitches μεσα,αλλα εσυ κλασσικα επιλεκτικα κολλησες στις μεγαλες αναβαθμισεις. Το κορυφαιο ολων οτι αναφερεις την λεξη ''απροβληματιστο''...

Κατα τα αλλα εννοειται οτι απο εσενα συγκεκριμενα δεν περιμενω απαντηση. Το εχεις γραψει ουκ ολιγες φορες οτι εσενα ολα αυτα σου ειναι τερμα αδιαφορα,γιαυτο και εισαι ακομα με Android 9.

 

Και τελος μιας και ανεφερες το θεμα του Poco F3 για ριξε μια ματια και στα αλλα θεματα να δεις τι λενε οι ιδιοι οι κατοχοι,ποσο απροβληματιστα ειναι τα πραγματα...

 

Εδω στο θεμα του Poco X3 που μεταξυ αλλων βλεπω αναφερονται και random reboots

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=485681&page=109 .

F2pro με τον Snap865 που περυσι επαιζε στα κοντα 500ευρω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=484104&page=117

Και στο Poco F1 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=470304&page=566

 

Οχι οτι οι αλλες εταιρειες εχουν το τελειο κινητο(αλλιως δεν θα εβγαιναν και καθολου updates),αλλα δυστηχως μια ζωη σε Xiaomi κινητα συγκεκριμενα απο τις μεγαλες εταιρειες τα περισσοτερα software θεματα με διαφορα απο τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει που εγραψα γενικα εμπειρια χρησης αναφεροντας και bugs/glitches μεσα,αλλα εσυ κλασσικα επιλεκτικα κολλησες στις μεγαλες αναβαθμισεις. Το κορυφαιο ολων οτι αναφερεις την λεξη ''απροβληματιστο''...

Κατα τα αλλα εννοειται οτι απο εσενα συγκεκριμενα δεν περιμενω απαντηση. Το εχεις γραψει ουκ ολιγες φορες οτι εσενα ολα αυτα σου ειναι τερμα αδιαφορα,γιαυτο και εισαι ακομα με Android 9.

 

Και τελος μιας και ανεφερες το θεμα του Poco F3 για ριξε μια ματια και στα αλλα θεματα να δεις τι λενε οι ιδιοι οι κατοχοι,ποσο απροβληματιστα ειναι τα πραγματα...

 

Εδω στο θεμα του Poco X3 που μεταξυ αλλων βλεπω αναφερονται και random reboots

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=485681&page=109 .

F2pro με τον Snap865 που περυσι επαιζε στα κοντα 500ευρω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=484104&page=117

Και στο Poco F1 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=470304&page=566

 

Οχι οτι οι αλλες εταιρειες εχουν το τελειο κινητο(αλλιως δεν θα εβγαιναν και καθολου updates),αλλα δυστηχως μια ζωη σε Xiaomi κινητα συγκεκριμενα απο τις μεγαλες εταιρειες τα περισσοτερα software θεματα με διαφορα απο τους αλλους.

Εγω ειπα ξεκαθαρα οτι το βασικο για'μενα ειναι η απροβληματιστη εμπειρια, οχι ποια εκδοση android φοραω. Και με την 7 και με την 9 κανω ακριβως τα ιδια, χωρις κανενα απολυτως ζητημα. Αν ειχα θεματα, το ιδιο θα μου εκανε ειτε αν ειχα την τελευταια εκδοση ειτε την προηγουμενη ειτε οποιαδηποτε γιατι αυτο που θα μετρουσε θα ηταν τα προβληματα.

 

Οσοι λοιπον εχουν θεματα (glitches κλπ) με τη συσκευη τους, αυτο ειναι το προβλημα κι οχι αν πηρε 6 μηνες αναβαθμισεις παραπανω ή αν αργησε λιγους μηνες η νεα εκδοση android.

Εγω παντως οπως εχω ξαναγραψει, θεμα δεν ειχα ουτε εχω, γι'αυτο και το τελευταιο που με νοιαζει αν εχω android 9 ή 11 και ειναι ο τελευταιος λογος που θελω ν'αλλαξω συσκευη. Το f2 pro παντως ειχε αρκετα μικροζητηματα, ειναι γεγονος. Οι περσινες ναυαρχιδες παλι (mi10-mi10 T) δεν ειχαν και ουτε στα mi11 υπαρχει κατι ιδιαιτερο μεχρι στιγμης. Κι ετσι πρεπει, δε γινεται να πουλας ναυαρχιδα και να εχει ακυρα ζητηματα (ακομα και μικρα) χωρις λογο κι αιτια, επειδη οι devs δεν φροντισαν να ελεγξουν τα παντα ενδελεχως. Απλα τα ζητηματα αυτα ειναι λιγοτερα κατα κανονα απ'οσο νομιζει ο οποιοσδηποτε μη xiaomi χρηστης κι ελπιζω οσο η εταιρεια ανεβαινει και καθιερωνεται να γινουν ακομα λιγοτερα.

Edited by EvO_Boss

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Το MIUI πιο πολλές αλλαγές φαιρνει από το ίδιο το Android. Εγώ μεταξύ 8.1, 9.0 και 10 δεν είδα κάποια σημαντική αλλαγή. Ειδικότερα ανάμεσα στο Android 9 και στο 10.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειπα ξεκαθαρα οτι το βασικο για'μενα ειναι η απροβληματιστη εμπειρια, οχι ποια εκδοση android φοραω. Και με την 7 και με την 9 κανω ακριβως τα ιδια, χωρις κανενα απολυτως ζητημα. Αν ειχα θεματα, το ιδιο θα μου εκανε ειτε αν ειχα την τελευταια εκδοση ειτε την προηγουμενη ειτε οποιαδηποτε γιατι αυτο που θα μετρουσε θα ηταν τα προβληματα.

 

 

Οταν εγω αναφερομαι ξανα και ξανα σε software υποστηριξη και εμπειρια χρησης.

Και καθολου λιγοτερα δεν ειναι αυτα τα ζητηματα.

 

Πετυχα για παραδειγμα μεγαλο θεμα στο reddit πριν λιγες μερες για το απλο Poco X3. Παρολο που οι περισσοτεροι συμφωνουν οτι το hardware στα λεφτα αυτα ειναι αψογο,σε οτι εχει να κανει με software τα πραγματα ειναι το αλλο ακρο. Οπως μπορεις να δεις και εσυ,οι περισσοτεροι εκατσαν και περασαν custom rom για να δουν προκοπη.

Και καποια σχολια που ξεχωρισα που αφορουν την εμπειρια χρησης στην οποια αναφερεσαι

 

The Poco X3 is the best mid-range device at its price, despite obviously not being perfect.The screen is good but not great, and the ghosting when scrolling might put you off.

There are software bugs, as has unfortunately become traditional for MIUI, especially MIUI on anything but the numbered Mi series of flagships. The software updates are few and far between, which means that you'll have to live with a given set of bugs for at least a few months and then hope the update you're getting quashes all of them without introducing any new ones.

 

MIUI bugs might honestly be deal breakers.

Have to restart the phone once every 3 days because animations start lagging for some reason.

The most recent bug I've encountered was that the speaker and mic stop working during phone calls. The only way of fixing this is also a restart.

Honestly thought that MIUI was finally mature enough that I wouldn't have to install a custom ROM but these bugs are pushing me in that direction.

 

This. Bought it for my wife and in 2 months it's having similar problems. It has a really choppy system, and serious mic and phone call problems. If she puts the phone on speaker while calling the mic simply stops working when she goes back to normal call. Volume setting problems, etc.

 

Right now i'm just going to factory reset and see what happens. I have no patience to tinker unlocking/rooting and installing different ROMs. If it stays the same I'll have to contact the seller.

 

I'm glad I went with Samsung over the Poco X3 last winter. Unsolvable bugs/waiting for patches drive me up the wall.

 

Μονο στις ακριβοτερες Mi σειρες ειναι τα πραγματα καπως καλυτερα.

 

Ειπαμε,οταν κυκλοφορεις 500συσκευες καθε χρονο,λογικο ειναι να χασεις την μπαλα,εκτος αν ριξεις χρημα να φτιαξεις το android skin σου οπως εκανε η Samsung που εδιωξε το Touch(Lag)wiz και εφτιαξε το OneUI.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είχε ή έχει θέμα το Poco X3, δεν σημαίνει ότι όλα τα φθηνά της Xiaomi εχουν θέματα με το Software.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

η redmi και η poco ξεκίνησαν ως sub-brand της xiaomi. τώρα είναι ανεξάρτητες. τώρα όσο αφορά ποιότητα συσκευών και ανάπτυξη software άλλη "μπάλα" παιζει λοιπόν η "μαμά" xiaomi και άλλη οι redmi/poco. ειδικά η poco (παράθεση απο άρθρο στο techmaniacs) :

 

-Η Poco ξεκίνησε ως ένα sub-brand της Xiaomi το 2018 και δύο χρόνια μετά ανακοίνωσε ότι μετατρέπεται σε ξεχωριστή εταιρεία που θα ανήκει στην Xiaomi Corporation. Σε συνέντευξη που έδωσε στέλεχος της εταιρείας ανακοίνωσε τα σχέδια της εταιρείας και μίλησε για πολλά πράγματα, όπως το Poco M3 Pro 5G, το Android One, και το Poco UI.

 

Η εταιρεία σχεδιάζει να λανσάρει το εντυπωσιακό Poco M3 Pro 5G, με νέο design, και δυνατά χαρακτηριστικά. Επίσης το στέλεχος ξεκαθάρισε ότι δεν σχεδιάζουν να κυκλοφορήσουν κάποιο smartphone στο Android One πρόγραμμα της Google – κάπως αναμενόμενο γιατί η μητρική της δεν τα κατάφερε εξαιτίας των απαιτήσεων του τεχνολογικού κολοσσού.

 

"Σε επίπεδο software, τα τηλέφωνα της κινέζικης εταιρείας θα συνεχίσουν να τρέχουν το πειραγμένο MIUI με τα αποκλειστικά χαρακτηριστικά που προσθέτει η θυγατρική της Xiaomi. Όμως, η εταιρεία θα συνεχίσει να προσθέτει χαρακτηριστικά και να βελτιώνει τη ROM βάσει του feedback που παίρνει από την κοινότητα και αργότερα μέσα στο 2021 θα παροσιάσει το POCO UI."

 

-τα mi λοιπόν δεν μπορούν να μπουν σε σύγκριση με τα redmi που αρχικά λανσαρίστικαν ως "προσιτές" συκευές και τα poco ως φθηνές.

 

-παντού υπάρχουν θέματα ακόμα και στα samsung. ας πάμε στο Α32 5g στα 299,87 (επίσημα) που παιζει σε αυτό το εύρος τιμών:

σχόλια από skroutz :

-λοιπόν από πού να ξεκκινησω?

 

τα + , 5g έχει η μπαταρία του είναι τίμια

τα -

οθόνη που ειλικρινά δεν βρίσκεις ούτε σε κινητό του 2015 και απαίσια χρώματα και χαμηλή ανάλυση τι άλλο θες?

επεξεργαστής?ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ είναι ένα αχρηστο chip που απλά του κόλλησαν 5g

κάμερα? μπορείς να βρεις αρκετά καλύτερες σε αυτή την τιμή το βίντεο απαίσιο ειδικά ο ήχος του βίντεο

τα ηχεία είναι οκ δεκτά

από ήχεια δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι προς χάλια δηλαδή μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα σε αυτή την τιμή"

 

-Πολύ μέτριο κινητό σε καμια περίπτωση δεν αξίζει τα λεφτά σου κακής ποιότητας κάμερα καταλωνει πολύ μπαταρία με αποτέλεσμα τα 5000 να είναι απλά λίγα και επίσης πολλές φορές κολλάει και αργεί .Γενικά δεν αξίζει τα λεφτά του και είναι μια αποτυχία για την Samsung

 

-Από τα χειρότερα τηλέφωνα που έχω πάρει

Αργεί να φορτίσει χαρακτηριστικά η μπαταρία τελειώνει πάρα πολύ γρήγορα πολύ αργό για 5g σε σχέση με το 4G που είχα πριν. Πολύ κακή ποιότητα κατασκευής.

Δεν αξίζει τα λεφτά του σε καμία περίπτωση. είμαι τυχερός Πού το βρήκα μισοτιμής και αυτός είναι ολ και ο λόγος που το πήρα αλλα μετάνιωσα. Δεν το συνιστώ. Σε αυτά τα λεφτά χίλιες φορές Xiaomi.

 

κάθε εταιρεία έχει τα πάνω της και τα κάτω της.....

NOKIA 808 PUREVIEW THE MOBILE KING - XIAOMI MI 10 PRO 5G USER.
Link to comment
Share on other sites

η redmi και η poco ξεκίνησαν ως sub-brand της xiaomi. τώρα είναι ανεξάρτητες. τώρα όσο αφορά ποιότητα συσκευών και ανάπτυξη software άλλη "μπάλα" παιζει λοιπόν η "μαμά" xiaomi και άλλη οι redmi/poco. ειδικά η poco (παράθεση απο άρθρο στο techmaniacs) :

 

-Η Poco ξεκίνησε ως ένα sub-brand της Xiaomi το 2018 και δύο χρόνια μετά ανακοίνωσε ότι μετατρέπεται σε ξεχωριστή εταιρεία που θα ανήκει στην Xiaomi Corporation. Σε συνέντευξη που έδωσε στέλεχος της εταιρείας ανακοίνωσε τα σχέδια της εταιρείας και μίλησε για πολλά πράγματα, όπως το Poco M3 Pro 5G, το Android One, και το Poco UI.

 

Η εταιρεία σχεδιάζει να λανσάρει το εντυπωσιακό Poco M3 Pro 5G, με νέο design, και δυνατά χαρακτηριστικά. Επίσης το στέλεχος ξεκαθάρισε ότι δεν σχεδιάζουν να κυκλοφορήσουν κάποιο smartphone στο Android One πρόγραμμα της Google – κάπως αναμενόμενο γιατί η μητρική της δεν τα κατάφερε εξαιτίας των απαιτήσεων του τεχνολογικού κολοσσού.

 

"Σε επίπεδο software, τα τηλέφωνα της κινέζικης εταιρείας θα συνεχίσουν να τρέχουν το πειραγμένο MIUI με τα αποκλειστικά χαρακτηριστικά που προσθέτει η θυγατρική της Xiaomi. Όμως, η εταιρεία θα συνεχίσει να προσθέτει χαρακτηριστικά και να βελτιώνει τη ROM βάσει του feedback που παίρνει από την κοινότητα και αργότερα μέσα στο 2021 θα παροσιάσει το POCO UI."

 

-τα mi λοιπόν δεν μπορούν να μπουν σε σύγκριση με τα redmi που αρχικά λανσαρίστικαν ως "προσιτές" συκευές και τα poco ως φθηνές.

 

-παντού υπάρχουν θέματα ακόμα και στα samsung. ας πάμε στο Α32 5g στα 299,87 (επίσημα) που παιζει σε αυτό το εύρος τιμών:

σχόλια από skroutz :

-λοιπόν από πού να ξεκκινησω?

 

τα + , 5g έχει η μπαταρία του είναι τίμια

τα -

οθόνη που ειλικρινά δεν βρίσκεις ούτε σε κινητό του 2015 και απαίσια χρώματα και χαμηλή ανάλυση τι άλλο θες?

επεξεργαστής?ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ είναι ένα αχρηστο chip που απλά του κόλλησαν 5g

κάμερα? μπορείς να βρεις αρκετά καλύτερες σε αυτή την τιμή το βίντεο απαίσιο ειδικά ο ήχος του βίντεο

τα ηχεία είναι οκ δεκτά

από ήχεια δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι προς χάλια δηλαδή μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα σε αυτή την τιμή"

 

-Πολύ μέτριο κινητό σε καμια περίπτωση δεν αξίζει τα λεφτά σου κακής ποιότητας κάμερα καταλωνει πολύ μπαταρία με αποτέλεσμα τα 5000 να είναι απλά λίγα και επίσης πολλές φορές κολλάει και αργεί .Γενικά δεν αξίζει τα λεφτά του και είναι μια αποτυχία για την Samsung

 

-Από τα χειρότερα τηλέφωνα που έχω πάρει

Αργεί να φορτίσει χαρακτηριστικά η μπαταρία τελειώνει πάρα πολύ γρήγορα πολύ αργό για 5g σε σχέση με το 4G που είχα πριν. Πολύ κακή ποιότητα κατασκευής.

Δεν αξίζει τα λεφτά του σε καμία περίπτωση. είμαι τυχερός Πού το βρήκα μισοτιμής και αυτός είναι ολ και ο λόγος που το πήρα αλλα μετάνιωσα. Δεν το συνιστώ. Σε αυτά τα λεφτά χίλιες φορές Xiaomi.

 

κάθε εταιρεία έχει τα πάνω της και τα κάτω της.....

Κάθε εταιρεία έχει τα πάνω της και τα κάτω της. Αλλά δυστυχώς με την Xiaomi ασχολούνται μόνο με τα κάτω. Που μερικά των κάτω βελτιώθηκαν αρκετά που δεν τα θεωρείς και μείον. Το MIUI είναι όντως λίγο περίεργο, αλλά για μένα δεν είναι η αιτία για να μη ξαναπάρω συσκευή της Xiaomi.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δυστυχώς με την Xiaomi ασχολούνται μόνο με τα κάτω. Το MIUI είναι όντως λίγο περίεργο, αλλά για μένα δεν είναι η αιτία για να μη ξαναπάρω συσκευή της Xiaomi.

 

ΤΟ οτι αυτο εσυ νομιζεις,δεν σημαινει οτι οντως ετσι ειναι.

 

Ειδες για παραδειγμα κανενα να κανει παραπονα για την οθονη του mi11?

Για την ταχυφορτιση?

Για το Wifi6 του?

Για την καμερα του?

Για την ποιοτητα κατασκευης του?

 

Ισα ισα επειδη υπαρχει κοσμος που παρουσιαζει το Miui γενικα και αοριστα ως κατι το αξιοπιστο/σταθερο ειναι που πεφτει η χοντρη κριτικη σε αυτο. Γιατι βλεπεις και τα Samsung, και τα Oneplus και τα Iphone δεν ειναι 100% χωρις θεματα. Εχουν ομως καλυτερη software υποστηριξη για να λυσουν τα περισσοτερα απο αυτα.

 

Αντιθετως σε Xiaomi μερια που ακομα και στα ακριβοτερα μοντελα ειναι πλεον πισω,οπως εγραφε και ενα σχολιο πιο πανω,εισαι παραπανω καιρο με αυτα τα θεματα και με λιγοτερη υποστηριξη.

 

Παλιοτερα που η Xiaomi κυκλοφορουσε λιγοτερα μοντελα,προσεφερε καλυτερη υποστηριξη μεσω των miui εκδοσεων στα διαφορα μοντελα,ακριβα και φθηνα. Πλεον ομως που εχει χαθει η μπαλα απο τα μοντελα που κυκλοφορουν,2χρονια υποστηριξη με το ζορι. Και εαν εχεις και παλιοτερο μοντελο,αντε περιμενε μηνες,βλεπε ο συμφορουμιτης με Mi9T pro που ακομα ειναι με Android 10 και σε λιγο καιρο βγαινει το Android 12.

 

Και αντι να κανουν περισσοτερο παραπονα οι ιδιοι οι κατοχοι,ζητώντας καλυτερη υποστηριξη και λιγοτερα προβληματα/θεματα/bugs,βλεπουμε σχολια του τυπου''ολα μια χαρα ειναι,μονο οι haters βλεπουν θεματα''.

Ουτε για την απουσια αντιπροσωπειας απο την χωρα μας κανενα παραπονο. Σας αρεσει δηλαδη που ειναι η μοναδικη εταιρεια που παιζει ρολο απο ποιο καταστημα θα αγορασεις,και αρα που δεν μπορεις να αγορασεις απο σκρουτζομαγαζα φθηνοτερα εχοντας 2χρονια εγγυηση οπως στις αλλες εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν το mi 10 pro 5g , είχα το mi9t pro. δεν είχα θέματα με το κινητό ούτε με το miui. ο γιός μου (16 χρονών) έχει το note 9 pro, το δουλεύει μέχρι πτώσεως αλλά δουλεύει μια χαρά, αδιαμαρτήρητα. πρίν από το mi9t pro είχα το lg g7 thinq το οποίο το έδωσα στη γυναίκα μου και δουλεύει μια χαρά. ναι στην αρχή η αλλαγή μου φάνηκε κάπως στο miui , θα ήθελα πολλά παραπάνω απο αυτό. και αυτό έγινε. από το miui 11 στο 12 και τώρα στο 12.5 δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συνάντησα όταν πρωτοπήρα xiaomi. το θεωρώ αντάξιο των υπόλοιπων ui και σε μερικές λειτουργίες καλύτερο, σε άλλα θέλει κάποιες αλλαγές , αλλά αυτά είναι προσωπικές επιθυμίες. τώρα όσο αφορά τις αναβαθμίσεις, ούτε το mi9tpro , ούτε το note 9 pro έχουν πάρει android 11. και τι έγινε ; το σημαντικό είναι ότι θα το πάρουν. το σημαντικό είναι να έχουν αναβαθμίσεις ασφάλειας. τις έχουν. το σημαντικό είναι να δουλεύουν σωστά, άρα να έχουν miui 12. το έχουν. και είναι REDMI, το ξαναγράφω. η REDMI είναι υπεύθυνη και όχι η XIAOMI. το mi 10 pro μου ειδικά πέρνει τακτικά αναβαθμίσεις ασφαλείας και έχει πάντοτε την τελευταία έκδοση miui / android. τώρα για το service 2 φορές που πήραμε στην infoquest - για χαζομάρες βασικά - ήταν εξυπηρετικότατοι. και δεν είναι όλοι οι χρήστες γνώστες και ψαγμένοι. για την γυναίκα μου το lg g7 είναι "θεϊκό" λόγο οθόνης,ταχύτητας,κάμερας,ήχου, όλες οι εφαρμογές "τρέχουν νεράκι" κτλπ. δεν την νοιάζει και δεν ξέρει βέβαια τι έκδοση android φοράει (android 10), και ούτε τι έκδοση ασφάλειας. να μη πώ βέβαια ότι ούτε android 11 θα δεί , ούτε πιθανότατα άλλη έκδοση ασφάλειας απο εδώ και πέρα. αλλά δεν τη νοιάζει και δε νοιάζει το 90% των χρηστών παρά μόνο λίγων σαν και εμάς που "ασχολούμαστε". οι "αράδες" που γράφονται λοιπόν ειναι "άνευ λόγου και αιτίας".
NOKIA 808 PUREVIEW THE MOBILE KING - XIAOMI MI 10 PRO 5G USER.
Link to comment
Share on other sites

Παραμένουν VFM και το κυριότερο ποιοτικά τηλέφωνα. Συμφωνώ μαζί σου σε όλα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ οτι αυτο εσυ νομιζεις,δεν σημαινει οτι οντως ετσι ειναι.

 

Ειδες για παραδειγμα κανενα να κανει παραπονα για την οθονη του mi11?

Για την ταχυφορτιση?

Για το Wifi6 του?

Για την καμερα του?

Για την ποιοτητα κατασκευης του?

 

Ισα ισα επειδη υπαρχει κοσμος που παρουσιαζει το Miui γενικα και αοριστα ως κατι το αξιοπιστο/σταθερο ειναι που πεφτει η χοντρη κριτικη σε αυτο. Γιατι βλεπεις και τα Samsung, και τα Oneplus και τα Iphone δεν ειναι 100% χωρις θεματα. Εχουν ομως καλυτερη software υποστηριξη για να λυσουν τα περισσοτερα απο αυτα.

 

Αντιθετως σε Xiaomi μερια που ακομα και στα ακριβοτερα μοντελα ειναι πλεον πισω,οπως εγραφε και ενα σχολιο πιο πανω,εισαι παραπανω καιρο με αυτα τα θεματα και με λιγοτερη υποστηριξη.

 

Παλιοτερα που η Xiaomi κυκλοφορουσε λιγοτερα μοντελα,προσεφερε καλυτερη υποστηριξη μεσω των miui εκδοσεων στα διαφορα μοντελα,ακριβα και φθηνα. Πλεον ομως που εχει χαθει η μπαλα απο τα μοντελα που κυκλοφορουν,2χρονια υποστηριξη με το ζορι. Και εαν εχεις και παλιοτερο μοντελο,αντε περιμενε μηνες,βλεπε ο συμφορουμιτης με Mi9T pro που ακομα ειναι με Android 10 και σε λιγο καιρο βγαινει το Android 12.

 

Και αντι να κανουν περισσοτερο παραπονα οι ιδιοι οι κατοχοι,ζητώντας καλυτερη υποστηριξη και λιγοτερα προβληματα/θεματα/bugs,βλεπουμε σχολια του τυπου''ολα μια χαρα ειναι,μονο οι haters βλεπουν θεματα''.

Ουτε για την απουσια αντιπροσωπειας απο την χωρα μας κανενα παραπονο. Σας αρεσει δηλαδη που ειναι η μοναδικη εταιρεια που παιζει ρολο απο ποιο καταστημα θα αγορασεις,και αρα που δεν μπορεις να αγορασεις απο σκρουτζομαγαζα φθηνοτερα εχοντας 2χρονια εγγυηση οπως στις αλλες εταιρειες.

Ότι και να λες, τα MIUI 11 και 12 δεν έχουν τα θέματα που αναφέρεις. Στις περισσότερες συσκευές λειτουργεί μια χαρά.

Τα υπόλοιπα τα είπαν οι παραπάνω 2 συμφορουμήτες.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λες, τα MIUI 11 και 12 δεν έχουν τα θέματα που αναφέρεις.

 

Εγω αναφερω τι γραφουν οι ιδιοι οι χρηστες/κατοχοι miui συσκευων προσφατα για να υπαρχει μια πιο καλη/μεγαλη εικονα,περαν του τι λεει ο Μπαμπης και ο Σακης. Τωρα εσυ λες οτι ολα αυτα ειναι ψεμματα/δεν ισχυουν γιατι...ετσι,σε τεχνολογικο forum παντα.

Κριμα που εχουμε φτασει στο 2021 και εξακολουθουν να υπαρχουν τετοιες αντιληψεις.

 

Οχι βεβαια οτι περιμενα κατι το αντιθετο γιατι και παλιοτερα με την Nokia,αναλογη εικονα παρουσιαζες. Ασπρο σου λεγανε οι αλλοι,μαυρο τους ελεγες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν το mi 10 pro 5g , είχα το mi9t pro. δεν είχα θέματα με το κινητό ούτε με το miui. ο γιός μου (16 χρονών) έχει το note 9 pro, το δουλεύει μέχρι πτώσεως αλλά δουλεύει μια χαρά, αδιαμαρτήρητα. πρίν από το mi9t pro είχα το lg g7 thinq το οποίο το έδωσα στη γυναίκα μου και δουλεύει μια χαρά. ναι στην αρχή η αλλαγή μου φάνηκε κάπως στο miui , θα ήθελα πολλά παραπάνω απο αυτό. και αυτό έγινε. από το miui 11 στο 12 και τώρα στο 12.5 δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συνάντησα όταν πρωτοπήρα xiaomi. το θεωρώ αντάξιο των υπόλοιπων ui και σε μερικές λειτουργίες καλύτερο, σε άλλα θέλει κάποιες αλλαγές , αλλά αυτά είναι προσωπικές επιθυμίες. τώρα όσο αφορά τις αναβαθμίσεις, ούτε το mi9tpro , ούτε το note 9 pro έχουν πάρει android 11. και τι έγινε ; το σημαντικό είναι ότι θα το πάρουν. το σημαντικό είναι να έχουν αναβαθμίσεις ασφάλειας. τις έχουν. το σημαντικό είναι να δουλεύουν σωστά, άρα να έχουν miui 12. το έχουν. και είναι REDMI, το ξαναγράφω. η REDMI είναι υπεύθυνη και όχι η XIAOMI. το mi 10 pro μου ειδικά πέρνει τακτικά αναβαθμίσεις ασφαλείας και έχει πάντοτε την τελευταία έκδοση miui / android. τώρα για το service 2 φορές που πήραμε στην infoquest - για χαζομάρες βασικά - ήταν εξυπηρετικότατοι. και δεν είναι όλοι οι χρήστες γνώστες και ψαγμένοι. για την γυναίκα μου το lg g7 είναι "θεϊκό" λόγο οθόνης,ταχύτητας,κάμερας,ήχου, όλες οι εφαρμογές "τρέχουν νεράκι" κτλπ. δεν την νοιάζει και δεν ξέρει βέβαια τι έκδοση android φοράει (android 10), και ούτε τι έκδοση ασφάλειας. να μη πώ βέβαια ότι ούτε android 11 θα δεί , ούτε πιθανότατα άλλη έκδοση ασφάλειας απο εδώ και πέρα. αλλά δεν τη νοιάζει και δε νοιάζει το 90% των χρηστών παρά μόνο λίγων σαν και εμάς που "ασχολούμαστε". οι "αράδες" που γράφονται λοιπόν ειναι "άνευ λόγου και αιτίας".
όπως και οι δικές σου αραδες προφανώς πάρα πολλοι ενδιαφέρονται για τα updates,εν έτει 2021

το ότι τρέχει το mi 9t pro δεν είναι δα και κανένα προσόν,όλων των εταιρειών τρέχουν

σιγά μη της κάνουνε και καντάδα,κοίταζε εσύ τα miui version όπως λες και άσε έμας που είμαστε σε τεχνολογικό φορουμ να ξερουμε κάτι παραπάνω από σένα

εγώ ξέρω ότι έχω πάρει μια αναβάθμιση από την κυκλοφορία του πριν δύο χρόνια και ...

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Global 12.0.2.0 σε redmi 8 και πριν 2 μέρες δεν διάβαζε την σιμ2 και χθες την σιμ1. Οι κάρτες δεν έχουν προβλημα, αφου στις άλλες 2 συσκευές μου (που δεν είναι Χιαομι) παιζουν απροβληματιστα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφερω τι γραφουν οι ιδιοι οι χρηστες/κατοχοι miui συσκευων προσφατα για να υπαρχει μια πιο καλη/μεγαλη εικονα,περαν του τι λεει ο Μπαμπης και ο Σακης. Τωρα εσυ λες οτι ολα αυτα ειναι ψεμματα/δεν ισχυουν γιατι...ετσι,σε τεχνολογικο forum παντα.

Κριμα που εχουμε φτασει στο 2021 και εξακολουθουν να υπαρχουν τετοιες αντιληψεις.

 

Οχι βεβαια οτι περιμενα κατι το αντιθετο γιατι και παλιοτερα με την Nokia,αναλογη εικονα παρουσιαζες. Ασπρο σου λεγανε οι αλλοι,μαυρο τους ελεγες εσυ.

Κι εγώ πάντα μιλάω σε σχέση με τις συσκευές που έχω. Το Nokia που είχα ήταν άψογο κι αυτό που έχω τώρα λειτουργεί απροβλημάτιστα σε σχέση με αυτά που λένε.

Βλέπεις πουθενά να μπαίνω σε νήματα άλλων συσκευών και να τις κράζω επειδή δεν μου αρέσει το ένα ή το άλλο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

όπως και οι δικές σου αραδες προφανώς πάρα πολλοι ενδιαφέρονται για τα updates,εν έτει 2021

το ότι τρέχει το mi 9t pro δεν είναι δα και κανένα προσόν,όλων των εταιρειών τρέχουν

σιγά μη της κάνουνε και καντάδα,κοίταζε εσύ τα miui version όπως λες και άσε έμας που είμαστε σε τεχνολογικό φορουμ να ξερουμε κάτι παραπάνω από σένα

εγώ ξέρω ότι έχω πάρει μια αναβάθμιση από την κυκλοφορία του πριν δύο χρόνια και ...

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Φίλε μου και εγώ ασχολούμαι και γράφω σε τεχνολογικό φόρουμ. Μην κάνεις προσωπικές επιθέσεις και μην διαβάζεις/σχολιάζεις επιλεκτικά. Χαρακτηριστικά γράφω ότι κάποια στιγμή το κινητό σου θα πάρει android 11. Εάν δε πάρει τότε να γκρινιάζεις και με το δίκιο σου. Όσο καιρό το είχα και εγώ δε είχα κανένα πρόβλημα. Το παλληκάρι που το έδωσα και έχουμε κρατήσει επαφή , δεν έχει ούτε αυτός πρόβλημα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί έχεις κολλήσει με το εάν ο καθένας ασχολείται με τις εκδόσεις android/ασφαλείας, ή επειδή εδώ είναι "τεχνολογικό φόρουμ" τα αυτονόητα δε πρέπει να τα γράφουμε; Τέλος πάντων επειδή δε βγαίνει άκρη , καλή σου συνέχεια.

NOKIA 808 PUREVIEW THE MOBILE KING - XIAOMI MI 10 PRO 5G USER.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...